IPS Panel TV tavsiyesi

K Çevrimdışı

kskblues

Yeni Üye
23 Mar 2022
5
36
Merhaba. Bu forumu yeni keşfettim ve bu ilk başlığım. Forumu incelediğimde içeriklerin çeşitliliğinden ve insanların birbirine nasıl yardımcı olduğunu görünce çok etkilendim.

Müsadenizle benim bir sorum olacak. Ailemle eve IPS panelli bir 4k TV almayı düşünüyoruz. Şu an yükselişte olanlar Android olduğu için ona yöneldik. TV'ye sürekli Android uygulamalar vs. kuracağımız için değil ama ihtiyaç duyabiliriz diye böyle düşündük. Öncelikle hem yerli üretim olduğu için hem de teknik servis/yedek parça konusunda diğer tüm markalardan uygun olduğu için Vestel'e yöneldik. Biri UA9600 serisini önerdi ve 8000 küsür liraya 58 inç olanını bulduk ama panel bilgisini bulamadık. Sadece forumda Vestel uzmanı F fikoloji hocanın Youtube yayınındaki incelemesinde VA panel olduğunu gördüm.

Derseniz ki "Android olması şart mı?" hayır değil. Televizyonu kullanırken arada sorunsuzca Youtube veya Chrome üzerinden sitelerde film/dizi izleyebilelim yeter aslında. Önemli olan görüntü kalitesi, 4k olması, 60 hz'dan düşük olmaması, Dolby olması, max 10.000 TL cıvarında olması ve takdir edersiniz ki IPS panelli olması. Acaba bu konuda bir tavsiyeniz olur mu diye sizlere danışmak istedim.

Zahmet edip vereceğiniz her yanıt için şimdiden ayrı ayrı teşekkür ederim.

Barış Bayraktar Çevrimdışı

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Chrome üzerinden sitelerden izlemenizi değil de APK olarak Stremio, Fast TV, REC TV gibi uygulamalar yüklemenizi öneririm çünkü tarayıcı telefonda çalıştığı kadar düzgün çalışmayacaktır. Onun için ya Android almanız ya da Android olmayan alıp yanına da Mi Box gibi bir Android TV kutusu almanız daha yararlı olacaktır.

IPS diyor ama bu fiyata değmez bence bu model.

bunu önerebilirim.

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

kskblues

Yeni Üye
23 Mar 2022
5
36
Chrome üzerinden sitelerden izlemenizi değil de APK olarak Stremio, Fast TV, REC TV gibi uygulamalar yüklemenizi öneririm çünkü tarayıcı telefonda çalıştığı kadar düzgün çalışmayacaktır. Onun için ya Android almanız ya da Android olmayan alıp yanına da Mi Box gibi bir Android TV kutusu almanız daha yararlı olacaktır.

IPS diyor ama bu fiyata değmez bence bu model.

bunu önerebilirim.
Öncelikle teşekkür ederim.

TCL olana baktım ama IPS olmadığı yazıyor (en altta adminin yorumunda)

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Vestel 55Q9900 modelini listene alabilirsin. Şimdiye kadarki üretimlerde LG IPS kullanıldı bildiğim kadarıyla. Android değil, bilgin olsun.

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Öncelikle teşekkür ederim.

TCL olana baktım ama IPS olmadığı yazıyor (en altta adminin yorumunda)
IPS değil ama kaliteli bir ekrana sahip.

Vestel 55Q9900 modelini listene alabilirsin. Şimdiye kadarki üretimlerde LG IPS kullanıldı bildiğim kadarıyla. Android değil, bilgin olsun.
QLED bu da. QLEDler genellikle Samsung VA oluyor veya TCL VA.

QLED, Samsung teknolojisi olduğu için Samsung panel olur, Samsung da genelde VA kullanır.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235

QLED, Samsung teknolojisi olduğu için Samsung panel olur, Samsung da genelde VA kullanır.

Hayır, vestel 55q9900 qled tv ips panel. Forumda ve youtube da fikoloji üstadın incelemeleri var. Ve bizzat gidip aldık. Şu an tereddüt eden alacağı tv nin seri nosunu panel konusuna yazar, markasını modelini hemen söyler üstadlar.

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Bu IPS
Yanına da Android TV Box alırsınız tadınmaz yenmez.

Hayır, vestel 55q9900 qled tv ips panel. Forumda ve youtube da fikoloji üstadın incelemeleri var. Ve bizzat gidip aldık. Şu an tereddüt eden alacağı tv nin seri nosunu panel konusuna yazar, markasını modelini hemen söyler üstadlar.
Anladım, teşekkürler bilgilendirme için.

Yanına da Android TV Box alırsınız tadınmaz yenmez.
Bu dediğim o Vestel için de geçerli.

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255

Verdıgım bılgı tahmın veya yorum degıldır. Qled, panel degıl; panel arkasındakı aydınlatma teknolojısıdır. Tarafımda da bulunan 55Q9900'da LG IPS panel vardır.

K Çevrimdışı

kskblues

Yeni Üye
23 Mar 2022
5
36
Bizimkilerin ayrıca bir Android box almak isteyeceğini sanmıyorum. Bu söylediğinize göre mecburen Android olan bir TV alacağız.

Bu noktada IPS panelden taviz vereceğiz gibi görünüyor. Bu durumda kaliteli bir VA panele sahip bir TV de olabilir. TCL'nin servis konusunda çok problemli olduğunu duymuştum.

Bizim için parlaklığı güzel olsun, bu dönemde o kadar para verip film dizi izlerken soluk bir ekranda izlemeyelim, Youtube üzerinden istediğimizi açıp izleyelim ve ekranı büyük olsun yeter. Vestel UA9600 serisi bu bağlamda uygun gibi gelmişti ama inceleme videoları ve yorumlar ürkütücü geldi.

LG Nano var ama sizler ne düşünürsünüz bilemedim. Android yok ama sonuçta Youtube üzerinden HD olarak izleyebiliyoruz gibi görünüyor:

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Bizimkilerin ayrıca bir Android box almak isteyeceğini sanmıyorum. Bu söylediğinize göre mecburen Android olan bir TV alacağız.

Bu noktada IPS panelden taviz vereceğiz gibi görünüyor. Bu durumda kaliteli bir VA panele sahip bir TV de olabilir. TCL'nin servis konusunda çok problemli olduğunu duymuştum.

Bizim için parlaklığı güzel olsun, bu dönemde o kadar para verip film dizi izlerken soluk bir ekranda izlemeyelim, Youtube üzerinden istediğimizi açıp izleyelim ve ekranı büyük olsun yeter. Vestel UA9600 serisi bu bağlamda uygun gibi gelmişti ama inceleme videoları ve yorumlar ürkütücü geldi.

LG Nano var ama sizler ne düşünürsünüz bilemedim. Android yok ama sonuçta Youtube üzerinden HD olarak izleyebiliyoruz gibi görünüyor:

Tcl nin servisinden korkup lg ye mi yöneliyorsunuz. Adem abinin yazılarını ve videolarını tekrar tekrar inceleyin. Parayla satsa hak eden bilgilere bedavaya ulaşmanın nimetlerinden faydalanın.

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Merhaba

Bir sorum olacak. 1 ay önce Grundig 55GGU 9760 IPS panel TV aldık. Görüntü çok güzel. TV yayınlarında bile güzel sayılır. Yalnız dün akşam bir şey farkettim. Daha doğrusu bir kaç gün önce farkettim ama doğal bir şey olduğunu zannediyordum. Olay şu:

Dün akşam TV8 HD kanalında Survivor yarışmasını izlerken geri planda kalan ağaç yapraklarının yanıp söndüğünü gördüm. Saniyede bir yapıyor. Görüntü sağa sola giderken bu yanıp sönme daha belirgin oluyor. Hafiften renk değişimi gibi oluyor. Ev halkı böyle şeylere hiç bir zaman dikkat etmez. Ama beni rahatsız etti. Kardeşimin 55 inc 4K Philips TV'si var. Ona dikkat ettim. Böyle bir durum yok. Ama o TV'deki TV yayınları da benim TV'deki kadar net değil. Aslında bunun hata veya sorun olduğunu zannetmiyorum. Görüntü izleme ayarlarında mı bir hata yapıyorum acaba. Dinamik Kontrast kapalı. Arka aydınlatma %50. Ten rengi kapalı. Renk sıcaklığı kapalı. Mavi uyarısı kapalı.

Şunu da ekleyeyim. Netflixten UltraHD 4K film seyrettiğim zaman bunu yapmıyor. Acaba yapılan yayının çözünürlüğü ile mi ilgili. Çünkü 1080i yayın yapılıyor. 1080p bile değil. 40 inc FullHD Vestel TV'ye baktım. Onda yapmıyor. Ağaçlar, yapraklar, dallar gayet doğal. Acaba TV 1080i yayın sinyalini 2160 satıra çıkardığı için mi oluyor. Bir türlü bilemedim. Youtubeden 4K doğa ve ağaçların olduğu video açıp izlemek aklıma gelmedi. Bu akşam bir de öyle deneyeyim. Eğer 4K videoda aynı durumu yaşamazsam o kadar da kafaya takmayacağım.

F Çevrimdışı

furkan1907 

Yeni Üye
2 Mar 2022
47
27
Merhaba

Bir sorum olacak. 1 ay önce Grundig 55GGU 9760 IPS panel TV aldık. Görüntü çok güzel. TV yayınlarında bile güzel sayılır. Yalnız dün akşam bir şey farkettim. Daha doğrusu bir kaç gün önce farkettim ama doğal bir şey olduğunu zannediyordum. Olay şu:

Dün akşam TV8 HD kanalında Survivor yarışmasını izlerken geri planda kalan ağaç yapraklarının yanıp söndüğünü gördüm. Saniyede bir yapıyor. Görüntü sağa sola giderken bu yanıp sönme daha belirgin oluyor. Hafiften renk değişimi gibi oluyor. Ev halkı böyle şeylere hiç bir zaman dikkat etmez. Ama beni rahatsız etti. Kardeşimin 55 inc 4K Philips TV'si var. Ona dikkat ettim. Böyle bir durum yok. Ama o TV'deki TV yayınları da benim TV'deki kadar net değil. Aslında bunun hata veya sorun olduğunu zannetmiyorum. Görüntü izleme ayarlarında mı bir hata yapıyorum acaba. Dinamik Kontrast kapalı. Arka aydınlatma %50. Ten rengi kapalı. Renk sıcaklığı kapalı. Mavi uyarısı kapalı.

Şunu da ekleyeyim. Netflixten UltraHD 4K film seyrettiğim zaman bunu yapmıyor. Acaba yapılan yayının çözünürlüğü ile mi ilgili. Çünkü 1080i yayın yapılıyor. 1080p bile değil. 40 inc FullHD Vestel TV'ye baktım. Onda yapmıyor. Ağaçlar, yapraklar, dallar gayet doğal. Acaba TV 1080i yayın sinyalini 2160 satıra çıkardığı için mi oluyor. Bir türlü bilemedim. Youtubeden 4K doğa ve ağaçların olduğu video açıp izlemek aklıma gelmedi. Bu akşam bir de öyle deneyeyim. Eğer 4K videoda aynı durumu yaşamazsam o kadar da kafaya takmayacağım.
Hocam bende 2015 model Lg 49 Uf 6807 4 K smart tv var. O yanıp sönme olayı bende de var atvde canlı modda logonun arka planında oluyor gibi geldi ama belki de resim moduyla alakası yoktur. Ben de nedenini anlayamadım

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Hocam bende 2015 model Lg 49 Uf 6807 4 K smart tv var. O yanıp sönme olayı bende de var atvde canlı modda logonun arka planında oluyor gibi geldi ama belki de resim moduyla alakası yoktur. Ben de nedenini anlayamadım
Merhaba

Dün akşam biraz ayrıntılı test ettim. Youtube'den 4K video açtım. 4K videoda parlama, sönme olayını hiç yapmadı. TRT4K kanalını açtım. Parlama olayı orada da olmadı. Bununla da yetinmedim. Bağlı olan Bluray Playere After Earth Bluray filmini koydum. Bu film bol ağaçlı, bol yapraklı bir filmdir. Sürekli ormanda geçer. Will Smith ve oğlunun oynadığı bir film. Sahnelere atlatarak baktım. Parlama orada da olmadı. Bu da yetmedi. TV8 kanalının HD olmayan kanalını açtım. Orada da yapmadı. Sanırım bunda kanalın HD olmamasının etkisi oldu. Ama HD yayın yapan kanallarda parlak sahnelerde, geri planda bulunan bol ağaçlı, gökyüzülü sahnelerde yapıyor.

Bu denemelerden sonra Görüntü ayarlarına girdim. Video ekranda iken ayarları kurcalamaya başladım. Veee bingo. Gama Işını diye bir ayar var. Koyu-Orta-Yüksek seçenekleri var. Baktım. Koyu özelliğinde duruyor. Onu ortaya aldım. Parlama biraz gitti. Yüksek seçeneğine aldım. Parlama bayağı bir gitti. Kaybolmadı. Daha da azaldı ama görüntünün netliği biraz kayboldu. Tekrar Orta seçeneğine getirdim. Orada bıraktım.

Buradan şu sonucu çıkardım. 4K TV'ler TV yayınlarını seyretmek için pek uygun TV'ler değiller. Suç TV'de değil. Yapılan yayının kalitesinde. Madem HD yayın yapıyorsun. Adam gibi yayın yap. 1080i yapma. 1080p yap. Bluray playerde oynattığım film 1080p. O yüzden hiç parlama yapmadı. Bunu biliyorum.

Evde aileme parlamayı göstermek istedim. Zar zor farkettiler. Bana da kızdılar. En ufak şeylere takılıyorsun. Sen söylemesen biz o parlamayı hiç görmüyoruz bile dediler.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri