İYİ İZOLASYON ŞART

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar aklıma geldiği için yapmak istediğim bir kontrol vardı, aslında bu resmi bir hafta önce çektim de unutmuşum paylaşmayı.

Resimde iki adet derece göreceksiniz.

Bunların birisi perdenin arkası, diğeri ise önünde duruyor,arada sadece perde var. yerden yüksekliği her ikisi de aynı seviyede.

Buradan hareketle, evlerimizde ısı kaybını minimalize edebilmek adına mutlaka duvarlar, zemin ve pencerelerden iyi izole sağlamamız gerekiyor. (Keşke tavan için de birşey yapabilsek) 

Yerdeki halı yoğunluğu, Perdelerin kalınlığı, duvarların Objeler ile doluluk oranı bizim tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük bir kayıp/kazanç farkı yaratmaktadır. 1,5 derecelikfark,soz konusu ISI olduğunda inanılmaz anlık/toplam tüketim sonuçları çıkartır  :ok:

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Yatakodanin pencereli duvari acik balkonlu hic isitamiyorduk bu sene 3cm xps levhalarla yalitim yapdim tabi daha sivasini yapamadim bu ay insallah :)) yalitimdan once 20dereceyi geciremiyordum simdi masallah 22 derecede seyir ediyor. Kombiyi surekli ayni ayarda kullaniyorum gecen kislar ve bu kis ee bide bebek olunca kalkisdik bu ise:) birde bu sene petege isifan aldim. Ya piskolojik yada gercekden isi dagilimi daha iyi gibi geldi. Ado hocam burda yazmis olduklariniz icin gerceklik payi cok yuksek. Biz bunlara evlerimizde kullandigimiz pimapenlerde kullanilan sanirim gaz yada iki cam arasi hava olmayanmi oluyor tam bilmiyorum onlarin kaliteli ve kalitesizligide eklenebilirmi acaba?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
gurkan' Alıntı:
Yatakodanin pencereli duvari acik balkonlu hic isitamiyorduk bu sene 3cm xps levhalarla yalitim yapdim tabi daha sivasini yapamadim bu ay insallah :))   yalitimdan once 20dereceyi geciremiyordum simdi masallah 22 derecede seyir ediyor. Kombiyi surekli ayni ayarda kullaniyorum gecen kislar ve bu kis ee bide bebek olunca kalkisdik bu ise:) birde bu sene petege isifan aldim. Ya piskolojik yada gercekden isi dagilimi daha iyi gibi geldi. Ado hocam burda yazmis olduklariniz icin gerceklik payi cok yuksek. Biz bunlara evlerimizde kullandigimiz pimapenlerde kullanilan sanirim gaz yada iki cam arasi hava olmayanmi oluyor tam bilmiyorum onlarin kaliteli ve kalitesizligide eklenebilirmi acaba?

Azizim teknolojik ürünlerin KALİTELİ adı altında aşırı ve hak etmeyen yükseklikteki bedellerle satılışına karşı çıkmam nedeniyle genelde benim için kalitesiz ürün tavsiye ettiğim gibi bir algı oluşmuştur lakin işin aslı böyle değil, sizin sorunuz da buna basit bir örnektir zira ELBETTE Kİ FARK EDER yanıtını vereceğim.

Ben her zaman yüksek teknoloji ve yüksek kalite taraftarıyım lakin uygun bütçelerle olmalı. Ticari varyasyonlar ve İSİM HAKKI gibi olgularla bana normalinin 2-3 katı bedel ile ürün satılmamalı. Ayrıca aynı veya çok çok yakın enerji tüketen bir ürün var iken sırf markası çok bilindik diye gidip o pahalı markaları almam.

Bu bilgilerden hareketle, örneğin bir pimapen düşünün, reklamında 6 odacıklı veya 7 odacıklı ibaresi geçiyor. Adam bulmuş bir yöntem ve fark yarattığını ispat etmiş, patentini almış piyasaya sürmüş.

Çok bilmişler ise aynı yöntemin benzerini ama ucuzunu yapıp aynı fiyattan satmanın peşine düşünce elbette ki ben buna da itiraz ederim.

Şöyle ki; vatandaş 7 odacıklı pimapen yaparken ham maddeden 70x90 ölçülerde bir pencere için (ölçüleri salladım) 2 kilo poliproplen kullanırken, kopyacı üretici aynı ölçülerde pencereyi 1.2 kilo poliproplen ile yapıyor. orijinalinde her odacık arası 1,1mm/kesit var iken, kopyacıda bu oran 0,7mm/kesit. Peki 7 odacık mı? 7 odacık. 

Orijinali 2 adet 5mm kesit cam kullanırken, bu kopyacı vatandaş 3mm kesit kullanıyor ama çift cam mı? çift cam. Adam yalan söylemişmi? hayır söylememiş. Peki sizce kalite farkı varmı? ;) 

Haaaa derseniz ki ''Evet ama adam farklı bir mühendislik yöntemi ile daha az ham madde ile daha da yüksek verim alacak bir yol bulmuş'' ise ve buna rağmen ''Ben bulduysam 2 katına satma hakkım var'' mantığı ile yaklaşmayacaksa başım gözüm üstünde yeri var  :ok:

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
İsin teknik kismina girince vay anam vayy :) bu denli aciklamalar icin cok tesekkurler ado hocam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt