ELEKTRİK KAYNAKLI KLİMA SORUNU

H Çevrimdışı

happywatch

Yeni Üye
17 Ocak 2022
3
54
Öncelikle herkese merhaba, bulunduğum bölgede (Antalya) evimde bulunan 3 adet klimada (9000btu/12000btu/18000btu) ısıtma modunda çok enteresan ve çözemediğim bir sorun bulunmakta. Konutların elektriği yoğun kullanmadığı saatlerde klimalardan birini ya da hepsini dahi açsam kısa süre sonra oda set edilen 24-25 dereceye geldiğinde dış üniteler durmayarak 300-400 watt aralığında saatlerce çalışıyor.

Akşam özellikle 9'dan sonra veya hafta sonları klimalar ilk açılışta dahil hiçbir zaman 700-800 watt altına da düşmüyor üstüne de çıkmıyor. Sürekli aynı ısıda üfleyip kısamayınca 5 dakika çalışıyor 5 dakika duruyor bu döngü sürekli devam ediyor, sanki kendini korumaya alıyor. Benim tahminim dağıtım şirketi kaynaklı trafo yetersizliği.

Klima yetkili servisini çağırdığımda hem prizleri hem klima değerlerini ölçüm yaptırdım, değerler normal çıktı. Ben de bunun üzerine elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile sorundan bahsettim. Trafo ve direk için yenileme yapılmasını talep ettim. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler merak etmekteyim. İyi forumlar dilerim.

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Merhaba bende 2 adet lg dual eco 9k-18k bir adet beko 12k inverter klima var. Güney marmara'nın soğuğunda hava sıcaklığı şu anda dışarda 5 derece 18 lik klima 23 dereceye ayarlı tüketim 0,2 kw.

Klimayı 1-2 saat kapatıp ortamın ısısını kaybettirsem ve ardından 23 derece ilk açtığımda lg inverterin çalışma mantığı yazılımına göre ilk çalışma 10-15 dk 1,5-1,6 kw çekip sonra kademeli olarak yavaşça 700 watt a kadar düşmekte bir iki saat böyle devam edip sonra yine kademeli olarak minimum 200 watt a kadar düşmektedir.

200 watt soğuğa yakın ılık hava üflemekte eğer bu beni rahatsız ediyorsa sıcaklığı 24-25 e set ettiğimde bir süre devir arttırıp 300-400-500 e çıkıp daha sıack hava üfleyip sonra yine 200 watt a düşmekte ya da duruma göre durmaktadır.

Dışardaki hava sıcaklığı 10 derece civarlarında ve üzerinde seyrettiğinde inverter klima dur kalk şeklinde çalışması daha çok görülür. Hava sıcaklığı 7 derece altına düştüğünde ısı kayıpları fazlalaştığında durmadan çalışmaktadır.

İnverter klima sensör ve yazılıma göre yerine göre durmadan düşük tüketimde çalışması normaldir. Siz isteseniz bile 1500 watt gücünde uzun süre çalışmaya zorlayamazsınız illaki ya kendisini kısar durur.

Klimanın ısıtma modunda fazla dur kalk yapmaması için fan hızı çok düşükte kullanılmamalı ve hava yönlendirici flap aşağı doğru bakmalıdır.

Klimalarınızda bir sorun yok ama trafo meselesi hakkında yorum yapamayacağım.

H Çevrimdışı

happywatch

Yeni Üye
17 Ocak 2022
3
54
Ayrıntılı cevabınız işin teşekkür ederim. 18 lik klimam arçelik 12 bosch 9 ise baymak. Sorun olmadığı zamanlar hava 15 derece de olsa 5 derece de olsa sizinki gibi 200 watt'lara kadar düşüyor. Sorun olunca 700 altına hiç düşmüyor.

İlk çalıştırdığımda 1500 watt'a kadar çıkıyor 27 derecede. Oda 24 olunca 24 ya da 25 yapıyorum hatta 23 denedim kendini kısamıyor hep 700 watt, sanki kısmayı deniyor gibi ses geliyor dıp dıp diye. Dün akşam voltaj düştü davlumbazın fanı bile kısık çalışmaya başladı, sokak lambaları söndü. Ama tv, buzdolabı, klima hepsi çalışıyor kapanma olmadı.

Ayrıca yaşadığım sitede gündüz ve akşam hava kapalı olduğunda klima kullanımı yoğun oluyor siteyi dolaştım bu şekilde anladım ve sorun olduğu anda benim evdeki 3 klima ve komşuların klimaları hep dur kalk çalışıyor. Sabit 700 watt üflüyor dereceye göre sadece dur kalk süreleri değişmekte, sanki on off klima gibi.

Sorun olmadığı zaman 3 klimayı aynı anda ve ayrı ayrı çalıştırdım yaklaşık 10 saat ve hiçbiri durmadı 300-400 watt sabit çalıştılar. Yetkili servis geldiği anda sorun vardı sonra tam gidecekleri zaman düzeldi siteye baktım millet klimaları kapatmış meğer yine ondan düzelmiş.

Bunu nasıl kanıtlarız elektrik firmasına, elektrikçi gelip sorun olduğu anda siteye ait elektrik panosunu ölçebilir mi? Çünkü her gün aynı sorun oluyor gündüz klima, ısıtıcı vs kullanan sayısı azaldığında düzeliyor sadece akşam 9'dan sonra ve gündüz kullanan çoksa eğer hiç düzelmiyor.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Ayrıntılı cevabınız işin teşekkür ederim. 18 lik klimam arçelik 12 bosch 9 ise baymak. Sorun olmadığı zamanlar hava 15 derece de olsa 5 derece de olsa sizinki gibi 200 watt'lara kadar düşüyor. Sorun olunca 700 altına hiç düşmüyor.

İlk çalıştırdığımda 1500 watt'a kadar çıkıyor 27 derecede. Oda 24 olunca 24 ya da 25 yapıyorum hatta 23 denedim kendini kısamıyor hep 700 watt, sanki kısmayı deniyor gibi ses geliyor dıp dıp diye. Dün akşam voltaj düştü davlumbazın fanı bile kısık çalışmaya başladı, sokak lambaları söndü. Ama tv, buzdolabı, klima hepsi çalışıyor kapanma olmadı.

Ayrıca yaşadığım sitede gündüz ve akşam hava kapalı olduğunda klima kullanımı yoğun oluyor siteyi dolaştım bu şekilde anladım ve sorun olduğu anda benim evdeki 3 klima ve komşuların klimaları hep dur kalk çalışıyor. Sabit 700 watt üflüyor dereceye göre sadece dur kalk süreleri değişmekte, sanki on off klima gibi.

Sorun olmadığı zaman 3 klimayı aynı anda ve ayrı ayrı çalıştırdım yaklaşık 10 saat ve hiçbiri durmadı 300-400 watt sabit çalıştılar. Yetkili servis geldiği anda sorun vardı sonra tam gidecekleri zaman düzeldi siteye baktım millet klimaları kapatmış meğer yine ondan düzelmiş.

Bunu nasıl kanıtlarız elektrik firmasına, elektrikçi gelip sorun olduğu anda siteye ait elektrik panosunu ölçebilir mi? Çünkü her gün aynı sorun oluyor gündüz klima, ısıtıcı vs kullanan sayısı azaldığında düzeliyor sadece akşam 9'dan sonra ve gündüz kullanan çoksa eğer hiç düzelmiyor.
Detaylı anlatımınızdan sonra site ve binada elektriksel bir sorun olduğu belli, ama bu sorun bina içi tesiatta panoda mı yoksa binaya gelen hatta mı onun bulunup tespit edilip çözümünün ona göre yapılması gerekir.

Klimalarınızın filtrelerini 15 günde bir temizlemeyi ihmal etmeyin. Bir keresinde 18 lik lg kendini 700 wattın altına kısamıyordu üsttteki filtre toz içinde kalmış temizlikten sonra hemen kendini 300 wata düşürdü üstteki filtreyi 2 aya yakın temizlememiştim.

H Çevrimdışı

happywatch

Yeni Üye
17 Ocak 2022
3
54
Detaylı anlatımınızdan sonra site ve binada elektriksel bir sorun olduğu belli, ama bu sorun bina içi tesiatta panoda mı yoksa binaya gelen hatta mı onun bulunup tespit edilip çözümünün ona göre yapılması gerekir.

Klimalarınızın filtrelerini 15 günde bir temizlemeyi ihmal etmeyin. Bir keresinde 18 lik lg kendini 700 wattın altına kısamıyordu üsttteki filtre toz içinde kalmış temizlikten sonra hemen kendini 300 wata düşürdü üstteki filtreyi 2 aya yakın temizlememiştim.
İnanın elektrikten zerre kadar anlamam yıllardır klima kullandığım için yaşadığım deneyim ve sorunlar üzerinden derdimi anlatmaya çalıştım çünkü ne gelen klima servisi ne de başkası sorunu anlatınca anlamadı normal dediler. Tuhaf kısmı ise 1500 watt'a kadar çıkan klimanın 700 watt altına hiç düşmemesi. Bunu çözecek olan tek yer elektrik dağıtım firması diye düşünüyorum tabi sizin de söylediğiniz gibi sorun tesisatta mı, siteyle mi alakalı.

Siteyle alakalı olmadığını düşünüyorum çünkü akşam ani düşen voltaj sonucu evdeki elektrik saniyelik gittiğinde sokak lambaları da sönüyor. EPDK'ya dilekçe yazdım gece gelip baktı ekipler pano, direk ve trafoya. Dedim inşallah düzeltirler sorunu ama hala aynı sorun devam ediyor. 15 gün içinde verecekleri cevaba göre tekrar EPDK'ya yazacağım sorunum yine çözülmezse dava açmayı düşünüyorum. Bu kadar fahiş elektrik parası ödeyip bir de üzerine kalitesiz hizmet almak insanın zoruna gidiyor.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt