Güç kaynağı patlaması

D Çevrimdışı

duality2

Yeni Üye
1 Nis 2019
14
27
Merhabalar.

Birkaç gün önce uzatma kablosunda bilgisayarım monitörüm ve telefon şarj adaptörüm takılıyken ansızın bilgisayarımın güç kaynağı patladı. Servise gönderdim ürünüm yenisiyle değiştirildi ve servisten aşağıdaki şekilde bilgi verildi.

Topraklama hattım var ve patlama sırasında bilgisayarı aktif kullanmıyordum fakat 8-9 saattir açıktı (maks 100w harcıyor boştayken). Kasa bağlantılarında problem yok ve kasamda ısınma sorunu yok içi ortalama 30-35C. Kullanıcıyla ilgili bir problem olma ihtimali kesinlikle yok diyebiliriz. Aynı priz ile 3-4 tane bilgisayar kullandım masaüstü veya dizüstü daha önce hiçbir cihazımda elektrik kaynaklı bozulma yaşanmadı.

1. Öncelikle bu patlamanın olduğu sırada aynı prize takılı olan diğer cihazlarımda sorun yaşanmadı ve sigortalar da atmadı. Elektrik altyapısıyla ilgili bir problem olsaydı eğer sigortaların atması veya aynı prizde takılı olan diğer cihazlara da zarar vermesi gerekmez miydi?

2. Prize takma şeklim sırasıyla bilgisayar monitör ve şarj adaptörü şeklinde. Yani kabloya yakın olan prize bilgisayarı takıyorum. Bu neticede sadece bilgisayarın güç kaynağının patlaması bununla ilgili olabilir mi yoksa alakasız mı? Yani ilk sırada monitör olsaydı eğer monitör mü bozulacaktı?

3. Güç kaynağı AC Input değerleri 100V - 240V olarak görünüyor. Yani düşük voltajdan dolayı kısa devre olmuş olamaz fakat yüksek voltajdan dolayı patlamış olabilir mi? Peki yine bu durumda sadece PSU 'nun zarar görmesi fakat prizde takılı olan diğer cihazların görmemesi normal mi? PSU 'nun absorme etmiş olma ihtimali var mı?

4. Yüksek voltaj sonucu olduysa eğer akım korumalı priz kullanmak bunu kesinlikle önler miydi? Şu an mevcutta bulunan 3lü prizimin tekine S-Link SL08 tarzında "1" adet akım korumalı priz taksam ve ona da bilgisayarımı bağlasam yüksek akımdan korur mu? Yoksa duvara takılan uzatma prizin akım korumalı priz olması mı gerekir?
5 metrelik uzatma kablosu çekiyorum ancak yetişiyor. Akım korumalı priz alırsam eğer kablosunu değiştirmem gerekecek bu bağlamda kaliteli bir kabloyla değiştirdiğim sürece akım korumalı priz işini yine yapar mı yoksa kablo uzadıkça işe yaramaz hale mi gelir?

Artık bilgisayarı uzun süre açık tutmaya korkar oldum. Bu olayın tekrarlama ihtimali nedir? Yukarıdaki yazdıklarıma bakılırsa yine de iç tesisatla ilgili bir sorun olma ihtimali var mıdır ve bunun için alınabilecek garanti önlem nedir? Ev bizim değil o yüzden ev iç tesisatında iyileştirme veya düzeltme yapamam. En fazla UPS alabilirim.

Screenshot-2024-06-18-004134.png

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,683
65
Bunun çeşitli nedenleri olabilir ama bence servisin verdiği "arızalı kabul edilerek" kısmı doğru yaklaşım olmuş :) çünkü aynı prize takılı elementler varken sadece pc güç kaynağının problem çıkartmasına diyecek bir şey yok :ok Ama bakalım sevgili üyelerden ne cevaplar glecek ben de merak ediyroum ,ne dersin Umut Barış Umut Barış

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,890
PSU içinde kapasitör, varistör vs bir bileşen bozulmuştur.
Sisteminize bir şey olmadıysa sorun yok.
Bunun en kolay çözümü online ups almak.
Ben sadece koruma amaçlı evdeki konsol ve tv için FSP Champ 1K UPS aldım.

Yeni taşındığımız evde 238 gördüm Sota Sota :hihi
Fırsat olursa PC için de alırım bir gün.

Anlık dalgalanma nedeniyle olmuş olabilir.
Ülkemizde elektrik altyapısı güvenli değil.

Durumunuz varsa UPS alın.

D Çevrimdışı

duality2

Yeni Üye
1 Nis 2019
14
27
Umut Barış Umut Barış ups alırsam odamın dışına salona koymak durumundayım, odamda topraklı hat olmadığı için oradan çekiyorum. Online UPSler de gördüğüm kadarıyla gürültülü çalışıyor. Paylaşılan bilgi ve tecrübelere dayanarak eğer bu anlattığım senaryolar yüksek ihtimalle PSU değil de elektrik altyapısı ile alakalıysa duruma göre bir voltaj regülatörü veya line ups almayı düşünüyorum. Şimdilik diken üstünde bilgisayarı kullanıyorum :)

D Çevrimdışı

duality2

Yeni Üye
1 Nis 2019
14
27
patlama tabirini biraz daha açar mısınız.?

Tam olarak aşağıdaki videodaki gibi bir patlama sesi geldi, ne olduğunu bile anlamadım. Gündüz olduğundan içinden ışık çıktı mı bilmiyorum fakat herhangi bir yanık kokusu yoktu güç kaynağını kokladığımda. Servise tam olarak hangi bileşenin patladığını sordum fakat hiçbir yanıt alamadım maalesef. Servise önlem olarak ne yapabilirim diye sorduğumda da aşağıdaki şekilde cevap verdiler.

"Merhaba,
Kullanılan uzatma prizin sağlamlığı ve kalitesi kontrol edilmeli, uzatma prizde bilgisayar haricinde farklı bir aygıt takılı olmadığından emin olunmalı, kasa içerisindeki hava akışının yeterli düzeyde olduğundan ve bileşenlerin aşırı ısınmadığından emin olunmalı, bir uzatma kablosu ile farklı iki bilgisayar sistemi kesinlikle kullanılmamalıdır. Bilgisayar sistemleri ilave uzatma kablolar ile değil, ana şebekeden gelen enerjiye direkt olarak bağlanmalıdır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz."

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
Tam olarak aşağıdaki videodaki gibi bir patlama sesi geldi, ne olduğunu bile anlamadım. Gündüz olduğundan içinden ışık çıktı mı bilmiyorum fakat herhangi bir yanık kokusu yoktu güç kaynağını kokladığımda. Servise tam olarak hangi bileşenin patladığını sordum fakat hiçbir yanıt alamadım maalesef. Servise önlem olarak ne yapabilirim diye sorduğumda da aşağıdaki şekilde cevap verdiler.

"Merhaba,
Kullanılan uzatma prizin sağlamlığı ve kalitesi kontrol edilmeli, uzatma prizde bilgisayar haricinde farklı bir aygıt takılı olmadığından emin olunmalı, kasa içerisindeki hava akışının yeterli düzeyde olduğundan ve bileşenlerin aşırı ısınmadığından emin olunmalı, bir uzatma kablosu ile farklı iki bilgisayar sistemi kesinlikle kullanılmamalıdır. Bilgisayar sistemleri ilave uzatma kablolar ile değil, ana şebekeden gelen enerjiye direkt olarak bağlanmalıdır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz."

3 ay olacak bende pc topladım kasa şimdilik yerde duruyor. Robot süpürge gün aşırı evi temizliyor buna ek olara xioami hava temizleyici durmadan çalışıyor.
Odamın penceresini pek açık bırakmam günde 30dk havalandırırım okadar

Önceki gün bilgisayar tozlanma durumuna bakayım dedim inanır mısın powerın alttaki filtresi tamamen tıkanmış nefes alamaz hale gelmiş. Bu şekilde kullanmaya devam etsem sizinle aynı akibeti yaşayacak olabilirdim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,890
Umut Barış Umut Barış ups alırsam odamın dışına salona koymak durumundayım, odamda topraklı hat olmadığı için oradan çekiyorum. Online UPSler de gördüğüm kadarıyla gürültülü çalışıyor. Paylaşılan bilgi ve tecrübelere dayanarak eğer bu anlattığım senaryolar yüksek ihtimalle PSU değil de elektrik altyapısı ile alakalıysa duruma göre bir voltaj regülatörü veya line ups almayı düşünüyorum. Şimdilik diken üstünde bilgisayarı kullanıyorum :)
Gürültü biraz üründen ürüne ve yük durumuna göre değişir.
Ben mesela FSP Champ 1k aldım, içindeki fan müthiş hava basıyor ama sesli.
Onu söküp yerine Noctua marka fan taktım mesela.
Bence online UPS alın derim. İşinizi garantiye almış olursunuz.
3K modelinde fan sesi azmış, öyle söyleyenler var.
Topraklama önemli tabi ama evinize gelen toprak hattı ne kadar iyi o da var.

UPS alacak bütçeniz yoksa ve akım korumalı priz alacağım diyorsanız APC'nin prizlerine bakabilirsiniz.
Önerenlerin mutlaka bir bildiği vardır.

Geri
Üst Alt