Deneme fakat siz de okuyabilirsiniz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dostlar aslında Youtube da bir tartışma konusunda yazdığım mesajın bir türlü gitmemesi ve o kadar uğraşıp yazdığım mesajın heba olmaması adına bir yere yedeklemek adına foruma atacaktım bu mesajı fakat sizlerle de paylaşmak istedim belki sizler de görül bildirirsiniz.

Gittigidiyor ve Birdepo şirketleri ile ilgili yayınladığım videoya itiraz eden bir GG satıcısı beyefendi ile gayet medeni bir tartışma içerisindeyiz.

Kendisine son yazdığım mesajı nedense youtube eklemiyor.

Sanırım haddinden fazla uzun oldu, cevabı ikiye bölebilmek adına ana metni aşağıya yapıştırıyorum :)

Şu videonun en üstündeki sabit mesajdır

@Metin Güngör

Tekrar Merhaba Metin Bey;

Aslında ya gerçekten anlamadınız hem videoda belirttiğim beyanı hem de sonraki açıklamamı, ya da söyleminiz haklı çıksın diye aynı söylemde ısrar ettiniz bilemiyorum lakin ısrarla şunu vurguluyorum (Siz buna U dönüşü deseniz de) ''Biz tüketiciyiz, bize vaat edilen eylem/söylem yerine getirilmediğinde negatif senaryo yazmaya başlarız ve deriz ki ''acaba paramızı mı çaldılar? Acaba malımıza mı el koydular? Acaba bizden topladıkları paralarla yurt dışına mı kaçtılar?'' vs

Peki neden böyle düşünürüz? Manyakmıyız biz? Hayır değiliz, sadece geçmişimiz bu sahtekarlıklarla doludur o yüzden. Yaşım gereği Selçuk Parsadan'ların hortumlamaları, Saadet zinciri kuran Kenan Şeranoğlu gibileri, Uzak örnek Saat kulesini satanlardan en yakın örnekte olduğu gibi Tosuncuklar ve Yurt dışına kaçan kripto para dolandırıcıları gibi zibilyon tane örnek dolu geçmişimizde ve vatandaş olarak ister istemez gerek bir kıytırık mouse parasında, gerekse evinin parasını yatırdığı kripto dünyasında başına en ufak olumsuzluk gelse insanlar bunu düşünüyorlar ve dolayısı ile ben de diyorum ki ''Bize bunu düşündürmeyin''

Ya kinayeyi anlamamışsınız ve buna ''U dönüşü'' diyorsunuz ya da tespitim bulunduğunuz konumu işaret ettiği için rahatsız oluyorsunuz ona bir şey diyemiyorum.

Mouse konusunda yine beyan ettiğiniz gibi art niyetli 30 TANE BİRDEN ürün alan mal bulmuş mağribi diye bir şey yok, yine yanlış anlamışsınız onlar 30 ayrı birey, EKONOMİK bir ürün bulmuş ve satın almışlar ve bu anormal bir durum değil zira BİZZAT kendim satın aldığım 24'' Phılıps 242E1GAJ model monitöre ben 1499tl ödedim lakin iki hafta sonra aynı ürünü 2 günlüğüne 1189tl den satışa sundular ve kısa sürede tükendi doğal olarak. Şimdi bu 1189tl ye EKONOMİK ürün satın alan bu insanlar art niyetli mi? Mal bulmuş mağribimi? Yağmacı mı?

Anlıyorum söylemlerim sizi rahatsız etmiş lakin siz de burada TARAF rolü ile yazıyor ve tüketici tarafına ithamda bulunuyorsunuz yanlış mı düşünüyorum?

Yani 1500tl yerine 1200tl ye nasıl bir monitör satılabiliyor ise, 120 yerine 89tl ye mouse da gayet rahatlıkla satılabilir.

Sizin bahsettiğiniz gibi dosyalar bize geliyor ve reddediyoruz çünkü birincisi mantık da izin vermiyor, ikincisi ise ilgili satıcı firma bahsi geçen fiyatlandırmada kod hatası olduğunu data servis sağlayıcı şirketten aldığı teknik rapor ile ispatlayabiliyor.

Yani ekonomik ürün almaya çalışan vatandaşa mala çöken veya mağribi yaftası da bana göre hoş değil.

''Cahil Dolandırıcı Sahtekar'' dediğim doğrudur. Sevdiğimiz insanların ağzından bu ifadeleri duymak hoşumuza gitmiyor haklısınız, beni sevdiğinizi düşünerek benden bu ithamları duymaktan hoşnut olmadığınızı anlıyorum lakin Vatandaşın televizyonunu tamir etmek için alıp ortadan yok olan adam dolandırıcıdır, Vatandaşa olmayan özelliklerde mal satan sahtekardır, Vatandaşın arızalı ekran kartı veya cep telefonunu YALAN BEYAN ile ''sıvı teması'' diyerek 1800tl tamir bedeli çıkartan ancak bahsi geçen sıvı teması durumunu OLMADIĞINI ispat ettiğimiz yetkili servisler dolandırıcıdır sahtekardır. (Bahsi geçen konu Devletimizin resmi kayıtlarına geçmiş gerçek konudur)

Vatandaşı bu derece sahipsiz zanneden cahildir. Özellikle günümüz iletişim koşullarında yaptıklarının yanlarına kâr kalacağını ve ifşa olmayacaklarını düşünenler gerçekten cahildir.

Sorun ise şurada Metin Bey; Kanala giriyorsunuz ve sürekli eleştiri, isyan, aynen sizin belirttiğiniz üzere cahil sahtekar dolandırıcı ifadelerinin havalarda uçuştuğu videolar ile dolu olduğunu görüyorsunuz peki sizce ben hoşnut muyum bu durumdan? Ben bu kanalı aslında ilk başlarda teknik tavsiyelerde bulunmak üzere o da tesadüfen kurdum. Fakat teknik bilgimizin yüksek olması nedeniyle insanların arızalarının ve yaşadıklarının neticelerini de sormalarını takiben işin derin detayını bildiğimiz için vatandaşın anlattığı konuda yaşadığı teknik sorun ile kendisine beyan edilen ve alınan paranın tutarsız ve hatta dolandırma eylemi olduğunu görünce kendiliğinden evrildi kanal zira birçok vatandaşın hakkını gerektiğinde bu art niyetli firmaları bizzat arayarak ya suiistimalden geri dönmelerini ya da ifşa edeceğimi beyan ederek çözünce insanlar bunu duymaya ve dolayısı ile sorunlarını aktarmaya, daha da duyuldukça daha da yoğun aktarmaya başladılar.

Metin Bey asıl sorun bu kadar fazla sayıda problem yaşayan insan olmasıdır benim cahil sahtekar veya dolandırıcı söylemlerim değil.

Evet ben söylüyorum çünkü var bu insanlar ve siz de haklısınız bu söylemler bu kanalda havalarda uçuşunca sanki emekçilerin ve meslek erbaplarının tamamına söylüyormuşum gibi algılanıyor olabilir.

Elbette ki yüzlerce içeriğimde gerçek meslek erbaplarının haklarını savunacak bir çok paylaşımım da mevcut ancak o kadar az ki aralarda kaynayıp gidiyor kimse görmüyor.

Zaten AMAZON videosu hazırlamak istemedeki en önemli etken de bu, artık ben firmaların insanların YASAL ve İNSANİ haklarına saygı duyarak davranmaları ve bunların teşekkür videolarının yayınlanmalarını istiyorum şikayet ve gerginlik videolar değil.

Nice büyük kurumlar ile ortak operasyonlarda gönüllü görev aldım. X büyük şirketinin kendi yetkili servisinin vatandaşa uyguladığı fahiş fiyat politikasını kendi sistemlerini kullanarak tespit edip bahsi geçen servisin bahsi geçen tüketicinin kapısına kadar gidip aldığı fazladan ücretin iadesini yine aynı işbirliği içerisindeki kurumun baskısı ile yaptırttım defalarca.

İNSAN etmeninin olduğu her yerde mutlaka suiistimal oluyor o nedenle söylemlerimin arkasında olmakla birlikte mücadelemin de bu art niyetli yaklaşımların önüne geçmek olduğunun anlaşılmasını beklerim doğal olarak.

Bakın şu sosyal medya dünyasına bir lütfen, önüne gelen herkes bir abukluk peşinde, herkes bir şaklabanlık derdinde kimse kusura bakmasın on milyon video varsa dokuz milyon dokuz yüz bini içeriği bomboş abuk sabuk videolar ama izleniyor ve kanal sahipleri para kazanıyor.

Bir de benim kanala bakın, mantık olarak el alemin derdi ile dertlenen, araştıran iz süren, telefon görüşmeleri yapan, başkası adına tartışmalara giren, gerilen, sinirleri bozulan, eşine ailesine ayırması gereken zamanı hayatında hiç görmediği tanımadığı insanlara ayıran birisinin kanalı. Gelir desen yok, çıkar desen yok, benim derdim ne sizce?

Metin Bey; Eğer bizler bu sisteme ve bu ilerleyişe dur demezsek bunlar sizin için de tüketiciler için de inanın iyi günler.

Ben eğer koca koca kurumları ve onların avukat ordularını şu borç batağındaki halim ile karşıma alıyorsam bu sadece tüketiciler için değil aynı zaman da içerisinde bulunduğunuz o anlamsız sistemdeki siz ticari işletmeler için de giriyorum bu riske.

Sistem bozuk, düzen bozuk. Bu iş böyle yürümez.

Satan firma sattığı malı geri almıyor ise,
Satın alan tüketici görünümlü dolandırıcı art niyetli şekilde mal iadesi yapmak istiyor ise

Bunların ikisi de tek bir şeyin göstergesidir o da AHLAK yoksunluğudur.

Eskiden bir toplum baskısı vardı. ''Ayıptır Yahu'' cümlesinin bir anlamı vardı. Ben Tüketici Dernek Kurucusuyum lakin tüketiciler de sütten çıkmış ak kaşık değil elbette bunun da farkındayım ve devlet resmi bilgisidir detay veremesem de heyette reddedilen dosyaları görseniz ağzınız açık kalır. Allah'ım onlar nasıl talepler öyle???

Dolayısı ile ben de kendimce basit bir mantık yürüttüm ve insanların eskiden toplum baskısı olarak adlandırdığı unsuru şimdi sosyal medya baskısı olarak kullanıyorum.

Burası, siz ticaret erbaplarının sizin beyan ettiğiniz gibi sahtekar dolandırıcı cahil ilan edildiği bir yer değil. Burası serbest kürsü gibi insanların sesi olmaya çalıştığım bir yer.

İnsanlar bana, kendilerinden ricam üzerine SOMUT BELGELER İLE yaşadıkları sorunları yolluyor, ben bunları inceliyorum, eliyorum, seçiyorum, analiz ediyor araştırıyor alt yapısını hazırlıyor videosunu çekip yayınlıyorum.

Tek şartım var o da somut bilgiye dayalı gerçek konu olması.

Siz de ticaret erbabı olarak ART NİYETLİ yaklaşmış TÜKETİCİ görünümlü kişileri aynı şekilde somut veriler ile bana yollayın sizin de sesiniz olayım ve diyeyim ki topluma ''Yahu dostlar, bizler bu ticaret erbaplarını topa tutuyoruz lakin bakın dinleyin onlar da neler neler yaşıyormuş meğer''

Ben birçok markanın firmanın birçok süslü püslü isimli müdürleri ile sayısını bilmediğim görüşmeler yapıyorum ve hepsine de aynı şeyi söylüyorum. Benim hiç kimseden ticari bir beklentim yok. Reklam anlaşmam, sponsorluk derdim vs de yok. Olsa çoktan köşeydim ben şimdi zira elimin altında bu imkan var. Benim tek derdim var o da kendi ülkemizde, kendi bakanlığımızın belirlediği ADAM GİBİ yasa ve yönetmelikler doğrultusunda huzurla alışveriş edebilmek o kadar.

Kardeşim sistem gayet basit.

X firması malı satar
Y kişisi malı alır
Z ürünü arızalı çıkar

X firmasına iade talebi oluşturulur
Y kişisinin talebi reddedilir
Z ürünü Y kişisinin elinde kalır

Y kişisi Devlete gider
Z ürünü devlet tarafından incelenir
Y kişisinin talebi haklı bulunur ise..
X firması malın bedeli kadar tazminat öder

Y kişisi Devlete gider
Z ürünü devlet tarafından incelenir
Y kişisinin talebi haksız bulunur ise..
Y kişisi malın bedeli kadar tazminat öder

Bakınız bu gün çok güzel bir yazı gördüm. İnanın bir konu bundan daha basit şekilde anlatılamazdı. Müsaadenizle yazayım hatta bilgi hırsızlığı yapmış olmayayım diye bilginin kaynağını da yazayım.

Sn Hülya Ünsal Twitter hesabından alıntıdır
Baba: İki çocuğu için bir tost yaptırır ve masaya koyar
Büyük oğluna döner ve ''İkiye böl'' der
Küçük oğluna ise ''İstediğini al'' der
İşte ADALET ve HUKUK buradadır.
Kesen hile yaparsa az yiyecektir
Burada KANUN Baba'dır, Büyük Evlat DEVLET, Küçük evlat ise MİLLET dir.

Konumuza dönersek.

Yüce devletimizden tek talebim DENETLEME MEKANİZMASININ düzgün şekilde işletilmesidir.
Bu şekilde olduğunda öncelikle vatandaş, sonra ticaret erbabı, sonra da yer sağlayıcı hiç bir şekilde art niyetli hareket etmeyecek/edemeyecektir.

Tüccar olan derdini anlatabilmeli
Vatandaş derdini anlatabilmeli
Yer Sağlayıcı derdini anlatabilmeli

Eğer 3 ü de halen dertli ise sistem değiştirilmeli bu kadar basit..

y08a4eaf6ccfa9215.jpg

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt