Flight Sim(s)

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Konu başlığından görüldüğü üzere ister Xplane olsun ister microFost flight simulatör fark etmez, içimizde tayyare uçurmaktan hoşlanan yok mu yav.

Vakti zamanının fs2004'ü ile bulaştı bu mikrop bana.
O zamanlar maddi durumum iyi değildi.
Salyalarımı akıta akıta Tüyap'a getirdikleri tayyareyi okşasam da, an itibariyle 4000Dolara spl eğitimi veren Top air'in, eğitim ücretini ödeyecek mabad yoktu.
Şimdi g*tü topladık, ama spl kalktı, ppl için fiyatlar ebesinin cebi oldu, cpl için e5'e çıksam:sirit bile toplayamam o parayı, o da ayrı mesele.
Bize gene sanal, gene simülasyon.
"Sanalda buluşalım aşgım" dadında

Eeee, koskoca TV yazılımlarına takla attıran, panelleri köçek niyetine oynattıran ustalar... Yok mu içinizde, sıkıldığında iki satır tayyare uçuran, alfa bravo çarli delta'yı ezbere bilen, zortvogen golf yerine saitek hayali kuran.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben içlerindeydim ama hiç ilgimi çekmedi açıkçası :)
Hatta çok "ustam gel şuraya uçuyoruz seni de götürelim,gezersin" dediler ,"hiç binmedim" dersem yalan olur ama binmemle inmem bir oldu,helikopterdi,o ne sallantı-gürültüydü öyle ,beni indirmek zorunda kalmışlardı (nur içinde yatsın ahmet astsubay) :)
Ama bir adet F16 simulasyon cdsi vardı,onuda delik açıp ağaçlara taktım geçen sene,kuşlar gelmesin diye :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben içlerindeydim ama hiç ilgimi çekmedi açıkçası :)
Hatta çok "ustam gel şuraya uçuyoruz seni de götürelim,gezersin" dediler ,"hiç binmedim" dersem yalan olur ama binmemle inmem bir oldu,helikopterdi,o ne sallantı-gürültüydü öyle ,beni indirmek zorunda kalmışlardı (nur içinde yatsın ahmet astsubay) :)
Ama bir adet F16 simulasyon cdsi vardı,onuda delik açıp ağaçlara taktım geçen sene,kuşlar gelmesin diye :)

Hocam sen en konforsuz olanına binmişsin. :hihi

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Helikopter için belgeselin tekinde "uçmak istemeyen ama uçan bir makina" betimlemesini yapıyorlardı. UH1H'a bindik tuzlada, alışkın olmayanı donuna işetecek cinsten. Kokpitteki kara-havacı teğmenin de itliği var tabi.:hihi Ama 2-3 saatten sonra alışılır diye düşünüyorum.

Uçak merakı tüyapta gerçeğini görüp, dokunup, kokpitini elleşip, avionics'lerine mal mal bakıp (o zamanlar neyin neye yaradığını bilmiyordum) ardından adamlarla sohbetleyince başladı. Tabi sonra simulatör ve sivil havacılık forumları. Forumlarda, milletin tayyaresine binip, Hezarfenden kalkıp Selçukta buluşup, mangal yapıp akşama da geri döndüklerini okuyunca iyice sıyırttım, kafayı kırdım, tahtaların arası iyice ayrıldı. Allahtan o zamanlar goPro'lar, ucuz yollu kameralar ya da bu zamanki gibi video çeken cepler yoktu. 3-5 fotoğrafla idare ederdik, olsaydı daha da fena sıyırttırır, evi falan terk ederdim tayyareci olacam diye. Ama zaman çok nalet ve zalım. Bütün kırıkları törpüleyip tozlarını da tahtaların arasına doldurunca her şey normalmiş gibi oldu. Haa, arada bir rüzgar o tozları havalandırıp tahtaları aralayınca, şeytan dürter, "ulan" derim, "ulan şu dükkanı satsam da ikinci el mikinci el bi cessna mı alsam?" Sonra da diner aptal rüzgar. :sirit Ben de geçerim gariban FSX'in başına niv york'dan kalkar, bi kanada quebec, montreal olmadı toronto yapar avuturum kendimi.

Böğk.....:dil Fazla mı bağladık Kemalettin Tuğcu'ya

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Benim biraz ilgim var. Bazı simulatörleri kullandım ama acemi olduğum için sonuçları pek iyi olmadı. Logitech Extreme 3D joystick de aldım bunun için. Uçağı kaldırıyoruz indiriyoruz ama acemice yani.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Benim biraz ilgim var. Bazı simulatörleri kullandım ama acemi olduğum için sonuçları pek iyi olmadı. Logitech Extreme 3D joystick de aldım bunun için. Uçağı kaldırıyoruz indiriyoruz ama acemice yani.
Biraz vaktini yiyor kişinin, bu bi gerçek. Ama zamanla oluyor. Fakat araba ya da bisiklet sürmek gibi değil. O fiziği gerçekte birebir yaşamadığınız için unutuyorsunuz çok çok uzun aralar verirseniz..

Eh, hızlı zamanlarımızda sırf zevkine Flıght filmindeki gibi tayyareyi ters uçurup. piste yaklaştığımda döndürüp indirdiğimi bilirim. Cessna tabi :hihi Büyüklerinde deneyince hep "aircraft overstressed" uyarısı alıyordum. Türkçe meali teyyaren havada patladı sen de moleküllerine ayrıldın:sirit Şimdi zorlanıyorum, eee tabi bilgisayar değişti, joystick folloş olmuş, pedal medal hak getire. Sizdeki joystick gene üst segment sayılır.

Hobeeaağğ, vatan saitekleri getirmiş ya...
Aklın nerdeydi beağ bu vakte kadar eh TaTan
Dolar olmuş ebesinin cebi! Bu vakitten sonra 2000Küsür kim vere yoke ve pedala:sopa1
Zamanında gideri vardı, Türkiye'de her yerde yoktu, şimdi var, ama rakam çok büyük geliyor yahu. O zamanlar bu denli acıtmeeyordu sanki.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yuuuh ve Çüüüş bana...
Mağarada yaşıyormuşum mu ne? :sopa1
450TL'ye aldığım Force GT direksiyon seti 1350TL ile stok dışı kalmış (yani geçen senenin fiyatı)
Pahalı geldiği için o gün 999TL de almadığım Full+Full G29 set 3000-3500TL ler arasında satılıyor şu an.
Valla ağır utandım :cigara:cigara

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt