Hangi kombiyi tercih etmeliyim?

M Çevrimdışı

mahoni

Aktif Üye
16 Eyl 2019
58
45
site yönetiminin anlaşma sağladığı firma bizlere aşağıdaki listede yer alan anahtar teslim kombi seçeneklerini sundu.bilgim olmadığından aralarındaki farkı anlayamadım.ama sitede en çok tercih edilen ilk ve sondaki waillant markası.bende ikisi arasında kararsız kaldım.birincisi slovakya üretimli diğeri Alman üretim.aralarında 1650 tl fark var.yetkili ikincisinin biraz daha ekonomik olduğunu bu fiyat farkının 6-7 senede faturada kapanabileceğini söyledi.evde sadece ben ve eşim olduğumuzdan birincisini tercih edebileceğimizi tavsiyE etti.aldığım bir duyumda bu waillant markasının parçalarının çok pahalı olduğu.sizce hangisini tercih etmeliyim.

BB.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Demirdöküm'ü listeden eleyin, onu diyebilirim. :kiskis
Premix bence en verimli kombi sistemi.
Premix olmayan kombi almayın derim.

bu fiyat farkının 6-7 senede faturada kapanabileceğini söyledi

Fiyatlar böyle artarsa bence daha erken kapanır.
Projedeki diğer detaylar da önemli.
Petek tipi, ölçüsü, boru tipi ve çapı da önemli.
Dairenin ısı kaybı da önemli.

Belli ki daha tesisat döşenmemiş.
Diğer detayları da öğrenin derim.
Madem ev sahibisiniz, adam gibi tesisat döşetin. (Bütçe varsa tabi.)

Çünkü kombiyi iyi aldım gerisi ne olursa olsun demekle o iş olmaz.

Fazla bilgim olmadığı için yüzeysel konuşuyorum. Bu forumda da bu konunun ustası yok maalesef. (Hemen ulaşabileceğiniz biri.)
Kombi olarak Bosch Condens 2300i F/P idi bir zamanlar. Onu da düşünün derim.

Uzun ömürlü kombi arıyorsanız Buderus ve Viessmann firmalarına bakmanız lazım.

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Hocam amatör olarak kendi kombimi tamir etmiş biri olarak listeyi incelediğimde neler dikkatimi cektigini söyleyim sende karar verirsin. Markalardan Demirdöküm ve Buderus yerli üretim. Bozulunca daha ucuza yedek parça bulabilirsin.Emniyet ventili ya da plaka esanjorü değiştirilmesi gerekir 6-7 yıl içinde. Döviz böyle giderse önemli olabilir. Listedeki Ana eşanjörlerin yapıldığı metallerin kalitesi hakkında bilgim yok. Ama kombideki en pahalı parça budur. Benim Ariston'un bakır ana esanjorü delindiginde servis 1.000₺ fiyat çıkarmıştı. 650₺ kendim edinip taktım. Dokunmatik ekrana ön yargiliyim. Çabuk bozulabilir diğerlerine göre. kW'ı ne kadar yüksek ise o kadar çabuk suyu isitabilir. Kesinlikle oda termostatı taktırın kombiyi taktirirken. Kışın doğalgaz masrafınız yarı yarıya düşürebilir. Oda termostatı da modülasyonu olanlar ayarladığınız oda sıcaklığına göre peteklerde ki sıcaklığı sabitler. Yalnız on-off varsa oda sıcaklığına göre kombiyi çalıştırır kapatır.Bu yüzden modülasyonlu bir kombi ve oda termostatı seç.Ntc sensörünün sayısı arttıkça daha iyi su sıcaklığını ayarlar diye düşünüyorum. İzolasyon konusunda bilgim yok ama önemli olabilir acaba ses mi ısı izolasyonu mu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam amatör olarak kendi kombimi tamir etmiş biri olarak listeyi incelediğimde neler dikkatimi cektigini söyleyim sende karar verirsin. Markalardan Demirdöküm ve Buderus yerli üretim. Bozulunca daha ucuza yedek parça bulabilirsin.Emniyet ventili ya da plaka esanjorü değiştirilmesi gerekir 6-7 yıl içinde. Döviz böyle giderse önemli olabilir. Listedeki Ana eşanjörlerin yapıldığı metallerin kalitesi hakkında bilgim yok. Ama kombideki en pahalı parça budur. Benim Ariston'un bakır ana esanjorü delindiginde servis 1.000₺ fiyat çıkarmıştı. 650₺ kendim edinip taktım. Dokunmatik ekrana ön yargiliyim. Çabuk bozulabilir diğerlerine göre. kW'ı ne kadar yüksek ise o kadar çabuk suyu isitabilir. Kesinlikle oda termostatı taktırın kombiyi taktirirken. Kışın doğalgaz masrafınız yarı yarıya düşürebilir. Oda termostatı da modülasyonu olanlar ayarladığınız oda sıcaklığına göre peteklerde ki sıcaklığı sabitler. Yalnız on-off varsa oda sıcaklığına göre kombiyi çalıştırır kapatır.Bu yüzden modülasyonlu bir kombi ve oda termostatı seç.Ntc sensörünün sayısı arttıkça daha iyi su sıcaklığını ayarlar diye düşünüyorum. İzolasyon konusunda bilgim yok ama önemli olabilir acaba ses mi ısı izolasyonu mu?
Üretim bence parça fiyatını etkilemez.
Çünkü ben üretilen parçaların dışarıdan geldiğini düşünürüm.
Dışarıdan gelmese bile üretici onu döviz veya dövize paralel fiyatlayacaktır.

Eşanjör değişimi oldukça maliyetlidir, sıfırı takılmadıkça bir anlamı olmaz bence.
Siz de sıfır takmışsınız.

Dokunmatik ekran bozulur mu onu bilemem, dokunmatik ekran öyle bozuluyorsa anakart da bozulabilir.
Çünkü ekranın bozulması dışarıdan bir etkene maruz kalması ile olur bence. Isı, nem vs.
Bu cihazların zaten belirli nem seviyelerine karşı güvenlik koruması olur. IP bilmem kaç diye.
Ekran o kadar önemli bir kriter değil bence.

Burada temel kriter bütçe ve bu bütçeye alınabilecek mühendislik.
Kombinin içindeki mikrodenetleyici veya mikroişlemci ne kadar gelişmiş olursa, gerisi de o kadar gelişmiş olur.
Ekran pazarlama amacıyla takılır takılmaz mı bilemem. Benim için bir önemi yok mesela.

Dediğiniz gibi modülasyonlu termostat en iyi tercih olur ama kombinin de modülasyon oranının iyi olması lazım.

İzolasyondan kastı kombinin ses yalıtımıdır diye düşünüyorum.

Ben başlangıçta maliyetli bir yatırım yapılıp bunun meyvesinin yenmesinden yanayım.

Kombinin kapasitesi, evin petek metrajı ve büyüklüğüne göre tercih edilmeli.

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Üretim bence parça fiyatını etkilemez.
Çünkü ben üretilen parçaların dışarıdan geldiğini düşünürüm.
Dışarıdan gelmese bile üretici onu döviz veya dövize paralel fiyatlayacaktır.

Eşanjör değişimi oldukça maliyetlidir, sıfırı takılmadıkça bir anlamı olmaz bence.
Siz de sıfır takmışsınız.

Dokunmatik ekran bozulur mu onu bilemem, dokunmatik ekran öyle bozuluyorsa anakart da bozulabilir.
Çünkü ekranın bozulması dışarıdan bir etkene maruz kalması ile olur bence. Isı, nem vs.
Bu cihazların zaten belirli nem seviyelerine karşı güvenlik koruması olur. IP bilmem kaç diye.
Ekran o kadar önemli bir kriter değil bence.

Burada temel kriter bütçe ve bu bütçeye alınabilecek mühendislik.
Kombinin içindeki mikrodenetleyici veya mikroişlemci ne kadar gelişmiş olursa, gerisi de o kadar gelişmiş olur.
Ekran pazarlama amacıyla takılır takılmaz mı bilemem. Benim için bir önemi yok mesela.

Dediğiniz gibi modülasyonlu termostat en iyi tercih olur ama kombinin de modülasyon oranının iyi olması lazım.

İzolasyondan kastı kombinin ses yalıtımıdır diye düşünüyorum.

Ben başlangıçta maliyetli bir yatırım yapılıp bunun meyvesinin yenmesinden yanayım.

Kombinin kapasitesi, evin petek metrajı ve büyüklüğüne göre tercih edilmeli.
Hocam dediklerinizin çoğuna katılıyorum. Ama benimde seçim kriterim ucuzluk(kendisi ve yedek parça), dayanıklılık, servisinin yaygın ve makul fiyatlarla çözüm sunması. Maalesef kombi konusunda bu bahsettiklerimden hiçbirini iyi bilmiyorum. Neye göre daha fazla para verdiğimi bilmediğim konularda da adını duyduğum bir markanın elimdeki kriter ve yorumlara göre en ucuz olanı seçerim.

Yerli marka diye üstünde durmanın sebebide zamanında Bosch marka fırının fanı bozulmuştu. Arçelik ve Vestelinkilere göre fanın fiyatı 2 katıydı. O zamandan beri buna dikkat etmekteyim.

Yalıtımı ses ise kombiyi konulacak yere göre önemli olur. Balkon ise önemsiz iken mutfak ise önemli olabilir.

Bizler işin içinde olmadığımız için yorumlara, marka bilinirliğine ve birkac bilgimize göre kararımızı veriyoruz. Bahsettiginiz mikroişlemci ve denetleyiciler çok önemli olsada bilemeyiz.

M Çevrimdışı

mahoni

Aktif Üye
16 Eyl 2019
58
45
Demirdöküm'ü listeden eleyin, onu diyebilirim. :kiskis
Premix bence en verimli kombi sistemi.
Premix olmayan kombi almayın derim.

Fiyatlar böyle artarsa bence daha erken kapanır.
Projedeki diğer detaylar da önemli.
Petek tipi, ölçüsü, boru tipi ve çapı da önemli.
Dairenin ısı kaybı da önemli.

Belli ki daha tesisat döşenmemiş.
Diğer detayları da öğrenin derim.
Madem ev sahibisiniz, adam gibi tesisat döşetin. (Bütçe varsa tabi.)

Çünkü kombiyi iyi aldım gerisi ne olursa olsun demekle o iş olmaz.

Fazla bilgim olmadığı için yüzeysel konuşuyorum. Bu forumda da bu konunun ustası yok maalesef. (Hemen ulaşabileceğiniz biri.)
Kombi olarak Bosch Condens 2300i F/P idi bir zamanlar. Onu da düşünün derim.

Uzun ömürlü kombi arıyorsanız Buderus ve Viessmann firmalarına bakmanız lazım.
seçeneklerden başka alternatf yok malelesef.yönetimin anlaştığı firma waillant bayiisi.listede yer alan diğer markalarında satışını yapıyorlar.yönetim yaptığı anlaşma gereği kat malikleri olarak daire içi tesisatları bu firmaya yaptırmamız mecburiymiş.dışarıdan kombi alsak ortak alan masrafını ayrı ödememiz gerekiyor
demir dökümü neden listeden silmemi söylediniz?
benimde hiç bilgim yok.acaba listedekilerden hangisinde yada hangilerinde modülasyon var?

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
kombiler bana göre vaillant, buderus(bosch), viesmann, eca, baymak, warmhaus, ariston gibi ısıtma işi yapandan alınır
birçok kişinin dediği gibi demirdöküm eskisi gibi iyi değil

daikin marka kombiye özelliklerine kanıp alınmamalı epey şikayet mevcut , daikin mümkünse uzman olduğu klima işine devam etsin

yeni bir kombiye ilk iki yıl bakım yaptırmak şart değil ancak ilk 2 yıldan sonra her iki senede bir bakımı yapılmalı tesisat asla ilaçlı suyla temizlenmemelidir
açık balkonda pvc dolap içinde duran kombiler kapalı balkonda duran kombiler gibi asla korunmayıp daha çok yıpranmaya maruz kalmaktalar

kombi uzmanı değilim çevremden gözlemlediklerim bunlar, 8 yıllık hermetik eca kombim var 2 defa bakım yapıldı çok şükür hiç arızası olmadı.

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Benimde hiç bilgim yok.acaba listedekilerden hangisinde yada hangilerinde modülasyon var?
Hocam, listede görebileceğiniz gibi "oda termostatı bağlama özelliği" yazan satırın devamında Vaillant, Buderus ve demir döküm de on-off modülasyonlu yazarken geri kalanında sadece on-off yazmaktadır. Yani ilk üçü Modülasyon özelliği olan oda termostatı baglayabileceginizi gösterirken, geri kalanında en basit oda termostatı olan oda sıcaklığı ayarladığıniz değerin altına düşünce kombiyi çalıştırıp ayarladığıniz değerin üstüne çıkınca kombiyi kapatıp peteklerin soğumasına yeniden başlayana kadar izin veren on-off oda termostatıdır.Modulasyonlular ise petekleri sabit bir sıcaklık da tutmaya çalışır odanın sıcaklığına göre.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt