En Verimli ve En Doğru Petek Bağlantısı + Termostatik Vana Kullanımı

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Merhaba arkadaşlar. Bu kışa girmeden önce peteklerimin bağlantılarını çapraza çevirip, termostatik vana uygulaması yaptım.
Daha önceden bağlantılarım karşılıklı olarak alt alta ekliydi. Yani peteğin sağından ve solundan olacak şekildeydi. Bu durumun dezavantajı özellikle yoğuşmalı kombilerde ortaya çıkıyor. Dönüş hattı soğumadan kombiye sıcak dönen su yoğuşmayı olumsuz etkiliyor.
Bu konular çok tartışılmış. Daha önceden de fazlasıyla tartışıldı. En doğru petek bağlantısı çapraz olan bağlantıdır arkadaşlar. Bu da akademik makale:

Usta şöyle dedi, mühendis böyle dedi olaylarını aşalım artık. Özellikle uzun peteklerde çapraz bağlantı çok daha önemli.

Danfoss sıvı sensörlü ve gaz sensörlü termostatik vanalar kullandım. Vanalara ulaşımı pex boru ekleyerek yaptım ve tam dirsek yerine ay dirsek dedikleri krom dirseği kullandım.

Salonda honeywell t3r oda termostatı olduğu için buralarda trv kullanmadım. Oda termostatı olan alanda trv gereksiz masraf. Krom çubuklarla uzattım bu petekleri de çapraza çevirdim.

termostatik vana montajında önemli bir husus. Her zaman yere paralel 180 derece montaj yapılmalı. Dik falan olmaz üretici bu şekilde bilgilendirmiş.

fikir vermesi açısından montaj fotoğraflarını paylaşıyorum.
üstten sıcak su giriyor

çapraz köşeden, karşı alttan çıkıyor.

4F8AAA17-3A5C-4650-B51E-D3FFEBCEEFD3.jpg
68487245-0BC6-44A9-9EF2-6D5F027699F1.jpg
25C32251-875E-4C1D-B5E5-4B52740808C6.jpg
63E158D2-C949-4413-A864-F5589B27D105.jpg

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
meebbe meebbe geçen yıl benim alttan karşılıklı bağlantıların kötü olduğuna kanaat getirmiştik :) bu yıl bakalım ne olacak
hayırlısı olsun umarım masrafa değer bir fark alırsınız.Burada verimden çok bence peteğin ortama vereceği ısı artışı önemli elbet buna paralel faturada da etki görürsünüz diye tahmin ediyorum.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
hayırlısı olsun umarım masrafa değer bir fark alırsınız.Burada verimden çok bence peteğin ortama vereceği ısı artışı önemli elbet buna paralel faturada da etki görürsünüz diye tahmin ediyorum.
Hocam özellikle 1.4metre olan petek yüzeyinde ısınma ciddi manada fark etti. Daha iyi ısı yayıyor. Umarım yatırımın karşılığını alırız.
Günlük 1.25 TL kâr etsek, ayda 37,5 TL yapıyor. Bulunduğum bölgede ortalama 6 ay kombi çalışıyor.

3 tanesini falan 1 kışta belki amorti eder :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hocam özellikle 1.4metre olan petek yüzeyinde ısınma ciddi manada fark etti. Daha iyi ısı yayıyor. Umarım yatırımın karşılığını alırız.
Günlük 1.25 TL kâr etsek, ayda 37,5 TL yapıyor. Bulunduğum bölgede ortalama 6 ay kombi çalışıyor.

3 tanesini falan 1 kışta belki amorti eder :)
Petek başı ne kadar maliyeti oldu?Ama kim yaptıysa güzel yapmış bir iş yaparken estetik olmasını önemserim böyle işçilik yapan ustalarıda bulmak zor.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Petek başı ne kadar maliyeti oldu?Ama kim yaptıysa güzel yapmış bir iş yaparken estetik olmasını önemserim böyle işçilik yapan ustalarıda bulmak zor.
Kendim yaptım hocam. :)

hocam 1 metre kılıflı boru - 5 TL
Sıvı sensörlü kafa + çekirdek - 75 TL
Krom dönüş dirsek = 10 TL
Pex bağlantı manşonu = 15 TL

petek başına 105 TL oldu. İşçilik kendime ait.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Güzel iş çıkarmışsın eline sağlık:clap2.Anlaşılan eliniz bu işlere yatkın.Umarım yaptığınız iş beklentinizi karşılar:ok.
Valla yatkın değil aslında hocam. Sadece takımlarım var ve hangi takımın nerede / nasıl kullanılacağını biliyorum. Hayatımda ilk defa yaptım. Onu da kendi evime yaptım. :)

Beğenmenize çok sevindim teşekkür ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri