İslamiyet Dini Tartışılabilir mi? İslamiyet Revize Edilebilir mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar forumumuzda bu tarz dini ve siyasi konular açmıyoruz ve işlemiyoruz normalde.

Ancak buradaki katılımcıların bir çoğu hep bizden arkadaşlar ve birbirimizi tanıyoruz bu nedenle dinimize hakaret etmeden, siyasi derin hakaretler içermeden bu konudaki düşüncelerinizi almak isterim.

Diyanetin sitesinden Nisa suresi 34 üncü ayeti de okuyarak ne anladığınızı, RTE nin bu sürpriz çıkışından ne anladığınızı hür iradeniz ile yazmanızı ancak yazı içeriklerinizde kimseyi rencide etmemeye çalışmanızı rica ediyorum.

Nurettin Yıldız'ın Kadın dövülebilir anlamı taşıyan açıklaması, Diyanetin buna itiraz edemeyecek bir içeriğe sahip olması vs

@Jeopol Erdem özellikle senin düşüncelerini merak ediyorum bu konuda. Gerçi senin yorumların biraz tehlikeli ama istersen kantarın topuzunu ayarlayabileceğini biliyorum.

@Tarık Uğur
@Kosovalı
@clearidas
@mrsmrc

Jeopol Çevrimdışı

Jeopol

Aktif Üye
6 Ocak 2018
432
35
ben basliga gore yorum yapayim.

biliyorsunuz islam veya herhangi din gercegi onceden bildigini, hep bu gercegi bildigi icin hic bir zaman yanilmayacagini one surer. eger bir din yenilenmeye ihtiyac duyuyorsa o din hic bir zaman din olmamistir veya dogru degildir. ozellikle islam icin bakarsak kuranda bile islamin her zaman dogru oldugu, hic degismedigini, hep korunacagini aciklar.

eger bir din yenilenmeli deniliyorsa ya o din yenilmistir, ya da ortaya yeni bir din ortaya cikarilmak isteniyordur diye dusunuyorum.

nisa34u sorusyorsan, evet orada vurun/dovun anlami cikariyorum.

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Hocam bu konuda benim diyeceklerim şunlar. İslamı yorumlayanlar tesvir edenler çevirenler ve yaşayanların kendilerini revize etmeleri lazım. Bu ayette geçen kelime türkçede olduğu gibi birden farklı anlamlara gelen kelimelerden birtanesi. Genelde erkekler kendi egemenliklerini öne çıkarmak için , kendilerini kadınlardan üstün gördükleri için ve vicdanlarını rahatlatmak için böyle yorumluyor olabilirler. Orda bahsi geçen kelime dövmek anlamına geldiği kadar ordan çıkın ayrılın yollarınızı ayırın anlamınada geliyor zuhruf 5 çıkmak gitmek ve nisa 101 de vazgeçmek anlamındaki gibi.Bana göre ayetin gidişatına uygun olan anlam yukarda bahsettiğim anlam. Peygamber efendimizin örnekleride bu şekildedir Ahzap suresi 28 ayete de buna destek olarak bakabiliriz . Hiçbir şekilde dövme vb. şeylerin yakınından geçmiyor.

Jeopol Çevrimdışı

Jeopol

Aktif Üye
6 Ocak 2018
432
35
Cvp: İslamiyet Dini Tartışılabilir mi? İslamiyet Revize Edilebilir mi?

clearidas' Alıntı:
Hocam bu konuda benim diyeceklerim şunlar. İslamı yorumlayanlar tesvir edenler çevirenler ve yaşayanların kendilerini revize etmeleri lazım. Bu ayette geçen kelime türkçede olduğu gibi birden farklı anlamlara gelen kelimelerden birtanesi. Genelde erkekler kendi egemenliklerini öne çıkarmak için , kendilerini kadınlardan üstün gördükleri için ve vicdanlarını rahatlatmak için böyle yorumluyor olabilirler. Orda bahsi geçen kelime dövmek anlamına geldiği kadar ordan çıkın ayrılın yollarınızı ayırın anlamınada geliyor zuhruf 5 çıkmak gitmek ve nisa 101 de vazgeçmek anlamındaki gibi.Bana göre ayetin gidişatına uygun olan anlam yukarda bahsettiğim anlam. Peygamber efendimizin örnekleride bu şekildedir Ahzap suresi 28 ayete de buna destek olarak bakabiliriz . Hiçbir şekilde dövme vb. şeylerin yakınından geçmiyor.

acikcasi ben bu sekilde tartismali olan anlamlari hep farkli dillerden de bakarim. mesela ben ingilizce biliyorum. bize vurun/dovun olarak gecen anlam araplarin ingilizce cevirisinde beat(dov), strike(vur), scourge(kirbacla) olarak gecmis. hadi bizde yanlis olarak cevrilmis, peki ingilizceye de bu sekilde gecmesi tesaduf mudur?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Nurettin Yılmaz Adlı Zatın
Akıl Saglıgının Yerinde Olduğunu Düşünmüyorum
yada
Bu Adam Cinsel Konulara Asırı Egilimi Var

Yatak yorgan battaniye cinsel dürtüleri rahatsız eden yapıda olmamalı,
Asansörde halvet olur,
7 Yasindaki Kızla Evlenilebilir,
Et Kako Ketçap Cinsel Uyarıcıdır, Dayak Yiyen Kadar Sükretsin Gibi

Ipe Sapa Gelmez Açıklamalarda Bullunan Bu Zatın

Biran Önce
Toplumu Alttan Alttan
Zehirlemeye Devam Etmesi Engellenmeli
Çok Ciddi Cezalar Verilmeli

Islami Dininin Güncellemeye Ihtiyaci Yoktur

Islam Dini Zaten Dinamiktir

Okuyup Sorgulamadıgımız için

Bugun Bunları Konusuyoruz...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
@jeopol Erdem Kardeşim Milletçe okumayı sevmiyoruz her daim bunu yazarım bu tarz platformlarda, okumadığımız için bilmiyor, Bilmediğimiz için de en çok MİŞ MIŞ finalli cümleler kuruyoruz.

Örnek 1; Gangaaa, geceleri tırnak kesmek şeytan çağırıyormuş
Örnek 2; Gangaaa, 3 gün boyunca cenabet gezersen Allah bizi cehennemde yakıyormuş
Örnek 3; Gangaaa, Cinler isterse adamın aklını alırmış

Bu örnekleri istediğiniz kadar çoğaltırsınız.

Ne zaman ki bu bilgileri kaynağından alırsınız o zaman bu cehilistlerin karşısına çıkar ve ''hade len oradan geceleri tırnak kesilmezdi zira.....'', ''Cünup halleri o şekilde yorumlanmaz zira....'', ''Evet o yaratılmışlar da vardır ancak insanoğlu ile olan dialogları kuran da şu şekilde geçer ben sana anlatayım...''

gibi örneklerle cevaplarını verip konuyu kapatabiliriz.

Bizler toplum bilinci taklidi imana dayanan bir milletiz, yani İslami bir toplumda ve müslüman bir ailede doğmuşuz, Bize demişler ki doğru din islamdır, Peygamberimiz (S.A.V.) HZ MUHAMMET dir, ALLAH bir dir, büyük melekleri AZRAİL CEBRAİL İSRAFİL.... dir. Cumaları haydi bakalım cumaya, Ramazanda sabahtan akşama kadar yemek yeme. Eeeeee? ne oldu şimdi?

Hiç Sorguladınızmı peki?

Ya Amerikada doğsaydık ve tüm bu aynı bilgileri bize Hristiyanlık için verselerdi? ''Anaaaa dorğu din islammış tüh beee, cehennemin dibinde yanacağız şimdi'' mi demek gerekiyor?

Taklidi iman yerine TAHKİKİ İMAN lazım her daim

Taklidi İman aileden gelen öğretilere göre hiç sorgulamadan kabul eden ve ibadet eden insan modelidir.

Tahkiki iman ise kendisine verilen din bilgilerini sorgulayan ve araştıran insanların dini okuma şeklidir.

Şimdi buradan hareketle bakıyorum sayın RTE yine kendisini gündemden düşürmemek adına attı ortaya böyle bir bomba. Ancak bu DİN SÖMÜRÜSÜ konusunda uzmanlaşmış kişilik şunu gözden kaçırmış ''KURAN Tüm zamanların kitabıdır, çok geniş ve dikkatli bir yorum ister''

Din ve Dini kitaplar konusundaki handikap ise bence şu dur;

Kutsal kitapların hangisi bitcoin, twitter, asansör üzerine yorum içerir?

Dini kitapların geçmişine baktığımızda insanoğlunun içerisinde bulunduğu durum ile günümüz koşulları nasıl bir tutulabilir?

İslamiyetin doğduğu coğrafyaya bakarak dini giyim şekli nasıl olur da arap ve ortadoğu giyim şekli ile örtüştürülebilir?

Kuran da namazın nasıl kılınacağı hangi ayette yazar?

Yüce ALLAH insan'a insan gibi bakmış, insanı insan gibi yaratmış, Siz kuran da bu iki insan cinsini kendinize göre yorumlamış ve kadını MAL ilan etmişseniz sizin İslamiyeti revize etmeniz ne işe yarar?

Uçkurunuzdan çalışan zihninizi revize edin siz..

mrsmrc Çevrimdışı

mrsmrc

Aktif Üye
7 Ocak 2018
289
Dinlerin toplumu ve yaşayış biçimlerini kontrol altında tutmak ve bir düzen oluşturmak için yaratıldığı kanısındayım. Bilmem kaç bin küsur yıllık bir dinin hatta dinlerin günümüzde de olduğu gibi devam edebilmesini çok da mümkün görmüyorum. Bu yüzdendir ki her geçen gün insanların dinden soğuduğunu, inançsız insanların eskisine nazaran daha bir arttığını çok açıkça görebiliyoruz. 
Reis-i cumhurumuz da böyle düşünmüş olacak ki gelin şunu revize edelim demeye başlamış. Ben de revize edilebilir olduğunu düşünüyorum. Bu da yeni bir dini oluşuma vs. kapıyı aralayabilir. 

Nisa 34 konusunda ise hangi kaynaktan okunduğuna göre değişir. Sanıyorum birçokları farklı okuyup yorumlamış olacak ki herkesin ayrı bir yorumu mevcut. Kimisi vurmak eylemini "hafifçe" diye belirterek sevimli görünmeye çalışmış, kimisi de vurunuz demiş. Bu da dillerin güzelliği olmalı.? 
Herhangi bir dinin böyle şeylerden bahsetmesini ne bileyim saçma buluyorum. Gerek var mı? 

:sırıtma2:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

mrsmrc' Alıntı:
Dinlerin toplumu ve yaşayış biçimlerini kontrol altında tutmak ve bir düzen oluşturmak için yaratıldığı kanısındayım. Bilmem kaç bin küsur yıllık bir dinin hatta dinlerin günümüzde de olduğu gibi devam edebilmesini çok da mümkün görmüyorum. Bu yüzdendir ki her geçen gün insanların dinden soğuduğunu, inançsız insanların eskisine nazaran daha bir arttığını çok açıkça görebiliyoruz. 
Reis-i cumhurumuz da böyle düşünmüş olacak ki gelin şunu revize edelim demeye başlamış. Ben de revize edilebilir olduğunu düşünüyorum. Bu da yeni bir dini oluşuma vs. kapıyı aralayabilir. 

Nisa 34 konusunda ise hangi kaynaktan okunduğuna göre değişir. Sanıyorum birçokları farklı okuyup yorumlamış olacak ki herkesin ayrı bir yorumu mevcut. Kimisi vurmak eylemini "hafifçe" diye belirterek sevimli görünmeye çalışmış, kimisi de vurunuz demiş. Bu da dillerin güzelliği olmalı.? 
Herhangi bir dinin böyle şeylerden bahsetmesini ne bileyim saçma buluyorum. Gerek var mı? 

İki tane kurt varmış, birisi kara, diğeri beyazmış, bunlar sürekli kavga edermiş zira kara kurt sürekli nefreti, karamsarlığı, negatifliği savunurken, beyaz kurt iyimserliği, sevgiyi, yardımseverliği savunurmuş.

Şimdi sevgili @mrsmrc , sence bu kurtların hangisi kazanır?

Tabii ki hangisini beslersen o kazanır.

Kıssadan hisse kardeşim, Din adı altında kuralları KİM yazıyorsa, nalıncı keseri gibi kendisine yontmuş maalesef. Erkek egemen bir tarih söz konusu ise, GÜÇ öncelikli bir yaşam şekli var ise, fiziksel anlamda güçsüz olanı kadın olduğuna göre sence kim kazanabilirdi ki kardeşim?

mrsmrc Çevrimdışı

mrsmrc

Aktif Üye
7 Ocak 2018
289

Ado' Alıntı:
mrsmrc' Alıntı:

İki tane kurt varmış, birisi kara, diğeri beyazmış, bunlar sürekli kavga edermiş zira kara kurt sürekli nefreti, karamsarlığı, negatifliği savunurken, beyaz kurt iyimserliği, sevgiyi, yardımseverliği savunurmuş.

Kıssadan hisse kardeşim, Din adı altında kuralları KİM yazıyorsa, nalıncı keseri gibi kendisine yontmuş maalesef. Erkek egemen bir tarih söz konusu ise, GÜÇ öncelikli bir yaşam şekli var ise, fiziksel anlamda güçsüz olanı kadın olduğuna göre sence kim kazanabilirdi ki kardeşim?

Aynen abi
Güçlü olan kazanır, güçlü olan tarihi yazar.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

mrsmrc' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Aynen abi
Güçlü olan kazanır, güçlü olan tarihi yazar.  :ok:

Hay ağzın bal yesin :ok:

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Yaradılış felsefesini, şeytanın görevini, Yaradan'ın emir ve yasaklarını, insanoğluna yüklenen misyonu netleştirmeden ilerlemek insanı her daim yanıltır... :hmm

Yazdığım kriterleri netleştirmiş birisinin, din konusunda çelişkiye düşmesi, yanılması, bocalaması mümkün değildir...

mightythor Çevrimdışı

mightythor 

Aktif Üye
6 Tem 2018
499
49
Bence savaş olmayan,düşmanlık olmayan iyi bir yaşam için insan hakları evrensel beyannamesi yeter de artar.İnsanlar da ahlaklı evlatlar yetiştirsin olur biter.Kadercilik ve cehalet kol kola girmiş İslam coğrafyasını ele geçirmiş ve mahvediyor.

Ayrıca dünya üzerinde kötülüğe sebep olan en büyük etkenlerden biri de nüfustur.İnsanoğlu olarak bizler çok kolay çoğalıyoruz.Savaşlara,salgın hastalıklara,virüslere rağmen inanılmaz bir şekilde ürüyoruz.Kendi kıyametimizi getirmek için elimzden geleni yapıyoruz.Sadece kendimize kötülük yapsak iyi doğadaki diğer canlılara da ve doğanın kendisine de inanılmaz ölçekte zarar veriyoruz.

yzzze Çevrimdışı

yzzze 

Aktif Üye
30 Eki 2019
125
74
Dinlerin toplumu ve yaşayış biçimlerini kontrol altında tutmak ve bir düzen oluşturmak için yaratıldığı kanısındayım. Bilmem kaç bin küsur yıllık bir dinin hatta dinlerin günümüzde de olduğu gibi devam edebilmesini çok da mümkün görmüyorum. Bu yüzdendir ki her geçen gün insanların dinden soğuduğunu, inançsız insanların eskisine nazaran daha bir arttığını çok açıkça görebiliyoruz.

Nisa 34 konusunda ise hangi kaynaktan okunduğuna göre değişir. Sanıyorum birçokları farklı okuyup yorumlamış olacak ki herkesin ayrı bir yorumu mevcut. Kimisi vurmak eylemini "hafifçe" diye belirterek sevimli görünmeye çalışmış, kimisi de vurunuz demiş. Bu da dillerin güzelliği olmalı.?
Herhangi bir dinin böyle şeylerden bahsetmesini ne bileyim saçma buluyorum. Gerek var mı?

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bence de dinimiz bugüne güncellenmeli.

G Çevrimdışı

gece.serkan

Yeni Üye
10 Mar 2018
43
bu konuyu tartışma konusu yapmak için bilgi sahibi olmak lazım
hassas konu, böle konuların olması foruma zarar verir
konunun derhal kaldırılmasını teklif ediyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri