Eski Çamaşır Makinelerinde Motor Çalışırken Neden Sürtünme Sesi Gelir (Kömür Sesi)

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Arkadaşlar, sizin de evinizde emektar 15-20 yıllık makineniz varsa ve içinden rulman sesi değil de garip bir sürtünme sesi geliyorsa ve sebebini merak ediyorsanız bugün buna değineceğim ve eli bu işlere yatkın olanlara tavsiyede bulunacağım. Bu ses özellikle kömür değişimi yapılan makinelerde daha çok oluyor.
Ses bu;

Bunun sebebi kömürler sürekli kollektörlere sürtünerek çalıştıkları için zamanla aşınmaya ve tozlanmaya maruz kalıyor. Videodaki makine 19 yıllık ve kömür değişimi 3-4 yıl önce yapıldı. Burada ise temizlikten sonraki hali var;

ELİNİZ YATKIN DEĞİL İSE VE BİLGİNİZ YOK İSE KESİNLİKLE DENEMEYİN, DENEYENLERİN ÇOK DİKKATLİ VE BİLİNÇLİ OLMASI GEREKİYOR. (İşlem sırasında yanıcı sıvılar kullanıldığı için yangın riski vardır ve motora zarar verme riskiniz vardır)

İşlemin yararları: O rahatsız edici ses azalır, sürtünmeden kaynaklı oluşan ısı azalır, kömür tozlarının kollektördeki bakırların arasına girerek motorun dengesiz çalışmasının önüne geçilir.

Bunun temizliğini bazı tornacılar ve bobinajcılar yapıyor. Tabiki de bunun için motoru söküp bobinajcı veya tornacı bulup eğer ikna edebilirseniz ve motorunuz pressli değil de civatalı ise yapabilirsiniz. Ben bu hale gelmesi için benzin ve silik zımpara kullandım. Önce cihazın su ve elektrik bağlantısını kesiyoruz. Silik ve çok ince bir zımpara ile kömürlerin sürttüğü yere bastırmadan motoru elimiz ile çevirerek güzelce pürüzsüzleştiriyoruz. Sonrasında benzin, tiner veya balata spreyi ile güzelce koyu renkli kömür kalıntılarının damladığını görüp kollektörün sürttüğü yerin parladığını görmeniz gerekiyor. Bu kısımda diş fırçası ile kollektörün bakır tabakalarının arasını daha rahat boşaltabilirsiniz. Burada WD-40 gibi yağlayıcı sıvılar kullanmamalıyız. Bu işlemden sonra kullandığımız sıvılar yanıcı olduğu için kesinlikle 5-6-10 saat ne kadar bekleyebiliyorsak cihazı fişe takmadan beklememiz lazım ki uçsunlar. İlk yıkamada tiner veyahut benzin kokusu gelebilir. Sonrasında tertemiz ve çok daha sessiz bir motor elde etmiş olacaksınız :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Bizim Arçelik 2100'de aynı sorunu yaşamıştı.
Sonra bizimkiler gitti Hotpoint denen garabeti altı.
Alalı 10 yıl olmamıştır, götü başı ayrı dağılıyor şimdi. :hihi

O dönemler cesaret edemediğim için sökmemiştim makineyi.
Sökseydim kömürleri değiştirebilirdim muhtemelen.
Motoru alttan baktığım kadarıyla sökülebilen tipti. (Puntalı değildi.)

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Bizim Arçelik 2100'de aynı sorunu yaşamıştı.
Sonra bizimkiler gitti Hotpoint denen garabeti altı.
Alalı 10 yıl olmamıştır, götü başı ayrı dağılıyor şimdi. :hihi

O dönemler cesaret edemediğim için sökmemiştim makineyi.
Sökseydim kömürleri değiştirebilirdim muhtemelen.
Motoru alttan baktığım kadarıyla sökülebilen tipti. (Puntalı değildi.)
Bizimkisinin de markası Hotpoint/Ariston diye geçiyor ve üretim yerinin İtalya olması lazım. Valla ne yalan konuşayım 1000 devirde sıktırma yaptırıyoruz LG'den daha sakin kalıyor :) Eskilerin kıymetini bilmemiz gerekiyor bence. Ben bu konuyu açarken çoğu insanın yapmaktan çekineceğini hissedebiliyordum fakat en azından sesin nedeni ve neresinden geliyor sorularının cevabını bulmuş olurlar :)

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
10 yılı aşkın makineyi tamir ettirmek yanlış. Bütçe yetmeyebilir ama o makineyi kullanacağım diye de elektrik faturasında farkında olmadan yeni bir makine taksidini boş yere ödüyorsunuz ?a++bir makine yada en kötü a+ ciddi fatura farklılıklari yapıyor.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
10 yılı aşkın makineyi tamir ettirmek yanlış. Bütçe yetmeyebilir ama o makineyi kullanacağım diye de elektrik faturasında farkında olmadan yeni bir makine taksidini boş yere ödüyorsunuz ?a++bir makine yada en kötü a+ ciddi fatura farklılıklari yapıyor.
Makineyi köyde kullanıyoruz, çelik kazanlı makine. Haftada ortalama 2 kere kullanıyoruzdur. Ki sürekli kullansak bile yeni makine de alsan suyu aynı ısıtıcı ısıttığı sürece enerji tüketiminde bir makinelik değişim olmayacağını iddia ediyorum. 20 yıllık makine, buna şu ana kadar olan masraflarım;
Amortisör takımı - 35tl
Kömür değişimi - 40tl
Pompa - 35tl (çalışıyordu ama sesi çok değişik çıktığı için değiştim)
Kapı kilidi - kendim çıkma makineden taktım.
Isıtıcının sertleşip kopan kablosu - kendim değiştim
Servis makine 1 aylıkken kart değişimi yapmış ve eski kartı da duruyor. Yedek parça niyetine kullanabilirim.
Bilye takımı - 70TL
Toplam 180TL
Bu arada eğer işçiliği kendim yapmasaydım değmezdi bunu da inkar etmiyorum.

A+++++ lar bana biraz göz boyama gibi geliyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Aynen Ariston gibi abi...
Ama sen sorunca şimdi jeton düştü Salih445 Salih445 pres kazan degilmiydi bu ?
Çelik kazan fakat aynı dış görünüşte plastikler de var :gul

Çok iyisin be abiii ☺️ maşallah.

Peki onarım sonrası kazanı ceviriken içinde ne var di? tak tok vuruyor da ?
Ya bu kazan içindeki beyaz plastikler var ya onlardan geliyo o ses :ara

Aristonmuydu o? Ön Kapaktan öyle anladım ama :alala
Evet italyan üretimi ariston. Çürümesinin sebebini şöyle açıklayayım, makine 15 yıl -2. katta kullanıldı, altı fayanstı ve banyoda olmamasına rağmen yazın nem çok olduğu için fayanslar terleme yapıyordu. Deniz kenarında olduğumuzu da eklersek bence normal bi çürüme

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Makineyi köyde kullanıyoruz, çelik kazanlı makine. Haftada ortalama 2 kere kullanıyoruzdur. Ki sürekli kullansak bile yeni makine de alsan suyu aynı ısıtıcı ısıttığı sürece enerji tüketiminde bir makinelik değişim olmayacağını iddia ediyorum. 20 yıllık makine, buna şu ana kadar olan masraflarım;
Amortisör takımı - 35tl
Kömür değişimi - 40tl
Pompa - 35tl (çalışıyordu ama sesi çok değişik çıktığı için değiştim)
Kapı kilidi - kendim çıkma makineden taktım.
Isıtıcının sertleşip kopan kablosu - kendim değiştim
Servis makine 1 aylıkken kart değişimi yapmış ve eski kartı da duruyor. Yedek parça niyetine kullanabilirim.
Bilye takımı - 70TL
Toplam 180TL
Bu arada eğer işçiliği kendim yapmasaydım değmezdi bunu da inkar etmiyorum.

A+++++ lar bana biraz göz boyama gibi geliyor.

Çelik kazan fakat aynı dış görünüşte plastikler de var :gul

Ya bu kazan içindeki beyaz plastikler var ya onlardan geliyo o ses :ara

Evet italyan üretimi ariston. Çürümesinin sebebini şöyle açıklayayım, makine 15 yıl -2. katta kullanıldı, altı fayanstı ve banyoda olmamasına rağmen yazın nem çok olduğu için fayanslar terleme yapıyordu. Deniz kenarında olduğumuzu da eklersek bence normal bi çürüme
Şimdi siz 8 silindir bir eski bir araba ile hybride bir Toyotayi aynı kefeye koymuş olursunuz. 2 side benzinle gidiyor, ıkiside yakmak zorunda. Ama enerjiyi harekete dönüştürme konusunda çağ atladık. Lütfen aynı kefeye koymayın ?sadece rezistansmi bunun suyu kullanımi, sıkma süresindeki kisalik ve motorların çektiği düşük akım ve çok yerde artık kullanılan inverter özelliği var. Siz yine istediğiniz gibi düşünün ve uygulayın ama kesinlikle size katılmayarak size saygı duyuyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Şimdi siz 8 silindir bir eski bir araba ile hybride bir Toyotayi aynı kefeye koymuş olursunuz. 2 side benzinle gidiyor, ıkiside yakmak zorunda. Ama enerjiyi harekete dönüştürme konusunda çağ atladık. Lütfen aynı kefeye koymayın ?sadece rezistansmi bunun suyu kullanımi, sıkma süresindeki kisalik ve motorların çektiği düşük akım ve çok yerde artık kullanılan inverter özelliği var. Siz yine istediğiniz gibi düşünün ve uygulayın ama kesinlikle size katılmayarak size saygı duyuyorum.
Çok uç noktalarda ve örtüşmeyen örnekler bunlar.

Teknolojiyi istediğiniz kadar geliştirin, ısıtıcı olarak 2000 watt rezistans kullanan makine 15 yıllık da olsa 15 günlük de olsa aynı enerjiyi tüketir.

BLDC motora sahip makine kullanan ve loglarını alıp aylarca test etmiş birisi olarak BLDC ve Fırçalı motor arasındaki aylık enerji tüketim maliyet sizin bahsettiğiniz gibi sonuçlar çıkartmıyor kaldı ki bunların hesaplarını forumda yayınlamıştım.

Evet inverter motorlu çm ler iyidir de, abartıldığı kadar da tasarruf sağlamadığı gerçektir. İçerisinde resiztans kullanılmış hiç bir teknolojik aygıttan ileri düzeyde enerji tasarrufu beklenmemelidir :)

Yani 8 silindir eski amarigan ile capon hybride fena kapışır ama bunlar kapışamaz :kiskis

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Çok uç noktalarda ve örtüşmeyen örnekler bunlar.

Teknolojiyi istediğiniz kadar geliştirin, ısıtıcı olarak 2000 watt rezistans kullanan makine 15 yıllık da olsa 15 günlük de olsa aynı enerjiyi tüketir.

BLDC motora sahip makine kullanan ve loglarını alıp aylarca test etmiş birisi olarak BLDC ve Fırçalı motor arasındaki aylık enerji tüketim maliyet sizin bahsettiğiniz gibi sonuçlar çıkartmıyor kaldı ki bunların hesaplarını forumda yayınlamıştım.

Evet inverter motorlu çm ler iyidir de, abartıldığı kadar da tasarruf sağlamadığı gerçektir. İçerisinde resiztans kullanılmış hiç bir teknolojik aygıttan ileri düzeyde enerji tasarrufu beklenmemelidir :)

Yani 8 silindir eski amarigan ile capon hybride fena kapışır ama bunlar kapışamaz :kiskis
zaten dikkat ettiysen sadece rezistansdan bahsetmedim, kullanılan su(ki insanlığın en büyük sorunu olacak) makinenin enerjiyi doğru şekilde doğru zamanda minimum kullanımı ile alakalı. Ben ciddi anlamda faturaya katkisi olduğunu savunuyorum. Her şeyi kıyıya bırak, suyu az kullanması bile kafi benim Icin ki Aynı orantıda elektrigide az yakıyor. 750 watt bir süpürge artık 2000 watt çekiş gücünde mesela.?Çok şey değişti üstadım

Söylede hesaplayabiliriz. A noktasından b noktasina 10 liraya 5 kilo çamaşır taşımak var 3 liraya 10 kilo taşımak var zira kapasiteleri de arttı ?

Son düzenleme:
Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
zaten dikkat ettiysen sadece rezistansdan bahsetmedim, kullanılan su(ki insanlığın en büyük sorunu olacak) makinenin enerjiyi doğru şekilde doğru zamanda minimum kullanımı ile alakalı. Ben ciddi anlamda faturaya katkisi olduğunu savunuyorum. Her şeyi kıyıya bırak, suyu az kullanması bile kafi benim Icin ki Aynı orantıda elektrigide az yakıyor. 750 watt bir süpürge artık 2000 watt çekiş gücünde mesela.?Çok şey değişti üstadım

Söylede hesaplayabiliriz. A noktasından b noktasina 10 liraya 5 kilo çamaşır taşımak var 3 liraya 10 kilo taşımak var zira kapasiteleri de arttı ?
Bu konuyu uzatacağım. Hiçbir dediğinize saygı duyarak katılmıyorum. Ariston 5KG makine ile 2020 model 8KG LG makinenin iç kazan olarak boyutunda hiçbir gözle görülür fark yok. LG'de yarım kazanı geçince makine ağlıyor, ariston tam dolu kazanda tık demiyor. Aynı leğene çıkartıyoruz çamaşırları ariston ile LG aynı miktarı alıyor. Ariston çelik kazan + arka alt kısımda döküm motor + üst dengeleme taşı + ön dengeleme taşı bulundurmasına rağmen, LG plastik dandirik bir kazana sadece ön dengeleme taşı koymuş ki 8KG diye geçiyor. Az su kullanıyor olabilir ama köydeyiz ve dağın tepesinden kayaların arasından çıkan suyu makine kullanmazsa zaten dereye karışıyor :) Az su çok hijyen gibi bir özellik çıktığını da sanmıyorum :) Siz sanıyorsunuz ki DC fırçasız motor 20-30W yakıyor, fırçalı motor 200-300W yakıyor. YOK ÖYLE BİR DÜNYA! Aynı miktarda aynı çamaşırı döndürmek için iki motor da neredeyse aynı enerjiyi sarf eder. Benzinli ve Dizel gibi düşünebilirsiniz. Benzinli dizelden çok yakar ama bakımı hafiftir, dizel az yakar ama bakımları ağırdır. Sizin 10 5 3 5 diye anlatmaya çalıştığınız şey fizik kurallarına aykırı bir kere. Ne kadar ekmek o kadar köfte, bu şaşmaz.

Enerjiyi harakete dönüştürme konusunda hiçbir gözle görülür adım atamadık. 1800 küsürlerde içten yanmalı motor icat edildi. Şu an hala içten yanmalı motorun şeklinde bir değişiklik yapılamadı. Piston hala yuvarlak :) Ha turbo bilmem elektrikli destek ıvır zıvır eklenmiş olabilir ama Şu an bi araç turbo bozsa 2-3-4 bin lira masraf çıkarıyor... Ki bunları geçtim lityum iyon piller 1970lerde piyasada yaygınlaştı, 2020'de tesla pili arabaya koydu diye tesla çevreci araba üreten firma olmadı. Olamaz da zaten. Siz normal şarj olan teslanın, hızlı şarj destekli tesladan daha çok enerji tükettiğini mi sanıyorsunuz :)

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bu konuyu uzatacağım. Hiçbir dediğinize saygı duyarak katılmıyorum. Ariston 5KG makine ile 2020 model 8KG LG makinenin iç kazan olarak boyutunda hiçbir gözle görülür fark yok. LG'de yarım kazanı geçince makine ağlıyor, ariston tam dolu kazanda tık demiyor. Aynı leğene çıkartıyoruz çamaşırları ariston ile LG aynı miktarı alıyor. Ariston çelik kazan + arka alt kısımda döküm motor + üst dengeleme taşı + ön dengeleme taşı bulundurmasına rağmen, LG plastik dandirik bir kazana sadece ön dengeleme taşı koymuş ki 8KG diye geçiyor. Az su kullanıyor olabilir ama köydeyiz ve dağın tepesinden kayaların arasından çıkan suyu makine kullanmazsa zaten dereye karışıyor :) Az su çok hijyen gibi bir özellik çıktığını da sanmıyorum :) Siz sanıyorsunuz ki DC fırçasız motor 20-30W yakıyor, fırçalı motor 200-300W yakıyor. YOK ÖYLE BİR DÜNYA! Aynı miktarda aynı çamaşırı döndürmek için iki motor da neredeyse aynı enerjiyi sarf eder. Benzinli ve Dizel gibi düşünebilirsiniz. Benzinli dizelden çok yakar ama bakımı hafiftir, dizel az yakar ama bakımları ağırdır. Sizin 10 5 3 5 diye anlatmaya çalıştığınız şey fizik kurallarına aykırı bir kere. Ne kadar ekmek o kadar köfte, bu şaşmaz.

Enerjiyi harakete dönüştürme konusunda hiçbir gözle görülür adım atamadık. 1800 küsürlerde içten yanmalı motor icat edildi. Şu an hala içten yanmalı motorun şeklinde bir değişiklik yapılamadı. Piston hala yuvarlak :) Ha turbo bilmem elektrikli destek ıvır zıvır eklenmiş olabilir ama Şu an bi araç turbo bozsa 2-3-4 bin lira masraf çıkarıyor... Ki bunları geçtim lityum iyon piller 1970lerde piyasada yaygınlaştı, 2020'de tesla pili arabaya koydu diye tesla çevreci araba üreten firma olmadı. Olamaz da zaten. Siz normal şarj olan teslanın, hızlı şarj destekli tesladan daha çok enerji tükettiğini mi sanıyorsunuz :)
Birbirimize katilmayabiliriz ama bu ölçümler leğenle el yordamıyla olacak işler değil. Beton ile denge sağlama dönemi bitti Direct drive denen bir teknoloji var 8 kilo makineme istihab haddi kadar koyuyorum ağladığı fakan yok ?doğru marka doğru model seçimi önemli. 20 sene önceki teknoloji için aa evet doğru onlar daha iyi dememi kimse beklemesin. Bence temizligide gayet güzel. Kıyafetten ufak hijyen sorunu öldürmez ama susuzluk öldürür. Ben kendi adıma son sözümü bu mesaj ile noktalıyorum ve size makineniz ile bir sorunsuz 20 yıl daha dilerim ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt