Hiçbir forumda yanıt alınamayan klima tavsiyesi :)

G Çevrimdışı

gandav

Yeni Üye
14 Ağu 2024
3
30
Merhaba,
Zonguldak'ta yazın soğutma için kullanılacak klima arıyorum. Yardımlarınızı rica ederim.
Ev güney(doğuya yakın) cephe, dış ünite güneyde olacak ve sürekli güneş alacak. Sıcaklık yazın 28-35C arasında değişiyor, genelde 31-32C. Nem %85 üzerinde. Aşırı sıcak bölge değil fakat nem bunaltıyor.
Salon 20m2; fakat full açık olduğundan ve 4-5 yıla başka eve çıkma olasılığı olduğundan hesaplamasını 25-30m2 olarak hesaplıyorum.
İç ünite salonda olacak, salona uzunlama bakacak. (Oda ölçüsü 5,0x3,90x2,40m)... 3,90'lık duvarın 2,75'i pencere ve klima bu pencerenin yanında konumlandırılacak.
Dış ünite, iç ünitenin hemen arkasında olacağından boru uzunluğu kısa olacak.
Salonda boydan boya kapı bulunmuyor, salon direkt hole ve odalara açılıyor.

Bütçem max.35 civarında. 12'lik yeterli olur mu yoksa 14'e çıkmak gerekir mi? Viessmann'ın kağıt üzerindeki değerleri çok iyi ama tutulmuyor. Samsung'un değerleri çok iyi, evap. aluminyum ama akışkan 700 kullanıyor, hepsinden fazla..

1- Demirdöküm A7 12000 (yeni çıkan model)
2- Viessmann Vitoclima 230-S/HE 12.000
3- Samsung Wind-Free Premium veya plus 12.0000
4- Sigma SGM12INVDHB Plus 12.000
5- Daikin Sensira 12.000 veya 14.000

dd.png
sens.png
senss.png
sig.png

sam.png
samm.png

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Ben modelin değil de nasıl kullanıldığının önemi olduğunu düşünüyorum. Evde sürekli vakit geçiren biri varsa Wi-Fi bağlanabilen herhangi bir model, yoksa o bile gereksiz. Donanım kalitesi iyi olan yani dandik olmayan herhangi bir 12.000 BTU yetecektir.

Sizin yaşadığınız yere yakın Düzce'de yaşıyordum ve Antalya'ya taşındım. Dolayısıyla iki iklimi de biliyorum. Nem problemi aşıldıkça 32 derece gibi sıcaklıklarda normal bir vantilatörün size bakmayan yerindeki hava akışı bile serin kalmanıza yetiyor. Bu bağlamda sizin kritik konunuz soğutmaktan öte nem.

Burada Antalya'da dış sıcaklıklar 32 derecelerdeyken nem oranı %90 civarında oluyor Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında. O aylarda 2 klimam 24 saat açıkken evin toplam elektrik faturasını 250TL'den 500TL'ye anca çıkarıyordu zamdan önce. İlk geldiğim yıl bu nem konusu yerine sıcaklık konusuna takıldığımdan ev hep 21-22 derecelerde oluyordu ve ihtiyaç duydukça açıyordum. 24-25 derecelere çıkınca pişmeye başladığımız için öyle saçma bir kullanımımız oluyordu ve günlük ortalama 20kW tüketiyordu sadece klimalar. Bu yıl ise ev 27-28 derece ama nem oranı hep %35'lerde kalıyor ve klimalar günlük ortalamada 12kW'ı geçmiyor bu çok sıcak yaz günlerinde bile (Dışarısı zaman zaman 40+ derecelerde oluyor).

Ben klimanızı "nem alma modunda" değil de normal soğutma modunda düşük fan hızlarında uzun sürelerde 25-26 derecelerde çalıştırmanızı öneriyorum. Evde sera etkisi yoksa bu kullanımda dışarısı 32 derecelerdeyken bile çok konforlu bir serinleme verecektir. Bu kullanım şekline de 9000 bile yetiyor ve o bölgede klimanın tüketimini faturanızda pek hissetmezsiniz nem odaklı çalıştırdığınız durumda. Ancak evin nemini düşüremeyip sıcaklık odaklı çalıştırırsanız 18000 gerekir ve faturanızda da ciddi bir tüketim oluşturabilir. Ama hepi topu 3-4 ay kullanacağınız için o bile önemli değil.

Özetle bana kalırsa bölgenizde servis kalitesi iyi olan ve malzeme kalitesi de iyi olan herhangi bir 12.000 BTU klimayı taktırın ve evdeki nem oranını görebileceğiniz bir termometre kullanın. Nem oranı %50'nin altına düşene kadar bir iki gün 23-24 derecede en düşük fan ayarında çalıştırın, sonrasında üşüdükçe 28, sıcakladıkça 26, genelde de 27 ayarlı şekilde kullanın. Evin boş olduğu saatler oluyorsa da eve gelmeden 2 saat kadar önce açın, evden çıkmadan da kapatın.

Bu anlattığım kullanım tipi üst seviye klimalarda olmuyor sanırım çünkü bazı klimalar fan hızı düşünce kompresör hızını da düşürüyorlar ve bu da nem toplama kapasitesini düşürüyor. Ben Airfel 12.000 BTU ve 9.000 BTU kullanıyorum R410 gazlı (LTXN35UB). İkisinden de son derece memnunum, yeni versiyonu R32 gazlı ve daha uygun fiyatlı ama onu kullanmadığım için bilmiyorum. Daikin servisinden de parça kalitesinden de memnunum ki zaten midea üretiyor. Bölgenizde Daikin servisi varsa bu klimaları önerebilirim. Oralara taşınmam gerekse buradakinden çok daha fazla verim alırdım herhalde bu iki klimadan. Zaten ilkini 1 yıl kullandıktan sonra memnun kalınca ikincisini aldım. İlkini de 9000 alsam da olurmuş dedim hatta.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,840
25-30m2 alan için 15-18lik makinalar daha yerinde olur.

1- Demirdöküm A7 12000 (yeni çıkan model)
2- Viessmann Vitoclima 230-S/HE 12.000
3- Samsung Wind-Free Premium veya plus 12.0000
4- Sigma SGM12INVDHB Plus 12.000
5- Daikin Sensira 12.000 veya 14.000

1. yeni seriyi incelemedim.
2-4 gree üretimlerine mesafeliyim bu adamlar yazılım kısmını beceremiyor.
3. samsung kondenseri alüminyum kullanıyor bakır dururken alüminyum.!!!!
5. Marka Daikin fakat standart giriş seviyesi klimadan hiçbir farkı yok sadece servis hizmetini iyi alırsınız.

Geri
Üst Alt