EN İYİ KEDİ MAMASI MARKALARI HANGİLERİ?

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
1_hkHZUBJ2eToEnLLuGK61fA.jpeg.jpg

Evcil hayvan besleyenlerin göstermiş olduğu ilgiye baktığımız zaman kedilerin ilk sırada yer aldıkları görülebiliyor. Çünkü kedilerin hem uysal olması hem de bakımlarının daha hijyenik bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olması kedilerin tercih edilmesini daha da kolay hale getirmiştir. Kedilerin oyuncu kimlikleri onları evin neşe kaynağı yapmış ve çok iyi bir yalnızlık arkadaşı olduğunu göstermiştir. Evet, kedi beslemek ve onunla ilgilenmek güzeldir ancak bir de işin beslenme yönü vardır. Bunun içinde kedinizi beslerken hangi mamaları tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Biz bu makalemizde size birkaç tane markadan bahsetmek istiyoruz. Bu markalar arasında ND kedi maması, Farmana kedi maması Pro Plan kedi mamasıgibi en çok tercih edilenler var. İsterseniz bu ve diğer markaları biraz daha yakından tanıyalım.

Kedilerin koku alma duyularının hassasiyetini bilmeyen yoktur. Dolayısıyla bu hassasiyet kedilerin beslenmelerinde de önemli bir rol oynar. Bunun için kedinize vereceğiniz mamanın mutlaka onun iştahını acıcı olması gerekiyor.

Farmina Kedi Maması

En iyi kedi maması markalarından bir tanesi olarak bilinir. İtalyan bir firma tarafından 1965 yılından itibaren üretilmiş olup marketlerdeki yerini almıştır. Markayı birinci sıraya oturtan şey ise kedilerin sağlıklı beslenebilmeleri için sürekli araştırma ve geliştirme içerisinde olmasıdır. Yani kediniz beslenme sayesinde çeşitli hastalıklarla da uğraşmaz. Her yaş grubuna ait türü olduğundan dolayı da her kedi besleyen kişide tercih edebilir.

Royal canin kedi maması

Markanın çıkış yeri Fransa’dır. Mama sektöründe çok uzun zamandan bu yana hizmet verdiğinden dolayı bir mamanın içerisinde ne olması gerektiğini çok iyi bilirler. Kedilerin ihtiyaç duyabileceği vitaminler, proteinler ve mineraller üretmiş olduğu mamaların içerisinde vardır. Marka mamaları iki şekilde üretir. Hem kuru mamalar hem de konserve mamalar şeklinde farklı damak tatlarına sahiptir. Mamanın diğerlerine göre daha pahalı olması da farklı bir konudur.

N&D Kedi Maması:

ND kedi maması Farmina markası tarafından üretilmektedir. Bu düşük tahıllı olan bir seridir. Ve kedilerin en çok sevdiği mamalardan da bir tanesidir. Bu mamanın içerisinde vitamin, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi oranlar bir hayli fazladır. Piyasa da bu mamanın çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunun içinde satın alınırken kedinin yaşının, cinsinin ve sağlık durumunun da çok iyi bilinmesi gerekir. Bu sayede doğru tercih yapılacaktır. Özellikle de günümüzde kısırlaştırılmış olan kediler için en çok tercih edilen mama türü olarak bilinir.

Hill’s Kedi Mamaları

Hill’s kedi mamalarının çok eski bir üretim tarihi vardır. Bunun içinde genelde veterinerler bu mamayı önerirler. Bu markanın kendi içerisinde 100’e yakın alt çeşidi bulunmaktadır. Kısırlaştırılmış olan kedilerin tüketimi için de oldukça iyidir.

Proplan Kedi Maması

Son olarak size pro plan kedi mamalarından bahsetmek istiyorum. Sektör içerisinde çok uzun zamandan bu yana üretim yaptıkları içinde tercih nedeni olarak gösterilirler. Kedinizin sağlığını düşünenlerdenseniz bu mama markasını da çok rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz.

Alıntı.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,252
Bır abımızın cıddı manada buyuk petshop var. (balık ıcın yem urunlerıne fıyatta anlasabılırsek ondan alıyordum :hihi )

Proplan peynır ekmek satıldıgını defalarca sahıt oldum. (ıcergı nasıl, pahalı mı ucuz mu bılgım yok )

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Evdeki kedim için ve mahalledeki kediler için uzun zamandır firmasının reflex multicolor markasının 15kg olan paketini alıyorum. Şimdiye kadar yemeyen kedi olmadı gayet iştahla yiyorlar evdeki hariç(ete tavuğa alıştı uyanık onları istiyor) ilk aldığımızda oda iştahla yedi başka birşey vermezsem mecbur yiyor. Bu firma kaliteli üretimmi yapıyor bilmiyorum alternatif arayan olursa diye paylaştım. Firma hakkında iyi veya kötü bilgisi olan varsa benide bilgilendirirse sevinirim.

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Bilenen 4 marka var zaten.
Bende Purina ProPlan seçtim mecburen çünkü kedi ishal 'den ölecekti.
Tuvaletini yaparken ağlıyordu.
Birde biz mecburuz kaliteli mamaya kısırlaştırdık.
Herşeyi yiyemiyor böbrek rahatsızlığı olmasın diye.
Marketlerde 1.9 TL satılan yaş mamalar alınacak gibi değil.
Bir kaç kedi bakmak isterdim ama büyük maddiyat gerekiyor.
Bir tane var el üstünde geziyor.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Bilenen 4 marka var zaten.
Bende Purina ProPlan seçtim mecburen çünkü kedi ishal 'den ölecekti.
Tuvaletini yaparken ağlıyordu.
Birde biz mecburuz kaliteli mamaya kısırlaştırdık.
Herşeyi yiyemiyor böbrek rahatsızlığı olmasın diye.
Marketlerde 1.9 TL satılan yaş mamalar alınacak gibi değil.
Bir kaç kedi bakmak isterdim ama büyük maddiyat gerekiyor.
Bir tane var el üstünde geziyor.
Bende kısırlaştırmayı düşünüyorum ama sonuçlarını bilmiyorum veteriner hata yapıp hayvana zarar verir diye de korkuyorum bu konuda tecrübelerinizi paylaşırmısınız. Kısırlaşırsa şuanki mamasını yiyemezmi neler değişir.

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Youtubede videoları izleyin.
Kısırlaşan kedi artık eski mamaları yiyemez.
Çünkü metabolizma değişiyor zararına olur.
Böbrek yetmezliği.
Taş oluşumu.
Obezlik vb.
Ama sağlığı artar.
Erkek ise eve idrar ile işaret bırakma biter.
Ömrü uzar.
Sakinleşir.
Özel kısır maması alacaksınız ve günde 60 - 70 gr civarı vereceksiniz ( bunu sizin kediye uygun şekilde veteriner ile görüşün).
Ben izmirdeki en iyi veterinerleri araştırdım ona göre karar verdim.
Erkekse daha kolay, dişi ise biraz daha zahmetli.
Mesela ben saka su veriyorum (yani çeşme suyu vermem).
ProPlan kısır maması alıyorum.
Kuduz, karma, iki ayda bir iç - dış parazit aşısı.
Arada özel iki aşı daha var şimdi unuttum.
Temizlik sonrası tüyleri kusarak çıkarmaması için özel macun.
Kaşıma tarağı, eldiveni, tırnak makası.
Vs vs.
En önemlisi sabır.
Bunlara dikkat etmeyecek hiçbir insan evine hayvan almasın hayvana zulüm olur.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Benim kedim dişi olduğu için ameliyatı daha zor oluyormuş bunu öğrendikten sonra sürekli erteliyorum daha önce evde 3 terrier cinsi köpek besledim ölene kadar baktım onların sabit veterineri vardı son köpeğimi ameliyat yaptı tedavi konusunda tatmin olamadım o yüzden ona gitmiyorum şuan başka araştırıyorum. Son zamanlarda her ay neredeyse iki üç defa çiftleşme dönemine girdiği için benide bıktırdı sesi hiç durmuyor. Artık eve hayvan almayacaktım ama bu kedi yeni doğmuşken dışarı uyum sağlayamadı çocukların elinde oyuncak olmuşdu arabaların altından çok kurtardım enson apartmana aldım genede çok korkuyordu uyum sağlayamıyordu mecbur eve aldım köpeklerimide kısırlaştırmamıştım bu yüzden tecrübe sahibi değilim iyi veteriner bulabilirsem yavaş yavaş öğreneceğim bu konuları.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Benim kedim dişi olduğu için ameliyatı daha zor oluyormuş bunu öğrendikten sonra sürekli erteliyorum daha önce evde 3 terrier cinsi köpek besledim ölene kadar baktım onların sabit veterineri vardı son köpeğimi ameliyat yaptı tedavi konusunda tatmin olamadım o yüzden ona gitmiyorum şuan başka araştırıyorum. Son zamanlarda her ay neredeyse iki üç defa çiftleşme dönemine girdiği için benide bıktırdı sesi hiç durmuyor. Artık eve hayvan almayacaktım ama bu kedi yeni doğmuşken dışarı uyum sağlayamadı çocukların elinde oyuncak olmuşdu arabaların altından çok kurtardım enson apartmana aldım genede çok korkuyordu uyum sağlayamıyordu mecbur eve aldım köpeklerimide kısırlaştırmamıştım bu yüzden tecrübe sahibi değilim iyi veteriner bulabilirsem yavaş yavaş öğreneceğim bu konuları.

Evet dişi hayvanlarda biraz daha zor ve tecrübe daha önemli. Bu yüzden bulunduğunuz ili yazarsanız belki o bölgede pet sahibi olan bir arkadaş yönlendirebilir sizi. Ameliyat her zaman risk olmakla beraber tecrübeli veteriner hekimlerin elinde risk minimize olacaktır. Ama bu hiç bir zaman sıfır değildir. Bir çok faktöre bağlı değişir. En başta anestezi bile başlı başına risktir.

Kısırlaştırma sonrası ise sayın F Fet1735'in dediği gibi mama seçimi ve miktarı önemlidir sağlıklı uzun ömür için. Ayrıca dişi hayvanlarda meme kanseri, uterus iltihabı vb. bir çok hastalığın önlenmesinde faydalıdır. Aşırı miyavlama, kaçmaya çalışma ve anormal tırmalama gibi şikayetlerden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca günler uzamaya başladığı ve ev ortamında olduğundan dolayı sık sık çiftleşme döngüsü artarak devam edecektir.

Döngüyü bazı ilaç ve fiziksel olarak bir süre atlatabilirsiniz. Fakat hem gebelik sekillenmeyecegi için tekrar dan eski haline geri dönecektir hemde bu tür uygulamalar kısa süreli olmadıkça bir çok probleme neden olduğu için tavsiye edilmemektedir. Kesin ve en guvenilir çözümü maalesef kısırlaştırma. Eğer yavru almayı düşünmüyorsanız başka bir seçeneğiniz yok.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Beslediğim sokak kedileri için mama bakıyorum karışık yavru büyük, kısırlaştırılmamış tamamı ve genelde 3 yaş altı genç kediler. En son 15kg Best Pet marka almıştık ama kalitesinden emin değilim bizim canavarlar artık yemek falanda yedikleri için hiç ayırt etmiyorlar BİM mamasını bile severek yiyorlar. Yine bir 15kg luk mama almayı düşünüyorum bizim veteriner önermişti Best Pet'i, nasıl mamadır bunun gibi orta seviye mama tavsiyeniz varsa onlara da bakabilirim.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
en iyileri: acana ve orijen. ekleme: n&d var ama fiyatı sağlam. dry age alırım o fiyata
tabi sokak kedileri için olmaz. aslında olur da, cüzdanınızın kalın olması gerek elbette.

iyi mama: içinde tahıl olmayan mama.

ben temizmama takılıyorum, cüzdanım ona elveriyor.

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

Recep GÖRMÜŞ 

Aktif Üye
2 Haz 2018
89
52
3 Aylık van kedime önce reflex aldım dışkısı çok koku yaptı. Sonra Royal Canin aldım sıkıntı kalmadı. Yavruyu Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedi evinden aldığımda ordaki bakıcısı da Royal Canin in resmini göndermişti.​

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri