Demirdöküm sargon condense sıcak su çok ısınıyor

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,283
64
2013 yılından beri çalışıyor,bu gün duş sıcaklığı 62-65 olunca bir terslik olduğunu fark ettim.Yaptığım küçük araştırmada bunun ntc ile alakalı olduğunu gördüm.NTC dirençleri sabit midir ,yani aynı tip ntc aldığımda örneğin,o da mı 10k dolaylarındadır ,bunu condense ntc bulamazsam diye soruyorum :)
Son olarak bu ntc değiştiğinde başka yapmam gereken bir şey varmıdır ,(ön paneli takıp vidalamak dışında :) )

IMG_20210825_222428.jpg

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Soketi uyuyor ise sorun olmaz teraspy teraspy hocam. Alırken soketine dikkat edin. Kombinin suyunu boşaltın. Yuvasını temizleyin ve oringini takmayı unutmayın :). Oringler için silikon gresler var sürerseniz iyi olur ama elinizde yoksa tek bir oring için pahalı olabilir. Yakında kombi tamircisi varsa ondan isteyebilirsiniz ama ben kullanacaklarını sanmıyorum bulamama ihtimaliniz daha yüksek ;)

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,283
64
Soketi uyuyor ise sorun olmaz teraspy teraspy hocam. Alırken soketine dikkat edin. Kombinin suyunu boşaltın. Yuvasını temizleyin ve oringini takmayı unutmayın :). Oringler için silikon gresler var sürerseniz iyi olur ama elinizde yoksa tek bir oring için pahalı olabilir. Yakında kombi tamircisi varsa ondan isteyebilirsiniz ama ben kullanacaklarını sanmıyorum bulamama ihtimaliniz daha yüksek ;)
Bende yüksek sıcaklığa dayanıklı gres var ,600-700 derecelik ,o olmaz mı ki :)
Bu arada 15.ci saatte bir cevap aldım çok şükür :haha1 <---- Kesinlikle espridir gençler :ok

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Bende yüksek sıcaklığa dayanıklı gres var ,600-700 derecelik ,o olmaz mı ki :)
Onu bilmiyorum ısıya dayanır ama kimyası farklı olacağı için oringin yapısını bozar mı bilmiyorum.
Ben geçen sene geri vites mandalını tamir ederken fabrikasyon gres vardı vites kolunun tabanda oturduğu yerde. Komple sökmek zorunda kaldım vites kolunu etrafı kirletmeyim diye gresi temizledim. Elimdeki grese güvendim. Ne farkeder onu süreyim dedim. Bir kaç gün sonra vites geçirirken takılmaya başladı. Özellikle soğuk zamanlarda. Farkettim ki temizlediğim gres soğuğa daha dayanıklı yağlanmasını etkilemiyor. Benim ki soğukta dönüyor. Isınınca kendine geliyor. Sonra ondan buldum değiştirdim.

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,283
64
Onu bilmiyorum ısıya dayanır ama kimyası farklı olacağı için oringin yapısını bozar mı bilmiyorum.
Ben geçen sene geri vites mandalını tamir ederken fabrikasyon gres vardı vites kolunun tabanda oturduğu yerde. Komple sökmek zorunda kaldım vites kolunu etrafı kirletmeyim diye gresi temizledim. Elimdeki grese güvendim. Ne farkeder onu süreyim dedim. Bir kaç gün sonra vites geçirirken takılmaya başladı. Özellikle soğuk zamanlarda. Farkettim ki temizlediğim gres soğuğa daha dayanıklı yağlanmasını etkilemiyor. Benim ki soğukta dönüyor. Isınınca kendine geliyor. Sonra ondan buldum değiştirdim.
Bana o gresi sanayide bir arkadaş verdi,ona da test için fabrikadan yollamışlar.O gres yağını benzinli tırpan için kullanıyordum,uzun süre çalıştığında o kadar ısı üretiyordu ki anlatamam ,ama o gres ile yağlayınca uzun süre kullandım,hatta Bayındırda bir usta" olmaz ,bugüne kadar dişliyi değiştirmen gerekirdi" demişti ,yani halen sağlam olduğuna inanamadı ,bende o gresten söz etmiştim,benden marka istemişti ama kutuda yoktu marka,çünkü test gresti.İşte ,ntc takılacağı yer de ısı üreten bir yer olduğundan ilk aklıma gelen o oldu ,acaba dedim :)
Ama yazdığını dikkate alacağım,alırken sorarım aldığım yere,tüp içinde bulursam alırım veya.

NOT:
Elimdeki o-ring lerden birini denerim ,gres sürer bekletirim bakalım ne yapacak ,gerçi üretilen lastiğin cinsi de önemli tabii o-ringlerin :)

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
O NTC kaç ise yenisinin de o olması lazım. Ölçüm hatalı olur.
NTC'nin yenisini alırken de ölç derim. Kenarda bekleyen ürün sonuçta, bir daha git gel olmasın.

F Çevrimdışı

filibe

Aktif Üye
26 May 2018
90
58
o-ring için gres önemli değil usta,ntc olan yerde en fazla 80 derece olur,lastik conta dayanıklığı yaklaşık 150 dir.Dikkat et sadece ntc de derece var üstünde,aynı olsun.Ortalama 72 derece sıcak su için,alırken hatta buru ntc iste,montajı ve kullanımı kolaydır.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
O NTC kaç ise yenisinin de o olması lazım. Ölçüm hatalı olur.
NTC'nin yenisini alırken de ölç derim. Kenarda bekleyen ürün sonuçta, bir daha git gel olmasın.
Kombiler için ntcler genellikle standart üretiliyor. Yaklaşık 25 derece 10 kohm gibi değerleri var soket tipleri değişik sadece ama genelde aynı firma aynı tip soket kullanıyor.

o-ring için gres önemli değil usta,ntc olan yerde en fazla 80 derece olur,lastik conta dayanıklığı yaklaşık 150 dir.Dikkat et sadece ntc de derece var üstünde,aynı olsun.Ortalama 72 derece sıcak su için,alırken hatta buru ntc iste,montajı ve kullanımı kolaydır.
Gres aslında sıcaklık için değil sızdırmazlik açısından kullanılıyor yoksa dediğiniz gibi o oringler o derecelere dayanır.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Kombiler için ntcler genellikle standart üretiliyor. Yaklaşık 25 derece 10 kohm gibi değerleri var soket tipleri değişik sadece ama genelde aynı firma aynı tip soket kullanıyor.
10 mu 25 mi bakmadan bilemezsin.
Kullanım kılavuzunda şema mevcutsa oraya bakılabilir.

10'un ölçeceği değer ile 25'in ölçeceği değer aynı değil çünkü.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
10 mu 25 mi bakmadan bilemezsin.
Kullanım kılavuzunda şema mevcutsa oraya bakılabilir.

10'un ölçeceği değer ile 25'in ölçeceği değer aynı değil çünkü.
Bence ne işe yaradığını ne amaçla kullanıldığını ve arizasinda ne gibi sorunlara yol açtığını araştırırsanız neden tek tip olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca sensörun direnci sabit değildir ısıya bağlı değişkendir. Isı değiştikçe iletkenliği değişir. O yüzden 25 derecedeki verdiği direnci söyledim. Sağlamlık
Kontrolü yapılırken kombilerde sensörü çıkardığınizda çevre sıcaklığı oda sıcaklığı kabul edileceğinden 25 derecelerde, ölçüm yapıldığında 10 civarı bir direnc vermesi gerekiyor. Sonra ısıtarak direncin duşmesi beklenir. Eğer düşme yoksa veya değer vermiyorsa sensör arizalidir. Bununla ilgili sıcaklık değişim tablosu vardı şuan bulamadım. O yüzden emin olarak söyledim. Soketi uyan ve yuvaya oturan demirdöküm herhangi bir sensör sizinkiyle aynı işi. görecektir. Niye aynı markaya gelince çoğunlukla markalar aynı tip soket kullanıyor.
Soket ve yuva boyutu uygunsa Universal olan bile aynı işi görür.

Screenshot_2021-08-28-13-35-05-527_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2021-08-28-13-16-12-073_com.android.chrome.jpg

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Bence ne işe yaradığını ne amaçla kullanıldığını ve arizasinda ne gibi sorunlara yol açtığını araştırırsanız neden tek tip olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca sensörun direnci sabit değildir ısıya bağlı değişkendir. Isı değiştikçe iletkenliği değişir. O yüzden 25 derecedeki verdiği direnci söyledim. Sağlamlık
Kontrolü yapılırken kombilerde sensörü çıkardığınizda çevre sıcaklığı oda sıcaklığı kabul edileceğinden 25 derecelerde, ölçüm yapıldığında 10 civarı bir direnc vermesi gerekiyor. Sonra ısıtarak direncin duşmesi beklenir. Eğer düşme yoksa veya değer vermiyorsa sensör arizalidir. Bununla ilgili sıcaklık değişim tablosu vardı şuan bulamadım. O yüzden emin olarak söyledim. Soketi uyan ve yuvaya oturan demirdöküm herhangi bir sensör sizinkiyle aynı işi. görecektir. Niye aynı markaya gelince çoğunlukla markalar aynı tip soket kullanıyor.
Soket ve yuva boyutu uygunsa Universal olan bile aynı işi görür.

Screenshot_2021-08-28-13-35-05-527_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2021-08-28-13-16-12-073_com.android.chrome.jpg
Sana tek soru, neden 10K veya 25K diye rakam mevcut?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri