Hiç durmadan çalışan Altus buzdolabı(03.2020. Yeni Buzdolabı arıyoruz :) )

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Merhabalar Allah ömür versin yaşlı bir ninem var.Geçenlerde tutturdu yeni dolap alalım bu çok donduruyor dedi.Bir bakalım bakarız dedinim.Baktım buzluk kapağı falan kopmuş japon yapıştırıcı+pamuk ikilisi ile taş gibi yaptım yapıştırdım.Ama sonradan ninemde anladı ki bana hiç durmuyor sanki bu dedi.Buzları falan çözdürdüm 5 gün sonra baktım yine aşırı karlanma yapmış , hem ne zaman uğrasam çalışıyor gerçekten dolap.Şimdi bu gece wattmetre taktım bakalım ne kadar çalışıyor.Bu arada tek başına yaşayan yaşlı bir kadın olarak 100 küsür lira elektrik faturası geliyor.Sanırsam suçlusu buzdolabı.Anladığım termostat bozulmuş ama daha önce hiç sökmedim değiştirmedim.Güvendiğim usta da yok.Elimden geldiğinde halletmeye çalışacağım yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler...

Altus AL 315 Buzdolabı
Marka ALTUS

TEKNIK
Model AL 315

Mamul Kategorisi ' Ev tipi buzdolabı ÖZEL IL iKLER

Enerji Sınıfı C

Çevre Koruma Sembolü

401 Gerçak tüketim cihazın nerede
Yıllık Enerji Tüketimi (kWh/yıl ve nasıl kullanıldığına bağlıdır)

Soğutucu Bölme Hacmi (Net-it) 305

Dondurulmuş Gıda Saklama 861mesi
Hacmi (Net-k) 30

Yıldız Sınıfı (-x- -x--)

Soğutma Sistemi

Sıcaklık Artma Süresi (saat) -

Dondurma Kapasitesi (kg/24 saat) -

iklim Sınıfı T

Gürültü Seviyesi (MA)) 41

Toplam küt Hacim (It) 355

Toplam Net Hacim (It) 335

Yükseklik (cm) 152

Genişlik (cm) 59,5

Derinlik(cm) 68

Ağırlık (kg) 55

Elektrik Girişi (V/Hz) 220/50

Toplam Güç (W) 130

Screenshot_2020-02-04-20-08-03-795_com.android.chrome.jpg

1580837375372684310483241899367.jpg

1580837428541886852979685390871.jpg

Termostat burada tek bunu biliyorum.?Birde orta düğmeye basınca duruyor neye yarar orta düğme?

15808374699631316893553261616984.jpg

Buzluk kapağını sağlam yaptım ama?Arka kısmından pamuk ve japonla güzelce kaynakladım.

15808375182961523985808045387344.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Termostat bu mudur ?

Bu tel içinde gaz varmış galiba sızarsa zararlımıdır? Çıkan uçları neye göre tekrar takacağım?Bu tel ayrı mı takılıyor dahili mi termostat a?

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Eline saglik. kapak contalarınıda kontrol et.
gerekli sızdırmazlığı sağlayamazsa sürekli çalışmaya neden olur.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Eline saglik. kapak contalarınıda kontrol et.
gerekli sızdırmazlığı sağlayamazsa sürekli çalışmaya neden olur.
ilginize teşekkürler hocam.Kapak çontaları eski ama sürekli çalışmaya sebep verecek kadar esneklik, boşluk ve aralık görünmüyor hocam.

Termostat ta sıkıntı var gibi ancak dediğim gibi tespit edecek pratik bilgim yok.Ama çalışırken ayar kademesini düşürmeme rağmen dolap çalışmaya devam ediyor.Hemen tepki verir mi bilmiyorum ama heralde kademe düşürünce birkaö saniye sonra kapatması lazım motoru?

Birde ayrılmadan önce son defa bakayım dedim çalışıyordu , şu ortadaki düğmeyi bırgaladım tık yaptı durdu ama kademe arttırınca bu seferde çalışmadı öyle bıraktım yukarı evime çıktım.(Ninem 2 alt katta☺️)

meebbe meebbe, A Adem Helvacı Umut Barış Umut Barış F fikoloji teraspy teraspy Domestos Domestos

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
ilginize teşekkürler hocam.Kapak çontaları eski ama sürekli çalışmaya sebep verecek kadar esneklik, boşluk ve aralık görünmüyor hocam.

Termostat ta sıkıntı var gibi ancak dediğim gibi tespit edecek pratik bilgim yok.Ama çalışırken ayar kademesini düşürmeme rağmen dolap çalışmaya devam ediyor.Hemen tepki verir mi bilmiyorum ama heralde kademe düşürünce birkaö saniye sonra kapatması lazım motoru?

Birde ayrılmadan önce son defa bakayım dedim çalışıyordu , şu ortadaki düğmeyi bırgaladım tık yaptı durdu ama kademe arttırınca bu seferde çalışmadı öyle bıraktım yukarı evime çıktım.(Ninem 2 alt katta☺)

meebbe meebbe, A Adem Helvacı Umut Barış Umut Barış F fikoloji teraspy teraspy Domestos Domestos

Ben bu işlerin uzmanı hiç değilim ama dolap kaç yıllık? Soğutucu gazda vs sorun yoksa termostat, röle ya da elektronik kart varsa bunlardan birinde arıza aranabilir diye düşünüyorum. Tamirci çağırabileceğiniz bir yerse tamirci çağırın ya da termostatını değiştirmeyi deneyin. O termostatın bir de probları gelir yanında, onları da gerekli yerlere yerleştirmeniz gerekir.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Ben bu işlerin uzmanı hiç değilim ama dolap kaç yıllık? Soğutucu gazda vs sorun yoksa termostat, röle ya da elektronik kart varsa bunlardan birinde arıza aranabilir diye düşünüyorum. Tamirci çağırabileceğiniz bir yerse tamirci çağırın ya da termostatını değiştirmeyi deneyin. O termostatın bir de probları gelir yanında, onları da gerekli yerlere yerleştirmeniz gerekir.
10 küsür yıllık hocam.Motor sağlam soğutma güzel.Evet galiba termostatta sorun var diye tahmin ediyorum bende.Malasef güvenebileceğim tamirci yada servis yok.Biliyorum ki gelseler bile 200 300 liradan aşağıya ücret almazlar.İnternette buldum 50 liraya kadar satıcı ile görüşüp uygun modeli alıp değiştirmeye çalışacağım artık.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
10 küsür yıllık hocam.Motor sağlam soğutma güzel.Evet galiba termostatta sorun var diye tahmin ediyorum bende.Malasef güvenebileceğim tamirci yada servis yok.Biliyorum ki gelseler bile 200 300 liradan aşağıya ücret almazlar.İnternette buldum 50 liraya kadar satıcı ile görüşüp uygun modeli alıp değiştirmeye çalışacağım artık.

İçi soğuksa dolabın gazdan yana sorun yoktur diye düşünüyorum.
Değiştirebilirim diyorsanız kendiniz değiştirmeyi deneyin termostatı.
Dolabın bilmediğiniz yerini de kurcalamayın. Gaz yanıcı mıdır, patlayıcı mıdır bilmem. :kiskis
R134A yazıyor sanırım. Sota Sota

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sevgili Mert selamlar.

Klasik arızalar dan birisidir. Termostatın tolerans değerleri değişmiştir, çalışır ancak farklı değerlerde çalıştığı için ya durmaz, ya da geç durur vs.

O düğmenin olduğu yerde kapak, kapağın altında vida var, o vidayı söktüğünde termostat yuvası ve lamba duy yuvası olarak çalışan o küçük blok yerinden çıkar, sonra bir soket var onu da ayırırsan termostat eline doğru gelirken, termostatın sarmalı da gövdenin içinden dışarı doğru çıkmaya başlar.

Termostat düğmesini çıkarttıpında gördüğün o somunu kargaburun ile sökerden termostat tam anlamı ile senin eline gelir.

Yarın bizim arçelikçi arkadaştan uygun malzemeyi öğreneyim senin için, elimde eski kalan malzemelerden varsa ücretsiz yollarım ben, arkadaşta varsa ondan da alır yollarım sorun olmaz.

Ortadaki düğmeyi sormuşsun, o zorunlu defrost düğmesidir. :ok

Yeni termostat yerine takılırken, gövde içine giden sarmalı elinle ittire ittire en dibe kadar ulaştıracaksın.

Elinle çalışabileceğin kadar mesafe bırakıp bağlantılar yapar, biraz kalan sarmal olursa toroidal sarmal yapar termostatın altına denk gelecek şekilde kapağı yerine kapatırsın :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Sevgili Mert selamlar.

Klasik arızalar dan birisidir. Termostatın tolerans değerleri değişmiştir, çalışır ancak farklı değerlerde çalıştığı için ya durmaz, ya da geç durur vs.

O düğmenin olduğu yerde kapak, kapağın altında vida var, o vidayı söktüğünde termostat yuvası ve lamba duy yuvası olarak çalışan o küçük blok yerinden çıkar, sonra bir soket var onu da ayırırsan termostat eline doğru gelirken, termostatın sarmalı da gövdenin içinden dışarı doğru çıkmaya başlar.

Termostat düğmesini çıkarttıpında gördüğün o somunu kargaburun ile sökerden termostat tam anlamı ile senin eline gelir.

Yarın bizim arçelikçi arkadaştan uygun malzemeyi öğreneyim senin için, elimde eski kalan malzemelerden varsa ücretsiz yollarım ben, arkadaşta varsa ondan da alır yollarım sorun olmaz.

Ortadaki düğmeyi sormuşsun, o zorunlu defrost düğmesidir. :ok

Yeni termostat yerine takılırken, gövde içine giden sarmalı elinle ittire ittire en dibe kadar ulaştıracaksın.

Elinle çalışabileceğin kadar mesafe bırakıp bağlantılar yapar, biraz kalan sarmal olursa toroidal sarmal yapar termostatın altına denk gelecek şekilde kapağı yerine kapatırsın :ok

Hay hocam sağolasın her zaman ki gibi sade ve anlaşılır olarak anlattın sayende bilgilendim?

Az önce alo @ teraspy hocam aradı biraz sohbet ettik oda orta düğmenin defrost düğmesi olduğunu söyledi ne yalan söyleyeyim çocukluğumdan beridir merak ederdim.Ayarlanan kademe de dolabın aşırı ısınmasını engelleyerek buzu çözermiş yada ben öyle anladım??

Şimdi parça temini için teşekkür ederim ne desem ki hocam olsada olmasada ilginiz uğraşırınız, varlığınız yeter benim için. ?

Bu arada dolap statik tek kapılı hocam.Alo hocam prob uçlarının buzluğun üstünde olduğunu söyledi ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Hay hocam sağolasın her zaman ki gibi sade ve anlaşılır olarak anlattın sayende bilgilendim?

Az önce alo @ teraspy hocam aradı biraz sohbet ettik oda orta düğmenin defrost düğmesi olduğunu söyledi ne yalan söyleyeyim çocukluğumdan beridir merak ederdim.Ayarlanan kademe de dolabın aşırı ısınmasını engelleyerek buzu çözermiş yada ben öyle anladım??

Şimdi parça temini için teşekkür ederim ne desem ki hocam olsada olmasada ilginiz uğraşırınız, varlığınız yeter benim için. ?

Bu arada dolap statik tek kapılı hocam.Alo hocam prob uçlarının buzluğun üstünde olduğunu söyledi ?
Yok ,yanlış anlamışsın mubarek :)
O düğmeye basarsan buz çözülene kadar dolap çalışmaz dedim ,ayrıca da termostatı 0' ra getirmeseydin,buz çözülünce,bırakılan dereceden başlar demiştim.
Hımm,sanki "propun yerinin bazı dolaplarda buzluğun altında,bazılarında üstündedir" demiştim :)
:haha1

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bende hotpoint ariston vardı. Geçen sene sürekli çalışıyordu. Servis geldi götürdü anjiyo yaptı ? ve motor değişti. Uzatmalı garantisi vardı. Eğer olmasaydı 850 TL masrafı vardı ?
Hatta burada paylaşmıştım...

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
son durum :)

termostadı aldım değiştirdim kolaymış zaten ama akşam 2 saat bekledim atar diye atmadı.İçi ısındı diye heralde diye dedim ama az önce aradım ninemi yine hiç atmadı kızanım dedi :affet:sirit

acaba niye ki ?Dolap soğutuyor , termostat da birebir aynısı sıfır zaten ?

meebbe meebbe, A Adem Helvacı F fikoloji teraspy teraspy

IMG_20200211_214846.jpg
IMG_20200211_214903.jpg
IMG_20200211_214908.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
son durum :)

termostadı aldım değiştirdim kolaymış zaten ama akşam 2 saat bekledim atar diye atmadı.İçi ısındı diye heralde diye dedim ama az önce aradım ninemi yine hiç atmadı kızanım dedi :affet:sirit

acaba niye ki ?Dolap soğutuyor , termostat da birebir aynısı sıfır zaten ?

meebbe meebbe, A Adem Helvacı F fikoloji teraspy teraspy

IMG_20200211_214846.jpg
IMG_20200211_214903.jpg
IMG_20200211_214908.jpg
Mert, sende klima ölçüm derecesi yokmuydu?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri