Hı level tv neden böyle

Hakande9 Çevrimdışı

Hakande9 

Aktif Üye
28 Eyl 2020
173
31
Arkadaşlar hı level 50 uhl 670 TV aldım bir ay önce fakat ultra HD yi gectim HD gibi bile göstermiyor bu tvler sorun nedir acaba bu tvlerin ekranlari böyle mi hep 2.5 metre mesafeden izliyorum TV yi ama görüntü çok kötü sanki HD ready TV izliyorum gibi bulaniklasma falan yüksek parazitlenme gibi görüntü var bu normal mi bu tvlerde

Hakande9 Çevrimdışı

Hakande9 

Aktif Üye
28 Eyl 2020
173
31
IMG_20201030_194625.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İzlediğiniz kanallar SD ise bu durum normaldir HD kanallar da durum nasıl?
HD kanallarda aynı kameradan ne kadar belli oluyor bilmiyorum ama

https://resim.tavsiyeforumu.com/images/IMG_20201030_195458.jpg[/]

bide köşelerde kararma başladı ne yapsam ne tavsiye edersiniz cihaz daha 1aylik ama ben böyle rezalet görmedim hep mi böyle ucuz etin suyu acaba ?

IMG_20201030_194625.jpg

[
bide köşelerde kararma başladı ne yapsam ne tavsiye edersiniz cihaz daha 1aylik ama ben böyle rezalet görmedim hep mi böyle ucuz etin suyu acaba ?

IMG_20201030_194625.jpg

Son düzenleme:
Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
IMG_20201030_194625.jpg

Görüntünün kenarlarında bir miktar kararma olması normaldir arkadan aydınlatmalı panellerde olan bir durum. Ama diğer görüntü kalitesi ile ilgili şikayetten emin değilim belki modlama ile Pixellence açmak işe yarayabilir. Birde ayarlarda gürültü azaltmayı kısabilirsiniz bu da işe yarayabilir.

Hakande9 Çevrimdışı

Hakande9 

Aktif Üye
28 Eyl 2020
173
31
Görüntünün kenarlarında bir miktar kararma olması normaldir arkadan aydınlatmalı panellerde olan bir durum. Ama diğer görüntü kalitesi ile ilgili şikayetten emin değilim belki modlama ile Pixellence açmak işe yarayabilir. Birde ayarlarda gürültü azaltmayı kısabilirsiniz bu da işe yarayabilir.
Pixellence açık gürültü azaltmayı da kapalı kullanıyorum verim alamadim TV'den nedense

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet anakart mb230 670 kodlularda, ben bu konuda sıkıntı çıkar diye direkt kargoyu kabul etmemiştim A101 650 yerine bunu gönderince.
TV'ye ve karta uzağım ama kanallar 4K çözünürlüğünde olmadığı için böyle olabilir.
Biz de aynısını HD yayınlar olmadığında yaşıyorduk.
TV kanalı izleyecek olanlar Full HD bakmalı bence.
Yeni uydu Türksat 5A Kasım ayında Space X tarafından fırlatılacakmış, belki kanallar da 4K'ya geçer.
Kimsenin de vebaline girmek istemem Full HD panel aldırıp. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
TV'ye ve karta uzağım ama kanallar 4K çözünürlüğünde olmadığı için böyle olabilir.
Biz de aynısını HD yayınlar olmadığında yaşıyorduk.
TV kanalı izleyecek olanlar Full HD bakmalı bence.
Yeni uydu Türksat 5A Kasım ayında Space X tarafından fırlatılacakmış, belki kanallar da 4K'ya geçer.
Kimsenin de vebaline girmek istemem Full HD panel aldırıp. :hihi
Adam akıllı Full HD panel de yokki piyasada olsa gidip ilk alacaklardan biri olurdum, ama öyle pek güzel modeller yok olsa bile daha yeni modellerle aynı paraya satılıyor. O 4K işi zor bence kanalların altyapı çalışması yapması gerekir o da pahallı. Büyük ihtimalle 4A da sadece SD kanallar kalır yada HD ve SD yeni uyduya da HD ve 4K kanalları verirler. Astra uydularında böyle bir şey olmuş galiba ama onlar uydudan karasal yayın da yapıyormuş tam detayını bilmiyorum.

En iyisi Vestel bu konuya bakacak birkaç mühendis işe alsın görüntü işlemede uzman bu Upscale problemini çözsünler. Biliyorum zor bir konu ama bu kadar kötü olmak zorunda değil diğer üreticiler nasıl idare eder hale getirdilerse kendi anakartını zaten kendisi üreten bir şirketin bunu başarması mümkün olsa gerek.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Adam akıllı Full HD panel de yokki piyasada olsa gidip ilk alacaklardan biri olurdum, ama öyle pek güzel modeller yok olsa bile daha yeni modellerle aynı paraya satılıyor. O 4K işi zor bence kanalların altyapı çalışması yapması gerekir o da pahallı. Büyük ihtimalle 4A da sadece SD kanallar kalır yada HD ve SD yeni uyduya da HD ve 4K kanalları verirler. Astra uydularında böyle bir şey olmuş galiba ama onlar uydudan karasal yayın da yapıyormuş tam detayını bilmiyorum.
Evet, pazar 4K'ya kaydı çünkü üretici tarafında.
Belki vardır ama ithal etmiyor da olabilirler.
Bilemiyorum.

Sanırım kanalların yayın sistemleri, kameraları vs. 4K değil ve bunu değiştirmek epey maliyetli.
Geçecekler mi geçmeyecekler mi, zaman gösterecek.
Geçseler bile bitrate düşük olduktan sonra yine fazla bir şey değişmeyecek ne yazık ki.
Gerçi H265, H264'e göre çok daha iyi bir CODEC ama yine de kalite için daha fazla veri akışına yani bitrate'e ihtiyacımız var.

İyi bir 4K panel de ucuza değil aslında hocam, bu alınan paneller yine giriş veya giriş-orta seviye muhtemelen.
İyi hızda internet, 4K içerik yoksa 4K panel bana anlamsız geliyor.
Ki 4K'ya geçiş cidden uzun sürdü gibi Full HD'ye göre.
Gerçi zamanında Full HD panel alanlar da epey bekledi, biz biraz geçişe yakın almıştık o şansımız olmuştu.

Kapitalizm böyle bir şey maalesef, malı satana kadar iyi, sattıktan sonra hadi bana eyvallah diyor şirketler.
Umarım 4K içerik sayısı artar.
Çünkü Netflix vs de olsa, korsan da olsa 4K çözünürlükte içerik bulmak zor sanırım.
Ki internet hızları yükselmedikçe bunları indirmek de güç ne yazık ki.
Netflix'de FHD veya 4K var ama bitrate çok yüksek değil anladığım kadarıyla.
En iyi ülkede bile Blu-ray'in gerisinde kalıyor sanırım.

Üstünkörü bildiklerim bunlar tabi, detaylı araştırmasını yapmadım.
4K şu an için gözüme kestirdiğim bir çözünürlük değil.
İleride geçilecek bir çözünürlük olarak duruyor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Evet, pazar 4K'ya kaydı çünkü üretici tarafında.
Belki vardır ama ithal etmiyor da olabilirler.
Bilemiyorum.

Sanırım kanalların yayın sistemleri, kameraları vs. 4K değil ve bunu değiştirmek epey maliyetli.
Geçecekler mi geçmeyecekler mi, zaman gösterecek.
Geçseler bile bitrate düşük olduktan sonra yine fazla bir şey değişmeyecek ne yazık ki.
Gerçi H265, H264'e göre çok daha iyi bir CODEC ama yine de kalite için daha fazla veri akışına yani bitrate'e ihtiyacımız var.

İyi bir 4K panel de ucuza değil aslında hocam, bu alınan paneller yine giriş veya giriş-orta seviye muhtemelen.
İyi hızda internet, 4K içerik yoksa 4K panel bana anlamsız geliyor.
Ki 4K'ya geçiş cidden uzun sürdü gibi Full HD'ye göre.
Gerçi zamanında Full HD panel alanlar da epey bekledi, biz biraz geçişe yakın almıştık o şansımız olmuştu.

Kapitalizm böyle bir şey maalesef, malı satana kadar iyi, sattıktan sonra hadi bana eyvallah diyor şirketler.
Umarım 4K içerik sayısı artar.
Çünkü Netflix vs de olsa, korsan da olsa 4K çözünürlükte içerik bulmak zor sanırım.
Ki internet hızları yükselmedikçe bunları indirmek de güç ne yazık ki.
Netflix'de FHD veya 4K var ama bitrate çok yüksek değil anladığım kadarıyla.
En iyi ülkede bile Blu-ray'in gerisinde kalıyor sanırım.

Üstünkörü bildiklerim bunlar tabi, detaylı araştırmasını yapmadım.
4K şu an için gözüme kestirdiğim bir çözünürlük değil.
İleride geçilecek bir çözünürlük olarak duruyor.
Netflix genel tüketiciye yöneltilmiş bir platform olduğu için çok yüksek kalitede dosyalar sunmaları beklenemez zaten onların işi ortalama bir kullancıyı tatmin edecek kadar kalite sunmak. Hiç kullanmadım Netflix ama kalitesi bir TV kanalından iyidir elbet verdiği görüntünün. 1080p aslında yeterli bir çözünürlük Upscale yani onu 1080p den 4k ya dönüştüren algoritmalar çok kötü olmadıktan sonra(misal mb230) yeterince görüntü kalitesi sunabilir. Bu bitrate işinede çok fazla takılmamak gerek aslında tabiki en iyi kalite Bluray kalitesidir ama bu kadar veri standart bir TV için gerekli değildir hatta çok iyi bir panelde bile yarısı hatta çeyreği bitrate e sahip olan versiyondan ayırmak çok güç olabilir. Dvd ya da Bluray dosyalarını riplerken dönüştüme yapılırsa buna geçirgen kalite deniyor yani gözle görülür bir fark olmadan dosyanın alabileceği en küçük boyut. Her şey sıkıştırmada ve büyütmede kullanılan işleme teknikleri ile alakalı. H265 yeni bir şey değil aslında uzun süredir var ama sıkıntı görüntü işlemede gelişmelerin son tüketiciye ulaşmasının 7-8yılı bulması.

TV kanallarının kullandığı ekipman ve donanım da eski bazen antika olunca görüntüde haliyle iyi olmuyor. Aslında uydu yayınlarında en büyük limitleyici etken uydu bağlantısının sınırlı veri kapasitesi bunu iyileştirmeye çalışsalar da uydudan verilen sinyalin taşıyabildiği veri miktarı az bu yüzden bitrateler artmıyor. Benzer olarak 4K kanal işletmek zor H265 daha verimli olduğu için daha düşük bitrate kullanarak 4k'yı da böyle getirebildiler.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Netflix genel tüketiciye yöneltilmiş bir platform olduğu için çok yüksek kalitede dosyalar sunmaları beklenemez zaten onların işi ortalama bir kullancıyı tatmin edecek kadar kalite sunmak. Hiç kullanmadım Netflix ama kalitesi bir TV kanalından iyidir elbet verdiği görüntünün. 1080p aslında yeterli bir çözünürlük Upscale yani onu 1080p den 4k ya dönüştüren algoritmalar çok kötü olmadıktan sonra(misal mb230) yeterince görüntü kalitesi sunabilir. Bu bitrate işinede çok fazla takılmamak gerek aslında tabiki en iyi kalite Bluray kalitesidir ama bu kadar veri standart bir TV için gerekli değildir hatta çok iyi bir panelde bile yarısı hatta çeyreği bitrate e sahip olan versiyondan ayırmak çok güç olabilir. Dvd ya da Bluray dosyalarını riplerken dönüştüme yapılırsa buna geçirgen kalite deniyor yani gözle görülür bir fark olmadan dosyanın alabileceği en küçük boyut. Her şey sıkıştırmada ve büyütmede kullanılan işleme teknikleri ile alakalı. H265 yeni bir şey değil aslında uzun süredir var ama sıkıntı görüntü işlemede gelişmelerin son tüketiciye ulaşmasının 7-8yılı bulması.
İçeriğin de yaygın olması lazım ki aldığımız panelin bir kıymeti olsun değil mi?
4K paneli yıllarca bulanık izlemek istemem açıkçası.
Zaman gösterecek bakalım.
Aslında 4K bir cihaz elime geçse Netflix'i vs bir incelemek isterim.
4K ne kadar yaygın, ne kadar bitrate alabiliyoruz vs. diye.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt