Duvara davlumbaz takılır mı ?

T Çevrimdışı

Tugi136 

Aktif Üye
20 Nis 2020
494
30
Merhaba arkadaşlar solo fırının üstüne duvara davlumbaz takabilir miyiz ?

IMG_20210723_201821.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Davlumbazı duvara monte edebilirsiniz. Zaten bağlantı için sert zemin gerekiyor. Boruyu da üstten çıkartıp fazla uzun olmaması ve çok fazla dirsek yapmadan yapmadan istediğiniz yere çekebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus ise ocaktan olan yükseklik. Ocağınızın gücüne ve davlumbazınızın marka-modeline bağlı olarak gazlı olacaklarda minimum 65 cm mesafe olması tavsiye edilir. Net bilgi için kullanma kılavuzuna bir bakın.

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise temizlik. Halk arasında "tezgah arkası", "tezgah arası" ya da "sıçrama taşı" diye adlandırılan alanın fayans döşenmesinin (endüstriyel mutfaklarda paslanmaz çelik de kullanılıyor) nedeni yemek pişirirken oluşan buhar ve yağ sıçramasından dolayı kullanılacak olan temizlik kimyasallarının duvara zarar vermesini önlemektir. Buhar ve yağ temizliği için kullanılan kimyasallar boyayı çok hızlı bir şekilde tahrip edecektir. Ancak sizin durumunuzda orada ocağın kapağı bulunduğundan zaten boyayı koruyacaktır.

Bir çok kişiye kolay geldiğinden esnek spiral boru kullanılıyor baca bağlantısı için. Körük yapısından dolayı akış için pek verimli gelmiyor. Ayrıca yağ buharı da zamanla boruda soğuyacağından bu aralarda zamanla birikeceğini düşündüğümden (çok uzun zamanda belki ama olsun) davlumbaz çıkışı kaçlık ise ona uygun pimaş boru kullanmayı tercih ediyorum. Eper baca çıkışınıza dışarıdan erişebiliyorsanız da tek yönlü bir klape takmanız faydalı olacaktır. Genelde 125mm veya 150mm çıkışa sahip oluyor davlumbazlar ve de kuşlar buralara yuva yapmayı seviyor. Bu nedenle dışarıdan erişiminiz var ise dışarıya bir tane de 20-25 Liralık panjurlu klape takmak faydalı oluyor. Böylelikle davlumbaz çalışmıyorken böcek ve kuşlar giremiyor. Ayrıca yağmurun da borunun içine girmesini engellemiş oluyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
... davlumbaz çıkışı kaçlık ise ona uygun pimaş boru kullanmayı tercih ediyorum. Eper baca çıkışınıza dışarıdan erişebiliyorsanız da tek yönlü bir klape takmanız faydalı olacaktır.
Ben normal soba borusu takacaktım,o zamanlar hanım "bu soba mı" demişti ve taktırmamıştı ,geçenlerde spiral boruda biriken yağları gösterdim bir ara bizim hanıma ,sonra söküp yenisini takmıştım borunun , yağ birikmesinden dolayı.
Biraz sonra yukarıdaki mesajını okutacağım hanıma sevgili aeronics ve "görüyormusun,aklın yolu birdir" diyeceğim :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri