Eski Çamaşır Makinelerinde Motor Çalışırken Neden Sürtünme Sesi Gelir (Kömür Sesi)

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Ha belki çamaşır makinesinin içine buzdolabı gibi kompresör ile ısı transferi sayesinde su ısıtabilen bir düzenek koyulduysa o zaman bile tasaruf etmiş olmayacak. Çünkü su ısındıkça ortam soğuyacak, ısıtmak için doğalgazı açacaksın, yine aynı hesaaaap :)

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Ayrıca enerjiyi harekete dönüştürmede ilerlemedik demeyin sağda solda gülerler. 1 litre benzine yüzlerce km yapan araçlar yapılıyor. 1000 motor araç 200 kusur beygir gücü üretiyor. Yapmayın?

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Birbirimize katilmayabiliriz ama bu ölçümler leğenle el yordamıyla olacak işler değil. Beton ile denge sağlama dönemi bitti Direct drive denen bir teknoloji var 8 kilo makineme istihab haddi kadar koyuyorum ağladığı fakan yok ?doğru marka doğru model seçimi önemli. 20 sene önceki teknoloji için aa evet doğru onlar daha iyi dememi kimse beklemesin. Bence temizligide gayet güzel. Kıyafetten ufak hijyen sorunu öldürmez ama susuzluk öldürür. Ben kendi adıma son sözümü bu mesaj ile noktalıyorum ve size makineniz ile bir sorunsuz 20 yıl daha dilerim ?
Bizim LG makineye istihab haddini koyunca makine çamaşırı ıslayıp ıslayıp sonra da dengesiz yük hatası veriyor, ıslak ıslak çamaşırları biyere ayırıp ayrı ayrı sıktırmak gerekiyor. Beton ile denge sağlama dönemi bitmiş olabilir (???) ama fizik kuralları hala aynı fizik kuralları değişen bir şey yok. Ki bitmiş olsaydı 2020 üretimi makinede önüne de taş koymazlardı. Sizden "aa evet doğru onlar daha iyi" demenizi beklemem, teşekkür ederim inşallah bi 5-10 yıl daha arıza yapmadan kullanırız makinemizi. Bir de şunu belirteyim 30 yıl önceki makine ile günümüz makinelerinde yıkama konusunda da hala bir adım atılmadı, tambur hala yuvarlak :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca enerjiyi harekete dönüştürmede ilerlemedik demeyin sağda solda gülerler. 1 litre benzine yüzlerce km yapan araçlar yapılıyor. 1000 motor araç 200 kusur beygir gücü üretiyor. Yapmayın?
Ben bunu kast etmedim ki :) 1.0 200 beygirlik aracın motorunun 100bin km sonraki halini düşünmüyorsunuz sanırım. VW'in 160 beygirlik motorlarının kütür kütür aşırı sıkışmadan piston kırdığını bilmiyorsunuz da sanırım. Haberlerde çıkıyor, 2 at kullanmak yerine adamlar 1 atı daha hızlı gitsin diye kırbaçlıyorlar bu ona benziyor.

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bizim LG makineye istihab haddini koyunca makine çamaşırı ıslayıp ıslayıp sonra da dengesiz yük hatası veriyor, ıslak ıslak çamaşırları biyere ayırıp ayrı ayrı sıktırmak gerekiyor. Beton ile denge sağlama dönemi bitmiş olabilir (???) ama fizik kuralları hala aynı fizik kuralları değişen bir şey yok. Ki bitmiş olsaydı 2020 üretimi makinede önüne de taş koymazlardı. Sizden "aa evet doğru onlar daha iyi" demenizi beklemem, teşekkür ederim inşallah bi 5-10 yıl daha arıza yapmadan kullanırız makinemizi. Bir de şunu belirteyim 30 yıl önceki makine ile günümüz makinelerinde yıkama konusunda da hala bir adım atılmadı, tambur hala yuvarlak :)

Ben bunu kast etmedim ki :) 1.0 200 beygirlik aracın motorunun 100bin km sonraki halini düşünmüyorsunuz sanırım. VW'in 160 beygirlik motorlarının kütür kütür aşırı sıkışmadan piston kırdığını bilmiyorsunuz da sanırım. Haberlerde çıkıyor, 2 at kullanmak yerine adamlar 1 atı daha hızlı gitsin diye kırbaçlıyorlar bu ona benziyor.
Haklısın ??‍♂️

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yazdıklarınızın hepsinin cevabı olsa da, teknik sohbet ile ''benim dediğim doğru'' takıntısı arasındaki farkı ayırt edebildiğim sürece böyle durumlarda detaya girmeye gerek görmüyorum. Her şeyden evvel kıstaslarınızın örtüşmediğini ve örneklerinizin doğru olmadığını yazmama rağmen bizim konuştuğumuz konuya alakasız şekilde Direct Drive'ı dahil etmeniz dahi bu konuda (benim gözümde) bir takıntınız olduğunu öne çıkartıyor.

''Haklısınız'' diyeyim konu kapansın lakin şu yazdıklarınızı okuyan hiç kimse sizi haklı bulmayacaktır kanaatindeyim. Neyse ki forumumuz kitlesi teknik bilgi düzeyi yüksek insanlar ile dolu :)

Haklısınız :ok

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Yazdıklarınızın hepsinin cevabı olsa da, teknik sohbet ile ''benim dediğim doğru'' takıntısı arasındaki farkı ayırt edebildiğim sürece böyle durumlarda detaya girmeye gerek görmüyorum. Her şeyden evvel kıstaslarınızın örtüşmediğini ve örneklerinizin doğru olmadığını yazmama rağmen bizim konuştuğumuz konuya alakasız şekilde Direct Drive'ı dahil etmeniz dahi bu konuda (benim gözümde) bir takıntınız olduğunu öne çıkartıyor.

''Haklısınız'' diyeyim konu kapansın lakin şu yazdıklarınızı okuyan hiç kimse sizi haklı bulmayacaktır kanaatindeyim. Neyse ki forumumuz kitlesi teknik bilgi düzeyi yüksek insanlar ile dolu :)

Haklısınız :ok
Sana göre doğru değil, benim açımdan tamamen yanlış yazılanlar. Şimdi bizler bir mühendislik eğitimi almadık. El yordamı bilgiler, 2 3 teknik bilgi ile milyon dolarlık araştırma ve yatırımları hadi canim o kadar farketmez gibi şeyler ile çürümeye çalışan bir zihniyeti gerçekte çok önemsemem. Ok der geçerim. Söylediğime saygı duyabilirsin ama doğru değil kısmı sadece kendi düşüncen olabilir ?takıntım asla yok bilmediğim yerde elini öperim insanların ama yanlış buluyorsam haklısın der kaparım konuyu. Bir yere varamayacak bir muhabbete döner. Aynı şuanda olduğu gibi ??‍♂️

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
zaten dikkat ettiysen sadece rezistansdan bahsetmedim, kullanılan su(ki insanlığın en büyük sorunu olacak) makinenin enerjiyi doğru şekilde doğru zamanda minimum kullanımı ile alakalı. Ben ciddi anlamda faturaya katkisi olduğunu savunuyorum. Her şeyi kıyıya bırak, suyu az kullanması bile kafi benim Icin ki Aynı orantıda elektrigide az yakıyor. 750 watt bir süpürge artık 2000 watt çekiş gücünde mesela.?Çok şey değişti üstadım

Söylede hesaplayabiliriz. A noktasından b noktasina 10 liraya 5 kilo çamaşır taşımak var 3 liraya 10 kilo taşımak var zira kapasiteleri de arttı ?
Aslında bu durum çelişkili,a+++ uçurum fark yapmaz heleki böyle bir çamaşır makinesi tekrar hayata döndürmek bence daha mantıklı örnek veriyorum 150-200 harcama yapmış yeni makine aldığında 3000-4000 bir makine 2850 TL tasarrufu belki 10 senede çıkarır.
Ben hep şu örneği verirdim annemde Arçelik 3400 model bı cm vardı her gün kavga ederdik yine mi tamir ediyorsun diye, 2 rulman ,1 pompa,1 kere amortisör ve bir sürü onarım yaptım hepsinde 1 hafta konuştu.
En sonunda oğlum anana bunu mu laik görüyorsun dedi ?
Dedim kullan, biraz kavga gürültü, sonra gittim benim ilk makinemden Vestel 9711 aldım.
Servis geldi kurdu, 1 gün sonra bu makine bozuk dedi...
Sebep ?
İyi yakamiyormuş...
Alışkanlık işte böyle yapar insanı, beyazlar pembemsi, renklilerde yumuşatıcı kokusu kalmaması vs vs.
Neyse deterjan arttırdı, 9kg kapasiteye rağmen çamaşırı azalttı, yumuşatıcı arttırdı.
Eee nerde kaldi tasarruf ☺️
Tabiki babam arcelikci olarak makineyi bana geri verdi, Arçelik bı tane aldı, "Vestel bozuktur oğlum" dedi.
Neyse onu da begenmediler.

Oğlum sen en iyisi bodrumdan eski makineyi çıkar dediler.

Nitekim kendi evimde şu an 10 kg cm mevcut, bazen deterjan kalıyor, bazen kokmuyor, bazen iyi yıkamiyor, ya arkasına program veriyoruz, ya durulama veriyoruz, yada çamaşır miktarını azaltarak bir sonraki çamaşırı daha erkene almış oluyoruz.

Yeni nesil dandik kazan , dandik tambur, alınan suyu bile göremediğin makinede eski yıkamayı hiç bir zaman göremezsin.
Kağıt üzerinde evet tasarruflu ama eskiden BİM'in deterjanı bile 10 numara yıkarken şu an a++ sınıf 10 kg makinemde alo Omo tursil altına inemiyorum.
A101 in bahar yumuşatıcısı bile yeterken şimdi konsantre yumoş a geçtik

Keşke makineden yapılan tasarruf deterjan ile 2 ye katlanmasaydı?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Anladığım kadarıyla
Akigo35 Akigo35 örnek vererek (bende çok yaparım) açıklamak istedi tekniği zayıf (benim gibi olanlar) üyelere izah etti ki, ben ikna oldum... :alsana

A Adem Helvacı da verilen örneğin bire bir örtüşmediğini izah etti ki haklı... ?

O zaman iş nereye varıyor??

Teşbihte hata olmaz diyerek lokum tabağını ortaya sunuyorum, tatlı yiyelim tatlıya bağlansın muhabbetler... :hoba1

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Aslında bu durum çelişkili,a+++ uçurum fark yapmaz heleki böyle bir çamaşır makinesi tekrar hayata döndürmek bence daha mantıklı örnek veriyorum 150-200 harcama yapmış yeni makine aldığında 3000-4000 bir makine 2850 TL tasarrufu belki 10 senede çıkarır.

Keşke makineden yapılan tasarruf deterjan ile 2 ye katlanmasaydı?
Hay senin ağzından bal damlıyor. Tam da bunu anlatmaya çalışıyorum. 20 yıllık makineye toplam 200TL harcadım daha ne isterim ki bir makineden ben? Yıkaması da gayet güzel içine ne attım derdim yok kalıp sabun da rendelesem içine faşır foşur yıkıyor maşallah ? ? ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Hay senin ağzından bal damlıyor. Tam da bunu anlatmaya çalışıyorum. 20 yıllık makineye toplam 200TL harcadım daha ne isterim ki bir makineden ben? Yıkaması da gayet güzel içine ne attım derdim yok kalıp sabun da rendelesem içine faşır foşur yıkıyor maşallah ? ? ?
Aynen öyle,
Çevremde çok tanıdığım insan var 2. Ye yumuşatıcı ile durulama programı veren. Ne oldu 2 defa fazladan su, 1 yumoş fazladan, etti mi 2 tane A++ yerine a-- ?

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Aynen öyle,
Çevremde çok tanıdığım insan var 2. Ye yumuşatıcı ile durulama programı veren. Ne oldu 2 defa fazladan su, 1 yumoş fazladan, etti mi 2 tane A++ yerine a-- ?
1 sene olmuş %90 ı ağzına burnuna maske takmayı öğrenemeyen , aldığı cihazın kitapçığını bile okumayan bir milletten bahsediyoruz. 5 kiloluk makineye 10 kilo koyan bir millet. Hepsi demiyorum büyük kısmı. Böyle olursa 3 defada yıkar 5 defada. Ben doğru program doğru derece ve istihab haddi kadar çamaşır koyduğum hiçbir marka makineyi bir daha çalıştırmak zorunda kalmadım. ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
1 sene olmuş %90 ı ağzına burnuna maske takmayı öğrenemeyen , aldığı cihazın kitapçığını bile okumayan bir milletten bahsediyoruz. 5 kiloluk makineye 10 kilo koyan bir millet. Hepsi demiyorum büyük kısmı. Böyle olursa 3 defada yıkar 5 defada. Ben doğru program doğru derece ve istihab haddi kadar çamaşır koyduğum hiçbir marka makineyi bir daha çalıştırmak zorunda kalmadım. ?
Bu sizin şansınıza da olabilir. Eskiye nazaran kullanıcılar bilinçli.
Şans katmanı şu; kullandığın su basıncı, su sertlik oranı, elektrik dengesi, bulunduğu ortam vs vs.
Herşey dengeyi değiştirir misal benim lokasyinum fazla kireçli bölge bu nedenle normal kullanıcının yıkamasi ile bir olması imkansız. Su basıncı da nedir yahu ?
Şebekeden gelen su basıncı düşük ise makine suyu geç alir ve program saatinde normalde 2 dk su alma süresi 48 dk yikama gözükürken , gerçekte 5 dk su alma 45 dk yıkamaya döner.
Bu da yıkama performansı etkiler.
Yahu elektirik ne alaka ?
Voltaj akım dengesi olmayan yerde motorun devreye girmesi , sıkma performansı , yıkama adımları düzensiz olması kaynaklı yıkama performansı etkiler.
Tamam da bulunduğu ortam ne alaka ?
Sen makineyi örnek veriyorum bağda bahçede soğuk bir ortama koyarsan o makinenin suyu ısıtma adımı da zayıf olur. Misal gözlemlediğim şeylerden birisi , kurutma makinem ile çm aynı yerde kurutma çalıştırdıktan sonra banyo ısınıyor. Çamaşır makinesine aynı orogrsmi verdiğimde etraf sıcak olduğu için ısıtma daha çabuk gerçekleşiyor.
Ne güzel sizde bu sorunlar pek yaşanmamış.
Ama verdiğim örnekteki 5 kg Arçelik makine bu zamana kadar 15 sene gıkı çıkmaz Ken 3 senelik makinem öksürüyor hemde 10 kg ?
Tasarruf buysa batsın tasarrufu.
Ben eski makineye ne atsam yıkar sıkar verir sana çamaşırı.
Şimdiki yok tartacak yok dengesiz oldu diye sıkmayacak yok tekrar sıkma ver.

Ben bütçeme bakarım, benden deterjan yumoş fazla gitmiş ise mantıklı olarak tasarruf yapamamış anlamındadır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt