Dizüstü Tavsiye

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Merhaba arkadaşlar,

4500-5000 tl arasında dizüstü tavsiyelerinizi almak isterim.. Ofiste kullanacağım, 15 inch yeterli. SSD'li olmasını tercih ederim, birde intel'in optane diye bir özelliği var çok anlamadım ama sanırım Optane özelliği de neredeyse SSD kadar hızlıymış. Neyse konumuza dönelim..

* Başlangıç seviyesinde Photoshop ve Illustrator kullanıyorum, dolayısıyla RAM ve Ekran kartı bu programları kaldırmalı
* HDD kapasitesi 500 yeterli daha da az olabilir
* SSD veya Optane özelliği tercih sebebidir:)
* İşlemci farketmez Intel veya AMD
* Bütçe 4500-5000 aralığında
* Ofiste ve seyahatte kullanacağım için pavyon ışıklı oyun bilgisayarları hoşuma gitmiyor ama donanımı uygun sade bir oyun bilgisayarı neden olmasın..

Şimdiden teşekkür ederim herkese:mutlu

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Hocam işlemci laptop ise çok fark eder ileriye dönük kullanımda amd işlemciler kronik ısınma ve kapanma sorunu %80 tabi bu 3 yıl ve sonrası kullanımlar için geçerli. Benim tavsiyem bütçeyi biraz aşarak lenovo y520 i5

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam işlemci laptop ise çok fark eder ileriye dönük kullanımda amd işlemciler kronik ısınma ve kapanma sorunu %80 tabi bu 3 yıl ve sonrası kullanımlar için geçerli. Benim tavsiyem bütçeyi biraz aşarak lenovo y520 i5

Siz epey geride kaldınız sanırım Ryzen işlemcileri araştırın derim.
Zira Intel Core mimarisinde 6. nesilden itibaren gelen bir TDP sorunu mevcut.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
???
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Boş laf yapmayım dedim ama olmadı merak ettim iş yerimde 6700 evde 8700k 7700k ve 7700hq kullanan birisi olarak soruyorum nasıl ölçüm yaptınız? Hangi işlemcileri ne ile kıyaslama yaparak bu sonuca vardınız?

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Açıkçası bahsettiğiniz tasarım yazılımları işlemci ister. U takısı olan Intel işlemcilerinden uzak durmanızı tavsiye ederim.
HQ ve H takısı olan Intel işlemcili cihazlara bakın derim. (7700HQ, 8300H gibi.)

AMD tarafında düşük enerji tüketimi ve düşük TDP ile Ryzen ailesini tavsiye edebilirim. Eski mimariler alınmaz artık.

Oyun önemsiz derseniz,

Oyun da olsun derseniz,

(Bu modelin ekran kartı daha iyidir ama soğutması tek fanlı sanırım)

(Çift fanlı soğutma mevcut)

İşlem gücü derseniz,

Cihazın dezavantajları 5400 devir HDD ile gelmesi ve standart bir soğutma sistemine sahip olması.
Bir tane SSD alırsınız, Lenovo servisinde taktırmayı düşünebilirsiniz.
İçindeki HDD'yi de harici disk yaparsınız.

Oyun önemsiz ama SSD önemli derseniz ilk linkteki HP Elitebook'u alın.
İşlemci iyi olsun derseniz Lenovo'yu alın ama yanına bir tane de soğutucu alın.

Önerdiğim HP'lerde işlemci İ5 fakat power gaming modelinde soğutma, Pavilion'a göre iyidir.

Dizüstü zorunlu değilse masaüstü alın derim ben. Masaüstü konusunda tavsiye verebilirim isterseniz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Boş laf yapmayım dedim ama olmadı merak ettim iş yerimde 6700 evde 8700k 7700k ve 7700hq kullanan birisi olarak soruyorum nasıl ölçüm yaptınız? Hangi işlemcileri ne ile kıyaslama yaparak bu sonuca vardınız?

7700HQ işlemciyi DELL oyuncu dizüstünde test etme şansını buldum.
Alüminyum kasa olmasa o işlemcinin sıcaklığı çok daha rahat hissedilir.
Ki 6. nesilden beri gelen TDP artışı, overclock yapmanın maliyetli hale gelmesi mimarinin sorunlu hale geldiği gerçeğini değiştirmiyor.
Yakın performansın daha düşük TDP'li Ryzen ailesinde elde edilebildiği de bir gerçek.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
7700HQ işlemciyi DELL oyuncu dizüstünde test etme şansını buldum.
Alüminyum kasa olmasa o işlemcinin sıcaklığı çok daha rahat hissedilir.
Ki 6. nesilden beri gelen TDP artışı, overclock yapmanın maliyetli hale gelmesi mimarinin sorunlu hale geldiği gerçeğini değiştirmiyor.
Yakın performansın daha düşük TDP'li Ryzen ailesinde elde edilebildiği de bir gerçek.
konuşuyosun ama neye dayanarak ? Varsa elinde kendi test ettiğin işlemciler sonuçları paylaş görelim ısı değerlerini. Testleri bu bilgisayarların asıl amacı ne ise öyle yapman gerekir. Benim marka takıntım yok o yüzden çok umursamıyorum sonuçlar zaten ortada forumda gördüğüm kadarıyla sende ortadasın o yüzden bir daha yazdığım hiç bir şeye alıntı yapma. Varsa bilgin kendi çapında paylaş ama sana bir öneri yazdığın her cümleye dikkat et çünkü senin yüklenmez dediğin pc ye windows 7 yüklenir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
konuşuyosun ama neye dayanarak ? Varsa elinde kendi test ettiğin işlemciler sonuçları paylaş görelim ısı değerlerini. Testleri bu bilgisayarların asıl amacı ne ise öyle yapman gerekir. Benim marka takıntım yok o yüzden çok umursamıyorum sonuçlar zaten ortada forumda gördüğüm kadarıyla sende ortadasın o yüzden bir daha yazdığım hiç bir şeye alıntı yapma. Varsa bilgin kendi çapında paylaş ama sana bir öneri yazdığın her cümleye dikkat et çünkü senin yüklenmez dediğin pc ye windows 7 yüklenir.

Destek sayfasında sürücü desteği verilmemiş ürüne anca dışarıdan bulduğunuz sürücüleri yüklersiniz.
Ryzen işlemciler için Windows 7 imajına işlem uygulamanız gerekir.

SSD'de ve UEFI boot ile performans farkı bariz yüksek olan Windows 10 varken, güvenlik güncellemeleri 2019 sonunda bitecek Windows 7 kullanmayı pek mantıklı bulmuyorum.

Donanım konusu için bu kadar sinirlenmek anlamsız.

Freedos bilgisayar linki verdiğim halde son kullanıcı olduğunu anladığım forum üyemizin Windows 7 için yama ile uğraşacağını sanmıyorum.
Ki borsa takibi yapacak birinin de güvenli kalacak bir işletim sisteminde kalması da daha iyi olur.

Intel'in TDP'de geldiği nokta, paylaştığı gerçek dışı veriler ortada iken bunu bence de tartışmanın anlamı yok.
İyi forumlar.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Destek sayfasında sürücü desteği verilmemiş ürüne anca dışarıdan bulduğunuz sürücüleri yüklersiniz.
Ryzen işlemciler için Windows 7 imajına işlem uygulamanız gerekir.

SSD'de ve UEFI boot ile performans farkı bariz yüksek olan Windows 10 varken, güvenlik güncellemeleri 2019 sonunda bitecek Windows 7 kullanmayı pek mantıklı bulmuyorum.

Donanım konusu için bu kadar sinirlenmek anlamsız.

Freedos bilgisayar linki verdiğim halde son kullanıcı olduğunu anladığım forum üyemizin Windows 7 için yama ile uğraşacağını sanmıyorum.
Ki borsa takibi yapacak birinin de güvenli kalacak bir işletim sisteminde kalması da daha iyi olur.

Intel'in TDP'de geldiği nokta, paylaştığı gerçek dışı veriler ortada iken bunu bence de tartışmanın anlamı yok.
İyi forumlar.
kardeş sen ne diyosun Allah aşkına ? ne yaması sen hangi dünyada yaşıyosun orası neresi ? Burada ki sorun senin mantıklı bulup bulmaman değil kardeş yüklenmez diye yazdığın yazı destek sayfası ürünün sürücüsünü vermemiş olabilir de bu anakartın üzerinde ki chipsetleri dell mi üretiyor ? hocam sen bana geri kalmışsın yazdın fakat sen hiç ileri gidememişsin konuşmanın tartışmanın anlamı yok bundan sonra evimin penceresinden uçak geçer desen eyvallah geçer derim.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
kardeş sen ne diyosun Allah aşkına ? ne yaması sen hangi dünyada yaşıyosun orası neresi ? Burada ki sorun senin mantıklı bulup bulmaman değil kardeş yüklenmez diye yazdığın yazı destek sayfası ürünün sürücüsünü vermemiş olabilir de bu anakartın üzerinde ki chipsetleri dell mi üretiyor ? hocam sen bana geri kalmışsın yazdın fakat sen hiç ileri gidememişsin konuşmanın tartışmanın anlamı yok bundan sonra evimin penceresinden uçak geçer desen eyvallah geçer derim.

Okuduğunuzu anlamamışsınız.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,439
Arkadaslar biraz sakin polemige girmeye,kalp kirmaya gerek yok.
hicbirimiz kar,cikar amaci gutmeden birbirimize yardimci olmaya calismakta.

herkes kafasindaki sistemi.
tavsiye bekleyen arkadasa arti yada eksi yönlerini belirterek beyan eder olur biter.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt