Hangi klima? Lütfen yardım…

E Çevrimdışı

EczAykut

Yeni Üye
29 Ağu 2021
6
37
Değerli üstadlar A Adem Helvacı Sota Sota klima tavsiyesi ana forumda sordum ama cevap yazan olmadı. Sizlerden özel olarak yardım rica ediyorum.
İlk kez klima alacağım ve hiçbir bilgim yok.

Sivas’ta eczane olarak hizmet verdiğimiz 150 m2 işyerim var. Orta kısmında alçıpan duvarla ayrılmış vaziyette fakat duvar tavana kadar değil; tavanla arasında 50 cm boşluk var. İlaveten 1.5 m kadar da giriş çıkış için aralık var. Ön tarafı aktif olarak kullnıyoruz, arka taraf laboratuar,ofis ve stok alanımız. Ön tarafta 7m ve 12 m cam vitrinimiz var. Isıcam ve aliminyum doğramalı. Tavan yüksekliğimiz 3m. Kısa cephemiz doğuya, uzun cephemiz güneye bakıyor. Bina yalıtımımız çok iyi. Giriş kat dükkanız ve altımız kapalı otopark. İçeride 4 personeliz.

Esasen klimayı sadece yaz aylarında soğutma amaçlı almak istiyorduk. Şehrimiz sıcak bir şehir değil fakat cephemiz ve yalıtımımız dolayısıyla yazın 3 ay içerisi bunaltıcı derecede sıcak oluyor. Fakat sonra olası bir doğalgaz kesintisinde ısıtma amaçlı da kullanmak gerekebilir diye düşündük. Tabi bu isteğimiz sadece bir tedbir amaçlı.Bu halde her iki durumda da kullanabileceğimiz bir cihaz arıyorum. Sizce hangi marka ve kaç btu ve ne tip bir cihaz almalıyız?
Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Soğutmayı çoğu klima yapar ama ısıtmayı her klima hakkıyla yapamaz benim bildiğim.
Sizin kayıp camdan olur diye düşünüyorum. Bu da faturaya etki eder.
Altınız da otopark gerçi, tabandan yalıtım yoksa o da sıkıntı olur ama ısıtmayı sürekli kullanmayacaksınız zaten o belli.

Ustalar gördüğü vakit yanıt verir, ben konudan uzağım. :kiskis

E Çevrimdışı

EczAykut

Yeni Üye
29 Ağu 2021
6
37
Soğutmayı çoğu klima yapar ama ısıtmayı her klima hakkıyla yapamaz benim bildiğim.
Altınız da otopark gerçi, tabandan yalıtım yoksa o da sıkıntı olur ama ısıtmayı sürekli kullanmayacaksınız zaten o belli.

Ustalar gördüğü vakit yanıt verir, ben konudan uzağım.

Ustalar gördüğü vakit yanıt verir, ben konudan uzağım. :kiskis
Cevap için teşekkürler :) . Tabandan da yalıtım mevcut buarada.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,252
Aykut bey merhaba, Çok fazla bildirim aldığım için bazen mesajlar gözden kaçabiliyor.

Öncelikle ısıtma olayı üzerine konuşalım. Tavan kısmının açık olması sebebiyle içeriyi ısıtmanız imkansız ivedikle açık alanları kapattırın.

Isınan hava, tavandan tabana doğru yayılır.!

Klimayla o mekanı ısıtmanız herhalde mucize olurdur. Sebebi yalıtım değil, dış ortamın soğukluğu.

Örnekleme cihaz kapasite 5kw olsun, dış ortam -15 derece düştüğünde makinanız 3.0-3.5kw kadar düşer. Sıksık defrosta girmesi sebebiyle üşüdüğünüzle kalırsınız.

Bu iklim tipleri için Mitsubishi Elektrik firmasının -25 -30 dereceye kadar randımanlı şekilde çalışan makinaları mevcut ama cep yakacak cinsten.

Soğutma kısmında ise alan 75m2 olarak baz alırsak. Salon tipiyle yada 2 adet 24lük inverter klimayla çözebilirsiniz.

Mekan müsaitse fotoğraflamanız mümkün mü.

E Çevrimdışı

EczAykut

Yeni Üye
29 Ağu 2021
6
37
Aykut bey merhaba, Çok fazla bildirim aldığım için bazen mesajlar gözden kaçabiliyor.

Öncelikle ısıtma olayı üzerine konuşalım. Tavan kısmının açık olması sebebiyle içeriyi ısıtmanız imkansız ivedikle açık alanları kapattırın.

Isınan hava, tavandan tabana doğru yayılır.!

Klimayla o mekanı ısıtmanız herhalde mucize olurdur. Sebebi yalıtım değil, dış ortamın soğukluğu.

Örnekleme cihaz kapasite 5kw olsun, dış ortam -15 derece düştüğünde makinanız 3.0-3.5kw kadar düşer. Sıksık defrosta girmesi sebebiyle üşüdüğünüzle kalırsınız.

Bu iklim tipleri için Mitsubishi Elektrik firmasının -25 -30 dereceye kadar randımanlı şekilde çalışan makinaları mevcut ama cep yakacak cinsten.

Soğutma kısmında ise alan 75m2 olarak baz alırsak. Salon tipiyle yada 2 adet 24lük inverter klimayla çözebilirsiniz.

Mekan müsaitse fotoğraflamanız mümkün mü.
Öncelikle teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ön ve arkada geçişimiz olması sıkıntı yaratıyor. Fotoğrafları kamera sisteminden alarak paylaşıyorum. Mitsubishi electrik ve Daikin ekipleri 48000 btu; İklimsa firması ise Sigma marka yine 48000 btu cihaz önerdi. Fakat aralarında 10-12bin Tl fiyat farkı var.

A61DB3A8-4A10-44F8-AA8A-21146E1735C1.jpg
37689F17-AAC8-4071-9AB0-17D6D310A9E8.jpg
9E000244-ACCA-4AA8-9D90-1A38B13E9205.jpg
4FACF001-555B-47F2-9B2C-03B2E5D90DCB.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,252
Duvarda montaj için alan yok, o yüzden split modelini eliyoruz.

Salon tipinde Erinç Erinç konuya davet edelim. Midea için size teklif verebilir.

Yapılan kesif doğrudur hacim, cam alanı nedeniyle 48000btu altın yetersiz kalır.

LG,Arçelik,Beko,Midea teklif alın. ME,MHI,Daikin tuzlu kalır. (Gree, Sigma, York ve türevlerine) yorum yapmıyorum.

E Çevrimdışı

EczAykut

Yeni Üye
29 Ağu 2021
6
37
Duvarda montaj için alan yok, o yüzden split modelini eliyoruz.

Salon tipinde Erinç Erinç konuya davet edelim. Midea için size teklif verebilir.

Yapılan kesif doğrudur hacim, cam alanı nedeniyle 48000btu altın yetersiz kalır.

LG,Arçelik,Beko,Midea teklif alın. ME,MHI,Daikin tuzlu kalır. (Gree, Sigma, York ve türevlerine) yorum yapmıyorum.
Yoruma kapalı olanları doğrudan eliyorum o halde :) . Saydığınız markalardan mutlaka teklif alacağım. Yalnız ilimizde Midea bayisi ve servisi yok ne yazık ki. İnternet sitelerinde Güney Soğutma gözüküyor fakat kendilerini aradım, artık anlaşmamız yok dediler. Yetkilisi Erinç bey bilgi verirse sevinirim.
Son olarak tuzlu kalır dediğiniz markalar için ödenecek farka değer mi? Zira fiystları aynı sınıfta 10-12 bin civarı yüksek kalıyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,252
Yoruma kapalı olanları doğrudan eliyorum o halde :) . Saydığınız markalardan mutlaka teklif alacağım. Yalnız ilimizde Midea bayisi ve servisi yok ne yazık ki. İnternet sitelerinde Güney Soğutma gözüküyor fakat kendilerini aradım, artık anlaşmamız yok dediler. Yetkilisi Erinç bey bilgi verirse sevinirim.
Son olarak tuzlu kalır dediğiniz markalar için ödenecek farka değer mi? Zira fiystları aynı sınıfta 10-12 bin civarı yüksek kalıyor.
Klimayı kendime alacakmış cevap veriyorum ''kesinlikle verilmez''.
üstüne 3-5bin daha koyun 1 adet daha aynı makinadan alırsınız. her biri 10 yıl götürse 2 makina 20 yıl yapar.
Pahalı olan makina ayda 300tl az elektriği az yaksa 12000/300 = 40ay amorti olursunuz ki 300tl tüketim farkıda olması pek mümkün değil.

Erinç Çevrimdışı

Erinç

Aktif Üye
25 Kas 2020
262
39
Merhaba , erincmark@gmail.com a il ve iletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız? Size yardımcı olacak yetkili arkadaşlarmıza iletelim.

E Çevrimdışı

EczAykut

Yeni Üye
29 Ağu 2021
6
37
Klimayı kendime alacakmış cevap veriyorum ''kesinlikle verilmez''.
üstüne 3-5bin daha koyun 1 adet daha aynı makinadan alırsınız. her biri 10 yıl götürse 2 makina 20 yıl yapar.
Pahalı olan makina ayda 300tl az elektriği az yaksa 12000/300 = 40ay amorti olursunuz ki 300tl tüketim farkıda olması pek mümkün değil.
Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için.
Merhaba , erincmark@gmail.com a il ve iletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız? Size yardımcı olacak yetkili arkadaşlarmıza iletelim.
Gönderdim, teşekkürler.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri