FİNLUX 24.000BTU İnverter Klima Montaj ve Isı Sonuçları

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba Arkadaşlar;

Bu güne konu olan klimamız FİNLUX 24.000BTU İnverter Klima  

Marka anlamında bu klimayı ayrıcalıklı veya özel kılan bir durum yok lakin bağlandığı nokta itibari ile, Koşulların biraz zorlu olmasına paralel yine de bilgi geçmeyi uygun gördüm. Böylece bu zorlu şartlarda ürün nasıl bir tepki veriyor ona da bakacağız zaman içerisinde

Peki Nedir bu zorlu olan koşullar?

55 m2 alanda takılı tek klima
55 m2 olmasının yanısıra 4 tarafı cam
4 tarafın cam olmasına paralel her ne kadar 8mm olsa da tek katmanlı cam
Kuzey ve Doğu cephe
Kuzey rüzgarlarına çok açık bir alan, Otoyol kenarı ve Yapılaşma yoğunluğu yok
Yer komple mermerit gibi bir malzeme

Peki nasıl oldu da ben böyle bir noktaya klima montajına onay verdim?

Arkadaşlar açıkçası oldukça dil döktüm, iki ayrı noktaya 18 lik, hiç olmazsa yine 24 lükte ısrar dahi ediyorsa en azından iki ayrı noktaya karşılıklı 12 lik (Isıtmada 12600BTU) klima takalım diye bir hayli direttim lakin, tüketici gerek satın alım maliyetleri ve gerekse kendince gerekçelerle tek noktaya 24 lük istediğini beyan edince (İşin kurtaracak noktaları da olduğunu bildiğim için) montaja OK dedim ve Servis personeli montaja başladı.

Beni Montaja ikna eden unsur ne oldu?

En önemli ama en önemli ikna olmama neden olan husus ise işletmede öncelikli olan konunun ISITMA olması ve işletmede her daim yanan bir şömine bulunmasıydı  :ok:

Bu noktadan sonrasına artık tüketiciye şömine dumanı, is unsuru, bakım sürelerinin erken geleceği gibi uyarıları da yapıp onayını aldıktan sonra montaj sürecine geçildi zaten.

Montajın yapılacağı alan burası.

[video=youtube]https://youtu.be/EzDvXKYDq7k[/video]

Montaj sürecinde ekibin oldukça özverili çalıştığını ve bu estetik koşulları zor olan alan ellerinden gedliğince titiz çalıştıklarını da belirtmek isterim. Boruyu MDF nin altından geçirmek istemesi ve Montaj sacında ''Bu kadar yeterli' diyerek bazı vidaları takmamasına bir kere müdahale ettiğimi de söylemezsem haksızlık etmiş olurum. 

Klimanın takılacağı platform şurası, Malum hiç bir yerde duvar yok :) 

Tüketici sadece profil indirtip bırakmış, Bunun sağlıklı ve estetik olmayacağından hareket ile bir gün önceden yaptığım keşif ile kendisinden 18mm 115 x 55cm ölçülerinde beyaz mdflam isteyip etrafına bant çektirttim, aynı zamanda gaz borularının yukarı dönmesi nedeniyle drenajı aynı hattan taşıyamayacak olmamız nedeniyle KROM boru talep ettim, Bizimle işbirliği içinde olan tüketicinin bu talepleri karşılaması üzerine daha estetik ve sağlıklı bir montaj yapıldığını da vurgulamak isterim.

Ürün üzerinde çok fazla durmayacağım zira daha önce de incelemelerini ve teknik verilerini paylaştığım VESTEL üretimi bir klimadır, Sadece boru çapının resmini paylaşmak istedim ki 24 lük klima olması nedeniyle 5/8 - 1/4 boru çapları tercih edilmiş bir üründür.

Ürünün kolideki hali

MDF kaplı hali ile profile monte edildi

İç ünitenin monte edilmiş hali

Bu esnada zemindeki kütle ısısını aldım

Dış üniteyi monte edecek yapısal alan olmaması nedeniyle, Kullanım hakkı tüketicide olankarşı duvarı tercih ettik

Yapının dış kütle ısısı ve dolayısı ile dış ortam ısısı

Kondanser fanı üfleme ısısı

İşlem biterken güneşin kaybolmuş olması nedeniyle normal derece haricinde lazer derece ile de ölçümlediğim zemin kütle ısısı

Klimanın çalışmaya başladıktan 12 dakika sonraki üfleme ısısı

Drenaj hattının estetk görünmesi adına dikey bir krom boru içerisinden taşınan drenaj hattı 
(Yatay olarak da krom çekilecek ancak onun borusu haftasonu gelecek)

Veeeee En son işte size destekçimiz :))

Sonuç olarak değerli arkadaşlar;

GMCC kompresörlü 2016 ürünü klimanın (Ses korkumuz yok bu alanda) böylesine zorlu bir alanda 20 dakikada alan hakimiyetini kurabilmesi (Şöminesiz) ilk 48 saatlik çalışma sonrasında işletmeye sorun çıkartmayacağına dair bir izlenim oluşturdu bende (Tüketici de aynı görüşte)

Bu İşletme bana yakın bir nokta olması nedeniyle Muhtemelen 1-2 hafta sonra kahvaltıyı burada yaaparız ve sık sık kontrol etme imkanım olur, Şu nedenle belirtme gereği duydum ki, konunun performans yönde takipçisi olacağım.  :ok:

Soğutma anlamında ise hiç tereddüt etmedim zira teknik olarak etrafını çevreleyen yüksek ve geniş ağaçların yaratacağı gölge, Açık alan olmasından kaynaklanan esinti ve Kütle etrafında ısının yoğunlaşamayacak/boğmayacak olmasına paralel 55 / 2.2 x 1000 = 25.000BTU sonucundan hareketle 24.000BTU bir klimanın buraya orta vadeli çalışma eforu ile rahat yeteceğini düşünüyorum.

Tek kaygım, insan bedeni yoğunluğu, zira bilindiği üzere Ortalama insan vücudu saatte 360 kilo jull ısı üretir, İnsan yoğunluğu arttıkça ısı da artacaktır bu anlamda tüketicinin de bilgisi dahilinde bir ''İZLE GÖR'' politikası uygulayacağız.  :ok:

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Ellerine Saglik Guzel Montaj Olmus
ama
MDF ic unite ebatlarinda kesilse daha estetik dururdu
:ok:

Ortamda muazzam isi kaybi var
Ongulerin oldukca dogru

Mekanda Pisirim Isleri Nerede Yapilmakta

Video Izleyemedim Mobil Durumdayim

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sota' Alıntı:
Ellerine Saglik Guzel Montaj Olmus
ama
MDF ic unite ebatlarinda kesilse daha estetik dururdu
:ok:

Ortamda muazzam isi kaybi var
Ongulerin oldukca dogru

Mekanda Pisirim Isleri Nerede Yapilmakta

Video Izleyemedim Mobil Durumdayim

Sevgili @Sota;

Bizden önce akıl veren muhterem, ''profili 60cm kestirmelisin'' demiş, ben keşif için gittiğimde o prpfiller oradaydı ve işçilik çok kötüydü, malum buralar kırsal kesim kimseyi bulamazsın, bulsan getiremezsin, getirsen yaptıramazsın durumları var.

Günü kurtaralım diye mecbur bu yola başvurdum ancak teşhisin doğru eğer klima ebatınd aolsaydı tadından yenmezdi.

Durumu kurtaracak unsurlardan birisini yazmayı unutmuşum o da tavan mesafesi, Bu mesafenin 235cm olması nedeniyle yukarı kaçan ısı durumundan kısmen bir avantaj ve M3 durumundan da kısmen bir avantajımız var zira 129m3 bir hava çevirecek olan klima için bu büyük bir artı.

Yine de tespit çok doğru, muazzam bir ısı kaybımız var, bakalım önümüzdeki günler neleri gösterecek.  :ok:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri