Fırın Sıcaklık - Isı arızası

Y Çevrimdışı

yıldırım

Yeni Üye
13 Eyl 2018
7
39
Merhaba,

28 aydır fırın kullanmaktayım. Son iki kullanımda ekranında ayarlanan dereceye geldiğini gösterse de yeterince pişirmiyor ve kapanınca içi soğusa da ekranında hala 70-80 derecelerde gösterip çıkış fanını uzun süre kapatmıyor. Tahminimce üst rafın üstündeki boşluğa tepsi koyup yüksek sıcaklıklarda kısa sürede ızgara yapmamla aşırı sıcaktan ölçüm yapan sensör arızalandırdım. Fotoğrafta bulunan sensörün adını öğrenmeme ve bulmama yardımcı olacak desteğinize ihtiyaç duymaktayım. İnternette türlü arama yaptım sonuca ulaşamadım. Tamirci yada parçacıya gitmek gibi bir fırsatım olmadığından netten arıyorum. Parçayı bulabilirsem kendim değiştirebilirim.

uygun olur mu bilmiyorum.

IMG_20181012_214239.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba,

28 aydır fırın kullanmaktayım. Son iki kullanımda ekranında ayarlanan dereceye geldiğini gösterse de yeterince pişirmiyor ve kapanınca içi soğusa da ekranında hala 70-80 derecelerde gösterip çıkış fanını uzun süre kapatmıyor. Tahminimce üst rafın üstündeki boşluğa tepsi koyup yüksek sıcaklıklarda kısa sürede ızgara yapmamla aşırı sıcaktan ölçüm yapan sensör arızalandırdım. Fotoğrafta bulunan sensörün adını öğrenmeme ve bulmama yardımcı olacak desteğinize ihtiyaç duymaktayım. İnternette türlü arama yaptım sonuca ulaşamadım. Tamirci yada parçacıya gitmek gibi bir fırsatım olmadığından netten arıyorum. Parçayı bulabilirsem kendim değiştirebilirim.

uygun olur mu bilmiyorum.

IMG_20181012_214239.jpg

Günaydın;

Aslında bu tarz komponentlerde markanın aynı olma zorunluluğu yoktur, limit değerlerinin aynı olması yeterlidir her türlü termostatı uygulayabilirsiniz.

Fırınlarda ısı ayarlı termostat dışında limit termistör, limit termostat gibi komponentler de bulunur. Doğru bir arıza tespiti için öncelikle sizin bir dereceye sahip olup gösterge takibi yapmanızı, ekranda gösteren değer ile sizin derecenizdeki değeri rakamsal veri olarak karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Tabi sizin bu parçanın tam olarak ne işe yaradığını ve bulabilirsem bizim buralardan bir resmini birazdan paylaşmaya çalışırım zira o başka şekilde çalışıyor

Y Çevrimdışı

yıldırım

Yeni Üye
13 Eyl 2018
7
39
Hızlı geri dönüş için teşekkür ederim. Parça platinyum termistör gibi duruyor, parçanın adına link eklemiştim orada limit değerleri bilgisi mevcut, fırının röle kartına takılıyor. fırının içine koyduğumda oda sıcaklığıyla aynı gösterirken (24) fırının ekranı 43 derece gösteriyordu, sensöre çakmakla ısı verdiğimde ekrandaki değer 80'lere çıkıyor ve geri düşüyor ama 40'ın altına düşmesi günler sürebiliyor. Birde röle kartından ince ıslık gibi bir ses geliyor, ama bugüne kadar karşılaştığım ve uzun süre kullanılmış yada sıfır kartlardan benzer sesler geldiğini tecrübe ettiğim için önemsemedim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt