Fan Soğutucu çekilen enerji

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
2 tane soğutucu fana sahibim.
birinde 24v 0.15A yazıyor büyük fan
Diğerinde 12v 0.15A yazıyor yarısı kadar küçük fan

Bu fanların birini elektronik kart üzerinde soğutma için kullacağım. Her iki fan da kart üzerinde çalışıyor fakat 24v olan daha iyi soğutma sağlıyor. Her ikisi de 0.15A olduğu için çektiği enerji miktarı aynı mıdır ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Çok bilgim yok ama aynı olması lazım ,gerçi biri 24 diğeri 12 volt ama akım aynı ,sadece voltajlar değişik.Bu arada kart üzerinden mi alınıyor voltaj yoksa harici bir beslemeden mi,çünkü voltajlar farklı.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Çok bilgim yok ama aynı olması lazım ,gerçi biri 24 diğeri 12 volt ama akım aynı ,sadece voltajlar değişik.Bu arada kart üzerinden mi alınıyor voltaj yoksa harici bir beslemeden mi,çünkü voltajlar farklı.
Kart üzerindeki pinlerden alıyor enerjiyi fakat 24v olan fan çok daha hızlı dönüyor

aslında 7/24 çalışacak bir sistem üzerine bağlayacağım. elektrik faturasını düşük tutmaya çalışıyorum ))

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Kart üzerindeki pinlerden alıyor enerjiyi fakat 24v olan fan çok daha hızlı dönüyor

aslında 7/24 çalışacak bir sistem üzerine bağlayacağım. elektrik faturasını düşük tutmaya çalışıyorum ))
O zaman tekrar ve düzelterek sorayım :)
Hem 24v hem 12v olan fanları aynı sokete mi takıyorsun?
Ayrıca iki fanın fotosunu da atabilirmisin, merak ettim fanları :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Aaa,aklıma geldi sevgili lolman, devre üzerine bir ısı sensörü taksan ve belli dereceyi aştığında fanlar devreye girse nasıl olur :alala

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

12v-24v bunlar fazla elektrik tüketmez ikiside uygun.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Bunları raspberry üzerine takacağım. Fansız boşta 47 derece çalışıyor. Büyük 70x70 fanda 33 derecede. Küçük 50x50 fanda ise 38 derece

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Bunu media server , torrent , uzaktan erişim bir de reklam engellemede kullanacağım. Yani daima kullanımda olacak o yüzden fanların sürekli çalışmasını istiyorum

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
photo_2023-02-12_01-55-28.jpg

Sanırım büyük olan cpu stok fanı. Her ikisi de 12v olabilir emin değilim

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bunu media server , torrent , uzaktan erişim bir de reklam engellemede kullanacağım. Yani daima kullanımda olacak o yüzden fanların sürekli çalışmasını istiyorum
Server PC cpu gibi bir yer içinse sürekli çalışmalı, kullanım amacına göre çalışma şekli değişiklik gösterebilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt