Ebebek'in hacklenmesi

• Konbuyu başlatan ibrahimykr
  • Başlangıç tarihi
I Çevrimdışı

ibrahimykr

Kayıtsız / Doğrulanmamış
aldığım son duyuma göre database dahil tüm sistemler şifrelenmiş ve 300 bitcoin karşılığında geri açılacağı söylenmiş. an itibariyle hiç bir sistemleri çalışmıyor.

Ekşi sözlük'te böyle başlık açılmış 5 temmuz ebebek hacklenmesi diye. Site dün ve bugünde kapalı.
Benim düşüncem ise ;
Site hacklendi, sql injector yemiş bu hosta erişimi engeller verilen şifre ile erişim açılır. Backup var ise iyi olur ama günlük backup almak zahmetli bir iş olduğu için almamışlardır. Benim tavsiyem ise sql bağlantısını localden alıp farklı locale vermek sonra, önceki locali silip restart yapılmalı. Sql'e de tarama izi eklenerek log çekilir ama hackleyenler büyük ihtimalle 3 farklı lokalden giriş yapmıştır. 3 de saniyelik değişim veren porttur. Güvenliğe önem vermezseniz, böyle olur. Şirkete amcaoğlunu vs alırsanız böyle olur. Yine de geçmiş olsun.

Kaynak :
Kaynak :

Not : ınstagram da güncelleme yapılıyor demiş, Güldüm
Hosta bağlantı yok nasıl güncelleme .d 2013de ki siteme güncelleme yaparken İndex ekliyordum güncelleme yapıyoruz diye bunlarda öyle bir yazı da yok
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İlginç güncelleme indexi basmışlar haahah iyi bari

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
İhtiyacı olanlar alışveriş yapıyor. Ne gereği var hacklenmenin, adamın biri belki bugün bebeğinin ihtiyacı olan birşeyi alamadı.
Suçu ney şimdi adamın ve bebeğinin ?
Öyle birde ücret istiyorlarki. Gelsinler e bebeki komple versin adamlar bari.
Tek kelime ile yazık......

I Çevrimdışı

ibrahimykr

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Geçmiş olsun. Sistemin yedeklenmesi büyük önem arzetmekte.

Bu konuda çok şükür iyi durumdayız.
Forum tarafının günde 4 defa yedeğini alıyoruz.
Hocam sen yedek alıyorsun da, o kıskaca şirket yani öyle yedek almaya benzemiyor. Onu da düşünmek gerekiyor onların db'leri falan aşırı büyük yani

meebbe Çevrimiçi

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Geçmiş olsun. Sistemin yedeklenmesi büyük önem arzetmekte.

Bu konuda çok şükür iyi durumdayız.
Forum tarafının günde 4 defa yedeğini alıyoruz.
yedekleme maliyetli diyorlar hocam doğru mudur?Bildiğim üniversite olarak disaster yani afet kurtarma alanıyla canlı yedekleme yapıyoruz.Sistemi kuran elemanlar epey maliyetli olduğunu söylemişlerdi konuştuğumda.Hdd leri falan değişik yapıdaymış.Bizde kızıyorduk bize zam yok ama hdd alıyorlar diye?

meebbe Çevrimiçi

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hocam sen yedek alıyorsun da, o kıskaca şirket yani öyle yedek almaya benzemiyor. Onu da düşünmek gerekiyor onların db'leri falan aşırı büyük yani
ama sonu böyle oluncada hocam olay bitmiş oluyor.Bende senin gibi düşünüyordum sonra yedekleme yapısını kuran elemanla sohbet edince anladım ne kadar önem arz ettiğini.Maliyeti ne olursa olsun süreklilik için şart yedekleme.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
yedekleme maliyetli diyorlar hocam doğru mudur?Bildiğim üniversite olarak disaster yani afet kurtarma alanıyla canlı yedekleme yapıyoruz.Sistemi kuran elemanlar epey maliyetli olduğunu söylemişlerdi konuştuğumda.Hdd leri falan değişik yapıdaymış.Bizde kızıyorduk bize zam yok ama hdd alıyorlar diye?
Bizden örnek vermem gerekirse
Forumun statik dosyaların neredeyse hiç değişiklik olmuyor (avatarlarınızı degistirirseniz anca o)
Ama veritabanı anlık değişiyor oyuzden
Günde 4 defa sunucudan bağımsız bir alana database yedegi alıyoruz.

Herhafta statik dosyaları yedek alıyorum.
Önümüzdeki günlerle bunların hepsini iptal edip.
Sunucu firması üzerinden komple backup alma hizmetini satın alacağım. (Ekstra maliyet)

meebbe Çevrimiçi

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bizden örnek vermem gerekirse
Forumun statik dosyaların neredeyse hiç değişiklik olmuyor (avatarlarınızı degistirirseniz anca o)
Ama veritabanı anlık değişiyor oyuzden
Günde 4 defa sunucudan bağımsız bir alana database yedegi alıyoruz.

Herhafta statik dosyaları yedek alıyorum.
Önümüzdeki günlerle bunların hepsini iptal edip.
Sunucu firması üzerinden komple backup alma hizmetini satın alacağım. (Ekstra maliyet)

uzmanlık alanım değil ama firma yetkilileri ile epey mesaim oldu sabahladık falan muhabbet vs..öğrendim bende.

Hatta sıfırdan fiber çekildi , fiber giriş ethernet kartları falan değişti sunucuların.Maliyetli işler hocam biliyorum.☹

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Eskiden takildigim.bir hack sitesi vardı. Hacklemislerdi bizi. Sunucuda litespeed açığı vardı. Admin güncelleme yapmadı diye. Adamlar indexi çaktı. Fena zoruma gitmişti. O zaman INDEX atan adamlaein sitesinde açık bulamadik diye , ddos atmıştık lamer işi. Ne günlerdi. Şimdi ne saçma geliyor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Eskiden takildigim.bir hack sitesi vardı. Hacklemislerdi bizi. Sunucuda litespeed açığı vardı. Admin güncelleme yapmadı diye. Adamlar indexi çaktı. Fena zoruma gitmişti. O zaman INDEX atan adamlaein sitesinde açık bulamadik diye , ddos atmıştık lamer işi. Ne günlerdi. Şimdi ne saçma geliyor
Hiç anlamam ki bu işlerden,hadi eskiden açığı bulup "kapat" diyerek yapılırdı ,şimdi işi paraya dökmüşler baksana bir de ,acaba dünyaya erken mi geldim nedir bilmiyorum :)

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Yedek önemli zamanında en basitinden fotoğrafların yedeğini almadık.Harddisk su koyunca gitti güzelim anılar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri