Evde tamirat/ tadilat kendin yap tarzı bir başlık mı açılsa?

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Ufak tefek tamirat işlerinden anlayan forumumuzun değerli ustalarını bir yere toplayıp tavsiye alabileceğimiz bir başlık mı açılsa?

Malum her şeyin fiyatı uçtu, evdeki ufak tefek tamir işlerini kendimiz yapmak durumunda kalıyoruz. Bir de en son gelen sucunun bana attığı ufak kazıktan sonra da artık dedim iş başa düştü. Forumda başlık aradım bulamadım. Evde tamirat tadilat gibi.

Bir kaç sorum olacak;

1-Tavsiye edebileceğiniz fiyat/performans ürünü tek kollu banyo bataryası markası var mıdır?

2-Banyo bataryası ve diğer musluk vs söküp takabilmek için kaç numaralı kurbağacık alsak işimizi görür? 10 12? Aletler de çok pahalanmış, ara sıra kullanacağım için anahtar seti ya da pahalı bir şey almak istemiyorum açıkçası. 8lik boru anahtarı var evde.

Şimdilik bunlarla başlayalım.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Alet işler el övünür. Bence ucuz dandik aletlerden uzak durun. Bu işlere girecekseniz bir kere alın yıllarca kullanın derim.

Aynen katılıyorum uzun yıllar dayansın istiyorum o net. Pek anlamadığım için öğrenmek istediğim şu; marka diye aşırı gereksiz para vermeyelim, ama kaliteli parasını hakeden marka/malzemeyi öğreneyim.

Artemalara baktım, bana sanki gereksiz bir marka adı fiyat etiketi var gibi geldi.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
ben orta boy bir kurbağcık- ingiliz anahtarı- tornovida- kontrol kalemi- pense -yankeski -maket bıçağı ile hemen hemen evdeki tamiratların çoğunu yapıyorum.batarya yakın zamanda bende lavabo için aldım artema- eca markaların batarylarına baktım. sanki uzay mekiği yapıyor bir fiyat çektiler 1 adet batarya için feleğim şaştı orda ucuz yollu bir batarya vardı dandik bir marka onu aldım 5-6 aydır sorunsuz kullanıyorum.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Banyo lavabosu içinse geçen yıl mutfağa uygun fiyata ( ECA’dan biraz pahalıydı) Grohe marka almıştım, ürün aşırı şık, renginde solma yok, montajıda inanılmaz kolaydı. Sadece sıcak soğuk su flex hortumlar için küçük anahtar kullandım. Yukarı kısım için geçmeli plastik mengene tarzı bir sistem yapmışlar. Yeni fiyatlarını bilmem ama ev sizinse Grohe alın geçin derim. Diğer kısımlarımızda eskiden kalan Kale marka var, arada kalite olarak dağlar var.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Grohe not aldım 🙏

Banyo duş için şu anda lazım ama lavabolara da illa ki gerekir.

F/P arayışlarım devam ediyor.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Ben neler yapıyorum neler.. Birde işverenler bilse keşke bunu.. Hani en son "peki biz sizi niçin işe alalım" gibi salak bir soru soruyorlar ya hani... Bunları (yaptıklarımı) resimleyip föy dosya yapıp önlerine atacan.... Böyle bir dosya yapmadığıma çok pişmanım...

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Gröhe bu işin en iyilerindendir. Ev sizinse ve bütçeniz el veriyorsa kesinlikle tavsite ederim. Yıllarca kulanırsınız. Peşinden Artema ve ECA ikilisi gelir. Aynı ürün grubunda Gröhe'den bir tık daha ucuzdurlar ama onları da yıllarca kullanırsınız, parça sıkıntısı da yaşamazsınız. Annemlerin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evlerinde 1997 yılında monte edilmiş ECA mutfak bataryası hala taş gibiydi. Söktüm aldım.
Fiyat performans ürünü olarak Punto'ya da bakabilirsiniz. Artema'nın alt firmasıdır.
Bataryalar ne yazık ki çok hor kullanılıyor. Temizlik için aşındırıcı temizleyici kullanmamak lazım. Kollu ise kolun hareket yerleri zamanla detarjan birikiyor. Oraları iyi durulamak lazım. Aksi takdirde detarjan zamanla oradaki krom kaplamayı yok edip ana metalin zarar görmesine neden oluyor. Mutfak bataryasının üstüne ıslak bezi asıp, bataryayı askı gibi kullanmak da zaman içinde kaplamanın parlaklığının gitmesine neden oluyor.
Eski evimde hem banyo hem de mutfakta Punto kullandım. 11 senedir problemsiz çalışıyorlar hala. Şu anki evimde ise mutfakta Gröhe, banyoda Punto var. Hiçbir şikayetim yok. Bu konuda bir örnek vereyim. Yurtdışında kaldığım birçok otelde Gröhe marka bataryalar kullanmışlar. Şansıma Amlanya'da Bauhaus'u ve Globus Baumarkt'ı ziyaret etme şansım oldu. Tabii ki tasarım ürünleri göz ardı edersek Gröhe orada da ucuz bir marka değil.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
Gröhe bu işin en iyilerindendir. Ev sizinse ve bütçeniz el veriyorsa kesinlikle tavsite ederim. Yıllarca kulanırsınız. Peşinden Artema ve ECA ikilisi gelir. Aynı ürün grubunda Gröhe'den bir tık daha ucuzdurlar ama onları da yıllarca kullanırsınız, parça sıkıntısı da yaşamazsınız. Annemlerin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evlerinde 1997 yılında monte edilmiş ECA mutfak bataryası hala taş gibiydi. Söktüm aldım.
Fiyat performans ürünü olarak Punto'ya da bakabilirsiniz. Artema'nın alt firmasıdır.
Bataryalar ne yazık ki çok hor kullanılıyor. Temizlik için aşındırıcı temizleyici kullanmamak lazım. Kollu ise kolun hareket yerleri zamanla detarjan birikiyor. Oraları iyi durulamak lazım. Aksi takdirde detarjan zamanla oradaki krom kaplamayı yok edip ana metalin zarar görmesine neden oluyor. Mutfak bataryasının üstüne ıslak bezi asıp, bataryayı askı gibi kullanmak da zaman içinde kaplamanın parlaklığının gitmesine neden oluyor.
Eski evimde hem banyo hem de mutfakta Punto kullandım. 11 senedir problemsiz çalışıyorlar hala. Şu anki evimde ise mutfakta Gröhe, banyoda Punto var. Hiçbir şikayetim yok. Bu konuda bir örnek vereyim. Yurtdışında kaldığım birçok otelde Gröhe marka bataryalar kullanmışlar. Şansıma Amlanya'da Bauhaus'u ve Globus Baumarkt'ı ziyaret etme şansım oldu. Tabii ki tasarım ürünleri göz ardı edersek Gröhe orada da ucuz bir marka değil.
arteme eca gibi markalara bile artık gücümüz yetmiyor grohe ise hiç yetmez.5-6 ay önce lavabo bataryam bozuldu mecbur günü kurtarmak için ucuz dandik bir şey aldım.eskiden olsa yüzüne bakmayacağım ürünlere mecbur kaldık.malesef türkiye gerçeği bu.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
arteme eca gibi markalara bile artık gücümüz yetmiyor grohe ise hiç yetmez.5-6 ay önce lavabo bataryam bozuldu mecbur günü kurtarmak için ucuz dandik bir şey aldım.eskiden olsa yüzüne bakmayacağım ürünlere mecbur kaldık.malesef türkiye gerçeği bu.
Bu konuda yapı marketleri takip edin. Arada indirime giriyorlar. Ben de mesela Gröhe'yi indirimde yakalayıp aldım. Mutfakta markasını bilmiyorum ama aşağıdaki gibi bir batarya vardı. Boyunun bağlandığı somun yerinden iki günde bir su sızdırıyordu. Yapmadığım şey, denemediğim yöntem kalmadı. Boyunu sağa sola bir kaç kere çevirince gevşiyordum meret. İndirimde yakalayınca Gröhe'yi aldım taktım valla.
Fiyat performans ürünü olarak Punto'yu da tavsiye edebilirim. Şimdi aklıma geldi. GPD diye de bir yerli firma var. Eski oturduğum evin banyosunun lavabo ve banyo bataryaları Punto değil de GPD idi. Onlardan da memnun kaldım. Temizlikçi artık ne döktüyse üstlerine kromlarının parlaklığı gitti ama fonksiyonel özellikleri tık demedi o kadar 11 senedir.
Bu gibi ekipmanlar biraz ömürlü olmalı diye düşünüyorum. O yüzden baştan verilecek fazla para uzun zamanda size geri dönüyor. Aşağıdaki Çin işi bataryanın fiyatı yaklaşık 300TL. Punto 350TL iken GPD'nin ki 530TL civarında. GPD'nin daha ucuzları da var ama aynı şekil olsun diye baktım. Şimdiki oturduğum önceki ev sahibi Çin işi olandan taktırmış (ben evi aldığımda yeniydi). 2 yıl dayanmadı. 2 yılda bir batarya almaktansa biraz daha fazla verip sağlam bir şey almak daha mantıklı.

10052754440242.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri