Kablosuz wifiyi kullanamıyorum

K Çevrimdışı

Ksenon

Yeni Üye
25 Ocak 2024
18
23
Merhaba şu anda türknet kullanmaktayım Superonline kullanıyordum önceden sonra geçiş sağladım yaklaşık bir senedir türknet kullanıyorum ancak altyapıda sorun mu vardı bilmiyorum internet ve DSL ışığı dönüp duruyordu interneti kullanamıyorduk geri geliyordu ancak çok sinir bozucuydu çok kişi gelip yapmayı denedik kabloyu değiştirdik çözülmedi yakın zamanda bir kişi daha gelip düzeltti gibi oldu artık pc'de Ethernet kablosu ile stabil şekilde alıyorum bağlantıyı arada yine gidiyor ama eskisi kadar değil artık telefondan girince ya interneti kullanamıyorum (aşırı yavaş) 100/kb upload alıyorum maximum ya da internet gidiyor ve beni başka bir ağa bağlıyor alt konuşuyor tanıdık onların internetine atıyor çözümü nedir?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
Evet daha doğrusu onda sorun vardır diye buna geçtik ttnet modemine yani ama bu modelde evde bulunuyordu belki bir arızası vardır yeni bir model denemek faydalı olur mu?
arada kopmalar, altyapıda sorun yoksa genellikle modem kaynaklı olur.

K Çevrimdışı

Ksenon

Yeni Üye
25 Ocak 2024
18
23
arada kopmalar, altyapıda sorun yoksa genellikle modem kaynaklı olur.
Ama şuan dediğim gibi telefondan bağlantıyı sağlayamıyorum arada olan kopma 2.planda diyebiliriz modem alınca düzelme ihtimali varsa alabilirim ancak bağlantıyı sorunu konusunda ne yapmalıyım?

K Çevrimdışı

Ksenon

Yeni Üye
25 Ocak 2024
18
23
ozaman söyle yapalım, modemin arayüzüne giriş yapın ve wifi kanal numarasını değiştirin örneğin 1 numara yapın ve hızı tekrardan kontrol edin.
Bunu denemiştim 1 5 6 ve 11 numaraları denedim konuyu açmadan önce farklı biri benzer bir konu açmıştı yazıyordu orda ancak tekrar deniyelim hemen

Bunu denemiştim 1 5 6 ve 11 numaraları denedim konuyu açmadan önce farklı biri benzer bir konu açmıştı yazıyordu orda ancak tekrar deniyelim hemen
Denedim ancak bağlandıpım gibi gitti sonra geldi biraz daha hızlıydı sanki ama hala çok yavaş

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
"Bağlantı arada gidiyor" demişsiniz. İşte, o anda telefonunuz komşuya bağlanıyor. O kesilmediği için de size dönmüyor.
Güvenli bir yeri, örneğin Google DNS'i pingleyin.
Bunun için komut satırını açın ve
ping 8.8.8.8 -t
yazın.
İlişik resimde bir tane hata görüyorsunuz. Sizde bu hataların sıklığı ne ona bakın (kablo ile bağlı bilgisayardan)
Sisteminizin diline göre mesaj değişik olabilir ama genel olarak anlarsınız.

Untitled9835440e929ad18a.png

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102

Denedim ancak bağlandıpım gibi gitti sonra geldi biraz daha hızlıydı sanki ama hala çok yavaş
2.4ghz kullanıyorsanız ve etrafınızda çok fazla 2.4ghz wifi yayını varsa parazit nedeniyle bant genişliğinde düşüş yaşarsınız. Bunu önlemek için kullanılmayan kanallara geçiş yapmalısınız.

K Çevrimdışı

Ksenon

Yeni Üye
25 Ocak 2024
18
23
2.4ghz kullanıyorsanız ve etrafınızda çok fazla 2.4ghz wifi yayını varsa parazit nedeniyle bant genişliğinde düşüş yaşarsınız. Bunu önlemek için kullanılmayan kanallara geçiş yapmalısınız.
Nasıl yani ne yapmam gerek?

"Bağlantı arada gidiyor" demişsiniz. İşte, o anda telefonunuz komşuya bağlanıyor. O kesilmediği için de size dönmüyor.
Güvenli bir yeri, örneğin Google DNS'i pingleyin.
Bunun için komut satırını açın ve
ping 8.8.8.8 -t
yazın.
İlişik resimde bir tane hata görüyorsunuz. Sizde bu hataların sıklığı ne ona bakın (kablo ile bağlı bilgisayardan)
Sisteminizin diline göre mesaj değişik olabilir ama genel olarak anlarsınız.

Untitled9835440e929ad18a.png
Hocam çok bilgim yok açıkcası ne yapmam gerektiğini anlamadım cmdyi açtıktan sonra

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
Nasıl yani ne yapmam gerek?

Hocam çok bilgim yok açıkcası ne yapmam gerektiğini anlamadım cmdyi açtıktan sonra
Telefon için basit wifi tarama proğramları var (Wifi Analyzer) etrafınızdaki wifi yayınlarının kanal numarasını bulup. Boş yada enaz kullanılan kanala geçmeyi deneyin.

K Çevrimdışı

Ksenon

Yeni Üye
25 Ocak 2024
18
23
Yaptım galiba dediğinizi ama hatayla karşılaşmadım hâlâ

Request timed out yazısı hala çıkmadı

Telefon için basit wifi tarama proğramları var (Wifi Analyzer) etrafınızdaki wifi yayınlarının kanal numarasını bulup. Boş yada enaz kullanılan kanala geçmeyi deneyin.
Hangi kanalların az kullanıldığına nasıl bakacağımı anlamadım uygulamada yardımcı olursanız sevinirim

Sota Sota SenolEker SenolEker

Son düzenleme:
SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60

Request timed out yazısı hala çıkmadı

Hangi kanalların az kullanıldığına nasıl bakacağımı anlamadım uygulamada yardımcı olursanız sevinirim

Sota Sota SenolEker SenolEker
Sisteminiz İngilizce ise "Request timed out", Türkçe ise, "İstek zaman aşımına uğradı" çıkacak.
Eğer bu çıkmıyorsa, kesinti olmuyor demektir.
Kesintiyi ne zaman yaşadınız kablolu bilgisayarda?

Modeminiz nasıl bir ortamda? Etrafında sinyalleri kesecek bir şeyler olabvilir mi? Örneğin metal bir şey (beyaz eşya örneğin) tarafından engelleniyor olabilir mi?

K Çevrimdışı

Ksenon

Yeni Üye
25 Ocak 2024
18
23
Sisteminiz İngilizce ise "Request timed out", Türkçe ise, "İstek zaman aşımına uğradı" çıkacak.
Eğer bu çıkmıyorsa, kesinti olmuyor demektir.
Kesintiyi ne zaman yaşadınız kablolu bilgisayarda?

Modeminiz nasıl bir ortamda? Etrafında sinyalleri kesecek bir şeyler olabvilir mi? Örneğin metal bir şey (beyaz eşya örneğin) tarafından engelleniyor olabilir mi?
Televizyonyon dolabının hemen üstünde yanında televizyon var dolayısıyla bir kesinti olur mu emin değilim

Televizyonyon dolabının hemen üstünde yanında televizyon var dolayısıyla bir kesinti olur mu emin değilim
Ama herhangi bir hata çıkmadı

Geri
Üst Alt