İzmir de KALİTELİ Bir Klima Montaj Firması MARKA KLİMA

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Abi benim evde LG Dual Plus klima var. Yaklaşık 3 senedir kullanıyorum. Bugüne kadar hiç bakım yapılmadı. Sanırım geç bile kaldım. Servisle irtibata geçeceğim. Ne yapılması gerekir bu klimaya?

Edit: servis 350 tl fiyat verdi.
Youtube’da şöyle bir video var aynısını yapsam iş görür mü abi?

İyi güzel hoş ancak bir sorun var.

Serpantin aralıklarında diyelim ki mikrop öldürme işlemini başardık (Yapılan işlemde sorun yok zira ben de aynı yöntemi EV HANIMLARI kendileri uygulayabileceği şekilde kapak sökmeksizin SİRKE ile nasıl yapılır diye yayınladım yalnız o videoda da belirttiğim üzere çok önemli detayı atlamamak gerekiyor ki o da CROSS FAN sorunu.

Şöyle ki;
Cross1.png
Cross2.png

Benim daha 1 senesini doldurmamış MİDEA PRİME klimamın cross fanını telefonu MAKRO çekime alıp fotoğrafladım. İşte sonuçş yukarıda gördüğünüz gibi.

O cross fan döndükçe üzerindeki partikülleri belli oranda havaya yaymaya devam ediyor.

Peki bu durumda ister klor, ister sirke isterse kezzap ile serpantinleri yıkamış olalım ne faydası olabilir bizlere?

Isıtma soğutma performansı ve önleyici bakım olarak yapılan kesinlikle doğru olsa da yetersiz :)

O nedenle yerinde bakım dahi yapılacak olsa cross fan yerinden çıkarılıp yıkanmalıdır :ok

Ben mesela sökmeden yapıyorum bu işi ama öncesinde kendi önlemlerini alıyorum (Çünkü sıktığım su yere dökülecek biliyorum). Sökmeden temizlemeyi başarıyorsunuz ama işinizi de uzatıyorsunuz çünkü klima çalışır halde iken dönen cross fana alttan kimyasal ilaçlı veya sirkeli su sıkıyorum ve elbette ki merkezkaç kuvveti etkisi ile o partiküller serpantinin alt kısmına ve montajlı arka gövde denen cross fan yuvarına sıçrıyor.

O nedenle temizliğe ilk olarak cross fan ile başlarım.
Cross fan temizlenince bu sefer yukarıdan serpantini yıkarım böylece alt bölümüne yapışanlar da suyun ve ilacın (veya hangi temizleyicisi kullanıyorsanız) etkisi ile hepsi akıp gidiyor. Ayrıca bu temizlik işlemleri esnasında suyun serbest akıp gitmesine izin vermem altına kova koyar sonra klozete dökerim çünkü kimyasal ilaçlı suyun bahçe toprağına karışmasını istemem vs.

Geri
Üst Alt