Elektriğe Ve Zorunlu İhtiyaçlara Mega Zam

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Bugün Ankaranın çok uzak lokasyanunda bir inşaata yolum düştü, birisi gelip yetkiliye örnek daire varsa görüp,beğenirsek almak istiyoruz dedi. Yetkili önümüzdeki ay örnek daire biter o zaman görebilirsiniz dedi. Adam gidince yetkiliye sordum 3+1 daire en düşük fiyatlısı ne kadar diye, 2.200.000 TL dedi. İnsanlar hergün daire soruyorlarmış, buna daha çok şaşırdım. Bir biz parasız kalmışız sanırım dostlar. Hergün görüyorum klima tv almak için fiyat performans araştırması yapan insanları bu sitede. Millet milyonları konuşuyor biz binlerde kalmışız dostlar! Yazık!
Bu ülkenin kaymağını %10 kesim yiyor.
Haliyle rakamsal olarak 8.5milyon kişi yapar.
Elbet bir gün sizede denk gelecekti bu kaymak yiyenler....

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Çalışmadan yatırım yapmadan çok üretip dış pazara da satmadan, yani sanayileşmeden sadece yan gelip yatarak bunları yapanlar gibi rahat kazanç ve yaşam istemek ahmaklıktan başka bir şey değildir. Almanyaya işçi olarak giden vatandaşlarımız bile günümüzde bir bölümü işveren olmayı başarmış durumda, ana vatanın da daha çok çalışması gereken arkada kalanlar yakın zamanımıza kadar anca şehirlere göç edip yerleşmeyi kültürel değişimi tamamlamayı anca başarmış durumda. Almanya da yaygın metro ne zaman yapılmış, bizde ne zaman yapılmış sorgulamak bile henüz gelişmiş ülke olmadığımızı ortaya koyar. Ülkenin ve vatandaşların direnci o ülkelerle bir değildir. Yan gelip yatarak, çalışan komşunun konforunu beklemek hangi aklın ürünü olabilir.
Ülke olarak refaha ermek için aynı bir ev geçindirmek gibi, kazancın giderlerden fazla olmasını sağlamak gerekir. Bunun tek yolu da yatırım yaparak üretimi artırmak, dış pazara satarak, dışarıdan aldıklarımızı karşılamanın ötesinde kenara koyacak hayatın konforunu artıracak yatırımlar için para kazanmaktır. İhracat artıyorsa umut vardır, yoksa ülkenin vatandaşları havanda su dövüyor demektir. İhracatta da önemli olan sanayi (katma değeri yüksek) ürünlerinin oransal olarak artıp (araştırın) artmadığıdır.
Gençlik dönemim (kapalı ekonomi vardı) hariç zamsız yüksek enflasyon olmayan dönem görmedim, umarın gelecek nesillerimiz de yaşadıklarımızı yaşamaz...

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Bu ülkenin kaymağını %10 kesim yiyor.
Haliyle rakamsal olarak 8.5milyon kişi yapar.
Elbet bir gün sizede denk gelecekti bu kaymak yiyenler....
Ben sıkıldım bu tiplerden, gidiyorum artık, az kaldı. Kimlerde nasıl bu kadar para oluyor hepimiz az çok biliyoruz. Bu düzen maalesef değişmeyecek. Umuyorum herkes daha adil bir dünyada yaşayabilir, umarım bu düzen bir gün düzelir de gelecek nesiller güzel yaşarlar.
Son 6 aydır aklımdaki soru bu.
Maalesef bu insanın yaşama inancını törpüleyen soru, artık insanın dayanma gücü kalmıyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Çalışmadan yatırım yapmadan çok üretip dış pazara da satmadan, yani sanayileşmeden sadece yan gelip yatarak bunları yapanlar gibi rahat kazanç ve yaşam istemek ahmaklıktan başka bir şey değildir.
Oyunlar için küçük haritalar oluşturabiliyorum fakat çalışmam için gereken bilgisayarlar 25.000 liranın üzerinde. Avrupa’da aynı bilgisayara 1500 eurodan az para yatırıyorlar.

Bu konu söylediğiniz kadar basit değil. Kimse yan gelip yatmıyor.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Düzeleceğini, haklının hakkını alacağını, hakkı olmayandan elindekilerin geri alınacağını bilsem burada adıyla sanıyla ispatıyla öyle şeyler yazarım ki kim yan gelip yatıyor, kim nasıl köşeyi dönüyor, nerelerde kimler vurgunu vuruyor bilen de bilmeyen de körü körüne inat eden de dumura uğrar. Ama körler sağırlar birbirini ağırlar. Biz anca burada kendimizi sinir ettiğimizle kalırız. Bu ülkede çalışan, çabalayan, üreten değil sadece arkasında dayısı olan refah içinde yaşar. Ülke dilsiz şeytan kaynıyor.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
g......... ter geldi fabrikalarda bakımcı olarak yıllarca çalıştık 365 günün hergünü çalışıyorduk genede köşeyi dönemedik o yan yatarak para kazanan diyenler önce bir aynaya baksınlar öyle gelsinler.
Anlaşılan ya tam okumadın, ya tam anlamadın. Yazdıklarımın yazdıklarınla ilgisi yok.

Keşke herkes senin gibi fabrikada çalışsa, meslek liselerinin önüne taş konulduğundan beri ülkemizde sanayide çalışacak yeterli genç bulunamıyor da eğitilemiyor da. Herkes en iyiyi istiyor, tartıyorsun içi bomboş, kelime dağarcığı bir kitaptaki kelime sayısından bile az. Ben meslek teknik lisesi ve mesleki kökenli hem işçiliğini hem yöneticiliğini hem yatırım ve işverenliğini yapmış biriyim. 100 lira kazandığımda vergiler ve masraflardan sonra evine anca 3 veya 5 lira ile gittiğinde sevinen biriyim.

Bakarken tek farkım dar bir açıdan değil varlık mücadelesi ettiğim her alanı görerek daha geniş açıdan her şeyin üstünde de HAK olduğu bilerek bakıyorum.

Oyunlar için küçük haritalar oluşturabiliyorum fakat çalışmam için gereken bilgisayarlar 25.000 liranın üzerinde. Avrupa’da aynı bilgisayara 1500 eurodan az para yatırıyorlar.

Bu konu söylediğiniz kadar basit değil. Kimse yan gelip yatmıyor.

Sakıp sabancının gençlere tavsiyesi vardı geçmişte. Mantıklı ve geçerli olduğu için her devirde başvurulmalıdır.
Derdi ki;
En iyi bildiğin ve en başarılı olduğun ilk sıradaki işi yap.
Ancak bu işle geçimini sağlayamıyorsan sıralamayı atla geçimini sağlayabileceğin ikinci sıradakini yap.
Geçimini sağlayamıyorsan yine sıralamayı atla diyordu.
Bizlerin atladığı ince nüans bu bizler sevdiğimiz, beğendiğimiz, beğenildiğimiz peşinden narsistler gibi koşturuyoruz, sonra da geçim olmayınca zaten hayat zehir oluyor.

Ülke genelinden bahsediyorum, ben değil gelişmiş ülkelere bakınca rakamlar söylüyor. Hayata sorunlar karşısında mazeret üretenlerin çoğunluk olduğu toplumlar geriye, çözüm odaklı düşünce içinde olup çözüm yolunda mücadele eden toplumlar ileriye gidenlerdir.

Son düzenleme:
eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Anlaşılan ya tam okumadın, ya tam anlamadın. Yazdıklarımın yazdıklarınla ilgisi yok.

Keşke herkes senin gibi fabrikada çalışsa, meslek liselerinin önüne taş konulduğundan beri ülkemizde sanayide çalışacak yeterli genç bulunamıyor da eğitilemiyor da. Herkes en iyiyi istiyor, tartıyorsun içi bomboş, kelime dağarcığı bir kitaptaki kelime sayısından bile az. Ben meslek teknik lisesi ve mesleki kökenli hem işçiliğini hem yöneticiliğini hem yatırım ve işverenliğini yapmış biriyim. 100 lira kazandığımda vergiler ve masraflardan sonra evine anca 3 veya 5 lira ile gittiğinde sevinen biriyim.

Bakarken tek farkım dar bir açıdan değil varlık mücadelesi ettiğim her alanı görerek daha geniş açıdan her şeyin üstünde de HAK olduğu bilerek bakıyorum.

Sakıp sabancının gençlere tavsiyesi vardı geçmişte. Mantıklı ve geçerli olduğu için her devirde başvurulmalıdır.
Derdi ki;
En iyi bildiğin ve en başarılı olduğun ilk sıradaki işi yap.
Ancak bu işle geçimini sağlayamıyorsan sıralamayı atla geçimini sağlayabileceğin ikinci sıradakini yap.
Geçimini sağlayamıyorsan yine sıralamayı atla diyordu.
Bizlerin atladığı ince nüans bu bizler sevdiğimiz, beğendiğimiz, beğenildiğimiz peşinden narsistler gibi koşturuyoruz, sonra da geçim olmayınca zaten hayat zehir oluyor.

Ülke genelinden bahsediyorum, ben değil gelişmiş ülkelere bakınca rakamlar söylüyor. Hayata sorunlar karşısında mazeret üretenlerin çoğunluk olduğu toplumlar geriye, çözüm odaklı düşünce içinde olup çözüm yolunda mücadele eden toplumlar ileriye gidenlerdir.

Bu yazdıklarınız kağıt üstünde olması gerekenler. Bunların niye olamayacağını yazarım da ne değer ne de bir halt değişir. Gelişmiş ülke diyoruz ya onlar neden gelişiyor en basitinden söyleyeyim. Hiçbir gelişmiş ülkede, hiçbir halt olamayan, hiçbir yeteneği olmayan, kafası hiçbir şeye çalışmayan, on kere götürsen onbirincide yolunu yine bulamayacak adamı bu bizden diye bir yere müdür yapmazlar, her hangi bir okuldan bırak mühendisliği çırak diploması bile alamaz. Aldığı ihaledeki iş olan basit bir yol her yıl haşat olursa, afetten sonra yıkılan köprünün yerine yaptığı senesi dolmadan çökerse anında kestanesini çizerler. Ha bi daha ha bi daha al baştan yap demezler. Sevdiğin beğendiğin işi o iş cukka sağlıyorsa sen yapamazsın. Senin yerine illaki birini bulur ona ikram ederler. Yapıp yapamaması önemli değil. İsterse elli kere bk etsin.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Yazı yazmayayim.

80df11_089ca2578c9041d9ba96defed3b11749_mv2.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

• Geri
    Üst Alt