Gerçek bir saat tamircisi gördünüzmü_?

• Konbuyu başlatan Fatih009
  • Başlangıç tarihi
F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Terapi niteliğinde

Ülkemizde varmı acaba böyle nesli tükenmekte olan değerli saat tamircisi.

Yıllar önce bir ara saatçilik yapmıştım, satış ve tamir (tamir kısmı amatörce). birçok saat tamircisi ustayla vakit geçirme şansım ve oldu yüzlerce pilli mekanik saat tamirine şahit oldum. ama bu videodaki adam kesinlikle isviçrede bir saat fabrikasında çalışıp işi bırakmış türden. inanılmaz profesyonel. aramızda saatçi varsa ne demek istediğimi anlayacaktır. adamın kullandığı cihaz ve teknikleri mükemmel. Sadece bir örnek vereyim size mekanik (otomatik ) saatler ileri geri kalma yapar ve buda mekanik olarak ayarlanır, saatçiye gidersin abi benim saatim günde 10 dakka ileri gidiyor dersin saatçide açar saatin kapağını ayar kolu vardır saatin içinde neyse ayarlar bir dene bakalım der, sen gidersin yarın bir daha gelirsin saatçiye abi bu sefer 3 dakka geri kalıyor dersin saatçide eee o kadar olur mekanik saat bunlar der. hata payı vardır yani 3-4 günde bir ayarlarsın saatini der. öyle kullanırsın saati bu durum çok normaldir dersik ama videonun sonundaki makinayı görünce vay be dedim.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
70 Yaşında Hüseyin abim var hâlâ her gün sabah namazını kılar dükkanını açar... Allah'tan hayırlı işler bereketli kazançlar, sağlıklı ömürler dilerim...

Yer Aydın Merkez

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bende seiko velatura kinetic direct drive var Maşallah ı var 10 senedir tıkır tıkır çalışıyor ne geri kaldı ne ileri gitti

Tek sıkıntı mekanik gün göstergesi :) onu da saldım gitti hiç olmasa daha iyiymiş
30 yıl sonra mekanik kısmını temizletmek için bizim saat ustalarına ver. geri aldığında muhakkak ileri yada geri kalır merak etme :)

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
70 Yaşında Hüseyin abim var hâlâ her gün sabah namazını kılar dükkanını açar... Allah hayırlı işler bereketli kazançlar, sağlıklı ömürler dilerim...

Yer Aydın Merkez
hemşehrim allah uzun ömürler versin hüseyin amcamıza. nazillidede var aynı şekil mehmet ateş adında bir usta. bizim türkiyede sayılı kaldı zaten saat ustamız hepside 50-60 yaşlarını geçmiştir. ben ustamız yok demiyorum ancak videodaki gibi profesyonel çalışan bir ustamız yok diyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

O kadar dayanır mı ki :)

Temizletilmesi gerçekten gereken bir durum mu
evet şart.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
1987 de tanıdığım, Karşıyaka Nergis mahallesinde Saatçi Fikret abi vardı Babamın arkadaşıydı.

Burada yani yaşadığım yerde bu gün ise, artık beyaz eşya mağazası olarak geçse de adamın kökekinin saat tamirciliği oldupunu bildiğim Saatçi Osman abim ise halen aktif şekilde mesleğini icra ediyor.

Hanlar hamamlar yapmış, mal mülk gani fakat bir gün bir ziyaretimde gözümün önünde tıkır tıkır hem sohbetini yapıp çay içip hem de zanaatını icra etmişti :ok

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
1987 de tanıdığım, Karşıyaka Nergis mahallesinde Saatçi Fikret abi vardı Babamın arkadaşıydı.

Burada yani yaşadığım yerde bu gün ise, artık beyaz eşya mağazası olarak geçse de adamın kökekinin saat tamirciliği oldupunu bildiğim Saatçi Osman abim ise halen aktif şekilde mesleğini icra ediyor.

Hanlar hamamlar yapmış, mal mülk gani fakat bir gün bir ziyaretimde gözümün önünde tıkır tıkır hem sohbetini yapıp çay içip hem de zanaatını icra etmişti :ok

o küçük küçük parçaları ezberliyorlar artık adem abi. aslında banim bu paylaşımdaki amacım adamın ne kadar profesyonel çalıştığı. bu videodaki adam ölüyü diriltti. adamın saati tamir etmek için kullandığı cihazları görünce vay bee dedim, hiçbir saatçide görmedim bu cihazları zaten yoktur da. (paso makinası hariç o bende bile var.)
bu videodaki adamı şöyle örnekliyeyim, bir müşteri sana tv yi getiriyor adem usta bu tv hareketli sahnelerde pek akıcı gibi değil yahu diyor. sende hmm peki hemen ölçelim bakalım fake refreshini deyip bir cihazla ölçüyorsun ve evet tv nin fake refreshi 1000 hz ama sadece 500 hz çalışıyor. hemen halledelim deyip tamir edip adama veriyorsun. şimdi sen fake refresh değerini ölçen cihaz yok diyeceksin.

işte bu videodaki adamdada bizim saatçilerde yok ya bu cihazlar dediğimiz bütün cihazlar mevcut.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
hacam ilkokulda casio f-91'indemi olmadı. olmadıysa forum üyeleri aramızda para toplayıp bir f-91 alalım sana. :)
Quartz teknoloji hiç bir zaman gerçek saat olamaz, sadece zamanı Quartz'dan aldığı dakiklik ile zamanı doğru gösterir... Zemberekli, kurulan ve mekanik olarak çalışanlardır gerçek saat bence.

Geri
Üst Alt