Hotpoint AQ29F291S Çamaşır Makinesi F06 Sorunu

M Çevrimdışı

mdogu06

Yeni Üye
5 Tem 2021
2
26
Merhaba herkese ,

Tıp fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve sene sonu geldiği için mezuniyet fotoğraf çekimi vs gibi işler için günlük çamaşır makinesini kullanmaya başlarken talihsizlik yaşadım. ilk önce F05 hatası verdi ( her zaman veriyor genelde bir şeyler tıkadığı için oluyordu zaten) ben de soketi çıkarıp alttaki kürdan vs yardımıyla temizlemeye çalıştım o sırada da makineyi duvara yasladım . Sonrasında problem çözüldü bu sefer de f06 hatası vermeye başladı. Araştırdım ettim kapağın kapanmasıyla alakalı bir sorunmuş , ben kapatıyorum aslında ama tam kapaktan değil de yine ön taraftan su kaçırıyor belli bir süre yıkadıktan sonra hatayı veriyor. Yıkamaya başlatmıyor zaten ben iyice sıkıştırınca kapağı o zaman yıkıyor.

Ankara yenimahalle demetevler tarafında oturuyorum , önerebileceğiniz bir bayi servis tanıdık var mı acaba ? Çünkü galiba ben bu işi tek başıma yapamayacağım . Servislerin gereksiz maliyet çıkarmalarından korkuyorum zaten alet öyle çok yeni değil .

Şimdıden çok teşekkürler
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Üzüldüm cidden konu görüntülenme bile almamış

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Kapı kilidi soketinin tam temas etmeme ihtimalide dahil olmak üzere kapı kilidi arızası var. Söz konusu markaya Vestel servisleri bakıyor. En yakın servis için arama motorunu kullanın.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
Makineyi başlatınca kapı kilitleniyor makine algılamıyor mu? Yoksa hiç mi kitlenmiyor? Yanlış bilgi vermek gibi olmasın ama Bizim ariston makinede kart tamiri yapmıştım ve sonrasında kapıyı kitlediği halde algılamıyordu ve kilit sağlamdı, Pompanın da içinde olduğu soket grubu arkalara gitmiş ve takmayı unutmuşum, Bi ihtimal pompa açık devre olduğu için çalışmıyor olabilir, soketi söküp temizledim demişsiniz, gevşeklik olmasın? Sık sık pompa tıkanık hatası da verdiğini belirtmişsiniz belki de tıkanık değildir soketi gevşektir?

M Çevrimdışı

mdogu06

Yeni Üye
5 Tem 2021
2
26
Arkadaş yazsa keşke de bilgilensek biz de...

WhatsApp-Image-2021-07-06-at-23.04.12.jpg

Bugün yetkili servisten gelmişler ben evde yokken babam ilgilenmiş , normalde kapağı bastırmadan makine hiç başlamıyordu f06 hatası veriyordu gelen usta da ilk önce kapağı ittirip o şekilde tutarak başlatmış sonrasında galiba yerinden çıkan lastiği oturtunca kapak da yerine oturuyor artık. Gider kısmını temizleyince bi takım çamaşırlar olduğunu görmüşler tıkayan onları temizlemişler.

Şuan sonuna kadar yıkıyor başlamasında da sorun yok ama hem tam resimdeki yerden su akıtıyor aynı zamanda da sonunda yine f06 hatası veriyor.

Servis ya kapı arızası ya da beyin kartı değişecek kapı 400 beyin 800 lira tutar demiş , bunlar kartla çalıştığı için kartı teste sokmamız gerek bu yüzden makinenin servise gönderilmesi lazım demişler.

Sizin öneriniz nedir direkt yeni bir makine mi alalım yoksa servise mi gönderelim yoksa kendimiz mi bir yol izleyelim

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Bugün yetkili servisten gelmişler ben evde yokken babam ilgilenmiş , normalde kapağı bastırmadan makine hiç başlamıyordu f06 hatası veriyordu gelen usta da ilk önce kapağı ittirip o şekilde tutarak başlatmış sonrasında galiba yerinden çıkan lastiği oturtunca kapak da yerine oturuyor artık. Gider kısmını temizleyince bi takım çamaşırlar olduğunu görmüşler tıkayan onları temizlemişler.

Şuan sonuna kadar yıkıyor başlamasında da sorun yok ama hem tam resimdeki yerden su akıtıyor aynı zamanda da sonunda yine f06 hatası veriyor.

Servis ya kapı arızası ya da beyin kartı değişecek kapı 400 beyin 800 lira tutar demiş , bunlar kartla çalıştığı için kartı teste sokmamız gerek bu yüzden makinenin servise gönderilmesi lazım demişler.

Sizin öneriniz nedir direkt yeni bir makine mi alalım yoksa servise mi gönderelim yoksa kendimiz mi bir yol izleyelim
Bahsettiğiniz yere akan su muhtemelen deterjan çekmecesinden sızıyor olabilir.
Makineye su gönderen musluğu kısın biraz.

O resimde gözüken sarı parça kapı kilidini manuel açmaya yarar bu arada bilginiz olsun.

Yeni makine en düşük 1500 lira.
Arızayı servis doğru tespit edebildi mi bu önemli.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504

Zincir mağazalarda (Marketlerde) Yazdığınız tamir parasının biraz fazlasına yeni makina var.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
Fotoğraftaki makine ile aynı tasarıma sahip ve su kaçıran bir makinenin üstten görünüşü bu:
20180617_101519-1.jpg

Kırmızı ile işaretlediğim bölümden (deterjanlık kabı) kronik su kaçırıyor çünkü arasına conta koymamışlar plastiklerin ve zamanla arası açılıyor. Eğer sağ tarafta olsaydı pompa/hortum vs derdim ama galiba deterjanlık gözü tarafı. Eğer şansınız var ise üst kapak açık durulama yaptırın ve takip edin. En çokta durulamanın son aşaması yani yumuşatıcı aldığı zaman su kaçağı artıyor. Mavi ile işaretli yer ise sudan dolayı oluşan pas.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ewo48346ca705e025aa.jpg

Bu fotoğraftaki kart, aristonun/indesitin/hotpointin ekranlı/ekransız kurutmalı/kurutmasız farketmeksizin çoğu çamaşır makinesinde kullandığı Evo 2 kartı. J9 girişinde 8 9 numaralı bacaklarda "geleneksel kapı kilitli pompa" yazıyor. Kapı kilidi J4'e giriş yapılsa bile galiba pompa takılı olmayınca kapağı kilitliyor ama algılamıyor. Eğer kapağı kilitleyip algılamıyorsa ve F05 hatasını da sık sık alıyorsanız makineyi arkaya yaslayınca alt kısımdan pompanın soketine ulaşılıyor gevşeklik oksit var mı bakabilirsiniz. Fişi çekmeyi unutmayın tabiki. Gevşek olmasa bile bi temizlenip denenebilir.

Bizim ariston makine de kapı kilitliyordu ama algılamıyordu, soketinde 1 kırmızı ve 2 adet kahverengi kablo vardı. Kilidin soketini çıkartıp makineyi çalıştırdıktan sonra kahverengi olanları tornavida ile kısa devre yapınca makinenin çalışması lazım eğer pompa soketinde sıkıntı yoksa.

Bu şekilde sorunun kaynağı bulunabilir. Tercih sizin.
400TL dedikleri kapı kilidi bu, işçilik 3 dakika tutar: (Satıcıdan daha önce alışveriş yaptım iyiydi.)

Bu da dediğim gibi pompa bozuksa fiyatı:

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri