DIY (Kendin yap) -Otomatik damlama sulama sistemi...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Aslında konu DIY değil,ama ilgili konu bulamayınca burada açtım,Bence iyi de oldu doğrusu :)
İlgilenenler bilirler,bu sistem elektronik aksam olarak biraz pahalıya gelir,hortumlar ucuzdur.Yani hortumu alıp,suyu elle açıp kapatırsanız tamam :)
Ben emekli olmadan önce 3 dönüm yer almıştım,içine meyve ağaçları diktik ve hemen damlama sulama araştırmasına girdim.Abooo,acaip uçuk fiyatlar çıkmış ve vazgeçmiştim.50 km gelip sulayıp İzmir'e dönüyordum.Sonra madem geliyorum damlama döşeyeyim,çeşmeyi elle açar 2 saat sular, kapatırım dedim.Nitekim,böyle 1.5-2 ay suladım,sonra evdeki çamaşır makinası su almamaya başladı,servis çağırdım ,geldiler "abi vana bozulmuş" dediler.küçücük bir vana(Selenoid vana-220volt ile çalışır)
Ardından çankaya'ya gittim,oradan bir adet vana aldım,japon pazarından da mekanik saat aldım doğru köye :))
Bütün bağlantıları yaptım,vanayı da biraz yükseğe taktım ki 220 v elektrikle çalışıyor,nemelazım,denedim mükemmel çalıştı.Eve döndüm,aradan 20 gün falan geçti ,köye geldik,ana...
Öğlen sıcağında bizim sulama başlamış,meğer elektrikler kesilince saat durmuş,ayarladığımın dışına çıkmış,iş görüyor ama en sıcakta sulama yapıyor.
Bir gün metro markette gezerken gözüme elektronik saatler ilişti,4 tane aldım hemen,şu haftalık programlı olanlardan :)) Aşağıdaki resimde göreceksiniz.2009 dan beridir kullanıyorum,daha pili haricinde tık demedi,onu da kendim pil takarak kullanıyorum,elektrikler kesilse de saat şaşmıyor :)

kumandae56697352d5d500e.jpg

2 yıl önce de bir adet araç için aç-kapa kumanda aldım,eskiden hanıma sesleniyordum " Aççççççç -- kapaaaaaat" diye ,şimdi elimde kumanda 75 metreden basıyorum ,motor çalışıyor,basıyorum motor duruyor :)) Resimde göreceksiniz.
Çamaşır makinası vanası+program saati = Damlama sulama
Araç aç-kapat kumandası+12v adaptör= Dalgıç motor kumandası ;)

EK yaptım...

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Taktığınız şey zaman rölesi oluyor sanırım.
Çözme aşamasında maliyet biraz yükselmiş sanırım ama olsun. :sirit
Amaca giden yolda çekilen çile kutsaldır. :hihi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Taktığınız şey zaman rölesi oluyor sanırım.
Çözme aşamasında maliyet biraz yükselmiş sanırım ama olsun. :sirit
Amaca giden yolda çekilen çile kutsaldır. :hihi
Yok,inan 4 zaman saatine 80 TL vermiştim,2 yedek halen duruyor.Kardeşim İzmire taşınınca ona da yapacağım,o zamanlar sisteme 750-1200TL fiyat çekiyorlardı :)))

EK:
Bu arada aç-kapa sistemi de kontaktör dahil 90TL aldım,montajı kendim yaptım ;) köyde 3 kişiye daha taktım.
EK2:
analog saati 10 TL almıştım, onu da kanarya besleyen arkadaşıma verdim,havalandırma motorunu çalıştırıyor ;)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yok,inan 4 zaman saatine 80 TL vermiştim,2 yedek halen duruyor.Kardeşim İzmire taşınınca ona da yapacağım,o zamanlar sisteme 750-1200TL fiyat çekiyorlardı :)))

EK:
Bu arada aç-kapa sistemi de kontaktör dahil 90TL aldım,montajı kendim yaptım ;) köyde 3 kişiye daha taktım.

Bu konuya dair nasıl yapılır videosu çekmeli hocam senle. :kas
İzmir'de miydiniz siz? Köy neresiydi? :sirit

Ronin Çevrimdışı

Ronin

Yeni Üye
15 Haz 2018
39
DTMF ile de olur hocam bu aslında sistemi değiştirmek isterseniz, internet olsa bulunduğu ortamda bir wifi adaptor role ve telefondan elle ac kapada yaptırılır ama buda çözüm sonuçta :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
DTMF ile de olur hocam bu aslında sistemi değiştirmek isterseniz, internet olsa bulunduğu ortamda bir wifi adaptor role ve telefondan elle ac kapada yaptırılır ama buda çözüm sonuçta :)
Sevgili Ronin,o zaman +internet parası :smile: ,benim gibi emekli adama, ki köyde internet de yok,köy diyorum da aslında köyün çayırı(diyorlar orada) ,o zaman batarım iyicene,şu emekli maaş zammını %25 verseler :haha1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt