HDMI görüntünün geriden gelmesi sorunu.

S Çevrimdışı

straga

Yeni Üye
26 Ağu 2023
20
31
S.a hdmi görüntü gelmeme sorununu çözdüm bu sefer de TV ye gelen görüntüde bir gecikme var. 😀
PC yi aynı anda DP portundan monitöre, HDMI portundan TV ye bağladım. Monitör ve TV ye aynı anda baktığımda TV deki görüntünün monitordekine göre bir tık daha geriden geldigi anlaşılıyor.
Çözünürlük ve HZ düşürme gibi birkaç şey denedim ancak sorunu çözemedim.
TV yi oyun moduna almanın sorunu çözdüğü söylenmiş ancak sanırım TV de öyle bir özellik yok. Vestel qa9700.
Bunu çözmenin başka bir yolu var mıdır? Bu sorun tam olarak neyden kaynaklanıyor acaba.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Tvnin kullanım kılavuzunda oyun modu ve ALLM (auto low latency mode) otomatik düşük gecikme modu mevcut görünüyor. Ekran ayarlarını bir kurcalayın isterseniz. Belki işe yarar.

vestel-qa9700-oyun-modu.jpg

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Normalde TV'ye bir sinyal geldiğinde TV'nin görüntü işleyicisi bunu işler, kendince optimizasyonlar ve iyileştirmeler yaptıktan sonra panele yollar.
Eğer görüntü bilgisayar gibi zaten ekran kartı gibi bir cihaz üstünde işlenmiş ise "Oyun Modu"nda görüntü işlemcisi devre dışı bırakılır ve gelen sinyal direkt olarak panele aktarılır. Bu nedenle eğer görüntüyü bilgisayardan alıyorsanız televizyonunuzu oyun modunda kullanmanız lazım. Bundan sonra geriye kalan tek şey panelinizin hızı ve input lag'dir ki bunlara bir şey yapamazsınız.

S Çevrimdışı

straga

Yeni Üye
26 Ağu 2023
20
31
evet oyun modu varmış buldum. oyun modu seçeneği gelişmiş video sekmesinden açılıyormuş. onun için bulamamışım ilk başta alakasız bir yere koymuşlar gibi.
ancak oyun modu pasif gözüküyor. üzerine gelemiyorum ne açabiliyorum ne kapatabiliyorum. bunun sebebi ne olabilir. o seçeneğin aktif olması için ne yapmam gerekiyor. bu tv den kullanan veya çözümünü bilen var mıdır acaba

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
evet oyun modu varmış buldum. oyun modu seçeneği gelişmiş video sekmesinden açılıyormuş. onun için bulamamışım ilk başta alakasız bir yere koymuşlar gibi.
ancak oyun modu pasif gözüküyor. üzerine gelemiyorum ne açabiliyorum ne kapatabiliyorum. bunun sebebi ne olabilir. o seçeneğin aktif olması için ne yapmam gerekiyor. bu tv den kullanan veya çözümünü bilen var mıdır acaba
Resim modunu veya başka bir ayarı değiştirmeniz gerek.
Görüntü için yaptığınız bir ayar onu bloke ediyordur.
Enerji tasarrufu vs, her yerini kurcalayın.
Benim TV Android olmadığı için net bir şey diyemiyorum.

S Çevrimdışı

straga

Yeni Üye
26 Ağu 2023
20
31
Resim modunu veya başka bir ayarı değiştirmeniz gerek.
Görüntü için yaptığınız bir ayar onu bloke ediyordur.
Enerji tasarrufu vs, her yerini kurcalayın.
Benim TV Android olmadığı için net bir şey diyemiyorum.
oyun modunun aktif olması için hem resim modunu oyun olarak seçmek hem de ALLM'yi kapatmak gerekiyormuş.

Sorun çözüldü. Oyun moduna alınca gecikme de olmuyor artık.

yardımlarınız için teşekkürler.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Aklıma monitör olarak kullanmak üzere aldığım LG 32LM620S geldi. Nereden almıştım hatırlamıyorum ama kurulum için servis gelmesi gerekiyordu. Adamlar geldi cihazı kurdu. Tabii ben monitör olarak kullanacağım için kullanacağım yerde anten kablosu falan yok. Neyse bilgisayara HDMI üzerinden bağladık. Servis görevlisi testlerini yaptı. Sonra bilgisayar ekranına aldık ama mouse imleci neredeyse bir saniye sonradan geliyor. Adam gurur meselesi yaptı. Onu yaptı, bunu yaptı ama yok. Mouse geç hareket ediyor. "Ver halledeyim" diyorum, dinlemiyor da. En sonunda "abi senin kasa da büyük (CoolerMaster Stacker STC-01) yapmaması lazım böyle ama kablosuz klavye mouse al en iyisi. Bu gecikme olmasın." dedi. Sonunda kumandayı ele geçirebilmiştim. İlk yaptığım resim modunu "Oyun"na almak ve de çözünürlüğü 16:9'a manuel olarak almak oldu. Ben bunları yaparken servis görevlisi kağıtları doldurmakla uğraştığı için göremedi yaptıklarımı ama bir anda mouse olması gereken tepki süresine gelince ekranda "abi sen bunu nasıl yaptın?" diye bana Einstein muamelesi çekmişti:hihi

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Aklıma monitör olarak kullanmak üzere aldığım LG 32LM620S geldi. Nereden almıştım hatırlamıyorum ama kurulum için servis gelmesi gerekiyordu. Adamlar geldi cihazı kurdu. Tabii ben monitör olarak kullanacağım için kullanacağım yerde anten kablosu falan yok. Neyse bilgisayara HDMI üzerinden bağladık. Servis görevlisi testlerini yaptı. Sonra bilgisayar ekranına aldık ama mouse imleci neredeyse bir saniye sonradan geliyor. Adam gurur meselesi yaptı. Onu yaptı, bunu yaptı ama yok. Mouse geç hareket ediyor. "Ver halledeyim" diyorum, dinlemiyor da. En sonunda "abi senin kasa da büyük (CoolerMaster Stacker STC-01) yapmaması lazım böyle ama kablosuz klavye mouse al en iyisi. Bu gecikme olmasın." dedi. Sonunda kumandayı ele geçirebilmiştim. İlk yaptığım resim modunu "Oyun"na almak ve de çözünürlüğü 16:9'a manuel olarak almak oldu. Ben bunları yaparken servis görevlisi kağıtları doldurmakla uğraştığı için göremedi yaptıklarımı ama bir anda mouse olması gereken tepki süresine gelince ekranda "abi sen bunu nasıl yaptın?" diye bana Einstein muamelesi çekmişti:hihi
Ama kendisini de taktir etmek lazım. Hiçbir efor sarfetmeden "Klavyedendir bu." diyip çıkan gideni de var. :ok

Geri
Üst Alt