Evde Yapılan Gıda Ürünleri Satışı Hakkında Yardım

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Değerli arkadaşlarım merhaba;

Evde mantı,makarna,erişte ve sebzeli erişte sebzeli makarna tarzında hamur işleri yapmak istemekteyiz fakat bunları çevrem haricinde online platformlarda da satışını yapmaya çalışma gibi bir niyetim söz konusu açıkcası olur olmaz çok da bilmiyorum ama annem eşim yengem eş dost akrabağ hep evlerdeler ve ev hanımları olarak kendilerine hem bir hobi hemde bir kazanç sağlamak istemekteler fakat gıda ürünlerinin internet satışı için bir üretim izin belgesi kayıt vs bir gereklilik varmıdır bu konuda forumda bilgisi olan bir arkadaşım varsa yardımcı olabilir mi acaba?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Konu hakkında nokta atışı detaylı bilgi sahibi değilim ancak genel olarak ileride sorun yaşamamak adına, üretim konusu sağlık bakanlığı mevzuatını, satış konusu da maliye bakanlığı mevzuatını ilgilendirdiği için buralardan gerekli prosedürleri öğrenip yerine getirmen lazım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
hiçbirsey gerekli değil gittigidiyor sahibinden sanal pazar vs üyelik alarak ilan açarak satışını yapabilirsiniz ev hanımlarının evde üretip sattıkları ürünler için vergi muafiyeti var galiba benim bildiğim kadar ama limit vs varmı vergi dairesine sorup öğrenmen lazım youtube vs araştırmanda fayda var
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

çetik patik dantel gibi el işi ürünlerde satılabilir gıda şart değil

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
hiçbirsey gerekli değil gittigidiyor sahibinden sanal pazar vs üyelik alarak ilan açarak satışını yapabilirsiniz ev hanımlarının evde üretip sattıkları ürünler için vergi muafiyeti var galiba benim bildiğim kadar ama limit vs varmı vergi dairesine sorup öğrenmen lazım youtube vs araştırmanda fayda var

Hanımların kolayına geldiği için hamur işi bizim de yerimiz olduğundan kaynaklı bunu tercih etmek istedik fakat fatura gıda üretim izni vs bir belge gerekirse biri şikayetçi olursa başıma belada almak istemiyorum gg sanalpazar sahibinden de belge vs birşey istememekte fakat trendyol hepsiburada tarzı siteler şuan insanların en çok ürün aradığı yerler bunlarda ilan vermek istemekteyim

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
burada güncel bilgi var link bırakıyorum aşağıya gerekli yerlere gidin sorun öğrenin uygunsa yaparsınız neden olmasın :ok

sahibinden olmaz sanal pazar,da olmaz rağbet görmüyorlar ama g.gidiyor olur hb kadar n11 terenyol kadar satışı var sadece gg biraz yüksek komisyon alıyor sende hemen g.gidiyoru öldürdün rızık varsa gelir nerede sattığının önemi yok lakin işyeri vs varmış seninkisi vergiden kaçınma oluyor yalnız öde vergini biraz kar,dan düş bütün sitelerde sat yemek sepetinede üye ol vergiden kaçırmak olmaz bak farkındasın yakalanırsan cezası büyük çekemeyen fesatın biri şikayet eder üç krş fazlada derken yağlı bir cedza yersin dikkat et başın ağırmasın sonra :kiskis

Moderatör tarafında düzenlendi:
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50

Ülkemizde hep böyle olur zaten... Hiç bir şey gerekli değil diyerek her şeyi yaparsın, bir şey gerekli olur cortlarsın...

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
burada güncel bilgi var link bırakıyorum aşağıya gerekli yerlere gidin sorun öğrenin uygunsa yaparsınız neden olmasın :ok

sahibinden olmaz sanal pazar,da olmaz rağbet görmüyorlar ama g.gidiyor olur hb kadar n11 terenyol kadar satışı var sadece gg biraz yüksek komisyon alıyor sende hemen g.gidiyoru öldürdün rızık varsa gelir nerede sattığının önemi yok lakin işyeri vs varmış seninkisi vergiden kaçınma oluyor yalnız öde vergini biraz kar,dan düş bütün sitelerde sat yemek sepetinede üye ol vergiden kaçırmak olmaz bak farkındasın yakalanırsan cezası büyük çekemeyen fesatın biri şikayet eder üç krş fazlada derken yağlı bir cedza yersin dikkat et başın ağırmasın sonra :kiskis
Yerimiz var derken hamur işi yapmak için yerimiz var dükkan değil :)
Ayrıca vergiden kaçınma gibi bir durumum yok yani kazancımı tabiki vergilendiririm fakat bazen öyle durumlar varki şimdi biz başladık fakat ne kadar satılacak belli değil satın olan olacak mı o da belli değil :) bir sürü yasal prosedürü hallet başlat muhasebeci tut gereklimi bilmiyorum ama bir deftere bakma ücreti çok da az değil vergi vermeye çalışalım derken kazandığımızdan fazlasını bu masraflara vercez işe başlamadan battık :) fakat biraz gezdim 2020 de 35 bin tl ye kadar vergiden muaflarmış yıllık kazançta 2021 de 220 bin Tl ye çıkmış bu rakam baya yüksek açıkcası kilosu 30 liraya satacağımız birşeyden 220 bin lira kazanmak şimdilik hayal neyse konuyu dağıtmadan teşekkür ederim araştırmaya devam

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yerimiz var derken hamur işi yapmak için yerimiz var dükkan değil :)
Ayrıca vergiden kaçınma gibi bir durumum yok yani kazancımı tabiki vergilendiririm fakat bazen öyle durumlar varki şimdi biz başladık fakat ne kadar satılacak belli değil satın olan olacak mı o da belli değil :) bir sürü yasal prosedürü hallet başlat muhasebeci tut gereklimi bilmiyorum ama bir deftere bakma ücreti çok da az değil vergi vermeye çalışalım derken kazandığımızdan fazlasını bu masraflara vercez işe başlamadan battık :) fakat biraz gezdim 2020 de 35 bin tl ye kadar vergiden muaflarmış yıllık kazançta 2021 de 220 bin Tl ye çıkmış bu rakam baya yüksek açıkcası kilosu 30 liraya satacağımız birşeyden 220 bin lira kazanmak şimdilik hayal neyse konuyu dağıtmadan teşekkür ederim araştırmaya devam
Aslında e-ticaret siteleri bireysel kullanıcıya satış için ya izin vermeyecek yada bireysel kullanıcının sattığı ürünün vergisi,de komisyon+satılan ürün türüne göre %18 neyse vergisini,de satıcıdan kesecek %10 komisyon %18 vergi kalanı satıcıya aktarılacak şekilde düzenleme yapılsa daha verimli olur vergi kaybı azalır şimdi g.gidiyora maliye denetime geliyor g.gidiyor ne diyor ben aracıyım hacı abi komisyon alıyorum sadece aldığım komisyonun,da vergisini ödüyorum buyrun sitemiz üzerinden satış yapan ardaşların listesi deyip işin içinden çıkıyor vatandaş ali'ye sen gel bakalım diyor maliye şu tarihten şu tarihe kadar xx adet mal satmışın bunlara fatura kesmemişin vergi levhan yok bizde kaydın kuydun yok sana satığın her ürün için 1xxxxx şu kadar ceza kesiyorum diyor olan yine vatandaşa oluyor sistemde açık var bu sistem hep vatandaşın alehine holding sahiplerinin şirketlerin lehine çalışıyor ezilen taraf herzaman vatandaş oluyor ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt