Grundig G39-LB-9436 SLIM arka led aydınlatma (AUO39LB01_LED7030_V0.2_20120926) hk.

N Çevrimdışı

nurayvatan

Yeni Üye
3 Mar 2020
1
42
Merhaba,

Kendi işini kendi yapmayı seven, oldukça kısıtlı bilgiye sahip ancak aşırı meraklı biri olarak, önceki gün grundig marka 39" tv'mi akşam kapattık ve ertesi gün geldiğimizde "ses var görüntü yok" durumundaydı. Önce servisi aradım, en azından bir arıza tespiti yaptırıp maliyetini öğrenebileyim diye ama sonra kısa bir araştırmanın ardından tv nin sorununu tespit (ekrana ışık tutarak kontrol yöntemi ile) edip servisten vazgeçtim. Biraz daha araştırdığımda, ki araştırma sonucu bu forumu keşfettim tabi onu da sayın Adem Helvacı beyin videolarını izlerken haberdar oldum.

İlk doğrulamak istediğim şey sorunun gerçeten arka aydınlatma ledlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığıydı. Dün mesai sonrası evde tv açtım, ilk kez bir led tv açtığım için yada belki slim olduğundandır epey uzun saateler sonra neredeyse kartlar hariç tüm tv'nu parçalarına ayırdıktan sonra led aydınlatmaya ulaştım. Bu arada youtube üzerinde izlediğim örneklerde hiç bu kadar zor olanını görmemiştim.

Led'i yerinden söktüm ve gözle kontrolde herhangi bir fiziksel hasar göremedim. Daha sonra bir adaptör yardımı ile tek tek led'leri kontrol ettim ve sadece bir tanesi yanmıyordu. Sonuç olarak sorunun led şeritte olduğuna inandım.

Sorularıma gelirsek,

1. Hasarlı ledi kısa devre ile bypass edersem sonuç ne olur? Görüntü bundan nasıl etkilenir? Ledler seri bağlı olduğu için bir ledin paylaştığı voltajın artacağını düşünüyorum. Muhtemelen çalışacaktır ancak sağlam olanların ömrünü etkiler mi? ( Not. Bu sorumun ikinci kısmı lise bilgilerimden hatırımda kalanlara dayanarak, bilenlerin affına sığınarak saçma olup olmadığını bilmeden soruyorum )

2. Birinci sorumun cevabı olumlu olduğunu kabul edersek bypass için yöntem ne olmalıdır? ( Not. Örneğin tavan aydınlatmalarında arızalı ledi tornavida yardımı ile üst ksımına hasar vererek kaldırıp orata çıkan çıplak uçları lehim ile dolduruyorum )

3. "7030" ölçüsündeki ledi yenisi ile değiştirebilir miyim? Bunun için nasıl bir yol, yöntem izlenmeli? ( Not. Elimdeki lehim ekipmanı 30w ve 60w hobi amaçlıdır, profesyönel hiçbir ekipman veya donanıma sahip değilim )

4. Arızalı olanı değiştirebilecek isem 7030 ölçülerindeki ledi nereden bulabilirim? ( Not. "smd led 7030" yazarak arama yaptığımda sadece yurt dışı kaynaklar çıkıyor karşıma )

5. Led şeridi yapıştırılmış olduğu alüminyum parçadan sökerken temizlediğim yapışkan özellikteki kısmen macunumsu kıvamdaki şey çift taraflı bant mı? Termal macun mu? Yoksa termal macun etkili bir çeşit bant mı konusunu bilenler aydınlatırsa sevinirim. Zira tamamen temizlemek zorunda kaldığım için mevcudu onarıp yerine takacak olsam da, yenisini bulup taksam da bu yapışkana yada macuna ihtiyacım olacak sanırım. Özel bir şey ise nasıl bulabilirim?

Tavsiye ve önerilerisi olacak, cevap yazacak herkes için şimdiden teşekkür ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri