Önemli Dlna özellikli eski tv de youtube, netflix ,iptv, cözümü Prime video Vestel,Samsung,Grundig,Philips

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Tv lerimiz zamanla teknolojik yetersizliklerden kaynaklanan problemler ile satin alirken dikkate aldigimiz bazi özelliklerini kaybediyor,bize de ekonomik sartlar yüzünden mevcut tv ile eskiden kullanabildigimiz youtube netflix gibi smart uygulamalarini nasil kullanabiliriz arastirmalarina baslamak kaliyor.
Forumda bu arastirmalarin birinci sirasinda youtube ve netflix uygulamalari calismiyor neler yapilabilir konusunda oluyor.dlna özelligi olan tv lerde youtube uygulamasi calismasa da dlna destekli uygulama telefonumuza yükleyerek uygulamayi orjinal uygulama konforunda olmasa da kullanmak mümkün.Denemek isteyenler icin nasil olacagini anlatacagim.Icerik aktarimi youtube ve netflix de basarili , prime video uygulamasinda da görüntü formati tv tarafindan destekleniyorsa calismasi gerekir diye düsünüyorum..

Öncelikle tv nizin dlna özelligi olmasi gerekiyor,vestel ve samsung grundig tv de denedim oluyor,vestel ve samsung televizyonunda youtube uygulamasi calismiyor olmasina ragmen dlna ile oynatilan youtube videolar tv lere basarili olarak aktarildi. Vestel ve vestel ürünü tv lerde Netflix denendi calisiyor.
Dlna özellikli tv ler uygulama listenizde resimdeki sekilde görünecek.

**edit Philips tv lerde de yotube bu sekilde 55pfl7007 denendi calisiyor.
.
Screenshot_20201021-173323f8effd89b0a7ea72.png

Telefonumuza bu özelligi kullanarak televizyona icerik aktaracagimiz bir uygulama yüklememiz gerekiyor.Ben web video caster ile deneme yaptim baska uygulama bilenler onu deneyebilir.
Uygulamanin avantajlari:
**tv de wlan olmasina gerek yok
**telefonunuzda ekran yansitma özelliginin olmasi zorunlulugu yok

Televizyonunuzun internet baglantisi olmasi yeterli ,wifi gerekmiyor telefonunuzla ayni internet aginda olmasi sart.
Uygulamayi kullanacaginiz telefonun ekran yansitma özelliginin olmasi sart degil bu da kullanim acisindan büyük bir kolaylik.

Simdi tv mizde neler yapmamiz gerekir ve uygulamayi nasil kullaniriz kisimina gecebiliriz.
Tv mizde ayarlar/internet ayarlari/gelismis ayarlar kismina gelip dns ayarlarini kendimiz giriyoruz,cesitli dns lerin olabilecegi bilgisi var .Benim dns ayarim resimdeki sekilde.Tv de yapmamiz gereken sadece degisiklik bu ayarlamadir.
.
20201021_192335.jpg

Telefona web video caster uygulamasini yükleyip bazi ayarlar yapmamiz gerekiyor.Uygulamayi kurduktan sonra ilk olarak ekranimiza cikan taramak istediginiz cihazlarda seceneginde ki bütün secenekleri isaretleyiniz.Bunu yaptiktan sonra ayarlar kismini actigimizda videolari daima telefondan yönlendir ve m3u8 videolarini ts ye cevir seceneklerini isaretleyip kapatiyoruz.
.
20201021_174540.jpg

Uygulama kullanimi
1-link veya arayacagimiz kelimeyi yazdigimiz pencere
2- tikladigimizda agimizdaki dlna özellikli tv ler listelenecek
3-sari daire icinde olan oynat tusu,bastigimizda oynat listemiz acilir,oradaki formatlar icinden televizyonumuzda hangisi calisiyorsa onu secmemiz gerekiyor.
.
20201021_195515.png

Televizyon ile baglanti kurabilmek icin en üstteki ekran resimine tikladigimizda baglanti kurabilecegimiz tv lerin listesini göreceksiniz,tv nizi sectiginiz an artik uygulama kullanima hazir demektir.
.

Uygulamayi kullanmak icin en üstteki arama penceresine youtube yazip ok liyoruz ,asagidaki listeden youtube linkine basip youtube aciyoruz,veya acmak istedigimiz uygulamanin direk linkini yaziyoruz youtube/netflix/prime video.Canli yayin yapan tv kanalinin linkini de yazabilirsiniz, Samsung bu formati destekliyor.
Uygulama acildiktan sonra uygulama icinde arama yapiyoruz cikan listeden istedigimiz videonun üzerine tikladigimizda web video da liste cikacak o listeden istedigimiz kalite ve tv mizin destekledigi format hangisi ise ,ful hd vs secerek istedigimiz videoyu tv mizden seyretmeye baslayabiliriz.Video oynatma listemizde veya ayarlardan videoyu telefondan yönet secenegini isaretlememiz gerekiyor.
.
Screenshot_20201021-195606.png

Tv lerin destekledigi formalara göre bazi videolar oynatiliyor bazilari oynatilamiyor.Samsung tv kanallarinin web sitesinden canli yayini oynatabiliyor iken vestel ürünleri Tv ler oynatmiyor.Ayrica görüntü kalitesi de tv lere göre degisebiliyor.
Not: Reklama gectiginde video duruyor, ses desteklemiyor uyarisi veriyor.reklam bitince görüntü aktarimi devam ediyor.
Tv kanallarinin web sitelerinden görüntü aktarilabilmesi yurtdisinda yayini olmayan kanallari tv ye aktarip izleyebilmek acisindan avanta,En iyisi deneyip kendiniz görün..Samsung TTV ayrica ilk baglantida onay istiyor.
.

20201021_171510.jpg

Youtube uygulamasi icin denedim büyük ihtimalle netflix icin de calismasi gerekir diye düsünüyorum,üyeligim olmadigi icin deneme imkanim yok.Deneyen olursa sonucu paylasirsa sevinirim.

** edit By_Trol By_Trol un geri bildirimine göre Netflix mb96 da bu sekilde calisiyor.

iptv icin uygulama icinde secenek mevcut ,kendi listenizi eklemeniz mümkün.Veya iptv uygulamasini telefonunuza indirip iki uygulamayi birlikte kullanmaniz mümkün .Uygulamayi yükledikten sonra sahip oldugumuz ve tv mizin destekledigi formattaki ip tv listesini uygulamaya ekliyoruz.oynatma uygulamasini sistem secsin secenegini isaretliyoruz.Iptv uygulamasinda listemizdeki kanallari degistirmek istedigimizde tv kumandasindan exit tusu ile cikip uygulama icinden izlemek istedigimiz kanala gecis yapabiliriz,bu sayede tv veya telefonun donma takilma sorununu engellemis oluruz.
Iptv benim ilgi alanim disinda o yüzden kendi denemelerinizi yapip sonucu konu altinda paylasirsaniz sevinirim.
.

20201021_174437.jpg

Screenshot_20201021-181905.png

Screenshot_20201021-181239.png

Konfor olarak tabiiki orjinal uygulama konforu yok ama baska alternatifi olmayan kisiler icin denenebilecegini düsünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Ben 2 yıldır web video caster kullanırım ..arasıra program sapıtsa da idare ediyor ama eski dandik Masaüstü PC 'mi arakablo ile TV ye bağlayarak ve ek olarak 20 tl lik basit bir ses kablosuyla sorunu kökten çözdüm.. Diğer TV de de laptop bağlı onda da sorun yok..Tavsiye ederim..

M Çevrimdışı

murican 

Aktif Üye
7 Tem 2018
130
49
Film ve dizileri wireless displayy den daha canlı ve akıcı bir şekilde tv ye yansıtıyor.Hocama çok teşekkür ederim.Emeğine sağlık.Çok faydalı bir bilgi verdi bizlere.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Film ve dizileri wireless displayy den daha canlı ve akıcı bir şekilde tv ye yansıtıyor.Hocama çok teşekkür ederim.Emeğine sağlık.Çok faydalı bir bilgi verdi bizlere.
rica ederim.tv model ve markalarin destekledigi görüntü formatlarina göre farklilik olabilir, o yüzden kendi deneyiminizi aktarmaniz daha degerli tesekkürler.

D Çevrimdışı

Determinant

Yeni Üye
1 Kas 2020
4
34
Mb97 vestel ile youtube calisiyor ama netflix çalışmıyor video içeriklere tikladigimda netflix harici video acma engellendi uyarisi veriyor. Son Umut bunu den3mistim netflix icin ama isime yaramadi maalesef

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt