Evi tadilat yaptırdığımız ustaları tüketici hakem heyetine şikayet etmek

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
179
22
Merhabalar evi bı tadilattan geçirdik fakat bazı sorunlar var tavan yükseltildi alçıpanın birleşim yerlerinden sıva çatlakları var bir çok yerde kötü işçilik var parkeler düzgün yapılmadı vs vs ben bunları tüketici hakem heyetine şikayet etsem ne olur fatura da kesmediler bu arada kanıt olarak wp konuşmaları telefon konuşmaları hepsi var

ramchomania Çevrimiçi

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,097
40
Fatura olmaması sizin açınızdan kötü

Tüketici hakları fatura olmadığı için bu konuyla ilgilenmez büyük ihtimalle sizi sulh mahkemesine yönlendirir

Bu sefer arabuluculuk ile halletme yoluna gitmeniz gerekir anlaşamazsanız dava açılır

Diğer tarafta ise ödemeyi elden mi yaptınız banka havalesi mi ödemenin yapıldığına dair belge var mı veya ürün aldıkları yerlerden onların adına kart çekim işlemi vs birşey yapıldı mı

(Geçtiğimiz yaz bende tadilat yaptırdım daha uyguna getirebilmek için fatura istemedim fakat ben ödemelerin tamamını firma adına ürün aldığı yerlere yaptım işçilik vs de dahil çekilen tutarların slip mail order vs formlarının da kopyalarını aldım bir problem olurda ürün gelmez vs ispat edebilmek için zaten kredi kartının çekilmiş olması da yeteri kadar delil sayılır)

Niye sordun diye sorarsanız eğer elden ödeme yaptıysanız ve bir belge yoksa ıslak imzalı size karşı bu sefer paramızı da ödemedi diye karşı dava açılabilir

Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa daha fazla yardımcı olurlar muhtemelen

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
179
22
Fatura olmaması sizin açınızdan kötü

Tüketici hakları fatura olmadığı için bu konuyla ilgilenmez büyük ihtimalle sizi sulh mahkemesine yönlendirir

Bu sefer arabuluculuk ile halletme yoluna gitmeniz gerekir anlaşamazsanız dava açılır

Diğer tarafta ise ödemeyi elden mi yaptınız banka havalesi mi ödemenin yapıldığına dair belge var mı veya ürün aldıkları yerlerden onların adına kart çekim işlemi vs birşey yapıldı mı

(Geçtiğimiz yaz bende tadilat yaptırdım daha uyguna getirebilmek için fatura istemedim fakat ben ödemelerin tamamını firma adına ürün aldığı yerlere yaptım işçilik vs de dahil çekilen tutarların slip mail order vs formlarının da kopyalarını aldım bir problem olurda ürün gelmez vs ispat edebilmek için zaten kredi kartının çekilmiş olması da yeteri kadar delil sayılır)

Niye sordun diye sorarsanız eğer elden ödeme yaptıysanız ve bir belge yoksa ıslak imzalı size karşı bu sefer paramızı da ödemedi diye karşı dava açılabilir

Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa daha fazla yardımcı olurlar muhtemelen
Elden ödeme yapmadım verdikleri ibana yaptım soyisimleri aynı ama annesi galiba açıklamaya da belirttim x firma ön ödeme 2. Taksit 3. Taksit gibi

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Özellikle yurtdışındaki tadilat programlarını sürekli izlediğim için şöyle bir kanıya vardım. Yaptıkları yanlarına kalıyor. Sadece bir sonraki işi o müşteriden alamıyorlar. Ancak yayın arkası süreçte nasıl bir hukuki yol izliyorlar bunu ekrana yansıtmadıkları için detayını bilemiyoruz. Türkiye özelinde konu bilirkişiye gider, bilirkişi aynı meslek erbabıdır ve kolay kolay menfii sonuç çıkarmaz, hizmeti doğru ve haklı görür düşüncesindeyim. (Genelleme yapmıyorum, mesleğini hakkıyla yapanlar tanımların dışındadır.)

evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Tematik kanallardaki; ABD Meksikaya yaklaştıkça kaçak-köçekler artıyor. O fiyatıda azalıyor. Ucuza çıkardım nasılsa diyor.
Kuzeyindeki tadilat çekimlerinde sigota, denetçi ve belediyeden gelip bakıyorlar.
Fiyatları vergisiz hep, eyalete göre değiştiğinden fatura meblağlarıda değişken.
Kayıt altına alındıktan sonra hak aramakta kolay
Batı Avrupa, ABD, Kanada aldığım her ürüne mutlaka gerçek değerleri ile yolladılar.
Numune isede numune olarak faturaladılar.
Diğer ülkelerde herşey yapılıyor.
Faturadaki vergi ödenmeden sonra hakkımı aramak olmuyor.
Bizim denetçi sorumsuz sorumlukta oldıklarında imzayı at geç keyfine bakta.
İlk evi aldığımızda cam balkonla kaplamaktır. Giydirme yaptırıkende mimardan izin alınması gerekir, belediye başvurmak varken yapmayız. ABD tadilat programlarında birde STK olarak mahalle komitesinden izin almak gerekiyor.
Özellikle yurtdışındaki tadilat programlarını sürekli izlediğim için şöyle bir kanıya vardım. Yaptıkları yanlarına kalıyor. Sadece bir sonraki işi o müşteriden alamıyorlar. Ancak yayın arkası süreçte nasıl bir hukuki yol izliyorlar bunu ekrana yansıtmadıkları için detayını bilemiyoruz. Türkiye özelinde konu bilirkişiye gider, bilirkişi aynı meslek erbabıdır ve kolay kolay menfii sonuç çıkarmaz, hizmeti doğru ve haklı görür düşüncesindeyim. (Genelleme yapmıyorum, mesleğini hakkıyla yapanlar tanımların dışındadır.)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Tematik kanallardaki; ABD Meksikaya yaklaştıkça kaçak-köçekler artıyor. O fiyatıda azalıyor. Ucuza çıkardım nasılsa diyor.
Kuzeyindeki tadilat çekimlerinde sigota, denetçi ve belediyeden gelip bakıyorlar.
Fiyatları vergisiz hep, eyalete göre değiştiğinden fatura meblağlarıda değişken.
Kayıt altına alındıktan sonra hak aramakta kolay
Batı Avrupa, ABD, Kanada aldığım her ürüne mutlaka gerçek değerleri ile yolladılar.
Numune isede numune olarak faturaladılar.
Diğer ülkelerde herşey yapılıyor.
Faturadaki vergi ödenmeden sonra hakkımı aramak olmuyor.
Bizim denetçi sorumsuz sorumlukta oldıklarında imzayı at geç keyfine bakta.
İlk evi aldığımızda cam balkonla kaplamaktır. Giydirme yaptırıkende mimardan izin alınması gerekir, belediye başvurmak varken yapmayız. ABD tadilat programlarında birde STK olarak mahalle komitesinden izin almak gerekiyor.
Konu başlığında anlatılandan benim anladığım, malzeme değil hizmet yönünden memnuniyetsizlik olması. Bu konuda da standart denetim mekanizmalarından ziyade meslek erbabı bilen kişilerin sizinle hemfikir olduğu durumlarda itiraz ve hak iddiası mümkün oluyor. O programlarda mesela benzeri hatalar (Boya hataları, fayans, seramik döşeme hataları ve estetik problemler) genelde bir başka firmaya düzelttiriliyor. İşin toplam maliyetini hesaplarken de fazladan işçiliği bütçeye dahil ediyorlar. Ancak yayına yansımayan arka planda çalıştıkları firmalar, işçilerle ön sözleşme yapıp bu gibi durumları hukuki yönden takip edip o zararı karşılatıp karşılatmadıklarını bilme şansımız yok.

Ayrıca sizin bahsettiğiniz konu da ayrıca bir uygulama. Bir programda tadilatı yapan kişiye sokaktaki yangın musluklarını yaptırmışlardı. Tabii çimlerini vaktinde biçmeyenlere dünyanın cezasını veren ülkelerden bahsediyoruz.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
İşleri yapanların vergi levhası ve ustalık belgesi var mı? Olay buna göre şekilleniyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri