Hard disc içerisindeki tüm verileri geri dönüşümsüz silmek mümkün mü?

S Çevrimdışı

Sedat55

Yeni Üye
28 Eki 2018
21
39
Revo Uninstaller PRO ile işinizi halledebilirsiniz..

Ekran-Alintisi71b2677479e4a561.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Defalarca silme işlemi sadece geri getirilmesini zorlaştırır diye biliyorum.

Disk temizleme aracından sürücüdeki gölge kopyalar temizlense yeter diye düşünüyorum.

Bir de biçimlendirme yavaş yapılsa yeter herhalde.

UPS kullanıyorsanız, low level format atmayı deneyebilirsiniz.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
sevgili kardeşim pire için yorgan yakmak derler ya yorganıda odayıda yak sen bence :clap2:clap işim garanti olsun diyorsan

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Harddiskinizdeki bilgiler sizin icin önemliyse bunu baskalarinin eline gecmesini istemiyorsaniz tek kesin cözüm; harddiski fiziksel olarak bozmak , kirmak tek cözümdür; Leasing laptoplarina yapilan uygulamadir.Diger uygulamalarla yapilan islemler bilgilerinizin tamaminina ulasamasa bile bir kismini geri getirir.Bunlardan bir tanesi benimde basarili buldugum zaman zaman kullandigim programlardan birisi olan Ontrack ... isimli programdir.
Bilgilerinizin baskasinin eline gecmesini istemiyorsaniz ve amatör kullaniciysaniz low level format programlarindan birisini kullanabilirsiniz.Islem biraz uzun sürer ama baskalari diger silme islemlerine göre biraz daha profosyenel ugras ile bilgilerinize ulasabilirler.Eger silme amaciniz Laptop veya Pc yi satma amacli ise harddisksiz satmak en mantikli cözümdür.

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Wipe dediğimiz işlemden bahsediyorsunuz. Çeşitli programlarla veya cmd’den komutla gerçekleştirebilirsiniz. Wipe işleminden sonra veri kurtarılması neredeyse imkansızdır. Neredeyse diyorum çünkü, wipe işlemi uygulanan bir diske laboratuvar ortamında tüm fiziksel müdahaleler ve ileri seviye kurtarma araçlar kullanılarak yapılan ve 1 yıl süren işlemlerin sonucunda 8 mb veri kurtarılabilmiştir. Elbette bu yöntemler sıradan ev kullanıcılarının yanından bile geçemeyeceği, maliyeti astronomik seviyede olan yöntemler. Yani diski bozmaya falan gerek yok abartmayın. Hele disksiz laptop satmak zır saçmalık.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Wipe dediğimiz işlemden bahsediyorsunuz. Çeşitli programlarla veya cmd’den komutla gerçekleştirebilirsiniz. Wipe işleminden sonra veri kurtarılması neredeyse imkansızdır. Neredeyse diyorum çünkü, wipe işlemi uygulanan bir diske laboratuvar ortamında tüm fiziksel müdahaleler ve ileri seviye kurtarma araçlar kullanılarak yapılan ve 1 yıl süren işlemlerin sonucunda 8 mb veri kurtarılabilmiştir. Elbette bu yöntemler sıradan ev kullanıcılarının yanından bile geçemeyeceği, maliyeti astronomik seviyede olan yöntemler. Yani diski bozmaya falan gerek yok abartmayın. Hele disksiz laptop satmak zır saçmalık.

Açıkçası bu konuya pek kafa yormadığım için nedir ne değildir pek bilmiyorum.
Gigabyte başına ücret isteyen veri kurtarma merkezleri bizim evde yaptığımızdan farklı ne yapıyor mesela merak ediyorum.:alala
Siz bilgili bir abiye benziyorsunuz. :hihi

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Açıkçası bu konuya pek kafa yormadığım için nedir ne değildir pek bilmiyorum.
Gigabyte başına ücret isteyen veri kurtarma merkezleri bizim evde yaptığımızdan farklı ne yapıyor mesela merak ediyorum.:alala
Siz bilgili bir abiye benziyorsunuz. :hihi

Veri kurtarma merkezlerinde ne vardır ne yoktur bilmiyorum ancak veri kurtarma işi yazılımsal veya donanımsal olarak yapılabilir. Fiziksel arızası olmayan, sağlıklı çalışan diskler üzerinde üçüncü parti programlar kullanılarak yapılan kurtarma işlemi yazılımsal kurtarmadır. Yanlışlıkla sildiğiniz verileriniz, üzerine yeni veriler yazılana kadar disk üzerinde barınmaya devam eder. Ya da diski yanlışlıkla biçimlendirirseniz verilerinizin hemen hemen tamamı olduğu yerde durur. Bu işte kendini ispatlamış bir programla kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Gigabyte başında dünyanın parasını vermeye gerek yok.

Eğer diskte fiziksel sorunlar varsa ve diski çalıştıramıyorsanız o zaman iş biraz zorlaşır. Bu durumda PC3000 gibi bazı kurtarma araçları öncelikli olarak denenebilir. Bu araçlar bazı özel yazılım ve donanımlarla diskin servis arabirimi vasıtasıyla her bir sektöre erişim sağlayarak “bit to bit” imajını alır. Bu imajı anlamlandırarak veri kurtarımı işlemi yine üçüncü parti bir programla yapılır. Bu melez diye tabir edebileceğimiz yöntemin de işe yaramadığı durumda fiziksel müdahale işin içine girer ki bu profesyonel işidir. Tam steril ortamda diskin okuyucu kafasının, baskı devresinin ve plakasının sökülerek uygun donanımlarla plaka yüzeyinin okunması işlemidir.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Hele disksiz laptop satmak zır saçmalık.
Bu isi ticari olarak yapan birisi olarak sacmalik olarak degerlendirdiginiz olayla yasadigim ülkede cok fazla karsilasiyorum,yeri gelince kendim de harddisksiz satiyorum.Eger tr deki piyasasi modeline göre 1,500 tl den baslayip 4000 tl leri gören qosmio icin alim yapacagim zaman Hardiskin olup olmamasiyla ilgilenmem, uygun fiyata buldugum zaman alir bakimini yapar ve satar kazandigim paraya bakarim.Burada satan kisi kisisel bilgileri nedeniyle harddiskini isterse cikarir fiyatinida ona göre ayarlayarak ilanini verir , o sekilde satar ve bu gayet normaldir.
Büyük sirketler ise birakin harddiski bozmayi ramlari dahi cikarirlar ve toptan olarak bu isle ugrasan firmalara satarlar veya leasing ise geri yollarlar..
Amatör kullanicilar icin eger cok önemli bilgileri yoksa windowsu yeniden yüklemesi , biraz hassas kisilige sahip ise low level format uygulamasi yeterlidir.

20190523_2243071.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bu isi ticari olarak yapan birisi olarak sacmalik olarak degerlendirdiginiz olayla yasadigim ülkede cok fazla karsilasiyorum,yeri gelince kendim de harddisksiz satiyorum.Eger tr deki piyasasi modeline göre 1,500 tl den baslayip 4000 tl leri gören qosmio icin alim yapacagim zaman Hardiskin olup olmamasiyla ilgilenmem, uygun fiyata buldugum zaman alir bakimini yapar ve satar kazandigim paraya bakarim.Burada satan kisi kisisel bilgileri nedeniyle harddiskini isterse cikarir fiyatinida ona göre ayarlayarak ilanini verir , o sekilde satar ve bu gayet normaldir.
Büyük sirketler ise birakin harddiski bozmayi ramlari dahi cikarirlar ve toptan olarak bu isle ugrasan firmalara satarlar veya leasing ise geri yollarlar..
Amatör kullanicilar icin eger cok önemli bilgileri yoksa windowsu yeniden yüklemesi , biraz hassas kisilige sahip ise low level format uygulamasi yeterlidir.

20190523_2243071.jpg

Şu Qosmio'lardan geçtiğimiz sene uygun fiyata bir tane ben de bulmuştum, para olsaydı o dönem gözüm kapalı alırdım. :hihi

wendor11 Çevrimdışı

wendor11 

Aktif Üye
6 Şub 2018
80
47
CCleaner ile boş alan silmesi yaparsın program boşalan silerken defalarca üstüne yazma işlemi aptığı icin veri kurtarma imkansız hale geliyor

Geri
Üst Alt