Endüstriyel monitör nedir? Ev tipi monitör&TV amaçlı kullanıma uygun mudur?

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Defalarca karşılaşmışızdır ama bir anda karşıma çıkınca ilham geldi; merak edip kurcalayayım dedim:
AVM, havaalanı, restoran, banka, konser, stadyum...vs karşımıza çok çıkar. Tekil olarak kullanılmakla birlikte, 16:9 oranını bozmayacak şekilde 4,9,16 veya üzeri adette birleştirilerek görüntüleri daha büyük boyutta aktarmak için kullanılabiliyor.
Genel olarak full hd panele sahip olmakla birlikte pek bir ek özelliğe sahip olmamaktalar. Zaten gerek de yok. Fakat fiyatları bizim bildiğimiz TV fiyatlarından çok daha yüksek: Örnek vermek gerekirse; 55' Full HD Samsung endüstriyel monitörün satış fiyatı 1500$+ KDV.

samsung48717559d7266739.png

Bilgim doğrultusunda incelediğimde; genel olarak olağan üstü bir özellik göremedim. Donanımsal kontrast oranını (5000:1) gördüğümde VA tip panel herhalde dedim ama izleme açısını (178:178) görünce IPS'dir dedim. İki tip panelin üstün olduğu özellikler nasıl bir panelde bir araya gelebilir dediğim konu belirsizliğini sürdürüyor.
Bu monitörler 7/24 kullanım esasına göre üretiliyormuş. Uzun ömürlü olduğu iddia ediliyor. Fakat bu doğrultuda nasıl bir ayrıcalığı olabilir ki? Malum mevcut panel teknolojisi belli: Garanti dolsa da bir salsam kendimi diye kıvranıyor. Panelde bir değişiklik yapamayacaklarsa...? Aydınlatmayı geliştirebilirler. Daha düşük yük altında çalışan,daha dayanıklı ve daha fazla adette ledler, çipler...vs yaparak aydınlatmanın ömrünü paraya kıyarak arttırdınız. Fakat panel gerçeği hala önümüzde. Ortalama bir monitör&tv maliyetinin 2/3'ünü oluşturan panelin bu monitörde de aynı olduğunu kabul edersek; bu tip monitörler neden bu kadar pahalı? Ve bu paneller ile nasıl daha uzun ömür vaat edilebiliyor? Belki de ciddiye alınması gereken ayrıcalıkları ben gözden kaçırıyorum.
Ve ayrı bir düşünce: Bu monitörler ev tipi olarak kullanılsa nasıl olur?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Belki kartlarda kullanılan bileşenlerin kalitesi yüksektir bilemem. Ya da iyi soğutuluyordur vs.
Panelin renk paleti %72 NTSC sanırım, yani standart seviye bir panel. (Renk üretimi açısından)
Bunun dışında yazılımları amaca özel oluyor. Hotel TV, Video Wall, Kiosk gibi.

Bu işin de ileri seviyesi Samsung'un fuarda gösterdiği, birbirine lego gibi eklenebilen paneller.

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Belki kartlarda kullanılan bileşenlerin kalitesi yüksektir bilemem. Ya da iyi soğutuluyordur vs.
Panelin renk paleti %72 NTSC sanırım, yani standart seviye bir panel. (Renk üretimi açısından)
Bunun dışında yazılımları amaca özel oluyor. Hotel TV, Video Wall, Kiosk gibi.

Bu işin de ileri seviyesi Samsung'un fuarda gösterdiği, birbirine lego gibi eklenebilen paneller.

Modüler paneller zaten apayrı bir dünya. Amaç farklı. Oraya girersek kayboluruz :)
Amaca özel; evet, fakat aynı zamanda olabildiğince yalın bir üretim: Ek hiçbir özellik yok. Sadece görüntü aktarmak üzerine üretilmiş cihazlar. Fakat bunu standart bir monitöre göre daha uzun ömürle yapabiliyor (İddia ediliyor.) Sürekli tekrarlayan görüntü aktarımlarda logo yanığı oluşmaması için farklı bir teknolojiye sahipmiş. (Yabancı bir kaynakta yazmışlar.)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Oooooooooyyyy

Bu ürünlerin panellerini ilk gördüğümde dibimin dibi düşmüştü hey gidi :)

Arşivimde görselleri mutlaka vardır bakmam lazım lakin hakikaten ÖZEL AMAÇ için üretildi bu cihazlar. Farklı frekans ve farklı çözünürlüklere cevap verebilmesi ve aynı zamanda TÜMLEŞİK sistemlere uyarlanabilmesi nedeniyle çok tercih edilir.

Bunlardan 4 tanesini birleştirip daha büyük ekran yapabilirsiniz mesela. (Kasa dizaynına bağlı tabi ki)

Yalnız normal tv olarak ev ortamında kullanılması konusunu bir tık tartışırım zira bunların nits değerleri de farklıydı yanlış hatırlamıyorsam. Tabi çözülmeyecek sorun değil o ayrı konu.

Sorun şu ki tam bir kumar bu alışveriş. civcic çıkacak kuş çıkacak misali bir satış.

Kapalı kutu olması HARİKA, peki ya kırık çıkarsa mesela? :alala

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Anlaşılan 10 yıl sonra bize pek iş kalmayacak.Nasip olursa emekliliğe 3-4 sene kaldı. Vatandaş arızalı yada hasar bölgedeki paneli kendi alıp değiştirebilecek görünen o

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Anlaşılan 10 yıl sonra bize pek iş kalmayacak.Nasip olursa emekliliğe 3-4 sene kaldı. Vatandaş arızalı yada hasar bölgedeki paneli kendi alıp değiştirebilecek görünen o
Bence vatandaştan ziyade üreticiler gittikçe buna dönüyor. Tamir edilemesin; bozulunca atıp yenisini alsın. Zaten günümüz TV teknolojisinde de bu sınıra yaklaşılmadı mı?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Usta birkaç yıldır hep dile getiririm biliyorsun.
Bu iş bence modüler tv olayına dönmeli.
Kimse darılıp gücenmesin ama içlerindeki KASAYI KOMPLE SARMAYA BAŞLAYAN çürük elmaları ayıklamadıkları için artık tamircilere de güven kalmadı.
Herkes kimi ne kadar daha düdüklerim derdinde. Bu tamircilerin odaları da ayrı bir dünya. Ne iş yapar bu odalar ve başkanları merak ediyorum.

Nerede kardeşim Tamircilerin işçilik fiyat listesi?

Uğraşmayacaksın vatandaş olarak. Forumda paylaştığımız bilgiler ile modüler televizyonunu kendin toplayacaksın.
Panel yapı tipine kendin karar verebileceğin bir direct led Public kasa
Sadece portları olan, işletim sistemsiz (Sadece port faaliyetleri) CVTE anakart
Android box da bağladın mı tamamdır al sana mis gibi televizyon

Usta hatırlasana, SUNNY nin bir dönem kasanın arkasına sonradan takılan aynı markanın uydu modülü vardı

O da aslında bir nevi modüler tv. İşte onun daha gelişmiş hali olaak ve vatandaşa biz öğreteceğiz neyin nasıl olacağını ooooh mis :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt