Halil Sezai Hakkında Nasıl Suç Duyurusunda Bulunabilirim?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hukuksal araştırmalar yapmaya kalktığımızda aşırı hukuki teriler ve derin mevzular ile karşılaşıyorum.

Vatandaş gözü ile basit bir şekilde, Halil Sezai denen bu omurgasızın, yaşlı başlı adama uyguladığı şiddet eylemi karşısında bir vatandaş olarak susmak istemiyorum, Yasal anlamda girişimde bulunmak istiyorum.

Bildiği kadarı ile bilgisini paylaşanlara şimdiden minnettarım.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
A Adem Helvacı abicim önce işin ası astarını öğrenmek lazım.Sonra hareket etmek lazım.

Savcılığa Şikayet Nasıl Yapılır
Suç duyurusunu ve şikayetinizi doğrudan savcılığa da yapabilirsiniz. Küçük adliyelerde nöbetçi savcı büyük adliyelerde ise müracaat savcılıklarında yer alan savcılar şikayet başvurularınızı kabul ederek ifadenizi alırlar. Aslında yukarıdaki işlemden çok da farkı bulunmamaktadır, kolluğa yaptığınız şikayet de zaten kolluk tarafından nihayetinde savcılığa intikal ettirilmektedir.

Kolluğa veya savcılığa şikayette bulunurken mutlaka şikayetinizi destekleyen belgeler varsa bunları da yanınızda götürmeyi unutmayınız. Şikayetinizle birlikte delillerinizi de şikayet dosyanıza ekletebilirsiniz. Bunun haricinde suça konu eylemle ilgili olarak bilgi sahibi olan kişilerin de tanık sıfatı ile dinlenmesini istiyorsanız isim ve adreslerini şikayetinizle birlikte bildirebilirsiniz.

Şikayet Edeceğim Şahsı Tanımıyorum
Şikayet edeceğiniz şahsın kimlik bilgilerini bilmiyor veya bizzat şahsı tanımıyor olabilirsiniz; bu durum şikayette bulunmanıza engel bir durum değildir. Şahsın kim olduğunu tarif etmeniz yeterlidir. Örneğin X şirketinin yetkilisi demek suretiyle kolluk güçlerinin şahsı bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin evinizde hırsızlık olması halinde de yine şahsı bilmeniz mümkün değildir ancak şahsı gördüyseniz eşkalini tarif edebilirsiniz.

Suç duyurunuzla ilgili olabilecek şahıslara ulaşıldığında kolluk güçleri sizi eşkal tespiti için çağıracaktır. Yakalanan şahsın size karşı suç işleyen şahıs olup olmadığı bizzat şahısla yüz yüze getirilerek size sorulur ve vereceğiniz cevap tutanak altına alınarak dosyanıza eklenir.

Kaynak:

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aşşalık sanatçı müsveddesi. Şimdi izledim haberde tansiyonum çıktı. İnşallah cezasını çeker diyeceğim ama burası Türkiye para cezasıyla yırtar.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
374
İçler acısı bir durum üstad.

İhbar ve şikayet ayrı ayrı iki mefhum aslında. Bizlerin vatandaş olarak yapacağı tek şey ihbar etmek (haber vermek) olacaktır. Tüm Türkiye gördüğü ve ilgili kurumlar devreye girdiği için durum ihbar safhasını aşmış durumda.

Öte yandan açılmış/açılacak olan bir kovuşturmada müdahil olabilmek için ise suçtan veya durumdan doğrudan etkilenmiş olma şartı var. Haliyle müdahil olma durumumuz, ehliyetimiz yok diye biliyorum.

Büyüklere Saygı ve Sevgi Cemiyeti/Platformu gibi bahse konu durumla ilgili tüzel kişiliğe haiz bir oluşum meydana getirildiğinde hukuk ve idari davalarda taraf olma ehliyeti kazanılıyor diye biliyorum ama kitabı açıp bakmak lazım.

Bugün ülkemizin en çok ziyaret edilen forumlarından bir tanesinde yek vücut olarak kınamak bile çok önemlidir aslında.

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
622
Karakter yoksunu bir ** kendisi, bu bayrak altında yıllardır bir çok dile ve dine inanan insanlar birlikte yaşıyor, bunun gibi ne olduğu belli olmayanlarda her zaman çıkıp böyle rezilliklerle halkı galyana getirmeye çalışıyor.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bazen medya ülkemizde gerçekten gerekli umarım bu haber de hatırlarsanız bir öğretmen bayana saldıran karı koca vardı onun gibi inşallah gündemde haftalarca kalır. Yoksa basit bir ceza ile yırtar. Zaten ilk başta sorgu yapıp saldılar haberlere yansıyınca geri çağırdılar.
Uçan tekme , kafa, hakaret, yumruk tokat....
Yazık yazık sanatçı müspet tesi...

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
51
Son gelişme Belki biraz olsun içimize su serpecek. Sonucu hep birlikte göreceğiz. Bu arada sayın A Adem Helvacı size en yakın cumhuriyet savcılığına giderek şahıs hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu en doğal anayasal hakkınız.

Gelelim son dakika gelişmesine... (Kaynak: Hürriyet)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri