Doğalgaz Tüketiminiz Kaç m3

hasanemmii Çevrimdışı

hasanemmii

Yeni Üye
29 Ara 2018
26
56
Günlük doğalgaz tüketimi nelere bağlıdır?
Çok fazla etken var.
Şehir, termostat kullanımı, ısınma alışkanlıkları, hava sıcaklıkları, kombi kullanım alışkanlıkları, petek metrajı/yerden ısıtma toplam boru metrajı, havlupan boru sayısı, alt ve üst katın boş/dolu olması, kişiye göre değişen üşüme eşiği, yalıtım, müstakil ev, dubleks/tribleks ev, petek /yerden ısıtma v.b. gibi tüketimi belirleyen etkenler çoktur.

Benim 2016/2017 kışında mart ayı sonuna kadar, dış hava sıcaklıklarına dikkat ederek hazırladığım tüketim grafiği aşağıdadır.
Grafiğin sol üst köşesinde tüm bilgiler mevcuttur.

2017nisan.jpg

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Günlük doğalgaz tüketimi nelere bağlıdır?
Çok fazla etken var.
Şehir, termostat kullanımı, ısınma alışkanlıkları, hava sıcaklıkları, kombi kullanım alışkanlıkları, petek metrajı/yerden ısıtma toplam boru metrajı, havlupan boru sayısı, alt ve üst katın boş/dolu olması, kişiye göre değişen üşüme eşiği, yalıtım, müstakil ev, dubleks/tribleks ev, petek /yerden ısıtma v.b. gibi tüketimi belirleyen etkenler çoktur.

Benim 2016/2017 kışında mart ayı sonuna kadar, dış hava sıcaklıklarına dikkat ederek hazırladığım tüketim grafiği aşağıdadır.
Grafiğin sol üst köşesinde tüm bilgiler mevcuttur.

2017nisan.jpg

Elinize sağlık hocam hoşgeldiniz tekrar.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
ben onu bunu bilmem de, bu sene şunu öğrendim, kışın alt katın boşsa hiç boşuna kombiyi yakma arkadaş, alt kata kiracı bul ondan sonra yak:cigara

yıllardır kışın bizim eve gelen misafirler bunalıyordu sıcaktan, bu sene ısınamıyoruz.. hayır yakıyorum yine ısınamıyorum. bunca zamandır alt kat bizi ısıtıyormuş onu öğrendim, 1500 liraya kiralık ev arayan varsa alt katım boş millet.. küçük bebekli/çocuklu aile tercih sebebidir, cayır cayır yaksınlar:tara

D Çevrimdışı

demoprazol

Aktif Üye
21 May 2018
71
33
Yer: Ankara / Çankaya
Ev: 3+1 120m2
Komşular: Alt komşu var, üst komşu yok.
Petek Sayısı: 3 Büyük Petek + 2 Orta petek + 2 Havlu Pan
Kombi: DD Nitron gündüz 45 gece 40 derece sabit.
Su Basıncı: 1.5~1.8
Ev Sıcaklığı: 22 derece,
Sıcak su kullanımı: Yoğun
Bina ve pencere yalıtımı: var
Günlük ortalama tüketim: 6~8m3

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Yer: Ankara / Batıkent
Ev: 4+1, 186 m2, balkonlar hariç ısıtılan alan: 160 m2
Alt üst her taraf dolu
Merkezi sistem, pay ölçer var ama iptal. Dış cephe yalıtım var. Doğramalarda Isıcam sinerji var ve iki oda hariç hepsi yere kadar. Dış hava sensörüne göre kazan çıkış sıcaklığı değişiyor. 24 saat sürekli açık ve ev içi 25-27 dereceye kadar ısınıyor. Arzu eden termostatik vana ile düşürebilir. Gelen her fatura metrekare oranında paylaşılıyor.

Kasım: ~5 m3 / gün
Aralık: ~ 8 m3 / gün

Aslında ısınma için tüketim biraz daha düşük ama sıcak su için harcanan gazın verimsizliği tüketim hesaplanırken ısınmada kalıyor tamamen.

Isınmanın çalıştığı Kasım 2017 - Mayıs 2018 döneminde aynı şekil ısınma için ödenen toplam bedel 1364 TL olmuştu.

Payölçeri iptal edip m2 esasında paylaşıma dönmekten apartman olarak son derece memnunuz.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Yer: Ankara / Batıkent
Ev: 4+1, 186 m2, balkonlar hariç ısıtılan alan: 160 m2
Alt üst her taraf dolu
Merkezi sistem, pay ölçer var ama iptal. Dış cephe yalıtım var. Doğramalarda Isıcam sinerji var ve iki oda hariç hepsi yere kadar. Dış hava sensörüne göre kazan çıkış sıcaklığı değişiyor. 24 saat sürekli açık ve ev içi 25-27 dereceye kadar ısınıyor. Arzu eden termostatik vana ile düşürebilir. Gelen her fatura metrekare oranında paylaşılıyor.

Kasım: ~5 m3 / gün
Aralık: ~ 8 m3 / gün

Aslında ısınma için tüketim biraz daha düşük ama sıcak su için harcanan gazın verimsizliği tüketim hesaplanırken ısınmada kalıyor tamamen.

Isınmanın çalıştığı Kasım 2017 - Mayıs 2018 döneminde aynı şekil ısınma için ödenen toplam bedel 1364 TL olmuştu.

Payölçeri iptal edip m2 esasında paylaşıma dönmekten apartman olarak son derece memnunuz.

Aynı durum bizde de var.. şu an 26 derece oda ısıları stabil.. fiyat aylık olarak 238 TL (buna yakıt içinde olmak üzere tüm giderler dahildir.. ) ve en üst katta ikamet ediyorum.. bunalınca cam açıyorum.. abartısızca söyleyebilirim.. ev konumu kuzey-batı .. Kombili almayı düşünüyordum ama burada yazılanlardan sonra vazgeçtim..

Son düzenleme:
hasanemmii Çevrimdışı

hasanemmii

Yeni Üye
29 Ara 2018
26
56
hasanemmii hasanemmii
hangi konu uzmanı acaba Sota Sota usta kiminde emektar yazmakta ancak hangi konuda :ara uzman belirtilse :ok(diğer emektarlar dahil)
Kendimi hiç uzman olarak görmedim.
Elektronik konusunda fena değilimdir.
Kendi oda termostatımı yapacak kadar yazılım da yapıyorum.
Kombi kullanımı ve OT (Oda Termostatı) özellikleri ile ilgili araştırma yaparak, kombi ile en tasarruflu nasıl ısınılır onun peşinde koşuyorum.
Hepsi bu kadar.

hasanemmii Çevrimdışı

hasanemmii

Yeni Üye
29 Ara 2018
26
56
Doğalgaz kartına 200 TL lik gaz yükleyeyim dedim 90m3 yüklemişler. 2,2TL/m3 eder. Pes diyorum. Yazıklar olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri