Elektrikli Termosifon Enerji Tüketim Verileri.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Selamlar Arkadaşlar;

Genelde en çok sorulan sorulardandır.

''Abi senin araba ne kadar yakıyor?''
''Kanka bu klima ne kadar elektrik harcar?''
''Bilader Bu termısifon ne kadar elektrik tüketir?''

vs vs

Genelde nokta atışı cevapları yoktur ama 3 aşağı 5 yukarı herkesin bir hesap yöntemi vardır.

Biz elimizden geldiğince teknik verilere dayanarak ve somut deliller sunarak cevaplar sunmaya çalışıyoruz.

Bu anlamda sizlere 65 litre bir termosifonun, 15 derecelik (Ölçülmüş veridir) suyu ne kadar sürede ve ne kadar elektrik enerjisi tüketerek 60 dereceye çıkardığının sonuçlarını göstereceğim.

Tabloda göreceğiniz üzere saat 13:38 de ürün çalışmaya başladığında 1548 watt ile tüketime başlayıp, voltajın değişkenliğine ve anot durumuna göre anlık dalgalanmalara bağlı en yüksek 1862 watt ve toplam tüketime bağlı 96 dakikada 15 dereceden 60 dereceye ulaşıp ürün termostata geçti. Bildiğiniz üzere rezistanslı sistemler ya tüketir, ya tüketmez mantığıyla çalışır. O nedenle tabloda da görüleceği üzere termostat sürecinde tüketim verisi SIFIR durumdadır.

121 dakika boyunca da ısı muhafazası devam ederek 121 dakikanın sonundaki ısı kaybına bağlı olarak ürün yeniden enerjilendi ve kaybettiği ısıyı toparlamak adına 7 dakika devreye girip, kaybı tolere edip devreden çıkmıştır.

Özet ve Hesaplamaya gelince;

Hesaplamada sadece ilk 96 dakikayı dikkate alıyorum zira ana konumuz 15 dereceden 60 dereceye ulaşmak için ne kadar enerji harcadığı sorumuzdu.

Tüketim verimizin data tablosunu incelediğimde 60 dakikalık anlık tüketim ortalamasının 1615watt olduğunu gördüm.

96 dakikalık toplam sonuca ulaşmak istediğimize göre önce dakikalık tüketime ihtiyacımız olduğu için 1615 / 60 = 26,91 yani biz buna 27 watt dakikalık tüketim diyelim. Bu durumda 27 x 96 = 2592 / 1000 = 2,5KW

2,5 x 41,17 = 102,925 / 100 = 1,02 TL

Ortalama 1TL sonucuna ulaşırız.

Tabi buna yüce devletimizin %8,8 lik farkını eklersek ortaya çıkan tablo da bu oranda değişecektir. :ok

termosifon-png.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar grafikte 17:15 yerine 17:35 yazmışım sonradan dikkatimi çekti.

17:15 de başlayıp, 17:22 de bitiyor koruma süresi. :ok:

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Hocam ben tam anlamadım şimdi 60 derece olana kadar tükettiği miktar mı 1 TL oluyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
clearidas' Alıntı:
Hocam ben tam anlamadım şimdi 60 derece olana kadar tükettiği miktar mı 1 TL oluyor.

Evet.

15 dereceik suyu, 60 dereceye 96 dakikada ulaştırmış ve karşılığında 1 TL harcamıştır.

Bilerek tüketimi dakikaya endeksledim ki, ısıyı muhafaza etmek için ne kadar harcadığı da anlaşılabilsin. İsteniyorsa hesaplanabilsin.

:ok:

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Çok yararlı bilgi olmuş ado hocam. Bizim Elektirik faturasının yüksek gelme sebebi termosifonmus o zaman .
inverter termisifonlar cikmicak mı acaba  :kop: :yerlerde:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
clearidas' Alıntı:
Çok yararlı bilgi olmuş ado hocam. Bizim Elektirik faturasının yüksek gelme sebebi termosifonmus o zaman .
inverter termisifonlar cikmicak mı acaba  :kop: :yerlerde:

Azizim inverte edemeyecekleri tek şey rezistanstır :kıskıs:

Düşün ki A noktası ve B noktası var

A noktası FAZ
B noktası NÖTR

A ile B arasına direkt bir tel bağlarsanız çaaaat diye bir ses duyarsınız ve sigorta atar

Halbuki rezistans dediğinizşey de bir tel'dir. Ancak sarmal bir teldir ;)

A ile B arasına sarmal yaptığınız bu teli bağlarsanız çok büyük bir gerilim farkı ortaya çıkar ve bu tel, bu büyük gerilim altında nar gibi olur, elektrik enerjisi ısı enerjisine dönmüş olur ve alan ve/veya su ısıtılır vs vs. 

Tabi kolay anlaşılsın diye ben böyle basit bir dil ile anlattım yoksa işin içinde nikel krom demir aluminyum vs ne ararsanız var :kıskıs:

Ancak sorun şu ki bu yöntem ile 1 verir 1 alırsınız.

O yüzden Bunun yerine farklı sistemler kullanıp 1 verip 3 veya 1 verip 5 alma yöntemleri araştırılıp bulunuyor.  :ok:

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Hocam bilgi için teşekkürler. Bize 1 verip 3 veya 5 almak iyimis onlarda farklı modlarla filan mı oluyor atıyorum eco mod var o tarz bişe mi 1 verip 3 alma durumu.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
clearidas' Alıntı:
Hocam bilgi için teşekkürler. Bize 1 verip 3 veya 5 almak iyimis onlarda farklı modlarla filan mı oluyor atıyorum eco mod var o tarz bişe mi 1 verip 3 alma durumu.

Yok azizim, rezistansı tamamen devreden çıkartmakla ve onun yerine başka unsurlar (ısı pompası vs) koymakla mümkün oluyor bu. Yatırım maliyeti büyük olsa da geri dönüşler neredeyse 3 kuruşluk harcanan enerji kadar.

3 kuruşluk rezistanslı, 5 kuruşluk ürün kullanıp ayda 1500 kuruş elektrik parası ödemek

Veya

1500 kuruşluk yatırım yapıp ayda 3-5 kuruş enerji sarfiyatı uruş ödemek arasındaki tercih farkı bu :kıskıs:

Mecazi olarak anlattım rakamlara bakmayınız, siz anlamışsınızdır ne demek istediğimi  :ok:

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Evet hocam anladım. Bu tarz ürünler varmı hocam termosifon yerine alabileceğimiz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
clearidas' Alıntı:
Evet hocam anladım. Bu tarz ürünler varmı hocam termosifon yerine alabileceğimiz.

Var elbette, hatta size şöyle yazarsam daha iyianlaşılır

Nasıl ki elektrikli ısıtıcı (Soba) ile 30m2 alanı ısıtmak için ayda 300TL elektrik faturası ödemek yerine, gidip kompresör ile çalışan bir klima alıyor, satın alırken yüksek para ödeyip, faturada aylık ödemeleri düşürüyor ve ısı anlamında da daha yüksek verim ve konfor sağlıyorsak, Isı pompalı termosifonlarda da durum bunun neredeyse birebir aynısıdır.

Elektriki soba  100 TL  - Her ay getirdiği fatura 300TL
Klima 2.000TL            - Her ay getirdiği fatura 100TL

Gibi düşünürsek eğer, aynı kombinasyonu rezistanslı termosifon ve ısı pompalı termosifon için de yapabiliriz.

Sorun şu ki güneş enerjisi gibi bir nimet var iken, benim coğrafyamda asla tercih edilmez o ayrı bir konu.  :ok

Bu koşullarda senede 1 ay kullanmak için ME ye 10.000 TL para vermek gibi gereksiz bir iş olur bu zira ısı pompalı termosifonlar da sanırım 3.000TL bantlarında :kıskıs:

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Biraz inceledim fiyatlar baya ucukmus :) o kadar olacağını tahmin etmiyordum hiç termosifon olmasa bir ihtimal dusunulebilirdi ama halı hazırda olanı kaldırıp onu almak zor olur :) . O yüzden normaliyle devam edeyim  :dry:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
clearidas' Alıntı:
Biraz inceledim fiyatlar baya ucukmus :) o kadar olacağını tahmin etmiyordum hiç termosifon olmasa bir ihtimal dusunulebilirdi ama halı hazırda olanı kaldırıp onu almak zor olur :) . O yüzden normaliyle devam edeyim  :dry:

Mantıklı  :ok:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri