Forum.dev

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba, sayın tavsiyeforum üyeleri. Artık Türk yazılımcıların bulunduğu forum.dev kurulmuştur.

Sitenin içeriği oldukça geniş olup her türlü yazılım ve sistem bileşikleri hakkında konular açılmaya başlamıştır.

Uzun süredir, hasretini sürdüğümüz TÜRKÇE yazılım forum sitesi artık odak noktamız haline gelmiştir. Yıllarca; stackoverflow, reddit'ten destek almaya çalışmış bulunmaktayız..

Ama artık bu güçlü türk yazılımcıları kendi aralarında paslaşarak Türkçe olarak sansasyonel bir giriş yaparak bizim: kaynak noktamız olacak. (Yaşasın Türkçe sourches!)

Forumun bazı misyonu var; kurucularından şöyle bir mesaj girdisini iliştirmek istiyorum.

Ve umarım sistem bol üyeden ziyade kaliteli web developers olarak web tarihinde yerini alır.

Dipnot: eğer burayı okuyan varsa, bir davetiye kodu almak istiyorum. Saygılarımla.
Bugün, yazılım geliştiriciler olarak paylaşacağımız veya tartışacağımız herhangi bir konu varsa öncelikli tercihimiz Twitter oluyor. Artık kişisel bloglarımızı bile terk ettik. İçerik üretiyoruz, tartışıyoruz veya sorular soruyoruz ama sosyal mecralarda kaybolup gidiyorlar. Aynı konu bugün toplulukların sıklıkla kullandığı Discord, Slack ve Telegram gibi anlık iletişim kanalları için de geçerli. Bir topluluğunun kanalına katıldığımızda yaptığımız ilk şey bildirimleri kapatmak oluyor. Tüm bu mecralarda içerik üretiliyor, sorular soruluyor veya tartışmalar oluyor ama her şey o an, orada kalıyor. Arşivlemek, kategorisel takip edebilmek veya bir Google aramasından tekrar ulaşmak imkansız.

Biz forum.dev ile sadece yazılım ve çevresinde konuşacağımız, kaliteli paylaşımların ve tartışmaların döneceği bir forum hayal ediyoruz. Umarız sizler de bu hayale ortak olur ve buraya sıklıkla uğrarsınız.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
İngilizce forumlar var iken kim ne yapsın yerli yazılım gelistirme forumunu ?.

Lüzumsuz...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Hayırlısı olsun ama ülkede eskisi kadar yazılımcı yok. Öğrenmek isteyen gençlerin işine yarar belki.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İngilizce forumlar var iken kim ne yapsın yerli yazılım gelistirme forumunu ?.

Lüzumsuz...
Aradığımızı bulma konusunda, işe yarar, yazılımcı dostlar ediniriniz. Engin bilgilere sahip kişilerle kontak halinde kalırsınız. Dizin listesini bulmak, Türkçe destek ve kaynak oluşumu içinde olmak. Daha bir çok teknik ve temel konular var

Hayırlısı olsun ama ülkede eskisi kadar yazılımcı yok. Öğrenmek isteyen gençlerin işine yarar belki.
Kesinlikle bu konuda başarılı olacaklarını düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Aradığımızı bulma konusunda, işe yarar, yazılımcı dostlar ediniriniz. Engin bilgilere sahip kişilerle kontak halinde kalırsınız. Dizin listesini bulmak, Türkçe destek ve kaynak oluşumu içinde olmak. Daha bir çok teknik ve temel konular var
Forum çağın gereksinimlerinden geri kalmasın da.
En önemlisi o.

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Kesinlikle gereksiz olduğunu düşündüğüm bir projedir.

Peki neden gereksiz?
Eğer hedef alanınız Türk yazılım ya da web uygulamalarını geliştiren insanlara yönelik ise kendi altyapınızı ön plana çıkartmak isteyeceksiniz. Eğer sisteminizde hazır bir forum uygulamasını kullanır iseniz ve hicbir özelliği olmadan ve diğer yerel 'forum' sitelerinden ayırmaya kalkışır iseniz kendinizi, bu hayal balonu patlacaktır.

Forum ya da StackOverflow gibi bir soru-cevap platformu oluşturmak istiyor iseniz, en azından bu yapının temelinde kendi imzanıza sahip bir uygulama gerekir. Ayrıca kurulan sitenin bir dökümantasyonu bile yok iken, bir-iki yazı ve "davetiye kodlu" üyelik ile insanların sadece merakını kazanır ve sonrasında ise balon yine patlar.

Türk yazılımcıların en önemli sorunu ise, "ben öğretir isem, karşılığını isterim" mantığıdır. Orta doğu insanlarında hakim olan bu düşünce yapısı ile kimin bilgisini, kime satıyorsunuz; SO veya Reddit gibi platformlardan hazır kodları "copy+c" ve "copy+v" ile yazılım geliştirilmez. Türk yazılımcıların maalesef 3'de 1'i NodeJS hakim değil, Oracle yapısını bilmiyor. En kötüsü ise bilgisayar ya da yazılım mühendisliğinden mezun olan kişilerin, yetersiz olmasıdır. Bu nedenle ben Türk "yazılımcıların" bir araya gelip, tartışmasız bir konuyu bile konuşacaklarını düşünmüyorum. İnsanlarımız her konu da "ön yargılı" olduğu için benim bu sözlerim ön yargı olarak kabul edilebilir ancak ön yargı değil, tamamen gerçektir, bu benim perspektifim.

Son bir cümle; bankaların sunucuları ihale yöntemi ile satılıyor ve yenilerine yeni sunucular alınıyor. Bu arada 'deneyimli' olan bilgisayar mühendisi ise sunucudan kendisine almak istiyor ve diyor ki, "bu sunucuyu nasıl sanallaştırabiliriz?". Bu söz çoğu şeyi açıklıyor. Şimdi bu mühendis gitsin ve o "forum" sitesinde konu açsın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri