Güneş Panelleri

Vefa_ Çevrimdışı

Vefa_

Yeni Üye
25 Ocak 2021
35
A Adem Helvacı Elektriğe zam geldiği bu dönemde Adem Helvacı hocam ve abimden güneş panellerı hakkında bir video gelebilir mi? Bu konuda bilgi almak isteyenler genelde çok detay şeylerde boğuluyor(en azından ben boğuluyorum). Genel geçer bilgilendirici bir video çok iyi olurdu.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
410wattlık güneş paneli 1800tl

tüketimizin enaz 3-4 katı kadar kurulu gücünüzün olması gerekir.

günde 10kw tüketiminiz olsa enaz 16 panel gerekir.

2 x 5kwa inverter gerekli tanesi 5000tl (sofben vss kullanmazsanız 1 adet yeterli)

gece elektrik lazım olacak (Buzdolabı,lamba,tv vss) sistem 48v çalışacağı için enaz 4 akü lazım ekstra akü için 4 katları şeklinde ekleme yapılacak

4 tane 200amper akü alsak tanesi 3600tl

kablolama profil vss derken üstüne 2000tl daha ekle.

Son düzenleme:
G Çevrimdışı

GökselSaraçoğlu 

DeDe
Aktif Üye
19 Haz 2019
137
57
Basit bir hesaplama ile (benim günlük elektrik tüketimim 5,5 kw) böyle bir sistem 18-19 yılda amorti ediyor. Şimdilik değmez ama ileride ne olur bilinmez.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Bu güneş panelleri işi,bizim gibi orta gelirli vatandaşlar için şimdilik hayal,belki ileride uygun olursa düşünülebilir.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
İlerde eşimle şöyle küçük bir bağ bahçe evi istiyoruz.Benim için mini buzdolabı , tv , aydınlatma çalıştırması yeterli ?Acaba kaça mal olur?

Hatta su pompası çalıştırsa güzel yoksa küçük bir yer baktığımızdan tulumba da olur :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
aslında işi özü tüketiminizi gündüz yapar.
aksama sadece tv,lamba vss düşük tüketim yaparsanız maliyet ciddi oranda düşer.
çünkü depolama maliyeti çok yüksek.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
aslında işi özü tüketiminizi gündüz yapar.
aksama sadece tv,lamba vss düşük tüketim yaparsanız maliyet ciddi oranda düşer.
çünkü depolama maliyeti çok yüksek.
nasip olursa alacağımız yer büyük ihtimalle elektrik suyun olmadığı bir yer olacaktır fiyatlardan dolayı.Amacımız cuma dan çıkıp kafa dinlemek.Yani zaruri ihtiyaçlarımızın giderildiği bir yer yeterli bizim için.

Kanalizasyon için foseptik.

Elektrik için güneş paneli bir nebze rüzgar türbini ilave de olabilir.

Küçük bir alandaki bahçe tarımı için baştan pompa düşündüm ancak elektrik sorun olacağından tulumbada olur diye düşünüyorum.

Yani lafın özü hocam küçük bir konteyner gibi olacak.Haliyle 1+1 gibi birşey yani.Mini buzdolabı , telefon şarj, tv , aydınlatma yeterli olur.Kaça çıkar sizce?Akülerin ve panellerin ömrü ne kadar oluyor bildiğiniz?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
birde elimde oyucak bir panel var.Güneş ışığı olmasa da çalışıyor. Büyük panellerde bu şekilde hava kapalıda olsa çalışıyor mu?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
24volt 2-3kva hybirt inverter
410wattlik 2 adet panel
tercihen 2x200a jel akü
1 adet şarj modülü
işini fazlasıyla görür.

paneller ömrü oldukça uzun ama yıllar geçtikten kapasiteleri düşüyor.
akülerdede aynı durum geçerli kalite akü alır. çok fazla derin deşarj etmezseniz oldukça uzun yıllar kullanırsınız.

panellerin enerji üretilmesi direk güneş ışığına ihtiyacı ama üretebildiği akım düşük olur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt