HDMI 2.1 demek koşulsuz 4K 120 hz demek mi?

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,342
39
Vay be bir tane daha Vestelin var dediğine şüpheci bakan dostum 😊
İşte arkadaşa da bunu bahsettim, ben her Vestel den denilene şüphe duyuyorum.
bu yazından sonra neden se şu makale dikkatimi çekmişti
Zirvede rüzgar sert olur, sadece çıkmak değil orada yeterince kalmak önemli :hihi

Yani şöyle söyleyeyim, Vestel Oled paneli LG'den alıyordur. LG'nin en pahalı modeli bile 1.500 nit parlaklığa çıkmıyor diye biliyorum. Vestel yazılımla oynayarak bunu değiştirebilecek teknolojiye sahip. Tıpkı araba ECU'suna chip tuning yapmak gibi. Fakat bu sefer de ledlerin ömründen yiyecek, yanma riski çok artacak. Öyle bir şey yapacaklarını sanmıyorum.

Oled'i geçtim en baba markaların amiral gemisi modellerinin bir çoğu dahi 1.000 nit parlaklığı pek aşmıyor. Sony X90J, X90K HDR'da 700'ü geçeceğini sanmıyorum. Samsung'ların bazı modelleri bu sınırı aşıyor fakat ne kadar sürdürebildiği konusu tartışmalı. Anlık olarak çıkabildiği değerden çok sürekli olarak verebildiği parlaklık önemli.

Aslında sende hem imkan hem de teknik yeterlilik mevcut, istesen ölçüm yapabilirsin diye düşünüyorum 🙂

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,604
Bir örnek daha
LG daha küçük boylarda girdi birkaç senedir. 48 ve 42 inç lerde. Bu boylarda parlaklığı arttiramadi. Zaten bu boylarda incelemelerde parlaklık değerleri düşüktür. Çünkü bu ebatlarda ısınma sorunu daha çok olur

turkomans Çevrimdışı

turkomans 

Aktif Üye
8 Ara 2019
148
31
Bu bilgiler mi 😅😅😅 dedim ya Vestel bile bazı konularda bizden, YouTube kanallarımıdan, forumdan, Adem Helvacı Adem Helvacı nin iceriklerinde bilgi alıp servislere bilgi paylaşırken bilmemem ayıp olurdu 😊
Evet oled hergun goremiyoruz, malum fiyat uçuk, e bunun yanında parası olanda Vestel oled alacağıma LG Samsung vs bişey alırım diyor. Ben bu TV ilk çıktığında takip etmeye başladım. Önümüzdeki günlerde video çekerim inşallah.
Tabi bizde vestelden gerekli bilgileri bulabildikçe paylaşıyoruz. Misal hiç bir TV nin ışık nit bilgisini Vestel paylaşmıyor. Bizde bulamıyoruz, devlet sırrı gibi bisey

Ekran-Resmi-2022-12-24-17.36.27.png

Bu arada hani bahsettiğim bizim TV'nin aynısı 17MB180EB anakartlı JVC VO9100 var ya hani Avrupa'da bangır bangır tüm özellikleri duyurulurken, hatta oyun konsolları için süper seçim diye manşetler atılırken kendi ülkesinde en ufak bilgiyi neden paylaşmazlar anlamıyorum. Adem Helvacı Adem Helvacı hocam da *********.com'da bu durumdan hayıflanmış:

Ekran-Resmi-2022-12-24-17.41.39.png

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,604
Şu var LG 55 ve üstü yeni nesil oledleri bir senedir eski panel fabrikalarında stok kalmadığı için üretim Evo olduğu için subsekilde;
Philips
807....ex panel
707....eski oled belirtiyor. Aslında bu da yeni nesil oled panel.
LG
C2....Evo
B2.... Eski nesil geçiyor. Aslında bunlarda Evo
Fabrikalar yeni nesile döndü bir senedir. Biraz Evo nün kaymağını yemek istiyor. Reklam amaçlı

Geri
Üst Alt