Garantisi bitmiş cihazın batarya değişimi hakkında

B Çevrimdışı

barisyild

Yeni Üye
17 Ara 2021
8
24
Lenovo Y720 model bir bilgisayara sahibim, bilgisayarı alalı 4-4.5 sene kadar oluyor ve artık bataryası şişti bu sebepten yeni bir batarya istediğimi teknik servise ilettim bana fiyat teklifinde bulunacaklarını söylediler ancak garanti konusunda eğer ki kendileri montaj yapacaklar ise 1 yıl ben montaj yapacak ise 6 ay garanti süresi biçtiler, bu yasal mıdır acaba?

Benim bildiğim kadarıyla teknik servisten satın alınan her bir parça 2 yıl garantiye sahip olmak zorunda değil midir?

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
batarya türevi ürünlerde maalesef garanti 2 yıl değil, 6 ila 1 yıl maksimum. bunun sebebi de içeriğinin kimyasal olması filan falan diyorlar. ben olsam muadil bakarım neticede ilk taktığınızda 2-3 sefer şarj alıyorsa en kötü 1 sene kullanırsınız, orjinal alsanızda aynı performansı verir, yani orjinal alırsanız cihazın üzerinde gelen gibi 4-5 yıl kullanırım diye düşünmeyin, öyle olmuyor tecrübe ile sabittir. şuan toshiba laptobumda muadil batarya kullanıyorum memnunum, daha önce hp laptobuma da muadil batarya almıştım.

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Alternatif bir öneri de benden gelsin:
Eğer bataryanız li-ion tabanlı ise; bu batarya ünitesi, 18650 kodlu 3.7v li-ion bataryalarının seri veya seri+paralel (x2 mAh isteniyorsa x2 adet 18650 batarya gibi düşünün) bağlantılarıyla oluşur.
Batarya ünitenizin içindeki bataryalarınızı revize ettirebilirsiniz. Bu yapan pc teknik servisleri veya batarya tamir merkezleri var. Batarya ünitelerinizde bulunan bataryaları tek tek ölçer ve ömrünü tamamlayanları lokal müdahale ile değiştirir. Beklenenden daha kısa sürede arıza verdiyse, sadece arızalı batarya(lar)nın değişmesi ile giderilebilir fakat ön görülen kullanım ömrü sonunda arıza verdiyse, ölçümlerde arızalı olan batarya haricinde diğerleri de zayıf çıkacaktır ve muhtemelen hepsi değişecektir.
Aslında bu yöntem daha ekonomik olmakla birlikte firmaların kontrol edilemez işçilik politikaları yüzünden astarı yüzünü de geçebilir. Temin edeceğiniz sıfır batarya ünitesi ile revize batarya ünitesinin maliyetlerine bakıp kıyaslayarak karar verilebilir.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
En mantıklısı bu zaten. Ben orion pil kullanıyorum çok da iyi.

batarya türevi ürünlerde maalesef garanti 2 yıl değil, 6 ila 1 yıl maksimum. bunun sebebi de içeriğinin kimyasal olması filan falan diyorlar. ben olsam muadil bakarım neticede ilk taktığınızda 2-3 sefer şarj alıyorsa en kötü 1 sene kullanırsınız, orjinal alsanızda aynı performansı verir, yani orjinal alırsanız cihazın üzerinde gelen gibi 4-5 yıl kullanırım diye düşünmeyin, öyle olmuyor tecrübe ile sabittir. şuan toshiba laptobumda muadil batarya kullanıyorum memnunum, daha önce hp laptobuma da muadil batarya almıştım.

Kesinlikle katılıyorum, orijinal takılan pil ilk gelen pil ile aynı değil. İphone x in bataryası 3.5 yıl sonra yüzde 79 a düşüp servis uyarısı verdi. Yetkili servisinde orijinal takılan pil yedi ay da yüzde 93 e düştü. Bu gidişle iki yılı zor çıkarır. Neredeyse yarı yarıya bir fark var demek bu da.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

barisyild

Yeni Üye
17 Ara 2021
8
24
Yan sanayi pilin patlamayacağının garantisini kimse bana veremez ayrıca bahsetmeyi unutmuşum pil ile ilgili şikayetim çabuk bitmesi değil aksine 2 saat gidiyor ve ilk gün ki gibi performans veriyor benim sorunum batarya’nın kasayı neredeyse deforme edecek kadar şişmesi.

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Yan sanayi pilin patlamayacağının garantisini kimse bana veremez ayrıca bahsetmeyi unutmuşum pil ile ilgili şikayetim çabuk bitmesi değil aksine 2 saat gidiyor ve ilk gün ki gibi performans veriyor benim sorunum batarya’nın kasayı neredeyse deforme edecek kadar şişmesi.
Performanstan bağımsız olarak o bataryayı kullanmaya devam etmeyin.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235

Aslında yan sanayi diye bir olay yok. Bataryanın içini açın 18650 pillerin markasına bakın. Toshiba notebooktan lg pil çıktı mesela. Piyasada sony, samsung, lg, panasonic 18650 piller var. Bunlardan yaptırabilirsiniz.

Şişen bataryayı arkadaşın söylediği gibi kullanmayın.

B Çevrimdışı

barisyild

Yeni Üye
17 Ara 2021
8
24
Şişen bataryayı zaten hali hazırda birkaç gün önce çıkarttım, cihazı şu anlık bataryasız olarak kullanmaktayım.

Benim en büyük merakım batarya genelinde verilen 6 ay ila 1 yıllık garanti sürelerinin thh yönetmeliğinde bulunup bulunmadığı, bulunmuyor ise olurda bir gün bataryam 2 yıl içerisinde şişme yapar ise thh'nin ne yönde karar vereceğini öğrenmek.

Lütfen birisi bana bununla ilgili yasayı gönderebilir mi?

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Mahkemeler de THH 'leri de yasalara ve yönetmeliklere bakar yada bilirkişilere baktırıp görüşünü alır, uyulup uyulmadığı üzere karar verir. Yani sizin sorunuza anlaşmazlık halinde servisin size uyguladığının aşağıda yönetmelikte belirtilen şartları sağlayıp sağlamadığı değerlendirilecektir.

Aynı batarya piyasada ayrıca satılıyor ise ekinde bir garanti belgesi verilecektir. Ancak servis sadece yetkilisi olduğu firmadan kendi dağıtım ağıyla temin ediyorsa yani bataryaya servis dışında ulaşılamıyor ise, yasal olarak 6 aydan az olmamak üzere garanti vermek zorun da üstü temin ettiği firmanın kendi iç politikasıdır.

Akü, pil gibi ürünlerde raf ömrü vardır. Kullanmasanız bile beklerken yıpranır iş görmez hale gelir. Ayrıca şarjlı olanlarda raf ömrüne ilave olarak şarj döngüsü ömrü vardır. Garanti edilen sınır aşıldığında iş görmez. Aldığınız ürünün imal tarihinin yakın tarihli olmasına dikkat ediniz!

Sorularınıza bu linkten cevaplar bulabilirsiniz. Her vatandaş uymak zorunda. Sanırım sorunuza aradığınız cevap da bu olsa gerek.
MADDE 10 –
(6) Malın garanti süresi dışında, servis istasyonları tarafından verilen montaj, bakım ve onarım hizmetiyle ilgili olarak, bir yıl içerisinde aynı arızanın tekrarı halinde tüketiciden herhangi bir isim altında ücret istenemez. Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar bu fıkra kapsamı dışındadır.
(7) Malın garanti süresi dışında, garanti belgesi ile satılması zorunlu olmayan bir parçasının servis istasyonu tarafından değiştirilmesi veya
satılması durumunda, değişen veya satılan parça için altı aydan aşağı olmamak üzere bir garanti süresi verilir.

Netice olarak, kendi değiştirirse 6. maddeyi işletiyor, yok siz bana parçayı ver ben istediğime taktıracağım derseniz, 7. maddeyi işletip kendini garantiliyor. Size de zorunlu olan alt sınırdan hizmet sunmuş oluyor.

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
pilin şişmesi heran patlayıp yangın çıkartmaya hazır olduğunun işaretidir, en kısa sürede değiştirin yoksa cihazı ve diğer bazı eşyalarınızı yangınla kaybedebilirsiniz. muadil olanlarda sorun olur kısmına katılmıyorum açıkçası, orjinal adaptörle şarj ediyorsanız, sıkıntı çıkmaz, zaten sıkıntılı ise 6 aya kalmaz o da şişer, patlamaya hazır hale gelir.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,244
62
Bundan 2 hafta önce bizim sokağın 3 sokak yukarısında 4 katlı bir apartmanın en üst katında geç saatlerde yangın çıkmış.Benim oğlum ve arkadaşları oradan geçerken tesadüfen denk gelmişler,itfaiye çağırmışlar ve ev sahiplerine yardım etmişler.Yangının sebebini sormuşlar,çocuk odasındaki laptopu prize takılı halde bırakmışlar ve yan sanayi adaptör yangına sebep olmuş.Allah'tan ev sahipleri çabuk farkına varmışlar da yangın evi tam yakmadan kurtarmışlar.Bu konularda dikkatli olmak gerekiyor.

Geri
Üst Alt