E9 hatası buzdolabı üstü aşırı soğutuyor altı soğutmuyor değişen parça doğru mu yanlış mı?

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
Merhaba arçelik ürün gurubu markalardan bir buzdolabımız var dondurucu kısmı üstte olan modellerden. Dolap E9 hatası verdi dondurucu bölüm yani üst taraf -18 e ayarlı olmasına rağmen termometre ile ölçtüm - 29 dereceye kadar fazlaca doğurmuş alt bölme yani soğutucu bölme ise 4 dereceye ayarlı olmasına rağmen 16 dereceye kadar sıcaklık yükselmiş ve gıdalar bozulmuş. Cihazın garanti süresi bitmiş durumda servis gelip evaporatör ısıtıcısı değişecek dedi 600 TL ücret ödedik değişti çıkan eski parçayı kontrol ettiğimde sağlam olduğunu gördüm ve dolap 2 gün sonra arızalı parça değilde sağlam parça değiştiğinden yeniden aynı hatayı verdi doğal olarak. Bugün tekrardan geldiler tahliye ısıtıcısı ve kart değişimi için de parça isteyelim dediler.

Dolabın kart kutusunda yazan hata kodu açıklaması "Soğutucu bölme defrost ısıtıcısı arızası(Açık veya kısa devre)"

IMG_20221014_210246.jpg

Takılan parçanın geldiği ambalaj üzerinde ismi ve kodu yazıyor

IMG_20221014_205128.jpg

Eski sökülen parça. Sağlam kontrol edildi direnç var.

IMG_20221012_183654.jpg

Sizce arıza kodunda yazan açıklamaya göre değişen parça(evaporatör ısıtıcısı) doğru rezistans mı? Yoksa değişmesi gereken oluk rezistansı mı olmalıydı?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Defrost işlemi buzdolaplarında ısıtıcı rezistans marifetiyle yapılır. Rezistans arıza yaparsa buzdolabı yavaş yavaş donmaya başlayacakladır.
hava kanalları da donarsa alt soğutucu bölüme yeteri kadar soğuk hava ulaşmaz.

eski rezistansı kontrol etmeleri gerekirdi. kart kaynaklı problem olabilir belki rezistansa enerji gelmiyordur.

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
Defrost işlemi buzdolaplarında ısıtıcı rezistans marifetiyle yapılır. Rezistans arıza yaparsa buzdolabı yavaş yavaş donmaya başlayacakladır.
hava kanalları da donarsa alt soğutucu bölüme yeteri kadar soğuk hava ulaşmaz.

eski rezistansı kontrol etmeleri gerekirdi. kart kaynaklı problem olabilir belki rezistansa enerji gelmiyordur.
Dolapta birden fazla bölgede rezistans var hata koduna göre değişmesi gereken rezistans evaporatör ısıtıcısı mıydı? Su kanal deliğinin bulunduğu suyun aşağı aktığı rezistans farklı bir şey değil mi bu değişenden asıl onun değişmesi gerekmiyor muydu?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
tahliye suyu için ayrıca elektrikli rezistans bulunmuyor diye biliyorum.
Atık su deposu, kompresörün yanına konularak kompresörün ısıyla buharlaştırılır.

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
tahliye suyu için ayrıca elektrikli rezistans bulunmuyor diye biliyorum.
Atık su deposu, kompresörün yanına konularak kompresörün ısıyla buharlaştırılır.
Damlalık-Oluk rezistansını kastetmiştim. Yani dediğiniz gibi evet aşağıda buharlaşıyor ama yukarıdan ilk giriş deliği ve çevresini ısıtan rezistansdan bahsediyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Damlalık-Oluk rezistansını kastetmiştim. Yani dediğiniz gibi evet aşağıda buharlaşıyor ama yukarıdan ilk giriş deliği ve çevresini ısıtan rezistansdan bahsediyorum.
Şimdi Anladım onunda ohm ölçme şansınız var mı. o da saglamsa de-timer bakmanız lazım enerjiyi sürmüyor olabilir.

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
umarim rezistans bozuktur.
Tekrardan merhaba bugün dondurucu kısımdaki kapağı söktük ölçüm yaptım tüm rezistanslar ve termal sigorta sağlam. Ancak ısı sensöründen multimetre ile herhangi bir değer alamadım muhtemelen bozuk parça bu fakat sensörün dolaba sabit olan soket kısmında da bir değer yok normalde burada değer olması gerekmez miydi?

IMG_20221016_184912.jpg
IMG_20221016_184453.jpg
IMG_20221016_184431.jpg
IMG_20221016_184325.jpg
IMG_20221016_184127.jpg
IMG_20221016_184022.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
NTC sensörleri genellikle 5k yada 10k ohm'dür.

kart tarafından mutlaka ohm okumanız lazım çünkü sensör den sürekli veri alınıyor.

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
NTC sensörleri genellikle 5k yada 10k ohm'dür.

kart tarafından mutlaka ohm okumanız lazım çünkü sensör den sürekli veri alınıyor.
Evet karta giden sabit kısımdan da hiç değer alınmıyor o zaman hem kart hem de sensör mü bozuk ki?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Evet karta giden sabit kısımdan da hiç değer alınmıyor o zaman hem kart hem de sensör mü bozuk ki?
Sensörü söküp ölçtünüz mü? Kablo veya kart yolu nedeniye direnç yüksek gelmiş olabilir.
Hala değer alamıyorsanız sensör kısa devre olmuş olabilir. Veya açık devre.
Dolap termostat yapıyor muydu hiç?

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
Sensörü söküp ölçtünüz mü? Kablo veya kart yolu nedeniye direnç yüksek gelmiş olabilir.
Hala değer alamıyorsanız sensör kısa devre olmuş olabilir. Veya açık devre.
Dolap termostat yapıyor muydu hiç?
Hem karta giden sabit kısmı hem de sensöre giden kısmı ayrı ayrı ölçtüm ikisinde de değer alamadım. Dolap arada duruyor arada çalışıyor onda sorun yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri