E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
Merhabalar, araç fanında 2 adet role var, birisi hizli diğeri yavaş.
yavaş kademe kullanılıyor.
5 bacaklı 40A röle kullanılıyor, bosh alıyorum, 3 ay sürmüyor bozuluyor.
Fan 15A bile çekmiyor.

Benim düşüncem, aynı röleden 2 adet paralel bağlamak, yani yük iki röleye paylaştırılacak, 10A yerine 5 er A geçecek rolelerden.
Diğer fikrim ise şahinlerde kullanılan 50A büyük uzunkısa far rölesi bağlamak.
Sizin fikriniz ne olur.

Screenshot_2024-02-24-09-07-32-70_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
40a roleyi 15a çekerek yakmak pek mümkün değil.
Fan devreyken çektiği akımı kendiniz hiç ölçütünüz mü.?

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
40a roleyi 15a çekerek yakmak pek mümkün değil.
Fan devreyken çektiği akımı kendiniz hiç ölçütünüz mü.?
ölçmedim, içerde fan için acil durum düğmesi yaptım, yaylaya veya dağ yoluna çıkarken açıyorum fanı, işi röleye bırakmıyorum. kabloya 15A sigorta bağlı, sigorta atmadıgı için ortalama 10A dan az çektiğini düşünüyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
ölçmedim, içerde fan için acil durum düğmesi yaptım, yaylaya veya dağ yoluna çıkarken açıyorum fanı, işi röleye bırakmıyorum. kabloya 15A sigorta bağlı, sigorta atmadıgı için ortalama 10A dan az çektiğini düşünüyorum.
motor hararete düşmemesi için araya anahtar atıp fan doğrudan çalıştırıyorsunuz doğru mu.?

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
motor hararete düşmemesi için araya anahtar atıp fan doğrudan çalıştırıyorsunuz doğru mu.?
evet doğru , fan 99c de açıyor, ben daha erken açıp su hattının şişmesini önlüyorum. veya devamlı rampa çıkacaksam 94 lerde açıyorum rahat oluyor. Fan açmadı röle açmadı gibi durumlarda çok faydasi oluyor .

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Eğer 40A röle bozulup, 15A sigorta bozulmuyorsa belli ki bir sıkıntı var.
Burada şöyle bir durum var. Sigortalarda aynı akım ve gerilim değerlerine sahip olsalarda 3 farklı tip oluyor. Bu üç tip arasındaki fark ise belirlenen akımın üstüne çıkıldığında ne kadar sürede devreyi kestikleri. Bu durumda sizin rölenin kalkış hızı 40A değerini geçiyor ise ama sigortanızın devre kesme süresi bundan uzun ise sigorta devreyi kesemeden röle bozuluyor olabilir.
Bir de hararet müşürü de önemli. Aracınız ne ve altyapısı nasıl bilemiyorum ama mesela babamın arabada hararet göstergesini süren sensör ile fanın kadamelerini ayarlayan hararet müşürü farklı iki parça. Bir ara arabada deli gibi hararet sorunu vardı. Babam daha hesaplı diye parçacıdan gidip alıyormuş hararet müşürünü. Sürekli hararet sıkıntısı verince en sonunda olaya müdahil olup servisten aldım parçayı. O zamanın fiyatıyla yaklaşık 3,5 katı para verdim servie parça için ve problem çözüldü. Sonrasında gigorta yakmaya başladı. Arabayı lifte kaldırınca fan soketinin eridiğini gördüm. muhtemelen içine sıvı girmiş ve oksitlenmiş. Bu yüzden de haddinden fazla akım çekiyordu. Soketleri de değiştirttim. O gün bu gündğr hararet sorunu kalmadı arabada.

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
Burada şöyle bir durum var. Sigortalarda aynı akım ve gerilim değerlerine sahip olsalarda 3 farklı tip oluyor. Bu üç tip arasındaki fark ise belirlenen akımın üstüne çıkıldığında ne kadar sürede devreyi kestikleri. Bu durumda sizin rölenin kalkış hızı 40A değerini geçiyor ise ama sigortanızın devre kesme süresi bundan uzun ise sigorta devreyi kesemeden röle bozuluyor olabilir.
Bir de hararet müşürü de önemli. Aracınız ne ve altyapısı nasıl bilemiyorum ama mesela babamın arabada hararet göstergesini süren sensör ile fanın kadamelerini ayarlayan hararet müşürü farklı iki parça. Bir ara arabada deli gibi hararet sorunu vardı. Babam daha hesaplı diye parçacıdan gidip alıyormuş hararet müşürünü. Sürekli hararet sıkıntısı verince en sonunda olaya müdahil olup servisten aldım parçayı. O zamanın fiyatıyla yaklaşık 3,5 katı para verdim servie parça için ve problem çözüldü. Sonrasında gigorta yakmaya başladı. Arabayı lifte kaldırınca fan soketinin eridiğini gördüm. muhtemelen içine sıvı girmiş ve oksitlenmiş. Bu yüzden de haddinden fazla akım çekiyordu. Soketleri de değiştirttim. O gün bu gündğr hararet sorunu kalmadı arabada.
doğrudur, ben 3 tane fan müşürü değiştim, farklı yerlerden aldım iyisi olsun diye, 1 ay anca dayanıyor.
Beyinli sistem bendeki, beyin soketi arizalanmis, hararet bilgisi almayan beyin fan acmiyordu, bu durumu bulana kadar, harici müşür taktirdık radyatöre, iyi güzelde müşürlerde bozuluyor.
beyin arızasi giderildi, müşür almadım. müşürü röle ile kullanıyorum.
sigorta kendi sigortalarından, rölenin bozulma sebebi aç kapa aç kapa dayanmıyor. veya akım sınıra yakın kararıyor bozuluyor.
Bozulan röle araçta, müsait zamanda söküp bakacağım.
Bu röleler başa bela, kontak rölesi bozuldu,,, ateşleme rölesi bozuldu ... far röleleri bozulmadı 😂🤣

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
Bu Far rölesinden aldım, hadi bu sefer bozulsun bakalım, eski röleyede bakacam ne olmuş.

Screenshot_2024-02-26-20-38-59-35_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Sanırım siz bu röleleri oto elektrikçilerinden alıyorsunuz. Sahte ürün olabilme ihtimaline karşı acaba direkt Bosch'tan mı alıp deneseniz? Ya da aracın servisinden mi alsanız bir tane?

Geri
Üst Alt