Güneşin, klimalı evlere tüketim yan etkisi.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Mevsim, Ortam sıcaklık basıncı, nem oranı gibi olağan koşullar kapsamında ben anlattıklarınızda bir sorun göremedim.
Aynen sizin gibi rakamsal verilere sürekli dikkat eden birisiyim ve özellikle yatak odamda başucumda duran sıcaklık ve nem ölçer ile klima set değeri arasındaki senkronize ilişkiyi oldukça yakından takip ederim. Bu bağlamda 26 ya setlediğim klimaya rağmen bazen 2 derecelik sapmalar dahi görüyorum HOTPOİNT 9000btu klimamda. 0.2 değil gerçek 2 derece :)

Hatta sanırım klimanın inceleme konusunda da bu derece sapmasından bahsetmiştim.

Özellikle aç / kapa yapılan evlerde kütle ısısı kavramı buna neden oluyor (Benim evimdeki gibi)

Klimanızda sorun yok kanaatindeyim :)

teşekkürler adem helvacı hocam

bugün sabah 9,30 gibi açtım klimayı 25 dereceye setledim oda sıcaklığı 25,6 oldu klima durdu

inverter klimalar durmaz biliyorum ben dışarısı çok sıcak olmadığı için mi duruyor arada sırada 3 / 5 saatte

şu an itibari ile izmir de 27,5 sıcaklık dışarısı % 50 nem var ondan mı duruyor dışarısı 35 olsa durmayacak doğrumudur

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
teşekkürler adem helvacı hocam

bugün sabah 9,30 gibi açtım klimayı 25 dereceye setledim oda sıcaklığı 25,6 oldu klima durdu

inverter klimalar durmaz biliyorum ben dışarısı çok sıcak olmadığı için mi duruyor arada sırada 3 / 5 saatte

şu an itibari ile izmir de 27,5 sıcaklık dışarısı % 50 nem var ondan mı duruyor dışarısı 35 olsa durmayacak doğrumudur
Min btu değeri iyi olmayan klimalar, daha da aşağı düşebilecek frekans bulamayınca kompresörü kapatır elinden bir şey gelmez.

Setlenen değere yaklaştığında soğutmayı azaltır böylece katma değer zayıflar ama sirkülasyon devam eder.

Setlenen değere gelindiğinde halen soğuk hava üretmeye devam ediyor olması, bu sefer setlenen değerin altına inmesi anlamına gelir, bunu yapmamak için kapatıyor

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Min btu değeri iyi olmayan klimalar, daha da aşağı düşebilecek frekans bulamayınca kompresörü kapatır elinden bir şey gelmez.

Setlenen değere yaklaştığında soğutmayı azaltır böylece katma değer zayıflar ama sirkülasyon devam eder.

Setlenen değere gelindiğinde halen soğuk hava üretmeye devam ediyor olması, bu sefer setlenen değerin altına inmesi anlamına gelir, bunu yapmamak için kapatıyor

setelenen değer 25 ise emiş sıcaklığı filtrenin üzerindeki sıcaklık 25 derecemi olunca kısıyor klima oda sıcaklığına bakmıyor yani termometre yerde çünkğü arada 2, metre aşağı vede 2,5 m uzakta klimadan

arçelik 09325 klima modeli minimum btu değeri iyi değilmi yani

izmir için 13 m2 oda için aldım almadan keşif talebinde bulumdum servis geldi belge verdi 9,000 btu çok rahat yeterli diye

eski klimam artık iyice koku yapıyordu 11 senelik ti

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
setelenen değer 25 ise emiş sıcaklığı filtrenin üzerindeki sıcaklık 25 derecemi olunca kısıyor klima oda sıcaklığına bakmıyor yani termometre yerde çünkğü arada 2, metre aşağı vede 2,5 m uzakta klimadan

arçelik 09325 klima modeli minimum btu değeri iyi değilmi yani

izmir için 13 m2 oda için aldım almadan keşif talebinde bulumdum servis geldi belge verdi 9,000 btu çok rahat yeterli diye

eski klimam artık iyice koku yapıyordu 11 senelik ti
İstisnai belli başlı markalar hariç bana göre hiç bir klimanın min btu değeri iyi değil.

Sadece tek bir sensör verisine göre hareket etmez klimalar. Tam bir algoritma üzerine çalışır ve 6 ayrı sensörden gelen verileri sentezleyerek karar verir.

1- İç ünite ortam sensörü
2- İç ünite boru sensörü
3- Dış ünite ortam sensörü
3- Dış Ünite basınç hattı sensörü
4- Dış ünite dönüş hattı sensörü
5- Dış ünite kondanser sensörü
6- IPM kart Mosfet sensörü

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
İstisnai belli başlı markalar hariç bana göre hiç bir klimanın min btu değeri iyi değil.

Sadece tek bir sensör verisine göre hareket etmez klimalar. Tam bir algoritma üzerine çalışır ve 6 ayrı sensörden gelen verileri sentezleyerek karar verir.

1- İç ünite ortam sensörü
2- İç ünite boru sensörü
3- Dış ünite ortam sensörü
3- Dış Ünite basınç hattı sensörü
4- Dış ünite dönüş hattı sensörü
5- Dış ünite kondanser sensörü
6- IPM kart Mosfet sensörü

yani benim klimada sorun görünmüyor değilmi verdiğim verilere göre

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri