Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandır böyle bir konu açmaya niyetim vardı fakat monitörünün paneli kırıldığı için bir türlü rahat yazı yazacak ortam bulamadım. Kısmet bugüneymiş.

Sizlere işletim sistemini kurduktan sonra neler yapmanız gerektiğine dair tavsiyeler vereceğim.

Öncelikle Windows 7 kurduğunuzu varsayarak başlamak istiyorum. (Tavsiyeler Windows 10 ile de benzerlik gösterir.)

BİRİNCİ ADIM : Öncelikle masaüstü geldiğinde, gereksiz özellikleri kapatarak başlayalım.

Size tavsiyem hemen bilgisayarınızı internete bağlamayın, çünkü Windows arka planda biraz sisteminizi yoracak sürücü yükleme, güncelleme kurma gibi işler yapmaya çalışır.

Denetim Masası > Programlar>Windows özelliklerini aç veya kapat kısmına tıklayalım.

1a3a41780a04cedf5.png

Daha sonra işaretlediğim şu özellikleri kapatmanızı tavsiye ederim fakat bazı bilgilendirmelerde bulunayım;

(Özellikleri kaldırmak için yanındaki kutucuğa tıklamanız yeterli. )

Internet Explorer 11 : Microsoft'un çağın gerisinde kalmış, güvenlik açığı bol, özürlü tarayıcısı. Mecbur değilseniz kullanmayın. Kendisiyle uyumlu reklam engelleme eklentisi var ( ) fakat hızını epey yavaşlatıyor. Bence kurtulun.

Medya Özellikleri : İçerisinde yine Microsoft'un çağın gerisinde kalmış Windows Media Center, Windows DVD Maker, Windows Media Player gibi yazılımları bulunmaktadır. Aman CODEC yükleyeyim, media playerla açayım falan bunlara hiç gerek yok. Yazının ilerleyen kısımlarında size gayet kullanışlı bir alternatifini anlatacağım.

Tablet PC Bileşenleri : Tablet PC Giriş Paneli, Windows Günlüğü, Matematik Giriş Paneli ve Diğer El Yazısı Tanıma Özellikleri... Birçoğumuzun ilk defa duyduğu özellikler. Bu özellikleri bilen, kullanan adam bu kılavuzu zaten okumaz. O yüzden tiki kaldırıp geçelim abi.

Windows Araç Platformu : Windows Vista ile birlikte gelen, daha çok görselliği amaçlayan fakat sistem kaynaklarını tüketen ve açılışı yavaşlatan bir özellik. Masaüstünde sağ kenara (Sistemde ismi kenar çubuğu diye geçer.) küçük araçlar eklemenizi sağlar. Analog saat, Takvim, CPU ölçer gibi küçük şirin araçlar ekleyebiliyorsunuz. Windows Vista kullanırken meraktan koymuştum kenara.

6327526.jpg

Windows Search : Adından da anlaşılacağı üzere arama özelliği. Peki nedir bu arama özelliği? Dosyalarını ve klasörlerinizi aratarak bulmanızı sağlayan bir özelliktir. Arka planda sürekli dizinleme yaptığı için sistemi biraz yavaşlatır. Ben hiç kullanmıyorum. Ama bilgisayarda birşeyi ismini aratarak bulmak, benim için olmazsa olmaz diyorsanız kalsın. (Bu özelliği kapatığınızda başlat menüsündeki arama çubuğu yok olur) SSD kullanıyorsanız sistemin ve yazılımların açılış süresini pek etkilemez. Bu daha çok HDD (Hard Disk Drive / Sabit Disk Sürücüsü) kullananlar için önemli. Ama sisteminiz ve yazılımlarınız SSD'ye kurulu fakat (film, belge, müzik, fotoğraf gibi) kişisel dosyalarınız yine bir HDD içinde ise o HDD birazcık başlangıçta yavaşlayabilir, benden söylemesi.

XPS Hizmetleri : Şimdi arkadaşlar Microsoft, Windows 7 ile beraber harika bir özellik getirdi. Bu özellik XPS hizmeti. XPS, bir dosya uzantısıdır. Tıpkı PDF gibi. Evinde yazıcı olmayan arkadaşlar için güzel bir özellik. Örneğin ÖSYM giriş belgenizin çıktısını almak istiyorsunuz. Fakat o da ne, bu sayfa sizi doğrudan bir yazıcıya yönlendiriyor. Ve siz de bilmediğiniz bir bilgisayarda ÖSYM'nin sayfasına giriş yapmayı güvenli bulmuyorsunuz. İşte burada imdadınıza XPS hizmeti yetişiyor. XPS o Web sayfasını doğrudan yazıcıya yazdırır gibi bir dosyanın içine yazdırıyor. Size bu işlemi yapmadan önce dosyayı nereye kaydedeceğini soruyor. Daha sonra belirttiğiniz konumda (Örneğin Masaüstünde) .XPS uzantılı bir dosya oluşuyor. Bu dosya sizin dışarıda bir yerde o web sayfasına tekrar girmeden zahmetsizce çıktı almanızı sağlıyor. Sizin yapmanız gereken tek şey bu dosyayı bir USB belleğe atıp çıktı alabileceğiniz bir yere gitmek. (XPS hizmeti yalnızca Windows 7 ve sonrası işletim sistemlerinde (8 / 8.1 / 10) çalışır. XP'de doğrudan kullanmazsınız. Linux, MAC OS üzerinde desteği var mı bilmiyorum.)

XPS.png

XPS2.png

XPS Görüntüleyici : XPS Hizmeti sayesinde oluşturduğunuz .XPS uzantılı dosyaları görüntülemenizi ve türlü işlemler yapmanızı sağlar.

Yazdırma Ve Belge Hizmetleri : Sistemde yazıcıdan çıktı almanızı, tarama yapmanızı ve faks çekmenizi sağlayan hizmetleri barındırır. Kaldırırsanız XPS hizmetini de büyük ihtimal kullanamazsınız.

220d6eefbb8f9762c.png

Özellikleri kaldırma işlemi bitince sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek, yeniden başlatın.
Ve bilgisayarınızı internete bağlayabilirsiniz.

ADIM 2 : İNCE AYARLAMALAR

Masa üstünde iken sağ tıklayın>Kişiselleştirme>Masaüstü Simgelerini Değiştirin

Bu yolu takip ederek, masa üstünde görüntülenecek simgeleri belirleyebiliriz.

Ekran_Al_nt_scb802a423e9a0ab4.png
simge.png

Görev çubuğuna (alttaki simgelerin olduğu çubuğa) sağ tıklayın > Özellikler > Özelleştir
Bu yolu takip ederek görev çubuğunda görüntülenecek simgeleri özelleştirebiliriz.

1423df196b09b4356.png

23eb980eb0623cf0d.png

Ben her zaman tüm simgeleri görmekten yanayım. Arka planda fazla program açılmıyorsa / çalışmıyorsa orası metrobüs durağına dönmez.

384882d042b1dcd47.png

DEVAMI AŞAĞIDA :))

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Daha sonra işimize yaramayan simgeleri kapatmaya geldi. Ben masaüstü kullandığım için Güç gibi simgeler bende devre dışı. Pili ölmüş, şarj olmayan bir dizüstü kullanıyorsanız bence siz de güç simgesini devre dışı bırakabilirsiniz.

Mesela işlem merkezi, Windows 7'de rahatsız etmekten başka bir işe yaramayan bir özellik. Kapatın, huzura erin.
Ama Windows 10'a her bildirimi bu şerefsize bağladılar. Kapatırsanız, ne olup bittiğinden haberdar olamazsınız.
(Zaten Windows 10'da aynı yerden kapatamıyorsunuz, çünkü arayüz değişti.)

48784a2e28873b741.png

Ayrıca sizlere güzel bir yazılımdan daha bahsetmek istiyorum, Bluelife Context Menu.
Bu yazılım sağ tık menünüzü ve kısayol okunu kaldırmak gibi bir takım görsel iyileştirmeler yapmaktadır.
Kendisi taşınabilir (portable) bir yazılım olup, her bilgisayarda kullanabilirsiniz.
Programla bir kere modifikasyon uygulamanız yeterlidir, yaptığı iş kayıt defterinde ilgili yerlere ilgili konumları girmektir.
İsterseniz elle tek tek kendiniz de girebilirsiniz, tercih sizin.

(Windows 10 kullanan arkadaşlar vurguladığım özellikleri kapalı bıraksınlar, aksi takdirde Windows Explorer yönetici modunda çalıştığından dolayı mağaza uygulamalarını o oturumda açamıyorsunuz.)

Ekran_Al_nt_sda6fc8fd40f9bddb.png

Şimdi geldik ufak performans ayarlamalarına;

Bence sistem geri yüklemeyi kapatın. Windows 7'de güvenli mod'a girebilmeniz için Windows 10'daki gibi bir dayatma söz konusu değil.
BIOS ekranı geçtikten sonra Windows Başlatılıyor yazısı gelmeden F8'e basarsanız, açılış seçenekleri menüsü gelir.

Bilgisayar simgesine sağ tıklayın > Özellikler > Sistem Koruması yazan yere tıklayın (Sağda)

zellikler.png
Sistem_Korumas.png

İşaretlediğim yapılandır kısmına girin;

Yap_land_r.png

Sistem korumasını kapat seçeneğini seçin ve aşağıdaki sil butonuna tıklayın, çıkan soruda eveti seçin.
Daha sonra uygula butonuna tıklayın ve sorarsa evet butonuna tıklayın.

Uygula.png

Daha sonra yine masaüstündeki bilgisayar simgesine sağ tıklayın> özellikler seçeneğine tıklayın

Sağ tarafta yukarıda yer alan gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın;

Geli_mi.png

Performans sekmesinde ayarlar yazan butona tıklayın;

Performans.png

Karşımıza görsel efektler seçeneği gelecek. Nedir bu görsel efektler?

Masaüstünün ve sistem arayüzünün (pencerelerin, açılış kapanış animasyonlarının) daha güzel görünmesini sağlayan efektlerin tamamıdır.

G_rsel.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Peki buradaki seçenekler ne işe yaramaktadır?

• Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin : Bilgisayarınızın donanımına göre hangi görsel iyileştirmelerin açılacağına karar veren seçenektir. Çok eski müzelik bilgisayarlarda bazılarını kapattığı görülmüştür.

• En iyi görünüm için ayarla : Bütün görsel iyileştirmelerin açıldığı seçenektir. Aşırı zayıf bir bilgisayarınız yoksa kullanımda bir sıkıntı yaratmaz.

• En iyi performans için ayarla : Windows arayüzündeki bütün görsel iyileştirmeleri kapatır. Ve bu da cidden bir performans farkı yaratır ancak görsellikten eser kalmaz. :sırıtma2: Merak edenler için bilgisayarınız şu hale dönüyor;
g_rsellik_kapal.png

Bu sefer aynı menüden başlangıç ve kurtarma seçeneklerine girelim;

Ba_lang_Ve_Kurtarma.png

Burada işaretlemiş olduğum kısım seçili kalsın. İşaretli olmayanlar sizde de işaretli olmasın.
Sağ alt köşeden uygula deyip önceki bölüme geri dönün.

Kurtarma_se_enekleri.png

Şimdi de üstteki gelişmiş sekmesine tıklayarak sanal bellek olayını halledelim.

Sanal_Bellek.png

Sanal bellek nedir?

Sanal bellek bilgisayarınızın Hard Diskini veya SSD'sini RAM bellek gibi kullanma olayına denir.
RAM belleğin yetmediği yerlerde diskinizde oluşturduğu alanı kullanır.
Hard Disk'lerde bu özellik kullanışsızdır, çünkü Hard Disk'ler RAM'lere göre çok yavaştır.
SSD'lerde durum daha iyi sonuçlar verebiliyor ancak bu uygulama kullanım esnasında yaz sil yaptığı için SSD'nizin ömründen yemektedir.

Windows bunu çoğu zaman bize sormadan ayarlamaktadır ancak bunu kapatabilmek veya düzenleyebilmek mümkün.
SSD sahibi değilseniz bunu kapatmanızı tavsiye ediyorum. Bu HDD'yi yavaşlatan bir uygulama.

Öncelikle disklerin listelendiği ekranda hangi diskinizi yapılandırmak istediğinizi seçiyorsunuz;

Sanal_Bellek_Y_netimi.png

Daha sonra aşağıdaki aktif olan seçeneklerden disk belleği yok seçeneğini seçerek ve ayarla butonuna tıklayarak ayarlamayı gerçekleştiriyorsunuz.

Eğer ki Windows bunu her iki diskinizde de yapmışsa iki diski de ayrı ayrı seçerek işlemleri tekrarlıyorsunuz.
Ayarlamanın etkin olması için sisteminizi yeniden başlatmanızı isteyebilir.

Sisteminizi yeniden başlatın.

Şimdi ise sisteminizi hızlandıracak çeşitli ayarlamaları otomatik yapan güvenilir bir programdan bahsedeceğim.

Wise Registry Cleaner

Öncelikle bu programdan bahsedelim.

Bu program Windows'un belkemiği olan kayıt defterini kullanılmayan, gereksiz/artık kayıtlardan temizler.
Windows henüz bunu kendisi düzenlemiyor.
Bu program ekstra olarak sisteminizin performansını etkileyecek belli parametreleri değiştirmektedir.
(Ben kullanıyorum, herhangi bir güvenlik zaafiyeti yaşamadım. Endişeniz olmasın.)

Öncelikle indirdiğiniz dosyayı (Winrar yüklemediyseniz) sağ tıklayın ve göstereceğiniz bir hedefe ayıkla deyin.

Daha sonra oluşan klasörün (WRCFree) içine girerek; WiseRegCleaner isimli uygulamayı çalıştırın.
Karşınıza böyle bir pencere çıkacak;

Sistem_ayarlama.png

Burada işaretlemiş olduğum kısıma gelin ve altta yer alan tümünü seç butonuna tıklayarak kutucukların hepsini seçin. Seçtikten sonra sağ üstte yer alan yeşil renkli "Ayar Çek" isimli butona tıklayın. İşte hepsi bu kadar.

Ayar_ek.png

Daha sonra ise aynı programda kayıt temizleyici bölümüne gelerek "Derin Tarama" seçeneğini seçerek tarama yaptıralım.

Derin_Tarama.png

Tarama bitince sağ taraftaki temizliği başlat butonu ile temizliği yapalım.

Sorun_Bulundu.png

(Eğer ki o buton çalışmaz ve düzeltmez ise, işaretlediğim bulunan sorun gruplarının üzerine tek tek tıklayarak açılan menüden temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.)

Daha sonra ise aynı programın kayıt birleştirme fonksiyonundan bahsedeceğim.

(Bu işlemi programları ve tüm güncellemeleri yükleyip bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra yapın.)

ÖNCELİKLE DİKKAT !

Eğer ki Windows Update güncellemeleri yükleyemiyor ise, bu kayıt dosyalarını indirip, çift tıklayarak gerekli sıfırlamaları yapabilirsiniz.

Bu iki dosyayı çalıştırarak gerekli sıfırlamaları yapın. Sonra Windows Update'i açarak güncellemeleri denetlemeyi başlatın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bir de benden size tavsiye, Windows 7'de güncellemeleri indirme kararını size bırakmasını sağlayın.

DENETİM MASASI > SİSTEM VE GÜVENLİK > Windows Update yolunu takip edin.

Daha sonra sağ tarafta, ayarları değiştir kısmına tıklayın.

Ayarlar_de_i_tir.png

Önemli güncelleştirmeler yazısının altındaki kutucuğa tıklayın ve "Güncelleştirmeleri denetle, ancak karşıdan yükleme ve kurma konusundaki kararı bana bırak" seçeneğini seçin ve altta yer alan tamam butonuna tıklayın.

Se_im.png

GELELİM KAYIT DEFTERİNİ BİRLEŞTİRME KONUSUNA

Öncelikle işaretli kısma gelin ve taramayı başlatın. (Uyarılara dikkat edin.)

birle_tirme_ncesi.png

Tarama bitince birleştir butonuna tıkladığınızda, birleştirme bitince, sisteminizi yeniden başlatacak. Evet diyin.

yeniden_ba_lat.png

birle_tir.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
ADIM 3 : SÜRÜCÜ YÜKLEME

Sürücülerinizi donanım üreticilerinin sitesinden indirmeye çalışın. En güncel sürücüyü bulabileceğiniz en güvenilir yer orasıdır.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız satın aldığınız üretici firmanın sitesinden ürünüzün üzerinde veya altında yazan model numarasını aratarak bulabilirsiniz. (Bazı üreticiler bunu otomatik tespit eden küçük yazılımlar sunabiliyorlar, onları da deneyebilirsiniz.)
(HP, Lenovo, Toshiba, ASUS, Dell, Samsung, Casper, Exper, Monster gibi.)

Çünkü dizüstü bilgisayarların Hotkey, Touchpad gibi özel sürücüleri / uygulamaları vardır. Bazı üreticilerin yazılımları her yerde bulunamayabiliyor. (Bu daha çok Çin, Taiwan gibi ülkelerde üretilen Exper, Casper, Monster gibi firmalar için geçerli.)

Derdiniz en güncel sürücüyü bulmak ise, bunun için donanım üreticilerinin sitesine bakın. Çünkü bazı üreticiler bununla uğraşmıyor ve sitelerinde eski sürücüleri yayınladıklarını görebiliyorsunuz.)

(AMD, Intel, Nvidia, Realtek, Synaptics gibi)

Ya da uğraşamam diyorsanız 'ı deneyebilirsiniz.

Üç farklı sürümü vardır,

Çevrim içi sürüm, donanımlarınızı tarar ve bilgisayarınız için gerekli sürücüleri indirir ve yükler.
Çevrim içi sürüm taşınabilir (portable) özelliktedir fakat, ayarlama yapmazsanız arka plana kendi güncelleyicisini ve bir sürü programı kurar.)

Network sürümü ise adından da anlaşılacağı üzere sadece ağ kartı sürücülerini barındırır.

Çevrim dışı sürüm ise daha çok işi çevresindeki bilgisayarlara format atmak olan insanlara yarayacak sürümdür. 16-17 GB bir boyutu vardır.
Binlerce donanımın sürücüsü yer almaktadır. İstediğiniz bilgisayarda çalıştırıp, o bilgisayara uygun sürücüleri yükleyebilirsiniz.

Bu programda dikkat etmeniz gereken bir kısım var, ki bu program bedava. Programı açar açmaz otomatik yükle derseniz, size tavsiye ettiği virüs koruma yazılımından tutun da tarayıcıya kadar herşeyi yükler. Bence sinir bozucu dayatma.

Programı açınca işaretlemiş olduğum uzman kipi kısmına tıklayın;

Uzmankipi.png

Daha sonra ayarlar kısmına girin;

Ayarlar.png

Resimdeki özellikleri sırasıyla kapatın (Yeşil butona tıkladığınızda, grileşecektir.)

Faydal_uygulamalar.png

notifier.png

geriy_kleme.png

Önerilen yazılım kurulumunu etkisizleştir seçeneğini de etkinleştiriyoruz. (Gri butona tıkladığınızda yeşilde dönüşecektir.)

nerilen_yaz_l_m.png

Şimdi sürücü kısmına geri dönerek sürücüleri yükleyebiliriz.
(İsterseniz ilave bilgiler kısmını açarak, detayları görebilir/ istediğiniz sürücüyü seçebilirsiniz.)

lave_bilgi.png

Sürücü yüklemesi bitince sisteminizi mutlaka yeniden başlatın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
ADIM 4 : TAVSİYE ETTİĞİM YAZILIMLAR 

BleachBit (Sistem temizleme yazılımı) 

Yıllardır CCleaner ile bir birliktelik yaşıyorduk fakat onun da son sürümlerinde virüs açığa çıktı. Bu ihlal düzeltildi mi bilmiyorum ancak virüs koruma yazılımlarının veritabanına tehlikeli olarak işaretlenmiş durumda kendileri. ​

Ben de alternatif ararken böyle güzel bir yazılım buldum. Tamamen ücretsiz, açık kaynak, güvenilir. ​

Bu programda işaretlemenizi tavsiye etmediğim iki kutucuk var;​

Biri kullandığınız tarayıcı ile ilgili parolalar,

Diğeri de boş disk alanı.

• Parolalar tarayıcınıza kaydettiğiniz parolalardır. Silerseniz, hepsini tek tek tekrar girmek ve hatırlamak zorunda kalırsınız. 
  • Boş disk alanı ise sildiğiniz dosyaların geri getirilmesini zorlaştırmak için, boş disk alanı üzerine tekrardan 0 yazar. Uzun süren bir işlemdir, aşamaları vardır, her bir aşama uzun sürer. 

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
MPC HC (MEDIA PLAYER CLASSIC-HOME CINEMA / VİDEO & SES DOSYASI OYNATMA YAZILIMI)

Her türlü çözücüsünü (CODEC'ini) içinde barındıran, oldukça hafif ve kararlı bir yazılım.
KMPlayer, Gom Player gibi işlevsellikten uzaklaşmış yazılımları kullanmanızı tavsiye etmem.

Eğer hem ses hem de video oynatıcım olsun diyorsanız, programı kurduktan sonra MPC-HC kısayoluna sağ tıklayın, programı yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

Daha sonra program açılınca klavyeden O harfine basalım. (Ayarlar kısa yoludur kendisi )
Sonra, biçimler isimli bölüme gelip işaretlediğim yerlere tıklayın. (Kutucuklar tik işaretli kalacak, bendekine aldanmayın. )

t_m.png

Ama baştan uyarayım, müzik konusunda Winamp gibi çalma listesi arayüzü beklemeyin.
Oynatma listesi üstteki menülerden veya CTRL+7 kombinasyonu ile etkinleşir.
İster oynatıcıya gömülü, ister ayrı pencere olarak kullanabilirsiniz.
İşaretlediğim çizgili alandan masaüstüne doğru sürüklemeniz yeterli.

netice.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Winamp (Efsanelerrrr :rock: :)j:)

Fazla anlatmaya gerek yok, bilmeyen kişi sayısı azdır.
AOL geliştirmeyi bıraktı, ihanet etti fakat bence arayüz ve başarım yönünden gelmiş geçmiş en efsane yazılımdır kendisi.
Ben Big Bento arayüzü çıktığından beri kullanıyorum, bence gayet iyi bir arayüz.

Ayarlama konusunda fazla birşey yapmanıza gerek yok;

(Aslında detaylı özellikler mevcut fakat yazmaya üşeniyorum, biraz da siz kurcalayın. )

Ekolayzerin sağındaki mini liste görünsün istemiyorsanız programın üst kenarına sağ tıklayın > çalma listesi düzenleyicisi seçeneğine tıklamanız yeterli.

Winamp2f2a1e0f644ba7d2.png

İşaretlemiş olduğum çalma listesi sekmesi görünsün istiyorsanız yine programın arayüz kenarına sağ tıklayın,

Seçenekler > Görünüm > Çalma Listesi Sekmesini Göster seçeneğine tıklayın.
(Bu yolu tıklamadan ilerleyip, en sonda tıklayacaksınız. )

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Tavsiye Ettiğim Tarayıcılar :

Mozilla Firefox

Artıları : İyileştirilmiş performans, rahat eklenti desteği. güvenlik konusunda sınıfının öncüsü.
Chrome, Mozilla'nın güvenlik modülünü kullanır haberiniz olsun.

Opera

Artıları : Dahili VPN servisi, eklenti desteği, güvenlik.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Tavsiye Ettiğim Virüs Koruma Yazılımları : 

--Ücretsiz--

Microsoft Security Essentials (Windows 7)

Windows Defender (Windows 10)

--Ücretli--

Kaspersky Total & Internet Security 

-----GÜVENLİK İPUÇLARI------

Bilgisayarınıza bulaşabilecek olası virüslerden korunmak ve rahat gezinti deneyimi yaşamak için mutlaka reklam engelleyici ve bloke edici eklentiler kulllanın. 

Programları üreticinin kendi sitesinden veya güvenilirliği kanıtlanmış sitelerden indirmeye özen gösterin. Ücretsiz program kurarken neye evet dediğinize dikkat edin, seçenekleri gözden geçirin. Ne kurduğunuzu bilmiyorsanız ismini arama motorlarında aratın, forumlardan bilgi alın. 

Unutmayın, hiçbir yazılım-donanım size tam garanti veremez. Hepsi insan yapımıdır. 
Ama makineyi kullanan bizleriz, veri güvenliğimiz büyük ölçüde bizlerin elinde. 

Ne yaptığınızı bildikten sonra kolay kolay veri hırsızlığına yakalanmazsınız. (Büyük çaplı siber saldırılar haricinde, onlar da öncelikle işletmeleri hedef alır, ama trojan bir şekilde size de ulaşırsa (korsan yazılım/oyun vs) sizi de etkileyebilir tabi.)

Basit şifreler kullanmayın. Toplumda gördüğüm en büyük sorunlardan biri. İnsanlar basit şifreler kullanıyor, ne yüklediklerini, nereden nasıl yüklediklerini bilmiyorlar.

Diyeceklerim bu kadar, ikinci konumuz eksiğiyle/fazlasıyla milletimize hayırlı uğurlu olsun.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
99'dan beri internet hayatımda bir türlü bulundu. Çoğu zaman ekmeğimi çıkardığım yer oldu ama dergiler olsun, bir çok alternatif forumlar olsun bu kadar temel ve gerekli bilgileri vermeyi her zaman gereksiz ve eskide kaldığını düşündüler.

Dolayısı ile sağlam bir binanın alt yapısı kadar önemli bir içerik derlemesi olmuş. Eline sağlık Umut.

Hadi kahve içelim Beyoğluna gelin.

gOAzOb.jpg

Bu forumdaki sıcaklığı, İnsanların birbirine olan içtenliğini seviyorum hakikaten.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Muratti' Alıntı:
99'dan beri internet hayatımda bir türlü bulundu. Çoğu zaman ekmeğimi çıkardığım yer oldu ama dergiler olsun, bir çok alternatif forumlar olsun bu kadar temel ve gerekli bilgileri vermeyi her zaman gereksiz ve eskide kaldığını düşündüler. 

Dolayısı ile sağlam bir binanın alt yapısı kadar önemli bir içerik derlemesi olmuş. Eline sağlık Umut.

Bu forumdaki sıcaklığı, İnsanların birbirine olan içtenliğini seviyorum hakikaten.

Uçak bileti alırsanız gelebilirim. Beyoğlu'na fazla uzağım.  :jeo:
Gelmişken Hafız Mustafa'ya da uğrayıp birer tatlı yiyelim.  :sırıtma2:

Normalde paylaşmayı düşünmüyordum fakat piyasada bilgisayar konusunda çoğu insan göstermelik iş yaptığı için benim paylaştığım bilgileri kullanacaklarını düşünmüyorum artık. 

Alır kullanırlarsa da, kendilerine faydası olur. Müşteri çekerler. 
Ama çoğu sadece, yükle-geç mantığıyla iş yapıyor. İnce ayara giren yok.  :smart:

Bana bazı arkadaşlarım bilgisayar dükkanı aç falan diyorlar ama o işler artık kolay değil maalesef. 

O dergilerin birçoğu kaliteyi önemsemediği için yok oldu.  Ki kaliteyi önemseseler bile masrafı çok.

Renkli kuşe baskı, lojistik, hazırlık, bandrol, CD basım maliyeti vesaire. 

Masrafları sayarken bunaldım. 

Ki bittikleri de iyi oldu.

Piyasada hala bir sürü yığınla dergi basılıyor. Marketlerde görüyorum.

İçeriğe bakıyorum, internet gibi değil. Kısıtlı. 

Umarım basılı dergicilik ve gazetecilik biter.

Harcanan kağıda, mürekkebe yazık. 

Devir bilgi çağı. 

Haber okumak isteyen siteleri gezer, bu kadar basit.  :ıslık:

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Umut Barış' Alıntı:
Muratti' Alıntı:

gOAzOb.jpg

Uçak bileti alırsanız gelebilirim. Beyoğlu'na fazla uzağım. :jeo:
Gelmişken Hafız Mustafa'ya da uğrayıp birer tatlı yiyelim. :sırıtma2:

Normalde paylaşmayı düşünmüyordum fakat piyasada bilgisayar konusunda çoğu insan göstermelik iş yaptığı için benim paylaştığım bilgileri kullanacaklarını düşünmüyorum artık.

Alır kullanırlarsa da, kendilerine faydası olur. Müşteri çekerler.
Ama çoğu sadece, yükle-geç mantığıyla iş yapıyor. İnce ayara giren yok. :smart:

Bana bazı arkadaşlarım bilgisayar dükkanı aç falan diyorlar ama o işler artık kolay değil maalesef.

O dergilerin birçoğu kaliteyi önemsemediği için yok oldu. Ki kaliteyi önemseseler bile masrafı çok.

Renkli kuşe baskı, lojistik, hazırlık, bandrol, CD basım maliyeti vesaire.

Masrafları sayarken bunaldım.

Ki bittikleri de iyi oldu.

Piyasada hala bir sürü yığınla dergi basılıyor. Marketlerde görüyorum.

İçeriğe bakıyorum, internet gibi değil. Kısıtlı.

Umarım basılı dergicilik ve gazetecilik biter.

Harcanan kağıda, mürekkebe yazık.

Devir bilgi çağı.

Haber okumak isteyen siteleri gezer, bu kadar basit. :ıslık:

Oooo hocam Hafız Mustafa dedin benim aklımı çeldin :acim:

Gelicek zamanlarda ortak bir buluşma yapacağız sanada ortak bir bilet ayarlarız konaklama masrafında bizden :)
Dergi olarak lise'den beri bir aile olarak gördüğüm Level, Chip ve Oyungezeri takip ederdim. Onların yeri çok ama çok ayrı. Yaptıkları işi en az bizim kadar sevdikleri ve ilgi gösterdikleri için bu takipcisine yansıyordu. Ve asla iş olsun diye bir basım çıkarttıklarına rastlamadım. Onlarda'da yoğun maddi sıkıntılardan ötürü eskisi kadar üstüne gidemiyorlar. Ah ah eskiler o güzel eskiler. Yaş ilerledikçe zaman geçtikçe hiç birşey tad vermiyor.

Burada paylaştığın bilgi hem sitenin Seo'suna hemde hit çekmesine yardımı olur.

Hafız mustada'da ne yeriz :krokop: :clap:

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Umut Kardeşim Eline Koluna Saglik
Muthis Bir Derleme Olmus
Her Kullanicinin Ihtiyac Duyacagi Bir Kaynak Olacak

Uzun Yillar Bilgisayarlarla
Ugrasiyorum

Milletin Bilgisayarina