İki Suntayı Nasıl Birleştirebilirim?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Arkadaşlar merhaba. Geniş bir bilgisayar masası yapmaya niyetim var.
Bunun için 2 tane 20 mm kalınlığı sunta buldum.
İkea'dan ayak alıp masa haline getirmeyi planlıyorum.

Tek 20 mm'lik sunta fazla ağırlık kaldırmaz diye ve alacağım ayaklar en az 25 mm tabla istediği için, iki farklı suntayı birleştirmeye karar verdim.
Masa tablasının toplamda 40 mm kalınlığı olacak yani.

Bu suntaları temiz bir şekilde nasıl birleştirebilirim? Vida vs. taşmadan, bir aparat yardımı ile üst üste montajlayabilir miyim?

B Çevrimiçi

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
de bulunan tipde "Havşa Matkap Ucu" denilen türde matkap uclariyla vida icin uygun delikleri acarsan vida baslari ahsabin üzerinde kalir sonra suntayi kaplayarak yada vida basi olan kismi plastik gibi biseyle kapatip kusursuz görünüm elde edebilirsin
boyamak da bir alternatif tabiki bu islerden cok anlamiyorum ama evdeki ivir zivir isler icin arastirirken görmüstüm
vidalamadigin yerler icinde mobilyalarin genelde icinden cikan ahsap cubuk gibi parcalardan kullanabilirsin destek olmasi icin adini bilmiyorum aralara delikler acip icine tutkal sürüp onlari takarsan vidayla beraber ekstra saglamlik kazanmis olursun

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
de bulunan tipde "Havşa Matkap Ucu" denilen türde matkap uclariyla vida icin uygun delikleri acarsan vida baslari ahsabin üzerinde kalir sonra suntayi kaplayarak yada vida basi olan kismi plastik gibi biseyle kapatip kusursuz görünüm elde edebilirsin
boyamak da bir alternatif tabiki bu islerden cok anlamiyorum ama evdeki ivir zivir isler icin arastirirken görmüstüm
vidalamadigin yerler icinde mobilyalarin genelde icinden cikan ahsap cubuk gibi parcalardan kullanabilirsin destek olmasi icin adini bilmiyorum aralara delikler acip icine tutkal sürüp onlari takarsan vidayla beraber ekstra saglamlik kazanmis olursun

Vidayı açıkçası fazla sıkarak da ahşabın içine gömebilirim, fakat benim merak ettiğim şey iki suntayı birleştirmeye yarayan bir aparat var mı?
Mesela rafları duvara gizli şekilde takabiliyoruz, onun gibi birşey var mı merak ettim.

Yoksa düz mantık akıllı vida çakıp geçmeyi planlıyorum ama o da sağlam olmaz gibi.:hihi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,264
suntalarin yapisacak yuzeyine ahsaplari yapistirmada kullanilan zamklar var.
guzelce fircayla sur.
ustuste 5kg damacalardan 4-6tane koy.
1gun sonra kaya gibi olur.
sonra mobilya bandi al koselerini utu yardimiyla yapistir islem tamam :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Sevgili umut,yakınında mobilyacı, ahşap işleriyle uğraşan,v.s varsa aşağıdaki linkteki kaveladan 4 tane iste,,iki tane de olur :) 2ye kesersin,2cm süper olur, bir matkap ve kvelaya uygun uç işini görür,alttaki suntayı dört köşeden 1.2 mm del,delikleri temizle,deldiğin deliklere oje sür iyice,üst plakayı alttakine üst üste oturt,üst plakayı fazla oynatmamaya gayret et çünkü oje üst plakaya delikleri işaretliyecek,böylece üstünü de işaretli yerlerden 1.2 mm del,aldığın kavelayı deliklere sok,üst plakayı da oturt ,işte sana vidasız ekleme :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
suntalarin yapisacak yuzeyine ahsaplari yapistirmada kullanilan zamklar var.
guzelce fircayla sur.
ustuste 5kg damacalardan 4-6tane koy.
1gun sonra kaya gibi olur.
sonra mobilya bandi al koselerini utu yardimiyla yapistir islem tamam :ok

Alabileceğim bir link var mı, hırdavatçılarda bulunur mu? :hihi

G Çevrimdışı

Gökhan G.

Aktif Üye
25 Eki 2018
66
25
Vidayı açıkçası fazla sıkarak da ahşabın içine gömebilirim, fakat benim merak ettiğim şey iki suntayı birleştirmeye yarayan bir aparat var mı?
Mesela rafları duvara gizli şekilde takabiliyoruz, onun gibi birşey var mı merak ettim.

Yoksa düz mantık akıllı vida çakıp geçmeyi planlıyorum ama o da sağlam olmaz gibi.:hihi

Akıllı vida sıkı tutmaz. 20mm sunta sağlam olur, altına ahşap bir "kayıt" atarsanız..
Kavelayı hizalamak çok basit olmaz çoğu zaman + tahtalar sıkıca birbirine vidalanmazsa 2 kat olması sağlamlık katmaz, birbirlerinden ayrı olarak bükülmemeleri gerek.
Sota adminimizin dediği yöntem ancak sağlam olur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Akıllı vida sıkı tutmaz. 20mm sunta sağlam olur, altına ahşap bir "kayıt" atarsanız..
Kavelayı hizalamak çok basit olmaz çoğu zaman + tahtalar sıkıca birbirine vidalanmazsa 2 kat olması sağlamlık katmaz, birbirlerinden ayrı olarak bükülmemeleri gerek.
Sota adminimizin dediği yöntem ancak sağlam olur.

Anladım, teşekkür ederim öneriniz için.

Bilgisayar kasası, yazıcı, amfi vs. koyacağım için biraz ağırlığa dayanıklı olsun istedim.

Şu ayaktan 5 adet alıp altına vidalamayı düşünüyorum, 20 mm tüm bunlar için yeterli olur eğilme yapmaz derseniz, suntaları birleştirmekten vazgeçerim.

4 tane köşeye, bir tanesini de arkalara doğru ortaya şeklinde takmayı düşünüyordum.

G Çevrimdışı

Gökhan G.

Aktif Üye
25 Eki 2018
66
25
Anladım, teşekkür ederim öneriniz için.

Bilgisayar kasası, yazıcı, amfi vs. koyacağım için biraz ağırlığa dayanıklı olsun istedim.

Şu ayaktan 5 adet alıp altına vidalamayı düşünüyorum, 20 mm tüm bunlar için yeterli olur eğilme yapmaz derseniz, suntaları birleştirmekten vazgeçerim.

4 tane köşeye, bir tanesini de arkalara doğru ortaya şeklinde takmayı düşünüyordum.

Bu işler genelde göreceli oluyor abi, kırmak istersen kırarsın :kiskis 20mm sunta eğer altına palet tahtası gibi bir tahta vidalanırsa kuvvetli olur, yoksa garanti veremem, ki genişliğini de bilmiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri