Hotpoint ariston no frost buzdolabı soğutma sorunu

L Çevrimdışı

legend17

Yeni Üye
17 Eki 2020
24
46
Selamlar dostlar, buzdolabımızın yaklaşık 2 aydır arka tarafından tıkırtı tarzı sesler gelmeye başlamıştı soğutmasında bir sorun yoktu pek önemsemedim ama son 3 gündür dolap hep difriz kısmı hem de alt büyük bölüm soğutmamaya başladı üst difriz kısmında ki ayar 2 numaraya ayarlıydı 4 numaraya ayarlamıştım şimdi 5 e ayarladım alt soğutucu bölüm ise med ve maximum arasına ayarladım. Bu dolabın arkasında ki ses özellikle geceleri yoğun olarak gelmeye başladı, dolap içinde ki havalandırma deliklerinin önü açık durumda dolap arkasındaki pis su haznesi yarım doluydu boşalltım yani gelen tıkırtı tarzı öyle buz kırma sesi falan değil onu söylemek istiyorum, motor çalışmak isteyip birden stop eder gibi saçma bir ses çıkartıyor sorun ne olabilir?

not: dolap kapalı balkonda duruyor gün boyu güneş alıyor fakat perdeleri çekiyoruz yine de bir sıcaklık etkisi oluyor onun etkisi de olabilir mi? gerçi 20 yıldır sıcaklıktan olmayan sorun bu yeni buzdolabında olmaya başladı..

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu biraz takip gerektiren bir tespit süreci.
Öncelikle elle kontrolle başlayalım.
Dolap otoru aşırı sıcak mı ona bakın ve eer öyle ise öncelikle fişi çekip en azından 30 dakika bekleyin.
Sonra dolabın fişini takmadan evvel mutlaka kompresörün sesini duyabilecek mesafede olun, enerjiyi verdiğinizde motor Innnnnnnn yapıp arkasından TIK yapıyor mu ona bakın.

Sonrasına duruma göre devam edelim.

L Çevrimdışı

legend17

Yeni Üye
17 Eki 2020
24
46
Merhaba Adem bey, dolap elle tutulur sıcaklıktaydı ben yine de fişi çekip beklemeye geçtim süre sonunda ki adımları yapmak için bekliyorum sevgiler..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
İfişi taktım lakin motordan hiç bir şekilde ses gelmiyor gayet sessiz titreşim de yok acaba yerinden oynattığım için olabilir mi? şimdi yine tıkır tıkır sesini çıkardı? o sesi kayıt edebilirsem yayınlıycam belki daha net bir fikir oluşturur
İçteki fanlar yapıyor olabilir. Kapıların orada düğmeler bulunuyorsa, elinizle basın. Fanlar çalışmaya başladığında ses oluyorsa sesin kaynağı fanlardır.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
fişi taktım lakin motordan hiç bir şekilde ses gelmiyor gayet sessiz titreşim de yok acaba yerinden oynattığım için olabilir mi? şimdi yine tıkır tıkır sesini çıkardı? o sesi kayıt edebilirsem yayınlıycam belki daha net bir fikir oluşturur
Az da olsa elektronik kontrol bulunan dolaplarda hemen devreye girmeyebilir kompresör.
Ancak bu süre genelde 2-3 dakikayı geçmez.

L Çevrimdışı

legend17

Yeni Üye
17 Eki 2020
24
46
İçteki fanlar yapıyor olabilir. Kapıların orada düğmeler bulunuyorsa, elinizle basın. Fanlar çalışmaya başladığında ses oluyorsa sesin kaynağı fanlardır.
fan normal çalışıyor sessiz bir şekilde yani fanlardan ayrı başka bir ses geliyor atıyorum 1 saat de bir gibi..
Az da olsa elektronik kontrol bulunan dolaplarda hemen devreye girmeyebilir kompresör.
Ancak bu süre genelde 2-3 dakikayı geçmez.
dediğiniz gibi 5dk içerisinde kompresör ve fan çalışmaya başladı normal seyrinde, difriz kısmına erik hoşafı koydum sıvı halde bakalım sonuç ne olacak bugün diğer donmuş gıdaları mini difrize aldık çünkü hafiften erimeye başlamıştı soğutamadığı için.. asıl sorun bence o çıkan ses var olan soğutamama hatasını anlatıyor sanki..?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
fan normal çalışıyor sessiz bir şekilde yani fanlardan ayrı başka bir ses geliyor atıyorum 1 saat de bir gibi..

dediğiniz gibi 5dk içerisinde kompresör ve fan çalışmaya başladı normal seyrinde, difriz kısmına erik hoşafı koydum sıvı halde bakalım sonuç ne olacak bugün diğer donmuş gıdaları mini difrize aldık çünkü hafiften erimeye başlamıştı soğutamadığı için.. asıl sorun bence o çıkan ses var olan soğutamama hatasını anlatıyor sanki..?
Kompresör ve kondanser ısınıyor ise bunu %80 soğutma faaliyeti kapalıdevre sistem normal çalışıyor olarak görebiliriz.
Siz her ne kadar öyle değil deseniz de dolap soğutma yapıyor ama bu soğutmayı sistemde dolaştıramıyor olabilir yani klasik bir ABB durumu söz konusu olabilir.

L Çevrimdışı

legend17

Yeni Üye
17 Eki 2020
24
46
Kompresörün orada bir fan mevcut mu peki?
fan gözükmüyor sadece kompresör, atık su kabı var muhtemelen iç kısımlara gömülmüş
DSC_0408.jpg

Kompresör ve kondanser ısınıyor ise bunu %80 soğutma faaliyeti kapalıdevre sistem normal çalışıyor olarak görebiliriz.
Siz her ne kadar öyle değil deseniz de dolap soğutma yapıyor ama bu soğutmayı sistemde dolaştıramıyor olabilir yani klasik bir ABB durumu söz konusu olabilir.
az önce kontrol ettim sıvı donmaya başlamış önemli olan bunu koruyabilmesi çünkü bir iki seferdir difrizde ki gıdalar çözülmeye başlamıştı bunu takip edeceğim, kompresör ve kondanser evet ısınıyor soğukluk ayarlarını üst mesajlarda belirttiğim gibi yükseltmiştim şimdi daha iyi soğutuyor bu bir kaç gün gözlemleyeceğim ne olacak diye acaba o gelen ses dolap belli müddet çalıştıktan sonra kompresörü kapatma sesi olabilir mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
fan gözükmüyor sadece kompresör, atık su kabı var muhtemelen iç kısımlara gömülmüş
DSC_0408.jpg

az önce kontrol ettim sıvı donmaya başlamış önemli olan bunu koruyabilmesi çünkü bir iki seferdir difrizde ki gıdalar çözülmeye başlamıştı bunu takip edeceğim, kompresör ve kondanser evet ısınıyor soğukluk ayarlarını üst mesajlarda belirttiğim gibi yükseltmiştim şimdi daha iyi soğutuyor bu bir kaç gün gözlemleyeceğim ne olacak diye acaba o gelen ses dolap belli müddet çalıştıktan sonra kompresörü kapatma sesi olabilir mi?
Aslanım benim beeeee, Canavar gibi Embraco kompresör 😎
Kompresör aşırı akım çekiyorsa (Sargılardan yapar bu sorunu yaşı çok ilerlediğinde) veya termostat istenenn soğukluk düzeyine geldiği sinyalini yollarsa kompresör kendisini kapatır.

Kompresör belli sebeplerden kendisini kapatır mesela sistemden bilinçli komut ile kapatılır, bir de sistem komut göndermemiştir ancak çekirdek sıcaklığı aşırı yükseldiği için kendisi termik açıp kapatır bunun takibini yapabiliyor olmak lazım.

L Çevrimdışı

legend17

Yeni Üye
17 Eki 2020
24
46
Tahliye tikanmis olabilir mi benin tikaninca dolap sogutmuyor
tahliye borusu şeffaf içi tertemiz ucuna dokununca akıtıyor..

Aslanım benim beeeee, Canavar gibi Embraco kompresör 😎
Kompresör aşırı akım çekiyorsa (Sargılardan yapar bu sorunu yaşı çok ilerlediğinde) veya termostat istenenn soğukluk düzeyine geldiği sinyalini yollarsa kompresör kendisini kapatır.

Kompresör belli sebeplerden kendisini kapatır mesela sistemden bilinçli komut ile kapatılır, bir de sistem komut göndermemiştir ancak çekirdek sıcaklığı aşırı yükseldiği için kendisi termik açıp kapatır bunun takibini yapabiliyor olmak lazım.
işin gerçeği tam 5 yıl olunca sorunlar genelde başlıyor umarım sorunları fazlasıyla öteleriz, o sesi kayıt alamadım bir türlü herşey onda gizli bence.
Sorunun çözümüne dair geri dönüş mutlaka yazmaya çalışacağım, vakit ayırıp cevap verdiğiniz için size ve diğer ilgilenen tüm dostlara selam olsun teşekkürler...

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri